- Liittynyt
- 10.08.2017
- Viestejä
- 275
@Staattiska koska QR-koodi, tykkäsin
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
11,17,18
Eka oli mielestäni ihan hienosti tehty perinteinen piparkakkutalo, tokassa oli ihan hyvä idea josta tehty aika siisti toteutus.
Erityisen hieno oli viimeinen, siinä oli erityisen hieno idea, ja se oli toteutettu hyvin siististi myös.
Kauheen vähän ääniä kyl 75398 jäsenen määrällä. Ehkäpä tarttis äänestäjille lisää porkkanaa ensi vuonna?
Kyllä tässä on jo ihan riittävästi porkkanaa annettu, kun äänestäjillekin arvotaan palkinto.Kauheen vähän ääniä kyl 75398 jäsenen määrällä. Ehkäpä tarttis äänestäjille lisää porkkanaa ensi vuonna?
En pahalla tarkoittanut Kunhan vain totesin, että aika vähä ääniä suhteessa käyttäjäkuntaan.Kyllä tässä on jo ihan riittävästi porkkanaa annettu, kun äänestäjillekin arvotaan palkinto.
Samaa mieltä, tosin noissa lukemissa ne äänestäneiden määrät taitaa olla liikkunut tässä jo monen vuoden ajan.En pahalla tarkoittanut Kunhan vain totesin, että aika vähä ääniä suhteessa käyttäjäkuntaan.
Pääasia itselle on osallistua ja yrittää edes tehdä jotain atk aiheista. Tällä kertaa tuli todella kiire ja samalla joutui hoitamaan lasten piparien tekemisiä. Ei ihan mene putkeen heidän kanssaan.Kiitokset kanssakilpailijoille ja äänestäjille hienosta kisasta! Ja kiitokset Kokkoselle ja io-techille jälleen vuosittaisen kisan järjestämisestä!
Taas oli mukavaa vaihteeksi työstää piparkakkurakennelmaa ja ilmeisesti ihan onnistuneesti, kun ääniäkin kertyi näin hyvin. Ensi kerralla tähdätään sitten voittoon.
Protippinä niille, joita saattaa harmittaa, että huolella mitoitetut piparipalat paisuvatkin uunissa epämääräisenmuotoisiksi ja ehkä kisaan osallistuminenkin jäänyt sitten tekemättä: piparit kannattaa leikata lopullisiin mittoihinsa vasta heti uunista ulosoton jälkeen. Tällöin taikinan paisuminen on päättynyt ja pipari on vielä parin minuutin ajan helpostileikattavan pehmeää. Ja paistaa pienissä erissä niin, että ehtii aina käsittelemään erän aikaikkunen sisällä. Kovettuneinakin voi pipareita vielä työstää mutta riski palan murtumiselle kasvaa ja työstäminen täytyy tehdä hitaasti ja varoen.
Toivottavasti ensi kisaan saadaan taas lisää uusia osallistujia ja uusia ideoita.