• Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina noin klo 14:30 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>

Motorolalta uusi Moto 360 -älykello Wear OS:llä

Juha Kokkonen

Ylläpidon jäsen
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
14 541
new-moto-360.jpg


Motorola on julkaissut uudistetun version Moto 360 -älykellostaan, joka oli älykellobuumin alkuaikojen yksi pidetyimmistä Android Wear -kellomalleista. Ulkomaisten uutissivustojen tietojen mukaan kello olisi eBuyNow-nimisen yrityksen lisenssivalmiste, mutta ainakin kello löytyy myös Motorolan omilta Yhdysvaltain tuotesivuilta.

Teräskuorisessa kellossa on kaksi kylkipainiketta, joista ylempi on myös pyöritettävä. 1,2-tuumaisen OLED-näytön tarkkuus on 390 pikseliä halkaisijalla ja sisältä löytyy Snapdragon 3100 -järjestelmäpiiri. Muita keskeisiä ominaisuuksia ovat gigatavun RAM-muisti, 8 Gt tallennustilaa, WiFi, Bluetooth 4.2, NFC, GPS ja sykemittaus. Sisäinen 355 mAh akku latautuu mukana toimitettavalla lataustelakalla tyhjästä täyteen tunnissa. Käyttöjärjestelmänä toimii Googlen Wear OS.

Moto 360:n toimitukset alkavat joulukuussa 349,90 dollarin suositushintaan. Toistaiseksi Moto 360 on saatavilla vain Pohjois-Amerikassa. Värivaihtoehtoja on kolme (hopea, musta, kulta) ja hihnavaihtoehtoja useita.

Lähteet:
New Moto 360
The Moto 360 smartwatch is back... well, sort of
 
Muuten ihan miellyttävän näköisiä, mutta noi kylkipainikkeet ovat suhteettoman isot ja rumat...
 

Statistiikka

Viestiketjuista
272 068
Viestejä
4 698 370
Jäsenet
76 857
Uusin jäsen
tekijä96

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom