- Liittynyt
- 29.06.2024
- Viestejä
- 69
nord 3Sisko on uuden puhelimen tarpeessa, miten Galaxy A16 riittää pelaamiseen (katsotaan tuota puhelinta sen takia kun siinä on pitkä päivityslupaus suhteessa hintaan).
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
nord 3Sisko on uuden puhelimen tarpeessa, miten Galaxy A16 riittää pelaamiseen (katsotaan tuota puhelinta sen takia kun siinä on pitkä päivityslupaus suhteessa hintaan).
Jos ymmärsin oikein tuolla on vain 3 vuotta päivityksiä jäljellä.nord 3
Jos ymmärsin oikein tuolla on vain 3 vuotta päivityksiä jäljellä.
Kun siskolla ei ole varaa uusia niin tiheään.Noin halpa puhelin on varaa laittaa uusiksi kolmen vuoden välein, ei ne akutkaan ole ikuisia. Dimensity 9000:lla pelaa ihan mallikkaasti kun sampalla takkuaa jo peruskäyttö 4 GB muistin takia.
Kun siskolla ei ole varaa uusia niin tiheään.
En huomannut tuota 4GB muistimäärää luulin sitä suuremmaksi.
Mikä sitten olisi hyvä kompromissi tuon Galaxy A16 sijasta.
Jos on Telian liittymiä, niin sieltä sais asiakasetuhintaan Oneplus 12 12/256GB 499e ja 16/512GB mallin 549e. Tietoturvapäivityksiä tuolle tulee tammikuulle 2029 saakka. Tällä hetkellä mielestäni aika hyvä diili vuosi sitten ilmestyneestä lippulaivasta.Vaimolle uusi puhelin pikaisesti/ heti, entinen särkyi juuri.
Kamerat pitäisi olla hyvät, ei välttämättä huiput.
Sulava ja ongelmaton käyttö, on ahkerassa käytössä. Katsoo myös paljon sarjoja puhelimesta.
Paljon tallennus tilaa.
Päivitystuet hyvät, ei vaihda puhelimia ennenkuin hajoaa tai tietoturva loppuu.
Hinta 300-800€
Vaimolle uusi puhelin pikaisesti/ heti, entinen särkyi juuri.
Kamerat pitäisi olla hyvät, ei välttämättä huiput.
Sulava ja ongelmaton käyttö, on ahkerassa käytössä. Katsoo myös paljon sarjoja puhelimesta.
Paljon tallennus tilaa.
Päivitystuet hyvät, ei vaihda puhelimia ennenkuin hajoaa tai tietoturva loppuu.
Hinta 300-800€
Joo ehottomasti, tuohon hintaa on jo hyvä puhelin. Ei juur mittää.Sopuhintaista päivitystä etsimässä Redmi Note 10 Pron tilalle. Pääasiallinen käyttö painottuu pääosin Spotifyn, Youtuben ja verkon selailun ympärille. Kameraa hädin tuskin käytän ja en pelaa mitään puhelimella. OnePlussan Nord 3:sta katellu kun saisi nyt 199€ hintaan, mikä ei näyttäisi olevan noille spekseille paljoa rahaa ollenkaan ja voisi kattaa nuo tarpeet mainiosti. Mitäs mieltä?
OnePlussan leirissä nyt oltu kuutisen vuotta 6T ja 10 Pro. Molemmat palvelleet hyvin, mutta nyt 10 pro täyttämässä 3v ja akku on n. 75% kapasiteetilla. Kestää työpäivän, mutta vaatii latausta, jos illalla haluaa käyttää. Olisi varmaan oikein passelikin laite vielä, jos akun vaihtaisi. Nyt painin sen kanssa, että onko uuden puhelimen vai akun vaihdon aika. Ompun 16 pro max 256 kiinnostelee (Iosille olisi yksi kiinnostava sovellus, mitä ei ole Androidille ja muutenkin voisi toimia mukavasti Ipadin kanssa yhteen). Torista voisi tuollaisen poimia avaamattomana reiluun tonniin. Onko näkemystä?
Vaihtoehdot on niin laidasta laitaan, että hankala sanoa kun et laajemmin kuvannut sitä, mitä kaipaat ja ensisijaisesti arvostat. Ilmeisesti et halua penniä venyttää? Eli miksi sitten elvytellä sitä oneplussaa. Ehkä ainoa, mikä itelle tulee mieleen on oma kokemus applen tuotteista Oneplus 8 ja 10 pro rinnalla, siinä samalla on töistä tullut iPhone 8 ja 11 kokeiltua. Itse en välitä noista iPhoneista ollenkaan, mutta saattaa olla vaan henkilökohtaiset painotukset tässä.OnePlussan leirissä nyt oltu kuutisen vuotta 6T ja 10 Pro. Molemmat palvelleet hyvin, mutta nyt 10 pro täyttämässä 3v ja akku on n. 75% kapasiteetilla. Kestää työpäivän, mutta vaatii latausta, jos illalla haluaa käyttää. Olisi varmaan oikein passelikin laite vielä, jos akun vaihtaisi. Nyt painin sen kanssa, että onko uuden puhelimen vai akun vaihdon aika. Ompun 16 pro max 256 kiinnostelee (Iosille olisi yksi kiinnostava sovellus, mitä ei ole Androidille ja muutenkin voisi toimia mukavasti Ipadin kanssa yhteen). Torista voisi tuollaisen poimia avaamattomana reiluun tonniin. Onko näkemystä?
Nyt vielä tuntuu siltä, että voisi tuon OPn akun koittaa vaihtaa itse ja lähteä ostoksille, jos se ei onnistu. Muuten on kyllä oikein loistava puhelin. Muista androideista ei ole kokemusta moneen vuoteen ja jäänyt traumat bloatista. Applen suurin ja pelottavin minus on mainitsemasi hidas lataus.Itellä houkuttaa S25U ja olen myös tällä hetkellä OnePlussan (11) leirissä. Kiinalaisuus on alkanut hiukan tympiä, vaikka tuskinpa siitä mitään harmia oikeasti on.
Avaamattomana tuo Iphone varmasti houkuttelee. Tuolla hintatasolla siinä alkaa olla tarpeeksi hyvä hintalaatusuhde.
Uutena kaupasta OP13 etenkin latausnopeuksineen ja akkuineen 900€:lla verrattuna S25U:hun on vaan niin pirun hyvä diili, että en tiedä miten tuon voisi itselleen perustella. Etenkin, kun tykkään OnePlussan käyttöliittymästä enemmän kuin Samsungin vastaavasta. Eli kaikki käytännössä oikeasti merkittävät asiat puoltavat OP:n valintaa, mutta jokin tuossa Samsungissa Armor 2- laseineen houkuttaa.
Mutta näkemys sinulle: kun vaikuttaa olevan reilu tonni riihikuivaa ja mahdollisuus napata Applen lippulaiva niin en ikäpäivänä ostaisi sitä uutta akkua. Olen aika ajoin miettinyt Applea itsekin ja tämän takia taidankin mennä Toriin katselemaan hintoja. Noh, sitten luen kuitenkin taas jostain arvostelusta, että sitä saa ladata kaksi tuntia täyteen ja palaudun maan pinnalle.![]()
Nyt vielä tuntuu siltä, että voisi tuon OPn akun koittaa vaihtaa itse ja lähteä ostoksille, jos se ei onnistu. Muuten on kyllä oikein loistava puhelin. Muista androideista ei ole kokemusta moneen vuoteen ja jäänyt traumat bloatista. Applen suurin ja pelottavin minus on mainitsemasi hidas lataus.
Jaa-a, itse olen kokenut kännykän käyttötavaraksi ja käyttänyt pikalatausta Oneplussan puhelinten kanssa surutta. Ainakin jos on varaa tonnin puhelimeen, mitä joku alle satasen akun uusiminen siinä edes tuntuisi? Eikä ole tarvinnut uusia.Onhan siinä tietysti sellainen pointti, että mitä hitaammin lataa, sen parempi akun eliniän kannalta. Ei noita 100 W supervooceja tms. kantsi käyttää, jos ei ole oikeesti joku kiire.
Jaa-a, itse olen kokenut kännykän käyttötavaraksi ja käyttänyt pikalatausta Oneplussan puhelinten kanssa surutta. Ainakin jos on varaa tonnin puhelimeen, mitä joku alle satasen akun uusiminen siinä edes tuntuisi? Eikä ole tarvinnut uusia.
Tämän lisäksi esimerkiksi Oneplus on jakanut akun kahteen osaan, jolloin oho, hups. 50-100W pikalatauksesta tuleekin akun kuormituksen osalta 25-50W lataus. Ja täydellä teholla ladataan vain kun akun lataus on pienimmillään ja akku ottaa parhaiten virtaa. Pikalatausta tukevat puhelimet laskevat automaattisesti lataustehoa pian alun tehopurskeen jälkeen.
Tämä saattaa tulla hieman myöhässä, mutta vastaan kuitenkin: Samsung Galaxy xCover Pro 6. Siinä on 3,5mm kuulokeliitäntä, 2 sim-paikkaa ja MicroSD. USB-C lataus (ei langatonta latausta) ja käyttäjän helposti itse vaihdettava akku (joka on jo hyvin harvinaista nykypuhelimissa). Laite on MIL-STD 810H ja IP68 luokiteltu eikä tarvitse mitään lisäkuoria tai suojalaseja. Omani on kestänyt -30C pakkasia ja kymmeniä tuhansia kilsoja moottoripyöräilyä ongelmitta. 6 gigaa käyttömuistia ja 128 gigaa tallennustilaa (+ sd-paikka) joten ei se nykypuhelimiin verrattuna paljon ole, mutta arkikäyttöön aivan tarpeeksi (en pelaa mobiilipelejä oikeastaan koskaan).Arvostaisin vastaavia ominaisuuksia kuin tässä nykyisessäni, mutta niin, että puhelinta voisi huoletta käyttää ainakin +3 vuotta, mieluiten 5 vuoden luokkaa, tai enemmänkin, jos realistista. Toinen arvostamani juttu olisi perinteiset kuuloke- ja laturiliitännät, kun ilmeisesti jotain langattomia latureitakin jo on. Mutta tärkeämpää olisi hyvä kylmyyden sieto ja yleinen toimivuus tietystikin, IP-68 -luokitus löytyy myös nykyisestäni, vastaavaa kaipaisin uudessakin.
Tuohan on ihan järkyttävän huono kapasiteetti. Jos se siitä vielä tipahtaa niin luultavasti akku lakkaa toimimasta.Oneplussan 10 Pro on tosiaan ollut taskussa nyt 2v ja 10kk, 80W supervoocilla ladattu koko elämänsä 1-2 krt päivässä. Kapasiteetti on 76.3%. Mielestäni tuo on erittäin hyvin. Oneplussat eivät pahemmin edes kuumene ladatessa ja käyttäessä. Muistan joskus kesäisin heittäneeni aikaisempia androidpuhelimia jääkaappiin lataamaan, jotta se lataisi edes sillä 15W.
Itse ottaisin kyllä ennemmin samanhintaisen samsungin A55, siinä on sentään ip-luokitus pölylle ja kosteudelle, ja ei ole kiinalainen valmistaja.Lieneekö "paras" luuri tällä hetkellä ko. hintaluokassa. Alkaa A52s 5g ahdistaa pikkuhiljaa, kun siihen ei enää tulee uusia androideja ja turvapäivityksetkin loppuu 2025 syksyllä. Itsellä aina ollut sääntönä, että luuri saa maksaa max. 500 e.
OnePlus Nord 4 5G, 512 Gt, Oasis Green | DNA
Itse ottaisin kyllä ennemmin samanhintaisen samsungin A55, siinä on sentään ip-luokitus pölylle ja kosteudelle, ja ei ole kiinalainen valmistaja.
