• Hyvät tarjoukset -alueen ohjeet ja säännöt

    • Uuden tarjouksen kohdalla valmispohjan ja etuliitteen käyttö on pakollista!
    • Otsikkomuotoilu: Tuote, kauppa, tarjoushinta
    • Ainoastaan tarjouksia, jotka toimitetaan Suomeen
    • Ei ref-linkkejä
    • Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan huolimatta jotkut yritykset jatkavat Venäjällä liiketoimintaa. Tälläisissä tapauksissa tarjousketjuissa voi kertaalleen linkittää tähän viestiketjuun ja jatkaa keskustelua aiheesta siellä.

Ruoka Päivätarjous: Wilfa DualFry AFD-60B 6L airfryer 99€, Kärkkäinen

"Tarjous voimassa 15.04.2025 asti"
Sikapäivät ilmainen toimitus yli 50€ tilaukseen koodilla SIKA2025H7F.
 
Itse en ole vielä lähtenyt tähän airfryer kelkkaan mukaan niin muutama kysymys tästä. Itselleni isoin kriteeri tässä olisi että se nopeuttaisi arkea eli että tällä olisi nopeampaa valmistaa pakasteparsakaalit kuin kiertoilmauunilla ja laitteen puhdistus olisi todella kätevää eli likaantuvat osat voisi laittaa suoraan tiskikoneeseen? Saavuttaako tällä wilfalla oheiset? 🙂 Kotitalous tällä hetkellä kaksi aikuista ja taapero mutta usein tykkää valmistaa useammaksi ruokailukerraksi kerralla ruokaa eli tuo 6l tilavuus olisi varmaan ihan ok kompromissi keittiötilan kannalta?
 
Vie paljon vähemmän sähköä kuin uuni ja omalla kohdalla kätevintä on lounasruuat eli heittää pakkasesta suoraan jonkun kanafileen sinne ja myöhemmässä vaiheessa kasvikset sekaan eikä tarvitse käyttää aikaa työvaiheisiin tai odotella uunin lämpeämistä. Tiskailee sitten työpäivän jälkeen (vaikka ehkä voisi koneeseenkin laittaa niin on tullut käsin pestyä).
 
Kiitoksia, josko itsekin loikkaan tähän kelkkaan. Tässä valmistunee esim kanafileet pannun sijaan?
 
usein tykkää valmistaa useammaksi ruokailukerraksi kerralla ruokaa eli tuo 6l tilavuus olisi varmaan ihan ok kompromissi keittiötilan kannalta?
Jos lähtee meal preppaamaan isompia satseja kerralla niin airfuhrer on turha vempain siihen. Etenkin silloin kun kaikki ruoka ei mahdu koriin yhdellä kerralla niin uunista tulee helposti se nopeampi ja energiatehokkaampi tapa valmistaa.
 
Viimeksi muokattu:
Mietinnässä tarjouksen Airfryer. Mutta sanokaas joku jolla kokemusta millaiset erot on käytännössä näissä, joissa tulee koko kori ulos vs. sellainen miniuunin mallinen? Miten käytön kätevyys, entäpä puhtaanapito? Mitä noissa kannattaisi huomioida.. Alla vertailuksi mitä tarkoitan miniuuni-mallisella.
- Ströme Airfryer Oven -airfryer 69,99
- Princess Aerofryer Oven -kiertoilmakypsennin/miniuuni 129,00

Tuolta on paljon keskustelua eri malleista.

 
Jos lähtee meal preppaamaan isompia satseja kerralla niin airfuhrer on turha vempain siihen. Etenkin silloin kun kaikki ruoka ei mahdu koriin yhdellä kerralla niin uunista tulee helposti se nopeampi ja energiatehokkaampi tapa valmistaa.

Paitsi jos niin päin tarkoitettiin, että pakastimeen tehdään isompi satsi kerralla ja sieltä sitten lämmitetään/paistetaan yksittäisiä annoksia myöhemmin, tähän jälkimäiseen airfryer on taloudellisempi ja nopeampi valinta kuin uuni
 
Masiina tuli jo, niin onko tarkoituksena että fryeri esilämmittää aina itse itsensä, muutaman minuutin ja sitten kun tavoteitelämpötila on saavutettu, laite piippaa ja painetaan nappia, niin asetettu aika alkaa vasta sitten kulumaan, eli ruokaa ei laiteta heti uuniin. Tässä on esilämmitystoiminto jota en ymmärtääkseni ole laittanut päälle, silti se esilämmittää itsensä. Mutta erittäin nopea ja tehokas vehje, oikein hyvä rapea pinta tullut kaikkeen mitä olen tehnyt.
 
Niin ja ravistelu muistutus on saattanut tulla minuutti ennen täyttä aikaa jos on manuaaliseesti laittanut esim. 10 minuuttia, pitäisi tulla puolessa välissä, välillä ei ole tullut piippausta ollenkaan.

Ravistusmuistutus on ohjelmoitu hälyttämään kypsennyksen puolivälissä
manuaalisella asetuksella ja 2/3 esiasetusten kokonaiskypsennysajasta.
Ravistusmuistutus ei toimi, kun kypsennysaika on alle 3 minuuttia.

PS voihan se toki olla että käyttäjässäkin vika.
 
Noniin, laite lähti palautukseen, ei tullut enää ravistelupiippauksia ollenkaan eikä näyttöön tullut näkyville koskaan esilämmitystoiminnon nappia. Sen sijaan tilasin verkkokaupasta pykälää isomman, 8 litraisen fryerin. Onhan se 50% kallimpi mutta suurempi tilavuus ja toimiva laite sopii itselle paremmin.

 

Statistiikka

Viestiketjuista
274 415
Viestejä
4 725 509
Jäsenet
77 196
Uusin jäsen
par1-net

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom