Melkoisen kovasti haukkaa virtaa/lämmittelee koppaa suorituskykyynsä nähden nämä Vegat niin en suosittele ellei ihan hullun halvalla irtoa.
Rx5600XT on ihan asiallinen ja sopii tuon prossun pariksi.
Tuossa prossussa vaan 4/4 ytimisyys alkaa näkymään nykypäivänä uudemmissa peleissä koska pelit hyötyy jopa merkittävästi 4/8 prosessorista.
Kohtapuoliin alkaa tulemaan uutta Nvidia 3000sarjalaista ja Amd 6000 sarjalaista edullisempaan segmenttiin niin odottamalla voisi saada mukavasti enemmän suorituskykyä kuin nyt tuolla 300eurolla.
Kiitos nopeasta vastauksesta. 6600k on kuitenkin jo kellotettu 4.4ghz ja uskon, että sen saisi johonkin 4.7ghz melko helposti. Rx 480, eli nykyisen näyttiksen saisi viime aikojen hinnoilla myytyä noin 80€ ja tuollaisen rx vega 56 ostettua noin 150€, niin eihän tuohon jäisi väliin kuin 70€. Tarkoitus olisi pelailla 1440p niin todennäköisesti ottaa ennemmin kiinni tuosta näyttiksestä silloin?

