Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Aika tylsää tulla _väittelyketjuun_ jakamaan rakkautta kaikille tasapuolisesti.Toisilla koko elämä on pyhitetty Microsoftin ja Game Passin haukkumiselle. Toiset nauttii peleistä oli ne sitten Game Passissa, Steamissa tai Epicissä. Suosittelen kaikille että nauttikaa niistä peleistä, elämä on niin paljon nautinnollisempaa.
Vaikka nyt heti tulis uutinen et kaikki Boxin pelit tulis D1 myös pleikalle, niin miten se vaikuttaa meihin boxilla pelaaviinNo sonyllä toi konsoliexcluhomma on ollu ilmeisesti ihan toimiva konsepti.
Ja huolissaan saa olla kaikki mistä nyt haluaakaan. Jos on vaikka koko elämä omistettu xboxien palvonnalle, niin meneehän koko konsolin pointti vähän kuralle tuosta. PC:lle saa gamepassin ja sonyn pelit, nääs. Xboxin kohderyhmä on silloin enää kenties ultrabudjettipelaajat, mut hekin tarvii sen kalliimman jotta voivat hyötyä kirjastosta.
Kuluttajamäärät kun vielä vähän vähenee, niin voipi olla että konsolikin suhteessa kilpailuun huononee vielä entisestään.
Monopoli on tietty huono juttu, mut onneks meil on vielä nintendo pelissä mukana.
Niin tuossahan kuluttajamäärässä puhutaan Xboxilla pelaavista. PC Gamepass tilausnousun tuominen esille vahvistaa tuota teoriaa...Ps. Missä on kuluttajamäärät laskenu? Pc:ee GP kevyet 30% nousua
Hauska ajatella et konsolipuolen käyttäjämäärät olis laskussa, kun nyt timanttista kontsaa tulee melkein koko ajanNiin tuossahan kuluttajamäärässä puhutaan Xboxilla pelaavista. PC Gamepass tilausnousun tuominen esille vahvistaa tuota teoriaa...
Eihän se mikään poissuljettu lopputulema ole, kun alkaa noita first party pelejä valumaan kilpailevalle alustalle. Mäsän kannaltahan se on äärimmäisen fiksu veto, kun potentiaalinen asiakaskunta laajenee valtavasti, mutta luonnollista se olisi että oman laatikon käyttäjämäärät laskisi.Hauska ajatella et konsolipuolen käyttäjämäärät olis laskussa, kun nyt timanttista kontsaa tulee melkein koko ajan![]()
Se olisi luonnollinen lopputulos jos xboxin valttikortti olisi Sonyn tavoin exclut. Mutta kun.. Tästä te tykkäätteEihän se mikään poissuljettu lopputulema ole, kun alkaa noita first party pelejä valumaan kilpailevalle alustalle. Mäsän kannaltahan se on äärimmäisen fiksu veto, kun potentiaalinen asiakaskunta laajenee valtavasti, mutta luonnollista se olisi että oman laatikon käyttäjämäärät laskisi.
Tuohan ei nyt vastannut millään tavalla esitettyyn pointtiinSe olisi luonnollinen lopputulos jos xboxin valttikortti olisi Sonyn tavoin exclut. Mutta kun.. Tästä te tykkäätteMäsän valttikortti on gamepass
Ja kyllähän pleikallekkin tulee tänä vuonna hyviä pelejä.
-Doom
-Indiana jones
-Forza Horizon 5
![]()
PlayStation's 2025 Lineup Is Looking Lackluster, And Only Xbox's Best Exclusive Can Save It
One Xbox exclusive can save the PS5 in 2025.screenrant.com
Sinun pointti käyttäjämäärien laskusta konsolipuolella ei ollut millään tavalla relevanttiTuohan ei nyt vastannut millään tavalla esitettyyn pointtiin
Just oli uutista että series konsolien myynti laskenu 30%.Ps. Missä on kuluttajamäärät laskenu?
Se on vaan huonompi pelivalikoimaltaan kuin pc tai pleikka. Miksi ostaa kallis laite jolle on heikommin pelejä kuin kilpailijoille? Jos ei oo rahasta kiinni niin PC vie, ja pleikka taas hankitaan jos pelit vie.Vaikka nyt heti tulis uutinen et kaikki Boxin pelit tulis D1 myös pleikalle, niin miten se vaikuttaa meihin boxilla pelaaviinedelleen saadaan ne samat pelit heti pelattavaksi kk maksulla, joten mitä me hävitään?
