Hei! Täällä ois uus paketti kasattu, nyt vaan tarvisi näyttöä pelaamiseen. Suosituksia kiitos! 144hz, 1440p ja vähintään 27". Laitelkaahan eri hintakategorioista!
(PS. saapi arvostella tuliko ihan hirviä paketti kasattua!)
Speksit: - ROG Strix B450-F Gaming
- Ryzen 7 3700X
- 16gb HyperX Fury DDR4 3200MHz
- 500gb 970 EVO SSD
- Asus GeForce RTX 2080 DUAL OC EVO, 8GB GDDR6
- 650W Focus GX-650, 80 Plus Gold
- Meshify C White koppa
Jos huone on valoisa niin lähtötasoksi löytyy esim tämä IPS Acer:
Acer Nitro VG270S on huippuluokan pelinäyttö. Loistava 27 tuuman 2560 x 1440 WQHD-näyttö mahdollistaa työnteon ja pelaamisen sekä
www.jimms.fi
Sitten esim. Telialla on tarjouksessa Lenovo.
kauppa.telia.fi
Pimeässä huoneessa nestekiteitten parhaalla kontrastilla loistavissa VA-paneeleissa on omat haasteensa vasteaikojen epätasaisuuksissa ja tummien sävyjen horisontaalisessa gammsiirtymässä/"black crushissa".
Emolevy ylihintainen brändikusetus halpakuratason prossuvirransyötöllä:
Asuksen ja Gigabyten emolevyjen kohdalla ei jää paljon sanottavaa. Kummankin valmistajan toiminta näiden emolevymallien kohdalla on erittäin ala-arvoista. Koska kyseiset emolevyt eivät luotettavasti pysty toimimaan kaikkien yhteensopivaksi ilmoitettujen prosessorimallien kanssa,voisi arvosanaksi antaa katsastustermistöstä tutun hylätyn.
Testissä AMD:n edullisempaan B450-piirisarjaan perustuvat emolevyt ASRockilta, Asukselta, Gigabyteltä ja MSI:ltä.
www.io-tech.fi
Jopa Asrock B450 Pro4 olisi tosiaan ollut vahvemmalla VRM:llä...
Ja niin on SSD:kin brändillä kusetus.
Pienestä puolen teran TLC-Flash SSD:stä ei kannata maksaa 80€ tasoa enempää.
Ja pelikäytössä SATAn ja NVMe:n välillä ei ole merkityksellistä eroa, niin samaan hintaan lähtevästä teratavun SATA SSD:stä olisi ollut rajusti enemmän hyötyä isompana sille mahtuvien pelien määrällä.
Katso päivän paras tarjous. Western Digital Blue 3D hinta nyt vain 98,8 €! Puolueeton hintavertailu 2 kaupalta.
hinta.fi
Hinnathan ovat kääntyneet nousuun varastojen vaihtuessa, mutta reilu kuukausi sitten samaan hintaan olisi lähtenyt teratavun NVMe-levykin.
Ja näytönohjainkin on hintaisekseen kehno ja varsinkin tulevaisuuskestoltaan surkea:
Mainosominaisuuden eli raytracingin käyttö syö suorituskyvystä 30-50% tehden fps:stä luokkaa puolet halvempaa korttia vastaavan.
En ihmettelisi jos next-gen konsolit marssivat yli mennen tullen raytracing-suorituskyvyssä.
Nyt on vain historiallisen huono aika ostaa kallista näytönohjainta.