Lähtisin muuten kyseenalaistamaan alkuperäistä Alder Lake -suunnittelua, kuin että mihin joku tarvitsisi vain vastaavan arkkitehtuurin P-ytimiä peräti 12 kappaletta. Kun Alder Lake julkaistiin n. 5 vuotta sitten, ei olisi tullut mieleenkään itselläni, että pitäisipä PC:ssä olla matalan virrankulutuksen ytimiä. Lähtökohtaisesti kuluttajat, jos nyt oikeasti puhutaan kuluttajamarkkinoista, eivät edes omista PC:tä. Lähestulkoon kaikki hoituu nykyisin puhelimella ja valtaosalle ihmisistä se onkin ainoa laite, jonka omistavat. PC siis kieltämättä on poikkeus, jonka suhteen virrankulutus ei ole ensimmäinen prioriteetti ja tämä nähdään mm. kasvaneissa tehovaatimuksissa kaikissa komponenteissa, erityisesti mm. näytönohjainten osalta.
Yrittäkää joku siis vääntää rautalangasta minulle, että kun käynnistän PC:ni ja todennäköisesti haluan pelata pelejä tai kirjoittaa koodia tai leikata videoita, että mihin oikeasti tarvitsen matalan virrankulutuksen ytimiä eli E-ytimiä? Joka tapauksessa niitä tehokkaita P-ytimiäkin voi joko ajaa alemmilla kelloilla dynaamisesti tai jopa olla käyttämättä kaikkia ytimiä, elleivät ne ole tarpeen. Tuo kaikki on kuitenkin ollut jo mahdollista Pentium 4:nkin ajoilta eikä ole mikään uusi kehitys. Sen sijaan suurempi ytimien määrä mahdollistaa kaikenlaista nykypäivänä: esim. voit huoletta striimata omaa pelaamistasi, käyttää Linuxia (WSL2) Windowsin ohessa devaustarpeissa, renderöidä videoluomuksiasi huomattavasti nopeammin, jne.
Silloinkin, kun vaikka kirjoitan puhtaaksi CV:ni Wordissä, voin huoletta käyttää moniajoa ja taustalla onkin Spotify toistamassa musiikkia, iso liuta välilehtiä auki lempiselaimessani sekä mahdollisesti jokin ohjelma kuvanmuokkaukseen saattaakseni oman lärvin edustuskelpoiseksi. Ei mikään näistä sinänsä vaadi ytimiä paljon, mutta kaikki kaikessa on tehokkaampaa hyödyntää niin paljon ytimiä, kuin mahdollista. Eivätkä entisajan ohjelmat olleet yhtä laajoja ominaisuuksissaan kuin vaatimuksissaankin eli esim. jokin Photoshop CS2 -versio on luonnollisesti paljon kevyempi, kuin uusin Photoshop CC. Siihen aikaan kun ei ollut yhtä riittoisaa rautaa useimmilla käytössä. Nykyisin on, mikä myös mahdollistaa enemmän.
Ymmärtäisivätpä Intelillä, että tämä 12 P-ytimen malli on enemmänkin kuin kiinnostuksen kohde monelle LGA1700-alustalla. Saisivat varmaan kaupaksi jonain kerroinlukottomana K-mallina vaikka hintaan 600-700 euroa. Jos saisi vielä mahdottomia toivoa, niin AVX-512 olisi kiva olla tuettuna. Pliis?!