Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Gamerock ja valkoiset kortit ovat jakaneet yleisön mielipiteitä. Vaan tästä voitaneen olla yhtä mieltä että kertakaikkisen hemaiseva 3070 kaunotar?
Brändi on todellisten asiantuntijoiden luottomerkki Yeston (nevöhööd btw.), minkä firman tekeleitä oikeasti ovat - no idea.
Taitaa olla komponenttipula taakse jäänyttä jos piitä riittää jo kuorrutettavaksi moisilla piperryksillä.


Itel on kans toi arpa vetääs, tilaus sivul arvioi 8-13.1...fingers crossedYksi kappale näytti vihreetä täppää blokilliselle ichill frostbite 3080 Proshopista. Tilasin sen, saa nähdä tuleeko oikeasti![]()
Olin tilannut tämän strixin julkkarina ja laitoin tilauksen sisään valkoisesta mallista myöhemmin, kun siinä ei ollut vielä jonoa (siinä toivossa, että niitä voisi tulla nopeammin).
Kun perus strix erä saapui 22. päivä, siitä varattiin yksi minun tilaukselle, mutta tilaus jäi roikkumaan "Asiakaspalvelun käsittelyssä" -tilaan.
Kun joulun jälkeen otin asiasta yhteyttä, Jimms sanoi, että tilaus oli pysäytetty perusteella "1 kpl/asiakas".
Nyt kun tätä kirjoittelen tuli mieleen, että on myös mahdollista sopan johtuvan siitä, että perheenjäsen sai aiemmin tilaamansa kortin Jimmsiltä, jolloin toimitusosoite on ollut sama ja JImms on tulkinnut tämän epäilyttävänä.
Olisko kysyntää? Viikon ehti olla koneessa kiinni 3060Ti kunnes strix 3080 saapui minulle Jimmsin 70 kpl erästä.
Muutama kysymys, eiks toi Strix 3080 ole hivenen nopeampi kun 3080 Suprimi X. Taitaa olla aika hiljainen kortti toi Strix. Kiinnostaa, missä ja paljonko?
Strix ja suprim x on ihan 'identtiset' kortit. Molemmat edustavat premium sarjaa, eikä todellista eroa ole varmaan 0.4fps, joka sekin menee virhemarginaalien piikkiin. Suprim x lienee hiljaisempikin kuin strix, sillä oma suprim x ei juuri metelöi, eikä coil whineäkään ole nimeksikään. Strix taasen on tunnettu runsaasta whinestään.
Anyhow, käsittäisin niin, että edellä ollut mainostaja olisi luopumassa 3060TI: stään, ei 3080:staan.
Ps. Kaikki 3080:t lienevät 1-7fps:n sisällä vakioina. Merkittävää eroa siis haastava löytää muuten kuin äänekkyydessä.
TT:ssä sanotaan, että Suprim X olisi vikkelämpi: "The fastest GeForce RTX 3080 yet: It edges out the GeForce RTX 3080 Founders Edition easily, and it also beats the ASUS ROG Strix RTX 3080 OC Edition." (MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X Review: The Most Premium RTX 3080 Yet)Muutama kysymys, eiks toi Strix 3080 ole hivenen nopeampi kun 3080 Suprimi X. Taitaa olla aika hiljainen kortti toi Strix. Kiinnostaa, missä ja paljonko?
Yksi kappale näytti vihreetä täppää blokilliselle ichill frostbite 3080 Proshopista. Tilasin sen, saa nähdä tuleeko oikeasti![]()

Mielestäni ei ole. EKWB itselläkin aina ollut jos mahdollista mutta suorituskyky erot noissa blokeissa on muutaman celsiuksen sisällä, ellei nyt joku ihan raakile ole. Erot tulee enemmän ulkonäössä ja viimeistelyssä. Tuossa on Alphacoolin blokki jota muuten myydään myös erikseen, ei kaunein mutta hoitaa hommansa. Youtubessa tuosta joku video löytyy, myös tutulla käytössä ja kehui jopa hyväksi. Ei kelat vingu jne.Kiitos vinkistä! En tiennyt kyseisen kortin olemassaolosta, niin pistin tuostakin tilausta menemään. Onkohan mitään syytä maksaa EKWB:stä 120e enemmän, kun tuollainenkin saatavana? Kummastakaan en ole yhtään arvostelua vielä nähnyt![]()
Vähän harvakseltaan tulee tätä ketjua enää vilkuiltua, mutta joo mulla meni julkkaria seuraavana päivänä saatu MSI:n 3080 Trio särki viikon jälkeen (artifakteja työpöytäkäytössä). Pistin Jimmsiin RMA:na ja sain sieltä jotain viikon jälkeen vastausta että korvaava tuote tilattu. Kun kysyin perään asiakaspalvelusta sanoivat että korvaavan tuotteen tilaus menisi samaan jonoon kuin uudet tilaukset, ja kestäisi kuukausikaupalla. Mutta näin ei ollutkaan ja uusi kortti saapuikin muutamassa viikossa.Onko kellään mennyt mitään korttia takuuseen? Mulla ollut nyt multitronicissa 2viikkoa, eikä oo tapahtunut tai kuulunut mitään. Myöskään sähköpostiin ei ole vastattu.
Oi voi, nuo jimssin jononumerot sai odottelukuumeen ihan uusille lukemille nyt kun tietää että on hyvin potentiaalisesti seuraavassa satsissa.
"Aspa Jimmssin lausui näin:
Miks hämmästyitte säikähtäin?
Mä suuren ilon ilmoitan;
RTX-lastin kansoille nyt tulevan."
Toivoisi että siellä olisi pienten kommunistien kätöset Kiinassa latoneet komponenttia koko pyhät ja nyt
olisi Eurooppaan matkalla biljardi korttia.. Mutta uutta lastia ei listauksessa vaan näy.
Ilman 4k-töllö hankintaa olisin jo perunut Eagle Oc 3080 tilauksen Jimssiltä ja ottanut noista tulleista 3070:ista jonkun 1440p- pelailuun tietsikkanurkkaani. Ei siis anna nyt pää periksi peruutella huonompiin kortteihin. Kyllä sieltä joskus se lava tulee...Jonotussijoitus 1-5 ei tosiaan paljon lohduta, sillä neljä edellistä vahvistettua saapumisaika-arvioita peruuntui ja Gigabyten RTX 3080 Gaming OC:n tila on sittemmin muuttunut takaisin tilaan "Ei vahvistettu".
Tämä ollut 25-vuotisen raudanostohistoriani kehnoin ostokokemus, eikä ole pelkästään ollut laitevalmistajan syytä (Tilausvahvistus 17.9 klo 16.13).

Ilman 4k-töllö hankintaa olisin jo perunut Eagle Oc 3080 tilauksen Jimssiltä ja ottanut noista tulleista 3070:ista jonkun 1440p- pelailuun tietsikkanurkkaani. Ei siis anna nyt pää periksi peruutella huonompiin kortteihin. Kyllä sieltä joskus se lava tulee...![]()
Yli 30? Kolmekymmentä? Älä nyt tuolla tavalla säikyttele! Yli 25. No mutta, hienoa että lasisi on kuitenkin puoliksi täynnä, aina kannattaa vähän pyöristää ylöspäin. En enää muista olinko "puoliksi tyhjä" vai "puoliksi täynnä" -ihmisiä, sillä odottelen edelleen lasiini täytettä...Halvatun odottelu ja cp2077. En itsekään raaskisi alottaa kunnolla, ennenku saa tuffin joskus.
Ajattelin, että parin viikon joululomat tekisivät jonoille edes jotain. Eipä ole ainakaan TUFfeissa näkynyt mitään muutoksia Jimmssillä.
Ne yli 30kpl 3080 non oc tuf on ollut tulossa jo ties kuinka kauan.
Vähän harvakseltaan tulee tätä ketjua enää vilkuiltua, mutta joo mulla meni julkkaria seuraavana päivänä saatu MSI:n 3080 Trio särki viikon jälkeen (artifakteja työpöytäkäytössä). Pistin Jimmsiin RMA:na ja sain sieltä jotain viikon jälkeen vastausta että korvaava tuote tilattu. Kun kysyin perään asiakaspalvelusta sanoivat että korvaavan tuotteen tilaus menisi samaan jonoon kuin uudet tilaukset, ja kestäisi kuukausikaupalla. Mutta näin ei ollutkaan ja uusi kortti saapuikin muutamassa viikossa.
En enää muista tarkkaan kauanko mikäkin vaihe kesti. Mutta uusi kortti oli koneessa jo about kuukausi julkaisusta, koska syyslomalla jo sillä pelailin lokakuun loppupuolella. Lienee valmistaja/kauppakohtaista miten nää menevät... MSI:llä luulisin olleen eri toimituserän takuukeissejä varten kun niinkin nopeaan korviketta sain.
1-200+ luulisin..minkälaisia jonotus numeroita on annettu porukoille jimmsissä 3080 korteilla?
Itsellä >200 =) tiedä sitten onko 201 vai 502 tai jotain siltä välistä
Pitäisköhän laittaa tuolle kanssa veto... hinta olisi ainakin tuossa alle 900....![]()
ASUS ROG STRIX RTX3080 10G GAMING - Näytönohjaimet
The second generation of RTX is here. The GeForce RTX 3070, RTX 3080, and RTX 3090 herald a new era of performance and fidelity for PC gamers.www.gigantti.fi
"Arvioitu toimitus tammikuu 2021 (ei vahvistettu) "
Itsellä >200 =) tiedä sitten onko 201 vai 502 tai jotain siltä välistä
Pitäisköhän laittaa tuolle kanssa veto... hinta olisi ainakin tuossa alle 900....![]()
ASUS ROG STRIX RTX3080 10G GAMING - Näytönohjaimet
The second generation of RTX is here. The GeForce RTX 3070, RTX 3080, and RTX 3090 herald a new era of performance and fidelity for PC gamers.www.gigantti.fi
"Arvioitu toimitus tammikuu 2021 (ei vahvistettu) "
Noita 3070 en oo seurannu mutta eikös noita 3090 oo tippunu hiljalleen ja porukka saanu tilattuakin sillävälin kun muut arpoo hintaaUusi käyttäjä!
15 vuoden kevyen konsolipelailun jälkeen alkoi veri vetää sinne mistä kaikki lähti silloin junnuna. Kun samaan aikaan tuli ajankohtaiseksi hankkia työhommiin uusi tietokone, päädyin tilaamaan 5.12 Verkkokaupasta kerralla vähän parempaa, Asus TUF-RTX3080-010G, Ryzen 9 5900x, 4K näyttöä jne.
En ole kauheasti rautakeskusteluja seurannut yli vuosikymmeneen ja vaikka olin etäisesti tietoinen jostain saatavuusongelmista, järkytti löytää tämä palsta ja varsinkin tämä ketju. Olin kyllä valmistautunut odottamaan jonkin aikaa, mutta joku raja sentään, porukka puhuu noiden 3080 tuffien kohdalla kesästä jne. Te jotka olette seurannut tilannetta tarkemmin, pari kysymystä:
Millaisena näette 3070 korttien ja 3090 saatavuuden suoraan hyllystä verrattuna noihin 3080 malleihin alkuvuodesta? Välillähän näitä on vilahdellut saatavilla jo nytkin. Jos saan muut osat hyvissä ajoin ennen kevättä, en ala odottelemaan tuota loputtomiin, vaan voisin joko ostaa 3070 ja päivitellä sitten muutaman vuoden päästä parempaan, tai sitten laittaa kerralla 3090, vaikka hinta tietty alkaa olla jo kipurajoilla ja hyötykin aika vaikeasti kuviteltava verrattuna noihin halvempiin kortteihin minun käytöllä.
40-50 suprim x eilen tilattuun jota en pidä aivan toivottamanaminkälaisia jonotus numeroita on annettu porukoille jimmsissä 3080 korteilla?
Joo siis aiemmin oli tulos n.40kpl joista 8 pääsi perille asti.Yli 30? Kolmekymmentä? Älä nyt tuolla tavalla säikyttele! Yli 25. No mutta, hienoa että lasisi on kuitenkin puoliksi täynnä, aina kannattaa vähän pyöristää ylöspäin. En enää muista olinko "puoliksi tyhjä" vai "puoliksi täynnä" -ihmisiä, sillä odottelen edelleen lasiini täytettä...
Eli viidesosa... 25:sta 5kpl tulossa?Joo siis aiemmin oli tulos n.40kpl joista 8 pääsi perille asti.

Unissa.Oletteko te missään nähneet hyllyillä 3000-sarjalaisia?
Tässä on semmonen hassu tilanne että jossain vaiheessa tulee päivä kun näytönohjaimet tulevat myös myymälään. Niin eikai jälleenmyyjillä ole pakko laittaa kaikkia saapuneita tuotteita suoraan nettitilauksien jonoon, vaan nostaa myös myymälöiden hyllyihin. Oletteko te missään nähneet hyllyillä 3000-sarjalaisia?
Noin 5 € alennuksella... Ja todennäköisesti huonosti kellottuva kortti, koska on päässyt palautukseen...Jos tuuri käy niin myös verkkiksen outletistä on jotku onnekkaat 3090 ryöstäny
Tässä on semmonen hassu tilanne että jossain vaiheessa tulee päivä kun näytönohjaimet tulevat myös myymälään. Niin eikai jälleenmyyjillä ole pakko laittaa kaikkia saapuneita tuotteita suoraan nettitilauksien jonoon, vaan nostaa myös myymälöiden hyllyihin. Oletteko te missään nähneet hyllyillä 3000-sarjalaisia?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.