Mitä tekemistä sillä on käyttäjämäärän kanssaJust oli uutista että series konsolien myynti laskenu 30%.
Se on vaan huonompi pelivalikoimaltaan kuin pc tai pleikka. Miksi ostaa kallis laite jolle on heikommin pelejä kuin kilpailijoille? Jos ei oo rahasta kiinni niin PC vie, ja pleikka taas hankitaan jos pelit vie.
Xboxille jää mikä osuus markkinoista? Laadusta välittämättömät gamepass pelaajat? (Laadusta välittävät pelaa pc:llä)
Kaksi konsolivalmistajaa, molemmat myös julkaisevat pelejä. Toinen (pikkuhiljaa) tuo omat pelinsä toisen valmistajan alustalle, kun taas toinen ei. Vaatiiko se jotain jäätävää deduktiivista päättelykykyä tuoda skenaario esille, että kuluttajamäärä laskee muovilootien osalta sen valmistajan kohdalla, joka niitä pelejään tarjoaa molemmilla alustoilla?Sinun pointti käyttäjämäärien laskusta konsolipuolella ei ollut millään tavalla relevanttitoki voit osoittaa minun olevan väärässä, ja laittaa linkkiä mistä tuon asian voi todentaa..
Toisen valmistajan pelejä pääset pelaamaan D1 kk maksua vastaan. Codit, doomit, wolfesteinit, gearsit, Forzat, Crash Bandicootit yms yms. Nuiden lisäksi vielä pienellä viiveellä kaikki ea sportsin pelit. Mutta kyllähän tuon sijaan haluttaa ostaa pleikka, ja ne muutamat exclut jotka ostan täyteen hintaanKaksi konsolivalmistajaa, molemmat myös julkaisevat pelejä. Toinen (pikkuhiljaa) tuo omat pelinsä toisen valmistajan alustalle, kun taas toinen ei. Vaatiiko se jotain jäätävää deduktiivista päättelykykyä tuoda skenaario esille, että kuluttajamäärä laskee muovilootien osalta sen valmistajan kohdalla, joka niitä pelejään tarjoaa molemmilla alustoilla?
Mitenkä tämä strategia on sitten toiminut tähän mennessä? Niin kuin yleisellä tasolla?Toisen valmistajan pelejä pääset pelaamaan D1 kk maksua vastaan. Codit, doomit, wolfesteinit, gearsit, Forzat, Crash Bandicootit yms yms. Nuiden lisäksi vielä pienellä viiveellä kaikki ea sportsin pelit. Mutta kyllähän tuon sijaan haluttaa ostaa pleikka, ja ne muutamat exclut jotka ostan täyteen hintaan![]()
Yksilökohtaista se on että mikä puhuttaa eniten, en suinkaan laajempaa pelivalikoimaa noin vain heittäisi roskiin, vaikka tiedetään että sinua se ei kiinnosta. Ottaen vielä huomioon Sonyn vahvemman markkina-aseman konsolipuolella vrt Mäsä.Toisen valmistajan pelejä pääset pelaamaan D1 kk maksua vastaan. Codit, doomit, wolfesteinit, gearsit, Forzat, Crash Bandicootit yms yms. Nuiden lisäksi vielä pienellä viiveellä kaikki ea sportsin pelit. Mutta kyllähän tuon sijaan haluttaa ostaa pleikka, ja ne muutamat exclut jotka ostan täyteen hintaan![]()
Kuluttajan näkökulmasta erittäin hyvin, äsken tuli Ninja gaiden ja tämä ilmestyy 2vko päästä.Mitenkä tämä strategia on sitten toiminut tähän mennessä? Niin kuin yleisellä tasolla?
Milloin ilmestyy seuraava Sony studion peli? Miten tuo Sonyn vahvempi markkina-asema konkretisoituu pleikkarin käyttäjille? Enemmän pelejä halvemmalla?Yksilökohtaista se on että mikä puhuttaa eniten, en suinkaan laajempaa pelivalikoimaa noin vain heittäisi roskiin, vaikka tiedetään että sinua se ei kiinnosta. Ottaen vielä huomioon Sonyn vahvemman markkina-aseman konsolipuolella vrt Mäsä.
Kuluttajan näkökulmasta erittäin hyvin, äsken tuli Ninja gaiden ja tämä ilmestyy 2vko päästä.
Ei hajuakaan, kaipa joskus tämän vuoden aikana tuo Ghost Of Yotei tulee, mikäli ei lykkäännyMilloin ilmestyy seuraava Sony studion peli?
Nähtävästi konkretisoituu siten että tehdään muoviloota jota porukka haluaa enemmän kuin Mäsän lootaa. En tiedä onko yksäreiden laatu, brändikuva tai muu sen takana. Ehkä vuosien saatossa saatu brändiuskovuutta kohdilleen.Miten tuo Sonyn vahvempi markkina-asema konkretisoituu pleikkarin käyttäjille? Enemmän pelejä halvemmalla?
Jos MS kilpailisi pelkästään konsoleiden myynneillä, niin lappu olis jo luukulla.Ei hajuakaan, kaipa joskus tämän vuoden aikana tuo Ghost Of Yotei tulee, mikäli ei lykkäänny
Nähtävästi konkretisoituu siten että tehdään muoviloota jota porukka haluaa enemmän kuin Mäsän lootaa. En tiedä onko yksäreiden laatu, brändikuva tai muu sen takana. Ehkä vuosien saatossa saatu brändiuskovuutta kohdilleen.
Niin, eli mikä ongelma sinulla nyt oli tuon konsolipelaajamäärän laskemisen heitolla? Kun tässä myös nähtävästi tehdään aktiivisia peliliikkeitä Mäsän puolelta tuodakseen kontsaa kilpailijan alustalle.Jos MS kilpailisi pelkästään konsoleiden myynneillä, niin lappu olis jo luukulla.
Missä faktat jotka tukee tuota heittoa? "However, the company reported that game sales have increased, with 77.7 million PlayStation 5 games sold during Q2. 5.3 million of these were first-party titles."Niin, eli mikä ongelma sinulla nyt oli tuon konsolipelaajamäärän laskemisen heitolla? Kun tässä myös nähtävästi tehdään aktiivisia peliliikkeitä Mäsän puolelta tuodakseen kontsaa kilpailijan alustalle.
Niin siis ''faktat'' koskien heittoa joka perustuu asiaan joka ei ole vielä tapahtunut? Joo odota hetki niin pyyhin pölyt tästä kristallipallon päältäMissä faktat jotka tukee tuota heittoa?
Okei? Mitä yrität tällä viestiä?"However, the company reported that game sales have increased, with 77.7 million PlayStation 5 games sold during Q2. 5.3 million of these were first-party titles."
Pleikalla exclujen osuus myydyistä peleistä 6.8%![]()
Sony Reveals Updated PS5 Console Sales Numbers
Sony is sharing the total number of PlayStation 5 consoles shipped around the world four years after the hardware's initial release.gamerant.com
![]()
Eikö joku Need for Speed ole ''vastine'' Forza Horizonille? Avoimen maailman ajelupeli? Taitaa löytyä pleikalle, tosin en tiedä tarkemmin kuinka samanlainen on, kun ajopelejä en pelaa eikä ne minua kiinnostaPs. Mitä tulee tuohon FH5 peliin, niin sille ei ole pleikalla kilpailijaa joten sen myynnit voi olla melkomoiset pleikalla.
The crew: motorfest on niin suora horizon kopio kuin vaan voi olla ja löytyy myös pleikalle.Ps. Mitä tulee tuohon FH5 peliin, niin sille ei ole pleikalla kilpailijaa joten sen myynnit voi olla melkomoiset pleikalla.
Olisit heti sanonu et läppää heitätNiin siis ''faktat'' koskien heittoa joka perustuu asiaan joka ei ole vielä tapahtunut? Joo odota hetki niin pyyhin pölyt tästä kristallipallon päältä
Okei? Mitä yrität tällä viestiä?
Eikö joku Need for Speed ole ''vastine'' Forza Horizonille? Avoimen maailman ajelupeli? Taitaa löytyä pleikalle, tosin en tiedä tarkemmin kuinka samanlainen on, kun ajopelejä en pelaa eikä ne minua kiinnosta
Joo itellä lähti heti boxi myyntiin!!Suloisen katkeraa spinnausta xbox leirissä kun yritetään selittää omaksi eduksi sen, että mäsä tuo pahimmalle kilpailijalleen pelinsä koska muuta ei voi. Pian laitemyynnit on 1/10 mäsää ja 9/10 Sonya ja ero jatkaa kasvuaan kunnes mäsä laittaa lapun luukulle HW osastolta ja keskittyy mitä jäljellä on. PS5 pelaajat ovat tyytyväisenä kun pelejä virtaa jopa entistä enemmän tarjolle ja Sony nappaa ison siivun mäsän pelimyynneistä joiden avulla voi sitten kehitellä lisää hittipelejä.
En heitä läppää vaan skenaarion ilmoille joka voisi tapahtua perustuen toisen käyttäjän heittoon pelaajamäärien vähenemisestä.Olisit heti sanonu et läppää heität![]()
Ehkä ei ole excluja julkaistu tjsp. Osaatko ihan omin sanoin kertoa miltä ajalta tuo on?Tuon kvartaalin kohdalla ei ole ainakaan exclut konsoleita myynyt.
Juu niitä skenaarioiden pyörittelijöitä on kuunneltu jo vuodesta 2017. Konkurssi on ihan oven takanaEn heitä läppää vaan skenaarion ilmoille joka voisi tapahtua perustuen toisen käyttäjän heittoon pelaajamäärien vähenemisestä.
Ehkä ei ole excluja julkaistu tjsp. Osaatko ihan omin sanoin kertoa miltä ajalta tuo on?
Voidaan tietty yhdessä pähkäillä sitä että miten voi olla että noita Sonyn lootia vaan myydään kovaa tahtia ja mitä kilpailijan pitäisi tehdä että pääsisi samoihin lukuihin. Ehkä silloin vihdoinkin menee pointti perille tuosta käyttäjämäärän laskemisen skenaariosta.
Aika kova väite, mihin tuo perustuu?Milloinhan sulle menee se pointti perille, et ne käyttäjämäärät ei ole tulevaisuudessakaan laskemassa.

Kai se konsoli pitää ensin olla, jotta voi olla käyttäjä?Mitä tekemistä sillä on käyttäjämäärän kanssagamepassin avulla softa puoli plussalla.
Enemmän on sonyn konsolilla. Vielä enemmän pc:llä.Aika hiljaista olisi pleikalla tämä vuosi ilman MS pelejäjoten Kummalla niitä pelejä ei ollutkaan?
Ai pitää olla, no ei ois uskonuKai se konsoli pitää ensin olla, jotta voi olla käyttäjä?
Enemmän on sonyn konsolilla. Vielä enemmän pc:llä.
Samaan kuin teidän valistunut "musta tuntuu" fiilisAika kova väite, mihin tuo perustuu?![]()
Eli tähän perustuen päädyt siihen tulokseen että kategorisesti käyttäjämäärät konsolipuolelta eivät tule laskemaan? Vaikka Series S/X myyvät Xbox Onea hitaampaa tahtia?Samaan kuin teidän valistunut "musta tuntuu" fiilis![]()
Kaksi konsolivalmistajaa, molemmat myös julkaisevat pelejä. Toinen (pikkuhiljaa) tuo omat pelinsä toisen valmistajan alustalle, kun taas toinen ei. Vaatiiko se jotain jäätävää deduktiivista päättelykykyä tuoda skenaario esille, että kuluttajamäärä laskee muovilootien osalta sen valmistajan kohdalla, joka niitä pelejään tarjoaa molemmilla alustoilla?
Muutama mielenkiintoinen pointti linkin tekstistä.Eli tähän perustuen päädyt siihen tulokseen että kategorisesti käyttäjämäärät konsolipuolelta eivät tule laskemaan? Vaikka Series S/X myyvät Xbox Onea hitaampaa tahtia?
![]()
Xbox Series X/S Has Sold Fewer Consoles Than Its Predecessor, But PS5 Far Surpassed PS4 Sales
What are the reasons for the Series X/S's poor sales?screenrant.com
Ei olekaan, mutta silti kummasti kilpailija myy edeltävää konsoliaan kovempaa tahtia maailmantalouden heilahtelusta huolimatta, kun taas Mäsä ei.Muutama mielenkiintoinen pointti linkin tekstistä.
"However, these low numbers may reflect an overall trend in gaming hardware sales, as noted by Piscatella:"
"December video game hardware spending dropped 29% vs YA, to $1.1B. Spending on PlayStation 5 hardware fell 18% when compared to Dec 2023, with Xbox Series and Switch each declining by 38%. Annual spending on video game hardware finished 25% lower than 2023, at $4.9B. - @matpiscatella.bsky.social, Bluesky
Eli peliteollisuuskaan ei ole immuuni maailmantalouden heilahteluille![]()
Millä tavoin avaa silmiä? Ihan hyvä kattaus siellä on, mutta ei se Xboxin hankintaa (omalta osaltani) nostaa ylöspäin prioriteettilistalla.mutta kannattaa katsoa se laittamani linkki tämän vuoden GP tarjonnasta, voi vähän avata silmiä![]()
Katsoin listan. Siellä oli yksi itseäni kiinnostava peli (Hollow Knight: Silksong), josta voin kyllä maksaa sen 10e Steamissa sitten kun se joskus julkaistaan. Myönnettäköön, että en kyllä listan jokaista peliä käynyt läpi, niin saattaa siellä muutakin pelaamisen arvoista olla.Eli peliteollisuuskaan ei ole immuuni maailmantalouden heilahteluillemutta kannattaa katsoa se laittamani linkki tämän vuoden GP tarjonnasta, voi vähän avata silmiä
![]()
Euroopassa PS5 on 5milj. Edellis geniä jäljessäEi olekaan, mutta silti kummasti kilpailija myy edeltävää konsoliaan kovempaa tahtia maailmantalouden heilahtelusta huolimatta, kun taas Mäsä ei.
Millä tavoin avaa silmiä? Ihan hyvä kattaus siellä on, mutta ei se Xboxin hankintaa (omalta osaltani) nostaa ylöspäin prioriteettilistalla.
Vieläkö muuten pelaat Astro bottiaMäsähän lupasi 100 miljoonaa tilaajaa vuodelle 2030 joten syytä siellä onkin olla tarjottavaa. Tie sinne voi olla hyvin mutkikas ja kivinen kun konsolimyynti hiipuu olemattomiin kun ei edes edellisen flopin myynteihin ylletä. Ja samaan aikaan Sony myy enemmän kuin erittäin hyvin menestynyt edeltäjänsä. Ei näy maailmantalouden heilahtelut eikä kriittisten xbox fanipoikien kertomat ettei Sonylla ole pelejä. Muuten vaan GOTY 2024 palkinto meni Sonyn pelille![]()
Onko mahdollista saada kuvakaappaus tuon Statistan luvuista? On rekisteröinnin takana. Ilmeisesti eri lähteet kertoo eri tarinaa.Euroopassa PS5 on 5milj. Edellis geniä jäljessäja kokonaismyynneissä kans jäljessä.
![]()
Global PS4 console unit sales 2024| Statista
As of May 2025 cumulative sales of Sony’s PlayStation 4 gaming console had risen to roughly ***** million units.www.statista.com
Ne piirtää kellä on liituamutta hinta-laatu suhde on se juttu![]()
onko konsolit jotenkin objektiivisesti parempia hinta-laatusuhteeltaan?Niin just tuon liidun takia on kokonaiskuva vähän hukassaOnko mahdollista saada kuvakaappaus tuon Statistan luvuista? On rekisteröinnin takana. Ilmeisesti eri lähteet kertoo eri tarinaa.
Ne piirtää kellä on liituaonko konsolit jotenkin objektiivisesti parempia hinta-laatusuhteeltaan?
Liitua on rajallinen määrä, mutta aina just ja just sopivasti kalleimman boksin ja kalleimman kk maksun verran, hinnankorotuksineen. Selvä.Niin just tuon liidun takia on kokonaiskuva vähän hukassakun sitä liitua on rajallinen määrä, niin silloin eurolla saatava hyöty konkretisoituu.
Kenelle?Konsoli&GP on hinta/laatu suhteeltaan ylivoimainen.
Ok, lähteet sotivat toisiaan vastaan. Erikoista.
Kenelle ja millä perusteella?Konsoli&GP on hinta/laatu suhteeltaan ylivoimainen.

Kenelle ja millä perusteella?
Niin just tuon liidun takia on kokonaiskuva vähän hukassakun sitä liitua on rajallinen määrä, niin silloin eurolla saatava hyöty konkretisoituu. Konsoli&GP on hinta/laatu suhteeltaan ylivoimainen.
![]()
Kenelle vaan jolla on rahat tiukassa, mutta haluaa masentumisen sijaan pelata pelejä. SS konsoli 8.59€+GP 17.99€/kkLiitua on rajallinen määrä, mutta aina just ja just sopivasti kalleimman boksin ja kalleimman kk maksun verran, hinnankorotuksineen. Selvä.
Kenelle?
Ok, lähteet sotivat toisiaan vastaan. Erikoista.
E: oliko vielä Statistan puolelta PS5 lukuja? Löysin vain Q1 '24 asti.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.