• Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina poikkeuksellisesti noin klo 14:00 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>

Päivän Byrokraatti

CalEpitan

BANNATTU
BANNED
Liittynyt
24.11.2016
Viestejä
1 702
Hyvä sivusto jota tulee mainostaa tätäkin kautta jotta pysyy pystyssä.
Tuli vastaan pahamaiselta raskaan rasismin mv-lehden valeuutis-sivustolta tämäkin
Eli siis tämä voi olla myös raskaasti vale-uutista koko päivän byrokraatti sivusto, huomio, varo ettet lue vääriä uutisia ja vääriä mielipiteitä.

Päivän Byrokraatti

PAB: 12-vuotias Joona keräsi pulloilla itselleen Disneyland-matkan


Päivän Antibyrokraatti -palkinnon saa 12-vuotias Joona, joka keräsi niin paljon pulloja, että rahat riittivät lentoihin Kaliforniaan ja Disneylandiin. Hienoa työtä, nuori mies.



Palkintokomitea ei sen sijaan jaksa jakaa palkintoa väsyneelle vantaalaismiehelle, joka valitti Joonan Facebook-profiilista, koska Joona ei ole vielä täyttänyt sääntöjen edellyttämää 13 vuotta, ja joka ilmeisesti teki myös Joonan pullonkeräystuloista ilmiannon verottajalle.



Kannattaako näitä nyt vatvoa. Joona pääsee Disneylandiin, Joona kasvaa aikuiseksi, Joona menestyy elämässään ja kyllästyy pystyynkuolleeseen Sääntö-Suomeen. Joona muuttaa Kaliforniaan ja perustaa globaalin bisneksen, joka myy muurahaisia ja muuta hyönteisravintoa. Vantaalaismies kuolee katkerana.



Taidammepa siksi tehdä nyt vaikka osakekauppoja omaan lukuumme sen sijaan, että täyttäisimme julkisen palvelun yleispalveluvelvoitetta analysoimalla tätä jo niin tuttua suomalaista mielenmaisemaa. Eihän Päivän Byrokraatilla ole edes verotusoikeutta, jonka nojalla voisimme maksaa itsellemme kirjoittamisesta SJL:n työehtosopimuksen palkkaryhmä IIIa:n mukaista korvausta.

Laitoin nyt esimerkiksi tuon uutisen tähän spoileriin ja pyydän anteeksi Päivän Byrokaatti julkaisulta että näin tein, mutta tarkoitus olisi rehellisesti että sivustonne saisi enemmän lukijoita koska tehtävänne on tärkeä.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
286 695
Viestejä
4 918 918
Jäsenet
79 242
Uusin jäsen
Aziz

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom