Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kolink Core RGB 500 offers a continuous rated power of 400 W with a max rated power output of 500 W
Katotaa vuoden pari päästäSe on kyseisen kokoonpanon tarpeisiin täysin riittävä. Jos kuitenkin suunnittelet joskus tehokkaamman näytönohjaimen asentamista, virtalähde täytyy todennäköisesti vaihtaa suurempaan.![]()

En kyl tajunut mitään liian paljo fiksu sanoja minulleRTX 3000 sarjalaisissa tuli ns. transient piikit jotka voivat olla moninkertaisia TDP:hen verrattuna, tosin vain lyhyen aikaa (<1ms <10ms). En tiedä tuleeko 3060:ssa pahoja sellaisia, mutta kaverilla laadukas Corsairin RM550 ei jaksanut 5800x+RTX3070 kokoonpanoa, vaikka periaatteessa TDP mahtuu hyvin sisään. Piikit saivat virtalähteen kyykkäämään ja kone sammui. RM750 taisi tulla tilalle ja fixed.
Saattoi myös olla virtalähteen vanhuutta. ATX3.x speksin virtalähteissä nämä transient piikit on otettu huomioon, ja kestävät hetkellisesti 2x nimellistehonsa verran kuormaa.
E: IgorsLabsista 3060 transient piikeistä dataa (170W TDP):
![]()
Pakko ei ole kuin maksaa veroja ja kuolla aikanaan. Mutta varsin suositeltavaa se päivittäminen on. Kyseinen virtalähde ei ole mikään laatupeli, ja se ei tarjoa kovinkaan suurta varmuustilaa mahdollisia virtapiikkejä silmälläpitäen.eli pitääkö päivittää tai ei?
ainaskin on tää 3 vuotta hyvin toiminu mutta heti ku saa rahat ostan uuen. Oisko et ostan käytetty titanium tai platinium tai kokonaan uuen silver/gold?Mää vaihtaisin pelkästään merkin takia jonkin laadukkaamman. 550-750wattisen riippuen tulevaisuuden suunnitelmista. Virtalähde voi kuollessaan tehdä muitakin tuhoja ja laatu erot näkyy siinäkin.
No kolme vuotta aiemmalla kokoonpanolla onkin voinut toimia, kun TDP:t näytönohjaimen ja prosessorin osalta on täysin eri luokassa.ainaskin on tää 3 vuotta hyvin toiminu mutta heti ku saa rahat ostan uuen. Oisko et ostan käytetty titanium tai platinium tai kokonaan uuen silver/gold?
750-850w laadukas gold tai parempi, niin on päivitysvaraa tulevaisuuteenkin.ainaskin on tää 3 vuotta hyvin toiminu mutta heti ku saa rahat ostan uuen. Oisko et ostan käytetty titanium tai platinium tai kokonaan uuen silver/gold?
Titaniumista ja platinumista et varsinaisesti hyödy mitään, ainakaan siinä määrin että se korvaisi käytetyn laitteen riskit ja käyttötunnit. Edullisessa mutta laadukkaassa segmentissä ja sopivassa teholuokassa on etupäässä tarjolla goldia ja nykyään yleensä pitkää takuuta. En voi antaa muuta neuvoa kuin ostaa hyvämaineisen merkin hyväksi todettu uuden standardin mukainen gold. Gold ei tietysti itsessään takaa että joku tietty virtalähde on parempi kuin toinen joka on vain silver, mutta aika harvoin nykyään joku muuten riittävän hyvä laite on goldia alemmalla luokalla.Oisko et ostan käytetty titanium tai platinium tai kokonaan uuen silver/gold?
Tarpeeseen jättivirtalähde on hyvä ja pakollinen hankinta. Pilan päiten hankittuna, kohtuullisemman sähkötehon komponentteja käyttävälle, se ei ole pelkästään turhaa rahanmenoa(pois muista päivityksistä) ja "nice to have" varmuusvaraa vaan siitä voi olla harmiakin. Jos itse joskus innostun investoimaan rautaan joka kaipaa 1,2 kW virtalähdettä, ei siinä konkurssissa tunnu missään että on vaikkapa vuotta aiemmin mennyt esimerkiksi 100-150 euroa "turhaan" 750 watin gold-virtalähteeseen.Itse hommasin 1200 w virtalähteen. Ei tarvitse pihistellä.
Kiitoksia!Titaniumista ja platinumista et varsinaisesti hyödy mitään, ainakaan siinä määrin että se korvaisi käytetyn laitteen riskit ja käyttötunnit. Edullisessa mutta laadukkaassa segmentissä ja sopivassa teholuokassa on etupäässä tarjolla goldia ja nykyään yleensä pitkää takuuta. En voi antaa muuta neuvoa kuin ostaa hyvämaineisen merkin hyväksi todettu uuden standardin mukainen gold. Gold ei tietysti itsessään takaa että joku tietty virtalähde on parempi kuin toinen joka on vain silver, mutta aika harvoin nykyään joku muuten riittävän hyvä laite on goldia alemmalla luokalla.
Tarpeeseen jättivirtalähde on hyvä ja pakollinen hankinta. Pilan päiten hankittuna, kohtuullisemman sähkötehon komponentteja käyttävälle, se ei ole pelkästään turhaa rahanmenoa(pois muista päivityksistä) ja "nice to have" varmuusvaraa vaan siitä voi olla harmiakin. Jos itse joskus innostun investoimaan rautaan joka kaipaa 1,2 kW virtalähdettä, ei siinä konkurssissa tunnu missään että on vaikkapa vuotta aiemmin mennyt esimerkiksi 100-150 euroa "turhaan" 750 watin gold-virtalähteeseen.
Kysyjälle joka alunperin mietti käyttävänsä huonoa alamittaista Kolinkkia voisi olla parempi idea ostaa moderni laadukas gold-PSU. Jos jotain teholuokkaa pitää ehdottaa, niin 850 wattia ei ole väärin. Kuitenkin näytönohjainta ollaan hyvin mahdollisesti vaihtamassa suht lähitulevaisuudessa.
Joo kiitoksia laitan muistii mut ei oo rahaa nytten nii on pakko uhkapelata ja toivoo et kestää siihen astiUutta psu:ta jos ostaa, niin minimissään tämä:
![]()
71,90 € | Thermalright TG-650 virtalähdeyksikkö 650 W 20+4 pin ATX ...
Virtalähteet / Thermalright TG-650, 650 W, 100 - 240 V, 47 - 63 Hz, 10 - 5 A, 120 W, 648 Wdatatronic.fi
Tässä sitten parempaa/laadukkaampaa:
![]()
106,90 € | ASUS Prime 850W Gold ATX 3.1 -ATX-virtalähde, 850 W
Virtalähteet / ASUS AP-850G, 850 W, 100 - 240 V, Aktiivinen, 110 W, 846 W, 110 Wdatatronic.fi
![]()
126,90 € | FSP VITA GM 1000W virtalähdeyksikkö 20+4 pin ATX ATX musta
Virtalähteet / FSP VITA GM 1000W, 1000 W, 100 - 240 V, 50/60 Hz, 12-6 A, Aktiivinen, 100 Wdatatronic.fi
Minäkään en ota kantaa tähän uskottavaan anekdoottiin. Tätä pitää toki jatkaa ja avata siten, että voi olla suuria eroja kahden nimellisesti saman tehoisen virtalähteen välillä. Ei edes pelkästään nopeiden kuormitushuippujen kanssa joista uudempien normien kautta on alettu puhua, vaan jatkuvan kuormituksenkin kesto on eri laitteissa eri aikoina voinut olla selkeästi alle tai jonkin verran yli nimellisarvon.En ota muuten kantaa asiaan, mutta omalla i5 13500 + 3060ti ei ollut mitään ongelmia seasonic siii 430 watin virtalähteen kanssa, vaikka kaikkia pelejäkin pelasi. Noin kuukauden verran tuli sillä yhdistelmällä ilman mitään ongelmia toimittua, kunnes jimmz sai toimitettua uuden 750w focuksen rma:sta takaisin.
PCPartPicker antaisi pelkästään noille vaatimukseksi noin 443W. Lisäksi Kolink ei varsinaisesti ole mikään premium merkki virtalähteissä.
Ero hyötysuhteessa ei ole oleellinen niinkään energiataloudellisuuden puolesta vaan siksi, että paremmalla hyötysuhteella virtalähde itsessään kuumenee vähemmän eli toimii hiljaisemmin ja kestää paremmin. E: Ok, isommissa tehoissa alkaa olla toki jo väliä sillä hukatulla sähkölläkin, sekä hiukan rahallisesti että oleelliselta osin siksi että jos kokoonpano oikeasti kuluttaa kilowatin ja poweri tuhnailisi kilowatin lämpönä, alkaisi sulakkeita paukkua kun pistorasiaryhmässä on muutakin kuin kone. Ja toki tällainen virtalähde ei kestäisi vaan sulaisi pois.Mikä ero näis 80 plus bronze silver gold platinium ja titanium virtalähdeist? Että mite paljoo niist sähköist ne käyttää ja ei mee turhiin?
Eli vaa et vaan 80 plus on riski ja siitä ylös päi riskejä on vähemmän?Ero hyötysuhteessa ei ole oleellinen niinkään energiataloudellisuuden puolesta vaan siksi, että paremmalla hyötysuhteella virtalähde itsessään kuumenee vähemmän eli toimii hiljaisemmin ja kestää paremmin.
Välillinen ero liittyy siihen, että muulta osin hyvät virtalähteet ovat pääsääntöisesti goldeja tai parempia luvatun hyötysuhteensa osalta. Jos 2025 myydään virtalähdettä, joka on vain bronze, se ei ole kovin hyvä. Se on tehty mahdollisimman halvalla ja suunnattu asiakkaalle joka haluaa halvinta eikä muusta välitä.
Tämä ei siis tarkoita, että kaikki gold-virtalähteet ovat hyviä.
Ja ei oo kai yhtää eroo koteloista xdddEli vaa et vaan 80 plus on riski ja siitä ylös päi riskejä on vähemmän?
Sulla on tuossa nyt ihan laatukomponentteja kasassa niin miksi ihmeessä alkaisit nuukailemaan sitten virtalähteessä. Pääsääntöisesti kannattaa vilkaista ihan valmistajan takuuta, laadukkaimmille bronze-luokille takuuta myönnetään se 5 vuotta ja Goldeille 10 vuotta. Hintaero jossain 750w luokassa noilla on ~40€, onko se paljon 5 vuodesta lisää takuuta sun mielestä? Jos on, niin valitset laadukkaan bronzen sitten.Eli vaa et vaan 80 plus on riski ja siitä ylös päi riskejä on vähemmän?
No siis kannattaa valita sellainen tarkka malli, joka on jonkin luotettavan lähteen mukaan hyvä. Riittävän luotettavana lähteenä pitäisin sitä, että PSU on yleisesti käytetyn tier-listan mukaan A-laatua, tai sitä että useampi aktiivikäyttäjä täällä tiettyä mallia suosittelee.Eli vaa et vaan 80 plus on riski ja siitä ylös päi riskejä on vähemmän?
Mie hankin ton virtalähdeen 3-4 vuotta sitten minulla oli sillo 1650 4gb low profile ja ryzen 5 3600 ja sillo ei ollu yhtään rahaa koteloon ja virtalähdeeseen ku vanha tietokone oli rooman ajastaSulla on tuossa nyt ihan laatukomponentteja kasassa niin miksi ihmeessä alkaisit nuukailemaan sitten virtalähteessä. Pääsääntöisesti kannattaa vilkaista ihan valmistajan takuuta, laadukkaimmille bronze-luokille takuuta myönnetään se 5 vuotta ja Goldeille 10 vuotta. Hintaero jossain 750w luokassa noilla on ~40€, onko se paljon 5 vuodesta lisää takuuta sun mielestä? Jos on, niin valitset laadukkaan bronzen sitten.
Ja en paljoo tienyt yhtään virtalähdeistäMie hankin ton virtalähdeen 3-4 vuotta sitten minulla oli sillo 1650 4gb low profile ja ryzen 5 3600 ja sillo ei ollu yhtään rahaa koteloon ja virtalähdeeseen ku vanha tietokone oli rooman ajasta
Ite vaa käytin sillo veljeni et mikä prossu on paras mun prosessorii nii sano se ja sit ei menny virtalähde siihe nii piti viimosilla rahoilla ostaa kotelo ja virtalähde ku se virtalähde oli siihe vanhaa HP desktop koteloo kiiniTäytyy nyt puolustaa hieman JanneLukkia siitä et minäkin oon hankkinut aikoinaan pommiksi luokitellun virtalähteen.Silloin en kanssa tiennyt osista,koneenkasauksesta mitään.Ajattelma mitä enemmän watteja sen parempi.Luin sit muropakettia ja kone kesti sen 3-vuotta sit annoin pois.
