Modaaja valjasti Arduinon tuomaan realistisuutta ratsastukseen Red Dead Redemption 2:ssa

Kaotik

Banhammer
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
14.10.2016
Viestejä
22 921
teenenggr-horse-feedback-20210901.jpg


Kaotik kirjoitti uutisen/artikkelin:
Näppäimistöön ja hiireen luottavat PC-pelaajat myrskyn lailla valloittaneesta tärinäefektit peleihin tuovasta järjestelmästään tuttu modaaja Teenenggr ei ole levännyt koronavuosina laakereillaan. Nyt kanavalta löytyy täysin uusi aluevaltaus, joka jättää alkeelliset tärinäefektit kauas taakseen.

[embed]

Tee-se-itse-mies Teenenggr:n uusin innovaatio tuo ennen näkemätöntä realismia Red Dead Redemption 2 -kokemukseen PC:llä. Alkeellisen moottorin sijasta uusi ratkaisu luottaa neljään pneumaattiseen mäntään ja niitä ohjaavaan Arduinoon. Arduino saa peliltä tiedon hevosen nopeudesta, jolloin se voi ennakkoon ohjelmoitujen ohjeiden mukaan imitoida mäntien avulla hevosen liikettä nopeuden mukaisilla askelkuvioilla.

Pelaajan turvallisuus on kuitenkin ensisijaisen tärkeää, jonka vuoksi tuolin sijasta männät on sijoitettu pöydän jalkoihin. Ravissa pysynee vielä helposti mukana, mutta laukkaavan hevosen tahdissa näön tarkentaminen pelin yksityiskohtiin voi muodostua jokseenkin haastavaksi ainakin kokemattomille lehmipojille. Näytön kiinnittäminen pöytään tukevasti on ensisijaisen tärkeää projektista innostuneille nikkareille.

Arduinolle tarkoitettu C#-koodi on vapaasti ladattavissa ja sen pitäisi olla sovitettavissa helposti myös muille vastaavan luokan minitietokoneille.

Lähde: Tom's Hardware, Teenenggr

Linkki alkuperäiseen juttuun
[/embed]
 
Meinasi aamukahvit lentää näppikselle. Oli kyllä huvittava näky. Tuo myös peliin hieman lisähaastetta.
 
Tällä kaverilla on kyllä hyviä ideoita realismin hakemiseen peleihin. Tän nähtyä kyllä kaikki pelit missä ratsastetaan hevosella tuntuu aika laimealta omalla työpisteellä.
 
Onpas typerä systeemi. Ajattelin ensin, että tuoli on korvattu jollain mekaanisen härän tyyppisellä ratkaisulla.
 
Siinä on ollut varsinainen MacGyver.. :D Viimeisen päälle pelaamista.
 
Tuo viritys lisää realismia mutta itse peliin peliin kaipaisi niitä hetkiä kun heppa vaan pysähtyy, kääntyy katsomaan ratsastajaa ja ilme on "mitä v.... nyt taas". Nimimerkillä kävin kerran kokeilemassa ratsastusta sellaisessa pienessä aitauksessa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 761
Viestejä
4 627 247
Jäsenet
76 103
Uusin jäsen
TheRokka

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom