Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
NHL26? Ostin käytetyn Series S kun halvalla sai ja sillä pyörii minecraft/roblox/fortnite (ei pääosin omassa käytössä siis). Samoin voi striimata PC pelejä eri huoneesta telkkariin helposti (rajoittaa tosin että ei oo piuha, vaan wlanissa kiinni).Siellä olis taas gamepassissa peli jota en pc:eellä pääsis pelaamaan, hintaa huimat ~13€/kk![]()
Lisäten vielä, että virallista GOTY palkintoa ei jaa vain yksi taho. Eli kategoriana se on omansa, mutta useampi peli voi voittaa samana vuonna tuon tittelin.GOTY on yksi kategoria. Paras peli. Piste.
Ite aloitin NHL 94 pelillä ja konsolina sega megadrive, joten grafiikat on tullu ihan kivasti eteenpäinNHL26? Ostin käytetyn Series S kun halvalla sai ja sillä pyörii minecraft/roblox/fortnite (ei pääosin omassa käytössä siis). Samoin voi striimata PC pelejä eri huoneesta telkkariin helposti (rajoittaa tosin että ei oo piuha, vaan wlanissa kiinni).
Kokeilin huvikseen NHL25 aiemmin ja sehän on ihan vitsi graafisesti. En ymmärrä miksi tekstuurit pitää olla 10 vuoden takaa? Ruudulla ei näy mitään verrattuna moneen AAA peliin ja peli näyttää aika kauhealta. Ei toki MS vika, vaan EA joka laittaa varmaan joku 3 harkkaria tekemään pelisarjaa. Melkein pitäs testata tuo NBA 2K26 niin näkis miten paljon paremmin asiat vois tehdä. Tätä peliä en suosittelis siis xcloud/Series S, vaatii Series X jostain kumman syystä.
Mulla on jo siis Gamepass Ultimate PC käytössä, niin siihen tuo Series S oli aika hyvä kylkeen, ei tarvii mitään pelejä ostella kuitenkaan.
Replaced testasin vähän Series S, niin se näytti toimivan hyvin ja on visuaalisesti tyylikkään oloinen.
Ootko kuullut että pleikkarin ja xboxin ohjaimet toimii PCllä?No nyt kun on setvitty, että kuka julkaisi ja mitä ja minne, niin täytyy kerrankin PC-miesten iloksi sanoa, että oon tässä viime päivinä pelannut Resident Evil Requiemia PC:llä (sain halvalla koodin) ja ihan kivaahan se tämäkin on. Hiiri + näppis toki vähän tökkii, mutta toisaalta osuupahan zombia päähän.
Boxia tukevat ohjaimet täällä ainakin toiminut aina tosi hyvin pc pelaamiseen. Varma ja toimiva.Oon. Mutta käsittääkseni ainakaan Dual Sensen hapticsit ei oo tuettu. Joskus kerroinkin täällä ostaneeni Series X ohjaimen PC:lle. Kuulemma vitun idiootti, kun sen tein, ois pitänyt olla joku muu ohjain.
Änäreitä ei pahemmin muuten ole tullut mätkittyä (jotain yksittäisiä PS3/PS4 -sessioita lukuunottamatta), mutta NHL 97 koneella (varmaan Windows 95? Vai olisiko peräti ollut DOSin kautta) oli joskus kova juttuIte aloitin NHL 94 pelillä ja konsolina sega megadrive, joten grafiikat on tullu ihan kivasti eteenpäintoki vuosipäivitys peli, eikä viime genistä ole paljon kyllä parannettu ulkonäköä.
Niin minustakin on parhaiten toiminut just tuo Xbox-ohjain (nyt kiinni PS4 ohjain), mutta koska MS-viha täällä niin…Boxia tukevat ohjaimet täällä ainakin toiminut aina tosi hyvin pc pelaamiseen. Varma ja toimiva.
