Missä vaiheessa Zen 3 prossuja voi odottaa saatuville yrityskannettaviin?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja samiv
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
19.10.2016
Viestejä
1 318
Jos haluaisi ostaa kannettavan jollain tietyllä prosessorilla tai prossuarkkitehtuurilla, niin missä vaiheessa julkaisun jälkeen voisi ko. prossuilla varustettuja kannettavia realistisesti odottaa markkinoille?

Esimerkkinä vaikka Zen 3 arkkitehtuurin Ryzen 5000 sarjalaiset prossut. Jos haluaisin HP:n Elitebookin tai jonkin Lenovon yrityskoneen, jossa on prossuna Ryzen 7 5800U tai Ryzen 5 5600U niin milloin realistisesti tuollaisen voisin suomalaiselta jälleenmyyjältä hankkia?
 
:hmm:Nyt helmi-maaliskuussa alkaa tulla peliläppäreitä 5000 sarjaisilla, joten eiköhän jotain yrityskannettaviakin ennen kesää
 
Viimeksi muokattu:
Valitettavasti näyttää siltä, että T-sarjalaisia ei ole tulossa:


Ei houkuta tuo L-sarja sitten ollenkaan, mutta saapa nähdä joutuuko sellaisen hankkimaan.
 
Valitettavasti näyttää siltä, että T-sarjalaisia ei ole tulossa:


Ei houkuta tuo L-sarja sitten ollenkaan, mutta saapa nähdä joutuuko sellaisen hankkimaan.

Eikös L-Sarja ole ihan markettitason muorirunkoista low-tier kuraa? Vai olenko ihan tippunut kärryiltä.

Entäs telakkaliittimet, onko niitä muissa kuin T-Sarjalaisissa?
 
Eikös L-Sarja ole ihan markettitason muorirunkoista low-tier kuraa? Vai olenko ihan tippunut kärryiltä.

Entäs telakkaliittimet, onko niitä muissa kuin T-Sarjalaisissa?

L-sarjassa on samanlainen telakkatoteutus kuten T-sarjalaisissa, eli Thunderbolt ja tätä nykyä versio 4.

Mun mielestä noiden rungot on vaan tuntumaltaan ja hinnaltaan erilaisia. Tietysti L-sarjasta puuttuu military grade-luokitus.

Mun mielestä niissä on myös sama näppäimistö. Olen yrittänyt googlata vastausta siinä onnistumatta. Jos joku tietää, niin kiitollinen olen tiedosta.
 
Tietysti L-sarjasta puuttuu military grade-luokitus.
Tiettävästi ei puutu: "Like all of our ThinkPads, the ThinkPad L Series is durability-tested against military-grade requirements and quality checks to ensure they run in extreme conditions. From the Arctic wilderness to desert dust storms, from zero-gravity to spills and drops, you can trust these laptops to handle whatever life throws your way."

Muistelen, että sille tehdään samat testit kuin T-sarjallekin, mutta satavarma en ole.
 
Huonolta näyttää kaiken kaikkiaan AMD:n osalta. Ainakin HP:n ja Lenovon teholäppäreissä on pelkästään Intelin prosessorilla varustettuja malleja valmistajien omilla sivuilla ainakin tällä hetkellä. Kevyemmissä yritysläppäreissä sitten satunnaisia AMD malleja, mutta uutuudet ainakin toistaiseksi inteliä ja ainakaan en heti missään nähny aikataulujakaan AMD:n osalta.

Joitan peliläppäreitä on näkynyt ihan myynnissäkin jossa on Ryzen 9 5900HX prossu.
 
Pitää olla aika pihalla että suostuu Inteliin enää.

Entä jos on konetta vaihtamassa nyt tai ainakin viimeistään tällä vuosipuoliskolla?

Tästä voit katsella esim. HP teholäppäreiden valikoimaa ja valita sieltä mieluisen AMD:n prossulla varustetun koneen:

Eikä tilanne paljon parane jos katsoo kevyempiä koneita yrityskoneita (eli Elitebookit).

Lenovolla on T14s malli jossa on parhaimmillaan Zen2 Ryzen 7 4750U mutta ei niitäkään ihan mahdottomasti ole, ja kyseessä on tosiaan Zen2 kone, eli corekohtainen teho ei ole kilpailukykyistä.
 
Kyllä odottavan aika on pitkä. Mulle kävisi Tiger Lake tai Zen 3 mutta kun valinta rajattu Elisan yritys kauppaan, niin sinne tulee kaikki ehkä viimeisenä. Röyhkeästi asiakasta aliarvioida toteutus joka suhteessa.
 
AMD Ryzen 5000 Pro -sarja on lanseerattu tänään.
HP:ltä ja Lenovolta tulossa malleja.
1615904641318.png
 
Also oli nyt vahvistanut tutulle myyjälle, että HP Ei ilmeisesti saa läppäreitä uusilla Ryzeneilla pihalle ennen marraskuuta :(

En sitten tiedä onko yhtä heikko tilanne muilla yrityskoneiden valmistajillla (Lenovo ja DELL), mutta veikkaampa, että on. Eli nyt sitten pitää vissiin alkaa tutustumaan Intelin tarjontaan.
 
Juttelin tässä tänään erään maahantuojan kanssa laitteista X.
Tällähetkellä on pulaa yksittäisistä, kriittisistä komponenteistä useammalla alalla ja vähintään kuukausien viivästyksiä on odotettavissa, sekä hintojen nousuja..
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 020
Viestejä
4 617 719
Jäsenet
75 973
Uusin jäsen
anton99

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom