Norjassa on väsytty laitteiden/palveluiden käytön rajaamiseen

Liittynyt
21.10.2016
Viestejä
1 245
Kuluttajan puolella olevat norjalaiset (The Norwegian Consumer Council) ottavat kantaa palveluiden paskomiseen ja tuotteiden käytön rajaamiseen (enshittification). Yrittävät kovasti saada tätä kyseenalaista käytäntöä kuriin, nähtäväksi jää saadaanko tästä tarpeeksi metakkaa asioiden muuttamiseksi.


Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=T4Upf_B9RLQ
 
Nostetaas tämä ylös kun unohtui otsikon siistiminen ja ketjun hyväksyntä
 
Tämmöisessä uutisessa olisi hyvä kertoa lyhyesti mistä asiassa on kyse. En ole kuullutkaan enshittification-käsitteestä, eikä minulle avaudu mitä tarkoittaa "palveluiden paskominen ja tuotteiden käytön rajaaminen". Linkin takana oleva englanninkielinen teksti ei asiaa avaa myöskään. Norjaa en osaa ja tässä vaiheessa loppui kiinnostus kun pääviesti piiloutuu.
 
Video on norjan kuluttajalautakunnan tekemä parodia miehestä jonka päätoimi on tehdä asioista huonompia. Kuvastaa sitä miten nykyaikana palveluita ja tuotteita huononnetaan tarkoituksella, tehdään niistä vaikeammin korjattavia, heikommin kestäviä yms.
 
Video on norjan kuluttajalautakunnan tekemä parodia miehestä jonka päätoimi on tehdä asioista huonompia. Kuvastaa sitä miten nykyaikana palveluita ja tuotteita huononnetaan tarkoituksella, tehdään niistä vaikeammin korjattavia, heikommin kestäviä yms.
Kiitos. Onko siis kyse melkein samasta asiasta kuin jo pitkään tunnettu "planned obsolescence"?
 
Kiitos. Onko siis kyse melkein samasta asiasta kuin jo pitkään tunnettu "planned obsolescence"?
Ei oikeastaan, kummatkin tosin ovat kapitalistisen järjestelmän loppuvastuksia kun yritykset haluavat kasvaa loputtomiin (pitääkseen sijoittajat iloisina).
Suunniteltu vanheneminen keskittyy jonkin asian harkittuun huonontamiseen jotta ostaisit seuraavan tuotteen. Enshittification on taas sitä että jokin taho käyttää merkittävää markkinasemaa hyväkseen muuttamalla tuotetta ajan saatossa siten että siitä koituu käyttäjälle jotain harmia mutta kuitenkin niin että joko kustannukset yritykseltä vähenee tai sitten saavat muutoksen myötä lisää rahantuloa.
Käytännössä kärjistetysti nämä näkyy esimerkiksi siten että "planned obsolescence" tapauksessa pesukoneesi on suunniteltu siten että se menee rikki päivä takuun umpeutumisen jälkeen=muuttuu hyödyttömäksi, kun taas "enshittification" tapauksessa monopoliasemaa nauttiva pesukone valmistaja voisi ajaa päivityksen pesukoneeseesi että sinun täytyy alkaa maksamaan kuukausimaksua että voit pestä sillä jotain.
 
Kiitos. Onko siis kyse melkein samasta asiasta kuin jo pitkään tunnettu "planned obsolescence"?
Paskominen eli huonontaminen on tuotakin, mutta lisättynä myös muilla tavoilla huonontaa tuotetta tai palvelua perusmuodossaan. Siitä esimerkkinä toimivat vaikkapa joidenkin autonvalmistajien viimeaikaiset lisämaksullistamistemput liittyen moniin ominaisuuksiin, kuten kuukausimaksulliseen penkinlämmitinominaisuuteen. Förbrukerradetin videollakin kyseistä kehityskulkua parodioitiin muun muassa autosoittimella ja lopulta oltiin siinä pisteessä, että auton jarruistakin tuli kesken ajosuorituksen niin ikään maksullinen lisäpalvelu, ja kolarihan siitä seurasi.
 
Tuskin ne maksun taakse siirtää olennaisia palveluita, niinkuin jarrut.

Mutta ajatusleikkinä, jos tätä foorumia lähdettäisiin paskomaan, niin
  • kauppa-alue olisi pelkästään tukijäsenyyden ostaneille
  • jäsenmaksua maksavien viestit näkyisivät ensimmäisinä ja muut joutuisi klikkaamaan näkyviin
  • uutiset ja artikkelit tulisi maksamattomille viiveellä, koska tilaajat saavat ne ensin
  • kaikki youtube-videot ei tulisi meille kaikille, vaan sisältöä pitäisi erikseen tilata ja maksaa
  • mitään tukea ei ole tarjolla maksamattomille, me vaan ollaan mukana - ja ongelmatilanteissa yksin
  • joku provisiopalkkainen moderaattori metsästää adblockin (tms.) käyttäjiä, että eivät prkle käytä foorumia ilmaiseksi
  • mainoksissa ei ole tuota HONOR Magic8 Liteä enää, vaan jotain nettikasinoita, kun ne maksaa paremmin
  • kaikki poliittiset mielipiteet on sallittuja, jos tarpeeksi maksaa
  • Sampsa myy salaa maksua vältelleiden tietoja mainostajille
  • Sisältöä alkavat tuottaa AI-botit
  • Tulevaisuudessa sitä sisältöä ei edes tarkista kukaan
  • "Toimituksen Valinta"-tuotteen saa tulevaisuudessa ihan rahalla, ei tartte olla hyvä tuote
Eli hyvin olennaisena osana, aletaan väheksymään sitä joukkoa, joka ei maksa palvelusta - ja hankaloitetaan heidän elämäänsä. Siten puolipakotetaan ihmiset ostamaan lisäpalveluita/jäsenyys.
Varmaan suurin osa vaan ottaisi palvelutason heikennykset vastaan, koska kynnys maksaa on niin suuri. Näin se bisnes toimii, ja se palvelee vain niitä, jotka maksavat. Muut on tietyn pisteen jälkeen turhaa painolastia.

--

Se on alkanut sillä, että autoon on asennettu tehtaalla lisälaitteita, joiden käytöstä pitää maksaa kk-maksu, tai sitten niitä ei saa käyttöön. Tuskin se jarruja tulee koskemaan, mutta se on vaan periaatteellisella tasolla väärin, että et omista kokonaan sitä autoa, josta olet maksanut. Ja näitä ei saa käyttöön kertamaksulla, vaan halutaan pistää kk-tilauksen orjaksi.
 
Hyvä että ketjussa tuli myös keskustelua aiheesta koska aluksi olin sitä mieltä että "tietysti näin tapahtuu". Koska mietin esim. hehkulamppu jne. esimerkkejä. Eli alussa kun tuote kehitetään ja tuodaan myyntiin se voi helposti kestää ns. ikuisesti tai jopa ihmisen eliniän päälle.
Mutta kun hintoja poljetaan, tulee kilpailua jne. myös raaka-aineet, tekijöiden motivaatio jne laskevat ja aletaan tekemään tuotetta hinta edellä. Sitten se pallohiiri ei enää maksa 100mk ja kestä käyttöä, ne molemmat hiiren näppäimet...

Esimerkkinä vanhemmillani on edelleen yksi keittiöveitsi mikä on valmistettu Ruotsissa. Se on kolmeen kertaan vaihdettu noin 50v aikana ja "ikuistakuu". Nykyisin ikuistakuu ei tarkoita niin pitkään kuin liike joka tuotteen on myynyt/valmistanut on olemassa vaan jotain naurettavaa.. tosin sain Kingstonilta 4Gb muistitikun kun ikuistakuulla oleva 128Mb tikku hajosi. Uudessa tosin vain 5v takuu mutta siltikin...

Esim. ostamalla jonkun "kympin" Billy kirjahyllyn Ikeasta (nimet revitty päästä) se sinänsä toimii mutta on jotain puristettua sahanpurua ja jos yrität myöhemmin siirtää tai koota uudestaan se hajoaa käsiin kun taas joku 100% puusta tehty useamman satasen hylly maksaa enempi mutta kun se on petsattu se kestää isältä pojalle.

Toki teknologia kehittyy ja osittain tajuaa miksei esim. jotain 086 tueta enää mutta tuntuu oudolta kun väitetään ettei joku 8Gb DDR2 RAM riittäisi edes tämän foorumin selaamiseen tai yhtään mihinkään tietokoneen käyttöön. Kun kaverilla taitaa olla joku Q6600 tms. missä 8Gb RAM ja tyytyväisenä sillä katselee youtubea ja selaa nettiä.

Samaten miksi puhelimet pitää lukita ettei saisi kolmannen osapuolen käyttöjärjestelmiä sisään jos valmistaja itse toteaa ettei tue puhelinta (päivitykset) kuin muutaman vuoden (nykyisin taitaa olla noussut jo lähemmäs 5v mutta jos odotat ensimmäisen vuoden että hinta puolittuu niin... Toki siksi järkevä ostaa sen Pixel puhelimen missä päivitykset ovat 7v)
 
Viimeksi muokattu:

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
302 322
Viestejä
5 144 615
Jäsenet
82 127
Uusin jäsen
jsh

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom