Nyt jysähti: EU tuomassa uuden E20-bensiinin markkinoille

Liittynyt
29.09.2017
Viestejä
3 165

Euroopan komissio selvittää parhaillaan uuden E20-bensiinilaadun tuomista markkinoille koko Euroopassa, kertoo saksalainen autolehti Auto Motor und Sport. Uusi polttoaine sisältäisi 20 prosenttia bioetanolia, kun nykyisessä E10-bensiinissä etanolin enimmäisosuus on kymmenen prosenttia. Asiantuntija-arvioiden mukaan E20-bensiini tulee olemaan pumpulla nykyistä E10-polttoainetta halvempaa. Yksi suurimmista avoimista kysymyksistä on E20-bensiinin soveltuvuus nykyisille autoille. Saksalaisvalmistajista ainakin BMW, Volkswagen ja Mercedes-Benz ovat jo hyväksyneet E20:n käytön uudemmissa moottoreissaan.

95E10 ---> 95E20?
98E5 ---> 98E10?
 
Miten tuo mahtaa vaikuttaa suorasuihkutusmoottoreiden karstoittumiseen? Joku väitti, että etanolin lisääntyminen olisi pahasta siinä suhteessa, mutta onko mätäkuun juttuja?
 
Nykybensassa jakeluvelvoite nostaa hintaa, mutta nyt asiantuntijoiden mukaan velvoitetta nostamalla hinta laskee?
 
Tynkäajossa päätyy etanolia öljyn joukkoon entistä enemmän.
Luonnollisesti, se nouseva tenuosuus siitä bensasta, joka sinne joutuu.
Muu oliskin yllätys.

Toivottavasti E5 ei kuitenkaan katoa, se kun esim. säilyy yli talven, eikä syö tiivisteitä ja letkuja.
 
kannatan, kyl vanha volvo tykkeis tuosta menoveestä ainaki kesä kausina, ilman flex fuel laitteita
 
En oikein usko että 98 voidaan e10 muuttaa, liikenteessä on edelleen se ajoneuvoryhmä joka ei oikein etanolia kestä.

Ja taas jos auto on jo tehtaalta tehty niin että se kestää tuon 10% etanolia, niin miksei se kestäisi 20%?
 
En oikein usko että 98 voidaan e10 muuttaa, liikenteessä on edelleen se ajoneuvoryhmä joka ei oikein etanolia kestä.

Ja taas jos auto on jo tehtaalta tehty niin että se kestää tuon 10% etanolia, niin miksei se kestäisi 20%?
Jep. Eiköhän tuo 95 muutu E20:ksi ja sitten mihin se ei käy voi käyttää 98E5:sta.
 
En oikein usko että 98 voidaan e10 muuttaa, liikenteessä on edelleen se ajoneuvoryhmä joka ei oikein etanolia kestä.

Niitä on niin vähän, ettei sillä ole merkitystä. Pitänee mennä viime vuosituhannen puolelle.

Ja jakelijahan voisi itse päättää, 98E5 vai 98E10, kunhan jakeluvelvoite täytyy.
 
Jos bensa autoa nyt hankkii, niin kannattaa tarkistaa onko e20 käypä. Vuoden päästä se voi jo korvata e10. Muuten joutuu tankkaamaan kallista e5 laatua
 

Statistiikka

Viestiketjuista
306 803
Viestejä
5 195 359
Jäsenet
82 943
Uusin jäsen
Mikrain78

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom