- Liittynyt
- 10.12.2017
- Viestejä
- 121
Tarkoitat varmaankin: "Aivan järkyttävän huonosti hoidettu koko juttu Nvidian osalta." Proshop noista kaupoista on ainoa joka edes yrittää antaa jotain infoa missä mennään. Itsellä meni vaan kyseisen puljun kanssa julkaisupäivänä hermot kun tuffissa näytti tosiaan että löytyy hyllystä suoraan tilatessa ja tuon takia ei sitten tullut hakattua muihin kauppoihin tikettejä vetämään.
Onko sijalla 30. tai edes 530. merkitystä jos kortteja ei liiku ainoatakaan puoleentoista kuukauteen. Voi olla että tulee Juhannukseksi, vielä ei vaan ole antaa varmistettua tietoa mille vuodelle.
Kyllä, nVidia on vetänyt homman niin perseelleen kuin vetää vain voi, mutta ei Proshopkaan tästä puhtain paperein selviä. Ensin myytiin olevinaan hyllystä tavaraa pitkälti toista tuntia, vaikka todellisuudessa kortit oli myyty loppuun sekunneissa. Sitten ihmisten tilauksissa seisotettiin vihreää valoa ja väitettiin niiden olevan käsittelyssä pitkälle sen ensimmäisen päivän iltaan, ennen kuin tilauksia sitten vähin äänin muutettiin punaisiksi. Ja lopulta tämä koko "ei voida arvioida julkaisupäivän jonoja, koska tilausjärjestelmä kaatui" -keissi on niin tragikoominen, että oksat pois. Olisi todella käytännöllistä tietää esim. onko 16:30 mennessä jonossa 100 vai 500 tilausta.
Ja onhan sillä paljonkin väliä. Jos olisin tiennyt esim. että minun edelläni jonossa on vaikka 300 odottajaa, olisin ehkä voinut ostaa kortin kalliimmalla vaikka Telialta. Jos taas edessäni on vaikka 30 odottajaa, ehkä se odotettavissa olevan jonotusajan ohitus ei ole sen n. 100 euron hintaeron arvoista. Nyt ei ole mitään hajua tilanteesta ja pitäisi sokkona tehdä päätöksiä siitä, haluaako odottaa määrittämättömän ajan korttiaan vai katsella vaihtoehtoja muualta.