Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Jos minulta kysytään, niin puhdas valkoinen on tyylikkäin ja kakkosena sitten puhdas musta.
Ei sillä että pelikonsolista mitään sisustuselementtiä saisi, mutta varsinkin kaikki nuo jonneväritykset ovat ihan karseita.
Jos minulta kysytään, niin puhdas valkoinen on tyylikkäin ja kakkosena sitten puhdas musta.
Ei sillä että pelikonsolista mitään sisustuselementtiä saisi, mutta varsinkin kaikki nuo jonneväritykset ovat ihan karseita.
Aika monella on 4k-töllö jo entuudestaan. Pro-versio tarjoaa lisää potkua mm. siihen aiemminkin mainittuun VR-käyttöön (ja tietenkin myös peleihin, joissa on erikseen tuki Prolle). Tavallisen mustan Pro-version hinta on sopivasta tarjouksesta ostettuna lähellä normiversiota, joten en siinäkään mielessä lähtisi ihan rahastukseksi väittämään. Nuo väriversiot sen sijaan ovat tosiaan hyvinkin pitkälti puhdasta rahastusta, mutta mikäs siinä jos ne miellyttävät ostajan silmää ja on pätäkkää millä mällätä.Pelkkää rahastusta että ostappa se 4k telkkari. On itellä jo ps3 ja ps4.
Ratched&Clank All4One ilmasena plussalle. Ihan hyvä lasten peli.
Ratched&Clank All4One ilmasena plussalle. Ihan hyvä lasten peli.
Jokaviikko noita on viimenen vuosi ollut, jos ei EU niin vähintään US, ja ps4/ps3 pelejähän voi huoletta ostaa US-tilillä, tai vaikka JPN, jos sieltä joku hotsittaa.Sanokaapas enemmän Sonyn PS-maailmaa tuntevat, että milloin sopisi odotella seuraavia tarjouksia? Jokunen VR-peli olisi menossa ostoon ja missasin helmikuun tarjoukset, kun ei ollut siinä vaiheessa vielä VR-settiä hankittuna.

Sanokaapas enemmän Sonyn PS-maailmaa tuntevat, että milloin sopisi odotella seuraavia tarjouksia? Jokunen VR-peli olisi menossa ostoon ja missasin helmikuun tarjoukset, kun ei ollut siinä vaiheessa vielä VR-settiä hankittuna.
Eipä siellä montaa VR-peliä ollut joukossa, mutta kiitos tuosta joka tapauksessa.Juuri kun pääsi sanomasta, että lähes joka viikko niin uutta pukkaa: Big discounts on PS4 exclusives start today on PlayStation Store![]()
Pieni vaiva IMO säästyneeseen rahaan verrattuna. Uusi digijulkaisu EU-puolella 70e, Jenkki puolella 60$=49-52e, riippuen kurssista. Amazonista voi ostaa PSN-rahaa lompakkoon ja maksella sitten niillä pelit, ei tarvi Sonyn reikäisiin järjestelmiin korttitietoja syöttää. Tili on nopeasti tehty, eikä ole suuri vaiva hypätä toiselle tilille siinä vaiheessa, kun ostoksia pitäisi tehdä.Eipä siellä montaa VR-peliä ollut joukossa, mutta kiitos tuosta joka tapauksessa.
Jenkkitilin kanssa en jaksa alkaa kikkailemaan.
Jaa, niin ne jenkkitilille ostetut pelit siis tulevat käyttöön muillekin tileille ihan normaalisti, eli ei tarvitse kirjautua eri tilillä pelaamaan? Sitten se voisi olla ihan ok, vaikka toki vähän säätämistä vaatiikin. Uusia pelejä ostan konsolille niin harvoin, että niiden ovh-hinnat eivät paljon hetkauta, mutta jenkkien alennuskampanjoiden hyödyntäminen olisi kieltämättä hieno juttu.Pieni vaiva IMO säästyneeseen rahaan verrattuna. Uusi digijulkaisu EU-puolella 70e, Jenkki puolella 60$=49-52e, riippuen kurssista. Amazonista voi ostaa PSN-rahaa lompakkoon ja maksella sitten niillä pelit, ei tarvi Sonyn reikäisiin järjestelmiin korttitietoja syöttää. Tili on nopeasti tehty, eikä ole suuri vaiva hypätä toiselle tilille siinä vaiheessa, kun ostoksia pitäisi tehdä.
Jaa, niin ne jenkkitilille ostetut pelit siis tulevat käyttöön muillekin tileille ihan normaalisti, eli ei tarvitse kirjautua eri tilillä pelaamaan? Sitten se voisi olla ihan ok, vaikka toki vähän säätämistä vaatiikin. Uusia pelejä ostan konsolille niin harvoin, että niiden ovh-hinnat eivät paljon hetkauta, mutta jenkkien alennuskampanjoiden hyödyntäminen olisi kieltämättä hieno juttu.
Oliko tähän olemassa jotain selkokielisiä ja ajan tasalla olevia ohjeita jossakin?
Kyllä. Joitain poikkeuksia löytyy, että pelin täytyy kerran käynnistää sillä tilillä jolla ostos on tehty, mutta muuten nuo on kaikkien konsolilta löytyvien PSN-tilien käytössä. Pitää vain US-tunnuksella olla pleikkarilla määriteltynä Primaryksi. Lokalisaatiot voi puuttua näistä US-storesta ostetuista, esim. Änäriä ei saa suomenkieliseksi, saattaa olla joillekin Deal-breaker, itseäni ei haittaa.Jaa, niin ne jenkkitilille ostetut pelit siis tulevat käyttöön muillekin tileille ihan normaalisti, eli ei tarvitse kirjautua eri tilillä pelaamaan?
Youtubesta löytynee, rekisteröintiä suositellaan johonkin sellaiseen Osavaltioon missä ei ole digitaaliohjelmistoille verotusta(?).Oliko tähän olemassa jotain selkokielisiä ja ajan tasalla olevia ohjeita jossakin?
täysin paska diili, prota ollut reilun 300e tarjouksissa kuitenkin tai alle 400, jossa 3 peliä jne. Toisaalta tuo 140 OGsta on ihan ok, mutta et saa sitä kuitenkaan rahana gamestopissa. Itse ostin pari vuotta takaperin OG käytettynä 100eur, ohjaimineen ja 2 ajankohtaista peliä.Ps4:sen vaihto Pro:hon houkuttaisi ja käväisin Gamestopissa kysymässä millasella välirahalla saisin vaihdettua 1000gt PS4:seni PS4 Pro:hon ja 290e jäisi PRO:lle hintaa. 140e olisi siis PS4 vaihtoarvo. Onko tuo äkkiseltään aika huono diili, vai mitä tuollaisesta ei-slim 1000gt PS4:stä voisi saada jos möisi itse eteenpäin? Seuraavaa pleikkaa ei vissiinkään ole vielä tiedossa joten ehkä tuohon PRO:hon kannattaisi kuitenkin siirtyä. 4k telkkarikin löytyy jo entuudestaan.
Samat hinnat myös cdon ja oletettavasti kaikissa muissakin vähän edes 'ajassa' olevissa kaupoissa.Okei, ehkä odottelen josko Gamestoppiin tulisi jokin tarjous pro mallista ja sitten veisin vaihtoon tuon vanhan. Minulla ei siinä ole kuin yksi ohjain ja muutamat pelit mitä on ajattelin jättää itselleni joten varmaankaan tuota 140e tuskin myymällä saan.
Tämä ei toimi jos pleikan on linkittäny.Ostaa jenkkitilillä ja laittaa latautumaan -> voit pelata millä tilillä tahansa.
E: kävinkin selväksi ylhäällä joten ei se nii helppoa ole jos taloudesta löytyy kaks pleikkaa ja eikä halua maksaa peleistä tuplastaTämä ei toimi jos pleika on jos tili on linkitettty toisen pleikan tilin kanssa
Joo se on nyt korjattu ja aika hyvin siitä on joku saannu selvää mutta pahoittelut.
Tuskinpa rajoittaa, eiköhän bugita vaan. Itsellä kun tuntuu tuntuvan tuo joskus harvoin, kun kuu on oikeassa asennossa tms?Onpahan muuten ärsyttävää tuo, että vain sillä "pääkonsolilla" toimii tuo automaattinen upload. Onko tälle joku järkeväkin syy vai rajoittaako Sony vain rajoittamisen ilosta? Meillä on veljen kanssa mun PS+ jaossa siten, että tein hänen konsolistaan tuon pääkonsolin, jotta saisi tililleen käyttöön mun plussan ja ostamani sekä plussan kautta hankkimani digitaaliset pelit. Nyt vasta taannoin tajusin pelatessani hänen konsolillaan, että eihän mun tallennukset olekkaan menneet automaattisesti pilveen, kuten luulin niiden tekevän ja syyksi selvisi tuo pääkonsolijuttu. Aika kankeata, että pitäisi aina upata manuaalisesti nuo tallennukset pilveen siltä varalta, että jos joskus haluaa pelata pelejä omilla tallennuksilla sillä veljen konsolilla. Mitään kiertokonstia tuolle ei taida olla? Eli veljen koneen on oltava se pääkonsoli, että saa mun PS+:n ja pelit ja silloin mun on hyväksyttävä nuo rajoitteet?
Tuskinpa rajoittaa, eiköhän bugita vaan. Itsellä kun tuntuu tuntuvan tuo joskus harvoin, kun kuu on oikeassa asennossa tms?
ja pääkonsoli tottakai ps+ pelit, muuten jakaisit koko suvullesi?
Auttaako remote play?Pari kysymystä ps4 liittyen, haulla en oikeen tulosta löytänyt itsellä nat tyyppi 2 miten saan sen tyyppi 1 eli open?? Ja toinen kysymys pelin tallentamiseen ja jakamiseen liittyen. Onnistuuko esim. Pelin striimaus koneen kautta muuten kuin game capturen avulla? Kun mietin että onko mahdollista liittää näyttö jossa ps kuva näkyy, tietokoneeseen niin että kone tunnistaisi sen tulevana kuvana eikä lisänäyttönä? Että sen kuvan sais vaikka obssään pukattua?
Tarkotatko tähän koneelle jakamiseen? En oo kyllä kokeillut, pitääpä testata. Jos tpimii niin kunhan kuvanlaatu ei kovin kärsisiAuttaako remote play?
Itse kokeilin, kyllä kärsii. Ei taida vielä olla raakakuvaa siirtävää systeemiä verkon kautta olemassa.Tarkotatko tähän koneelle jakamiseen? En oo kyllä kokeillut, pitääpä testata. Jos tpimii niin kunhan kuvanlaatu ei kovin kärsisi
Niin pelkäsinki...Itse kokeilin, kyllä kärsii. Ei taida vielä olla raakakuvaa siirtävää systeemiä verkon kautta olemassa.
Loppuvuodesta esittely?![]()
Itse kokeilin, kyllä kärsii. Ei taida vielä olla raakakuvaa siirtävää systeemiä verkon kautta olemassa.
Niin pelkäsinki...
Loppuvuodesta esittely?![]()
Itseä harmittaa PC maailmaan verrattuna äärettömän hitaat latausnopeudet. Muuten voisin itsekin suositella pleikkaria.No siis, olen PC pelaaja henkeen ja vereen, MUTTA pakko sanoa että tuo PS4 Pro on varsin mainio kapistus tiettyine idiotismeineen. Pelit alkavat jopa muistuttamaan hiukan PC pelejä graffoiltaan. Osa on jopa legit kauniita mikä on varsin miellyttävä yllätys verrattuna siihen mitä odotin. Joten jo graaffinen puoli ja legit 4k pelaaminen tulevat pistämään etenkin tämän hetken GPU ja ram hintojen takia PC pelaajatkin ehkä miettimään kannattaisiko miettiä vaihtoehtoa. Lisänä vielä tietyt yksinoikeudet ja retroilut niin voi olla että itsekin pakko hankkia. On tuossa meinaan pitkästä aikaa palanut tunteja aika lentäen konsolilla pelaillen ja muijakin on innostunut pelaamaan ensimmäisiä kertoja sitten lapsuuden kun Bandicoottia tullut hakattua.
Tämä on yksi näistä idiotismeistäItseä harmittaa PC maailmaan verrattuna äärettömän hitaat latausnopeudet. Muuten voisin itsekin suositella pleikkaria.
Tosiaan tarkemmin juuri tuota meinasin kun tulee päivityksiä niin PS4 lataa sen nihkeän 7 MB/s kun iskee rajoituksen päälle. PC:llä taas yleensä tykittää sen mitä kaista antaa perään.Tämä on yksi näistä idiotismeistä. Mutta toisaalta terainen SSD olisi varsin iso lisä hintaan. Sitä en myöskään ymmärrä miksi 5400rpm lätyt eikä 7200rpm lätyt sisällä. Kenen pirun aivopieru tuo nyt on. Lisänä vielä tuo idiotismi että peliä et pelaa levyltä tuosta vaan laita levy, asenna, lataa 100gb "päivitys" jne kivaa. MIkään ei ole yhtä kivaa kun lyödä konsoli päälle ja todeta että jaa 40gb päivitys ladattava ja vaikka olisi nopeakin netti niin kyllä se latistaa tunnelmaa. Ja kyllä, on sleep mode päivitykset päällä. PC:llä on toki sama ongelma mutta se on aina ollut vs ennen kun konsoleiden myyntivaltti oli helppous ja nopeus laitteen käynnistämisestä peliin pääsy. Ei tarvinnut uuden pelin oston jälkeen odotella latauksia.
Se on kuitenkin hyvä että nuo pätsit yleensä on skipattavissa eli ei ole pakko asennella siinä sitä päivitystä jos ei halua vaan menee pelaamaan.Tämä on yksi näistä idiotismeistä. Mutta toisaalta terainen SSD olisi varsin iso lisä hintaan. Sitä en myöskään ymmärrä miksi 5400rpm lätyt eikä 7200rpm lätyt sisällä. Kenen pirun aivopieru tuo nyt on. Lisänä vielä tuo idiotismi että peliä et pelaa levyltä tuosta vaan laita levy, asenna, lataa 100gb "päivitys" jne kivaa. MIkään ei ole yhtä kivaa kun lyödä konsoli päälle ja todeta että jaa 40gb päivitys ladattava ja vaikka olisi nopeakin netti niin kyllä se latistaa tunnelmaa. Ja kyllä, on sleep mode päivitykset päällä. PC:llä on toki sama ongelma mutta se on aina ollut vs ennen kun konsoleiden myyntivaltti oli helppous ja nopeus laitteen käynnistämisestä peliin pääsy. Ei tarvinnut uuden pelin oston jälkeen odotella latauksia.
Ei aina. Ainakaa ensimmäisessä asennuksessa. En muista mitä peliä kokeilin tuossa ostettuani ja koska peli ei ollut päivitetty en saanut mitään tallennettua ja pelattua vain rajoitettua peliä.Se on kuitenkin hyvä että nuo pätsit yleensä on skipattavissa eli ei ole pakko asennella siinä sitä päivitystä jos ei halua vaan menee pelaamaan.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.