Ja en paljoo tienyt yhtään virtalähdeistä
Olen tehnyt aivan samoin, enkä huomannut erityisesti vittuillun siitä, että vanha poweri on huono. Lähinnä on neuvottu jättämään jatkossa huonot PSU:t kauppaan, minkä ohjeen tässä vielä toistan. Ei kannata ostaa täyttä paskaa vaan vähintään esim. tuo @Timo 2 mainitsema halvin. Mieluiten noiden parin mainitun paremman tasoista.Täytyy nyt puolustaa hieman JanneLukkia siitä et minäkin oon hankkinut aikoinaan pommiksi luokitellun virtalähteen
Miksi et sit säästänyt kotelosta ei ne rgp valot nyt niin tärkeitä ole.Myös hp vanha kotelo ois kelvannut niin olisit sit saanut virtalähteen paremmaksi.Ite vaa käytin sillo veljeni et mikä prossu on paras mun prosessorii nii sano se ja sit ei menny virtalähde siihe nii piti viimosilla rahoilla ostaa kotelo ja virtalähde ku se virtalähde oli siihe vanhaa HP desktop koteloo kiini![]()
Molemmat oli halvimmatMiksi et sit säästänyt kotelosta ei ne rgp valot nyt niin tärkeitä ole.Myös hp vanha kotelo ois kelvannut niin olisit sit saanut virtalähteen paremmaksi.
ei olluLuulisi et 40€ saa jo laaadukaampaa.
en oo fani RGB valoist mut oli pakko ku ne oli halvimmatei ollu![]()
Eija itellä on kunnon halpis osat on ainostaan Prossu Tuuletin ja Näytönohjaimen mut kotelo on auki nii onks tarpeeks ok Jäähdytys?
noh ostin 3 vuot sit noin niin ei ollu paljoo vaihtoehtoit jimmsis sillo![]()
49,90 € | Chieftec GPS-500A8 virtalähdeyksikkö 500 W 20+4 pin ATX A...
Virtalähteet / Chieftec GPS-500A8, 500 W, 230 V, 47 - 63 Hz, 130 W, 408 W, 130 Wdatatronic.fi
Kyllä saa![]()
lämmöt pysyvät aika hyvi alhaisella jotekin mut tiiän et ei oo hyvä
Täällä on monta kertaaa sanottu et jimss on muutenkin aika kallis kauppa.Mut luulisi et 40-50 luokista sieläkin jotain on.noh ostin 3 vuot sit noin niin ei ollu paljoo vaihtoehtoit jimmsis sillo
Lataa hwinfo ohjelma ja tsekkaa koneen lämmöt niin näet ne sieltä.lämmöt pysyvät aika hyvi alhaisella jotekin mut tiiän et ei oo hyvä
nii on ku nytte oon kattonu näit muit kappoi mut enne sillo en tienny mitä muut ku gigantti power ja Jimms ja nyttekin halvin Kotelo + Virtalähde on 90€Täällä on monta kertaaa sanottu et jimss on muutenkin aika kallis kauppa.Mut luulisi et 40-50 luokista sieläkin jotain on.
Ok ymmärrän kannattaa tulla tänne kysymään neuvoa, jos tarvitsee apua ja niin oot tullutkin.nii on ku nytte oon kattonu näit muit kappoi mut enne sillo en tienny mitä muut ku gigantti power ja Jimms ja nyttekin halvin Kotelo + Virtalähde on 90€
Niin on ja muutenkin huono kauppa, mutta tässä ei kai ollut puheena se, että nyt ostetaan 40 euron poweria. Ei sellaiseen pidä ketään kannustaa. On vain mainittu, että vuosia sitten on moinen ostettu.Täällä on monta kertaaa sanottu et jimss on muutenkin aika kallis kauppa.Mut luulisi et 40-50 luokista sieläkin jotain on.
62C on ollu maksimi täs nytten ja ollu prossuLataa hwinfo ohjelma ja tsekkaa koneen lämmöt niin näet ne sieltä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.