Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Automatisoiti != AI. Perinteisessä automatisoinnissa tuo pätee, teoreettinen AGI mukautuu eri tehtäviin kuten ihminenkin.Automatisointi soveltuu massatuotantoon ja isoihin sarjoihin. yksittäiskappale on jo tehty käsityönä siinä vaiheessa kun saatu ohjelmointi ja muu automaatio tehtyä. Toistoissa automatisointi toimii. Eli mitä aloja tekoäly ei tule ihan heti korvaamaan ovat uniikkikappaleiden valmistus, korjaaminen jne.
En itsekään usko että tuota ainakaan ihan heti ollaan automatisoimassa. Ei tosin tuon itse työn takia koska kaikki nuo itse tehtävät (käsin tuherrettujen paperien lukeminen, mittaaminen ja osan suunnittelu) on jo sellaisia tehtäviä mitä tekoäly jo nyt pystyy tekemään ainakin jossain määrin tai pystyy tekemään teoriassa kohtuullisen ajan päästä jos AI ja robotiikka jatkaa kehittymistä tällä nykyisellä hype-odotuksella.No otetaan nyt vaikka omasta elämästä esimerkki. Tarvitaan pakettiauton kokoinen varaosa 50-60-luvulla tehtyyn vesivoimalaan tai sellutehtaaseen. Piirustukset käsin tuherrettuja ja moneen kertaan kopioituja. Tarvitaan myös mittoja paikan päältä, että osa käy varmasti vanhan tilalle.
Sitä ei suunnittele eikä valmista / asenna mikään tekoäly varmaan sataan vuoteen.
Heh, sittenhän se on oikeastaan aika helppoa.Suurin osa ns. käden töistä vaatii vain robotiikan + tekoälyn ja se on siinä
Esim valtiolla ja jossain työmarkkinajärjestöissä on hirvee määrä (ylempiä)korkeakoulutettuja ihmisiä lukemassa jotain bulkki-työttömyysturva tms. hakemuksia ja antamassa päätöksiään saako joku nyt jotain työttömyysturvaa vai ei, samoin jossain poliisien lupapalveluissa käytännössä taitaa kaikki olla korkeakoulutettuja. samoin jotain buranareseptejä on jakelemassa lääkärit. Yrityspuolella kaikenlaista KTM/Tradenomi- controlleria ja piirakkakuvion piirtäjää löytyy aika paljon. Aika paljon tehään korkeakoulutettunakin ihan täysin primitiivistä hommaa, jopa primitiivisempää liukuhihnahommaa, mitä se duunarityö monasti on. Kääntäjätkin on korkeakoulutettuja, mutta aika heikosti niilläkin menee kun tekoäly tekee jo moneen asiaan ihan tarpeeksi hyvän käännöksen.Tämä on yksi huvittavimpia ihmisten harhaluuloja että olisimme etenemässä kohti tulevaisuutta jossa korkeakoulutettujen työt automatisoitaisiin, mutta fyysinen primitiivinen duunarityö jäisi. Ihan rehellisesti sanottuna hämmästyttää miten kukaan yli 100 ÄO:n voi edes hetkellisesti kuvitella jotain tuollaista. Ehkä ihmiset vain sokeasti kuuntelee pukumiesten horinoita ja uskoo kaiken kritiikittä?
Niin, mikä homma sitten on primitiivistä, jos sitä jollain absoluuttisella asteikolla mitattaisiin, esim. siten paljonko minkäkin toiminnon suorittaminen vaatii "kaistaa".Jopa primitiivisempää liukuhihnahommaa, mitä se duunarityö monasti on.
Just näin, ammattikoulut voikin lopettaa kun se on näin helppoa korvata käsityöläiset.Heh, sittenhän se on oikeastaan aika helppoa.
Loistava lisäysniin ei tule onnistumaan robotilla meidän elinaikana tai sitten olen väärässä

Uskon, että myös ihmistyö personal trainer/valmentaja, erä/kalaturisti-opas jne. säilyy ihmisen työnä kun noissa ihmiskontakti on oleellinen osa kokemusta.
Osassa näissä saattaa jopa työt lisääntyä kun AI vie työt isolta osalta ja ihmisillä on vähemmän rahaa ja enemmän aikaa pyöriä kaduilla tekemässä tyhmyyksiä?Vähän samassa hengessä muita palvelualan ammatteja, joita ai ei ihan heti syö; poliisi, (palo)pelastaja, sotilas, vartija.
Ja edes LVIS(A...K)-insinöörien työtä -> miten tekoäly voi osata tehdä asioita, joita edes harva ihminen osaa? Hyvä LVI-suunnittelijaki on ku joulupukki, sellaiseen saattaa törmätä kerran vuodessa jos hyvä tuuri käy. Sama asentajissaki toki tai vaikka putkihitsareissa. Tai vaikka kavereissa, ketkä osaa/tekee montaa asiaa eli vaikka vahvavirrat ja heikkovirrat/RAU.Kun mietin sähkö- ja LVI saneerausta niin on todella vaikea nähdä, että AI veisi sähkäreiden ja putkareiden työt.
Minusta vähän erikoisia neuvoja. Nyt ja tulevaisuudessa koodareita tarvitaan yhä enemmän ja enemmän. Sen sijaan ravintola-ala on todella vaikea ja riskialtis yrittäjyyden kannalta. Samoin aika harva pystyy taiteilijana itsensä elättämään.Aika teknisiä ehdotuksia täällä ketjussa. Itse koodarina suosittelisin myöskin ihan jotain muuta alaa tulevaisuuden toivoille. Ehkä tällä hetkellä jos yrittäjäksi lähtisin, niin voisi kokeilla brändi edellä. Joku vaate, ruoka, taide tai käsityö jossa mennään sillä brändillä, eikä robotisaatio vaikuta siihen niin paljoa. Esim. vaikka joku ravintola, jolla hyvä somenäkyvyys ja mahdollinen laajeneminen ketjuksi ja miksei ulkomaillekin. Taiteilijana voisi koittaa jos elää mielenkiintoista (rankkaa) elämää, ehkä ihmiset maksaisi siitä tarinasta tällä tusina-AI-slopin aikakaudella. Kun tavaraa saa copy-pastena Kaakkois-aasiasta polkuhintaan niin silti jotkut jonottavat erilaisten brändien tavaroita, kuten kenkiä tai vaatteita. Sitten jos saa sen brändin lentoon niin työn osuus on lopulta aika se ja sama onko ihmistyöllä vai koneella tehty, jos ei ole pörssiyritys, jossa pitää aina leikata kuluja. Toiveena olisi sitten että toiminta on pitkäjänteistä ja siitä riittää leipää yrittäjälle vuosikymmeniksi, eikä brändiä lypsetä heti kuiviin tai tapeta liian nopealla velka-laajentumisella.
Tällaisia yrittäjiä on ilahduttavasti alkanut näkymään Suomessakin, esim. nämä nuoret kaverit: 5 euron pitsa hämmentää Turussa – kansalaiset huolestuivat ja Yrittäjyys | 12-vuotias Jens Kiviranta perusti oman vaatemerkin – Nimeksi tuli sana, jota aikuiset eivät varmasti ymmärrä
Tarvitaanko, jos/kun yksi tekee tekoälyn avustamana useamman työt..? Kyllähän maailmaan koodia mahtuu, mutta löytyykö maksajia.Minusta vähän erikoisia neuvoja. Nyt ja tulevaisuudessa koodareita tarvitaan yhä enemmän ja enemmän.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.