Miten se mitä muut ajattelee pitäs vaikuttaa sun pelaamiseen? Ite ostin kans xbox ohjaimen ekaks kun se on helpoin, paras muotoilu ja idioottivarma. Puutteena on että alkaa driftaamaan jossain vaiheessa (korjattavissa) ja puuttuu takanapit.Niin minustakin on parhaiten toiminut just tuo Xbox-ohjain (nyt kiinni PS4 ohjain), mutta koska MS-viha täällä niin…
Miten se mitä muut ajattelee pitäs vaikuttaa sun pelaamiseen? Ite ostin kans xbox ohjaimen ekaks kun se on helpoi,n paras muotoilu ja idioottivarma. Puutteena on että alkaa driftaamaan jossain vaiheessa (korjattavissa) ja puuttuu takanapit.
Nyt löytyy flydigi apex 4 ja 8bitdo ultimate 2 wireless, jotka on molemmat kyl erittäin hyviä.
Pleikkarin ohjaimista ei kokemusta PC kanssa, mutta käsittääkseni jossain peleissä haptics toimii ja on jotain lisäohjelmia jotka parantaa yhteensopivuutta tai sitten steam nykyään osaa kaikkee myös.
Jotku pelit on vaan suunniteltu ohjaimella pelattavaksi, niin hiirellä käyttöliittymä huono voi olla tai liian helppoa ammuskelu. Makuasioita osittain toki.
Miten se mitä muut ajattelee pitäs vaikuttaa sun pelaamiseen? Ite ostin kans xbox ohjaimen ekaks kun se on helpoi,n paras muotoilu ja idioottivarma. Puutteena on että alkaa driftaamaan jossain vaiheessa (korjattavissa) ja puuttuu takanapit.
Kummatkin pitäisi PC:llä toimia. Haptiikat ja adaptive triggerit. E: Vissiin Capcom aikoi tuoda kyseiseen peliin DS featuret erillisellä päivityksellä että niinpä taitaa olla että juuri nyt ei tue.Oon. Mutta käsittääkseni ainakaan Dual Sensen hapticsit ei oo tuettu.
On tuettu jos peli tukee.Oon. Mutta käsittääkseni ainakaan Dual Sensen hapticsit ei oo tuettu. Joskus kerroinkin täällä ostaneeni Series X ohjaimen PC:lle. Kuulemma vitun idiootti, kun sen tein, ois pitänyt olla joku muu ohjain.
Samaa paskaa ku kaikki muutki 1st party ohjaimet tällä hetkellä (sony, ms, nintendo). Kertakäyttöistä paskaa tattiensa kanssa.Ei vaikutakkaan. Kunhan mainitsin, koska 100% varmaa, että joku vääräleuka tulee kertomaan, miten huonoja on MS:n ohjaimet.![]()
No nyt kun on setvitty, että kuka julkaisi ja mitä ja minne, niin täytyy kerrankin PC-miesten iloksi sanoa, että oon tässä viime päivinä pelannut Resident Evil Requiemia PC:llä (sain halvalla koodin) ja ihan kivaahan se tämäkin on. Hiiri + näppis toki vähän tökkii, mutta toisaalta osuupahan zombia päähän.
Samaa "kertakäyttöistä paskaa" ne on muutkin ohjaimet. Nimim. Oma 8bitdo ultimate 2 rb toimi ollenkaan.Samaa paskaa ku kaikki muutki 1st party ohjaimet tällä hetkellä (sony, ms, nintendo). Kertakäyttöistä paskaa tattiensa kanssa.
No eipähä ole tatti paskana. Ja on markkinoilla jo semmosiaki missä lähes kaikki kytkimet on anturoitu fiksusti.Samaa "kertakäyttöistä paskaa" ne on muutkin ohjaimet. Nimim. Oma 8bitdo ultimate 2 rb toimi ollenkaan.
Samaa "kertakäyttöistä paskaa" ne on muutkin ohjaimet. Nimim. Oma 8bitdo ultimate 2 rb toimi ollenkaan.
Kait samalla sitten pistit tuulettimetkin täysille huutamaan, että voit maksimoida PC-pelaamisen kurjuuden.
Onko muuten ollu hyvä ohjain pitkiinki sessareihi? Meinasin hommaa tollasen aikaisemmin ihan vaan, kun kiinnostanu kokeilla. Paljon kehuja saaneet.Ja täällä 8bitdo ultimateen tatit vaihdettu.
Kyllähän noi saa pysymään aina viimeisessä asetetussa tilassa.Mutta joo. Tuuletin kyllä huusi taas äsken, ennen kuin menin sen pirun curven muuttamaan. Resetoituu aina kun uudelleenkäynnistää koneen, eikä sitä koskaan muista.
Testasin xcloudilla että kyllä tuo NBA on paremman näköinen, vaikka pelin aikana menee vähän sutuksi siinäkin pelaajien selät.Ite aloitin NHL 94 pelillä ja konsolina sega megadrive, joten grafiikat on tullu ihan kivasti eteenpäintoki vuosipäivitys peli, eikä viime genistä ole paljon kyllä parannettu ulkonäköä.
Hienoista asenteellisuutta. Kerron kerrankin pelaavani PC:llä, niin sieltä päästä sitten ihan hakemalla haetaan sitä, että alkaisin enemmän haukkua alustaa.
Mutta joo. Tuuletin kyllä huusi taas äsken, ennen kuin menin sen pirun curven muuttamaan. Resetoituu aina kun uudelleenkäynnistää koneen, eikä sitä koskaan muista.
No mutta niinhän sä teit ihan pyytämättäkin. Kbm ahdisti niin kovasti.
Olihan se taas ihan naurettava kommentti, kun ei ole mikään pakko pelata sillä kbm:oli, jos se ahdistaa. Tuohon peilaten mun mielestä ihan mahdollinen skenaario, että laitat tuulettimetkin sitten huutamaan kovempaa, kun ohjausvälineeksikin piti valita just se, mikä ahdistaa.
Ainoa syy sille todennököisesti oli se, että pääset jotain negatiivista kirjoittamaan PC peli hetkestä.
Kyllähän noi saa pysymään aina viimeisessä asetetussa tilassa.
Miksi et tallenna tuuletinprofiilia? Kytkeytyy päälle kun kone käynnistyyResetoituu aina kun uudelleenkäynnistää koneen, eikä sitä koskaan muista.
Miksi et tallenna tuuletinprofiilia? Kytkeytyy päälle kun kone käynnistyy
Bios ja fan control hyviä säätämiseen.Mikä on paras kalu tähän? Käytän siis näyttiksen softaa, koska myös GPU on alivoltitettu. Profiili on tallennettu, mutta aina kun käynnistää uudelleen, se pitää ladata uudestaan.
Semmonen simppeli ratkaisu nykyään (viimeiset 10 vuotta ainakin) toimii hyvin, että biosista vaan säädät tuulettimen nopeuden halutuksi ja sitten olet iloinen. Prossu tällöin rajoittaa varsin itsenäisesti tehojaan ja toimii niissä wattimäärissä mitä tuuletin kyseisellä nopeudellaan jäähdyttää. Helppoa ja nopea säätää kuntoon.No ei tunnu toimivan. Siitä huolimatta resetoituu (bugi siis ilmeisesti).
Semmonen simppeli ratkaisu nykyään (viimeiset 10 vuotta ainakin) toimii hyvin, että biosista vaan säädät tuulettimen nopeuden halutuksi ja sitten olet iloinen. Prossu tällöin rajoittaa varsin itsenäisesti tehojaan ja toimii niissä wattimäärissä mitä tuuletin kyseisellä nopeudellaan jäähdyttää. Helppoa ja nopea säätää kuntoon.
Tai sit asentaa claude coden koneelle ja pyytää sitä säätämään hommat jiiriin.
Ahdistiko todella kovasti? Niinkö sanoin? Ettei nyt vain annettaisi sanoilleni merkitystä, mitä siellä ei ole. Ihan mukava oli pelata, kaikesta huolimatta. Ei parasta ikinä, mutta ei paskaakaan.
P.S. Siirryn nyt pelaamaan kyseistä peliä PC-alustalla.
Jaaa GPU föönit kyseessä. Mahtaako fan control toimia? Itsellä Radeon ja sitä ei tue mutta jos Nvidia niin voisi ehkä toimia. Afterburner myös toinenMikä on paras kalu tähän? Käytän siis näyttiksen softaa, koska myös GPU on alivoltitettu. Profiili on tallennettu, mutta aina kun käynnistää uudelleen, se pitää ladata uudestaan.
No onko sillä nyt ihan hirveästi merkitystä pointin kannalta, miten paljon ahdisti? Olet tehnyt tietoisen valinnan pelata km:llä ja sitten tulet kommentoimaan, että se ahdisti... Miksi pelaat kbm:llä jos se ahdistaa edes vähäsen? PC:llä kun nimenomaan on suurin tuki ja mahdollisuus hankkia/valita just semmonen ohjain, minkä käyttäminen ei ahdistaa edes vähää.
Hyviä pelihetkiä. Toivottavasti ei ala nyt kuitenkaan liikaa ahdistamaan PC:llä pelaaminen.
Radeoni se on mullakin.Jaaa GPU föönit kyseessä. Mahtaako fan control toimia? Itsellä Radeon ja sitä ei tue mutta jos Nvidia niin voisi ehkä toimia.
Ei se ollu vittuiluyritys. Itsekkin säädän sillä jotaki jos en oo ihan varma että miten saan jonkun systeemin just sellaiseksi kuin haluan. Etenki w11 (jota tosin en sen bugisuuden ym. vuoksi enää käytä) on semmonen sotku että ei kukaan täysijärkinen ota siitä selvää.Puhuin GPU:sta enkä prossusta. Kiitän kuitenkin vittuiluyrityksestä AI:hin liittyen.
On kans ollut tosi sekavaa w11 siirtymisen kanssa..Ei se ollu vittuiluyritys. Itsekkin säädän sillä jotaki jos en oo ihan varma että miten saan jonkun systeemin just sellaiseksi kuin haluan. Etenki w11 (jota tosin en sen bugisuuden ym. vuoksi enää käytä) on semmonen sotku että ei kukaan täysijärkinen ota siitä selvää.
Kokeilisin tuota afterburneria jos toimisi. Itselläni oma deshroud modattu ja tuulettimet emolevyssä kiinni jolloin saan fancontrolin kautta säädettyäRadeoni se on mullakin.
Täytyy kysyä, mikä on ollut sekavaa? Itse olen käyttänyt winukkaa 3.1 lähtien, ja kympistä yhteentoista siirtyminen meni todella kivuttomasti. Paljon helpommin kuin aikaisempien versioiden siirtymissä. Joten suuri mielenkiinto, mikä tässä uusimmassa taasen aiheuttaa tätä vastarintaa? W11 toiminut todella hyvin ja vakaasti. Ei mitään huonoa sanottavaa.On kans ollut tosi sekavaa w11 siirtymisen kanssa..
En tarkoittanut, ettei olisi toimiva. Aina vie hetken totutteluunTäytyy kysyä, mikä on ollut sekavaa? Itse olen käyttänyt winukkaa 3.1 lähtien, ja kympistä yhteentoista siirtyminen meni todella kivuttomasti. Paljon helpommin kuin aikaisempien versioiden siirtymissä. Joten suuri mielenkiinto, mikä tässä uusimmassa taasen aiheuttaa tätä vastarintaa? W11 toiminut todella hyvin ja vakaasti. Ei mitään huonoa sanottavaa.
Vaatii tietysti hyviä pelejä jonka vuoksi porukka investoisi siihen alustaan ja ekosysteemiin. Ilman sitä hyvää softaa (ml. ekosysteemi ja sivussa saadut palvelut) ei se rauta liiku, ilman noita mainittuja ei ole brändiä ja ilman sitä brändiä konsolit ei myy. Toivottavasti mäsällä myös ymmärretään että kun ei ole laadukkaita haloja, gearsseja ja voidaan sanoa myös forzia, ei konsolit liiku, noi asiat täytyis varmaan miettiä ihan ensiksi, kuitenkaan toimia sen suhteen että näin olisi suunnitteilla ei ole näkynyt. Uus Xbox CEO vaan hallusinoi tekoälyllä somessa.![]()
Xbox harkitsee paluuta yksinoikeuspeleihin – errori.net
Tuoreiden huhujen mukaan yhtiön sisällä käydään erittäin suuria keskusteluja siitä, pitäisikö Xboxin palata vahvemmin yksinoikeuspeleihin.errori.net
Tässähän ollaan menossa taas vähän terveempään suuntaan, jos jonkun vuoden päästä ollaan taas tilanteessa, että Sonyllä on omat sarjansa, MS:llä omansa ja Nintendolla tietenkin omansa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.