Tuossa on vähintään 1000 latausta 10%->100%. Latauskertoja yhteensä lähemmäs 2000.Tuohan on ihan järkyttävän huono kapasiteetti. Jos se siitä vielä tipahtaa niin luultavasti akku lakkaa toimimasta.
Pixel 8a myös vaihtoehto. Ei muistikorttipaikkaa, mutta sama IP-luokitus, nopeampi soc, pidempi päivitystuki. 9a julkaistaan maaliskuussa oletettavasti noin 500€ hintaluokkaan.Jeps, toi olis toinen vaihtoehto, kun ollut tähän mennessä ollut viimeiset 10 v. samsungin luureja. Siinä on lisäksi SD-paikka, jolloin saisi vaikka terasen muistikortin kiinni. En pelaa ikinä kännyllä eli ei tartte olla nopeinta mahdollista prossua ja pikalataukselle ei oo tarvetta. Ilmeisesti A55ssa snadisti paremmat kamerat ja IP-luokitus parempi?!
Parin kuukauden sisällä pitäisi tulla A56, jossa vihdoinkin on päästy tehoissa yms. eteenpäin A54:stä ja A55:stä. A56:n hinta tippuu taas nätisti Black Fridayn aikoihin loppuvuodesta.Jeps, toi olis toinen vaihtoehto, kun ollut tähän mennessä ollut viimeiset 10 v. samsungin luureja. Siinä on lisäksi SD-paikka, jolloin saisi vaikka terasen muistikortin kiinni. En pelaa ikinä kännyllä eli ei tartte olla nopeinta mahdollista prossua ja pikalataukselle ei oo tarvetta. Ilmeisesti A55ssa snadisti paremmat kamerat ja IP-luokitus parempi?!
Hei, arvostaisin suuresti, jos voisin saada puhelinsuosituksia täältä paremmin tietäviltä. Olen tämän päivän koittanut tutkia netistä vaihtoehtoja, mutta ummikkona tuntuu taas mahdottomalta valita niin, ettei maksaisi turhasta ja toisaalta ettei ostaisi tilalle huonompaa kuin nykyinen.
Voin ostaa käytettynäkin. Applen puhelimiin en enää luota. Tämänhetkinen puhelimeni on Samsung Galaxy S8+. Puhelimeni ominaisuudet ovat olleet loistavat itselleni, siis riittävät, joudun vaihtamaan vain järjestelmän (Android 9) vanhentumisajan vuoksi. Arvostaisin vastaavia ominaisuuksia kuin tässä nykyisessäni, mutta niin, että puhelinta voisi huoletta käyttää ainakin +3 vuotta, mieluiten 5 vuoden luokkaa, tai enemmänkin, jos realistista. Toinen arvostamani juttu olisi perinteiset kuuloke- ja laturiliitännät, kun ilmeisesti jotain langattomia latureitakin jo on. Mutta tärkeämpää olisi hyvä kylmyyden sieto ja yleinen toimivuus tietystikin, IP-68 -luokitus löytyy myös nykyisestäni, vastaavaa kaipaisin uudessakin.
Muut tämän puhelimen ominaisuudet: 3500 akku, 64 tallennustila, 4 GM RAM, Takakamera 12, ydinten lukumäärä 8, suorittimen nopeus 2,3. Kameraa käytän aika paljon, mutta ei siis tarvitse olla parempi kuin tässä nykyisessä.
Puhelimen mitoilla ei niin väliä. Hintaluokka max ~600€
Tästä Samsung A55 339€ ja tietoturvapäivitykset tulee vielä 2029 maaliskuuhun asti. Vaimolla tämä luuri ja on hyvä peli kyllä Samsung Galaxy A55 5G 128GB/8GB Android - mobile phone, YellowLieneekö "paras" luuri tällä hetkellä ko. hintaluokassa. Alkaa A52s 5g ahdistaa pikkuhiljaa, kun siihen ei enää tulee uusia androideja ja turvapäivityksetkin loppuu 2025 syksyllä. Itsellä aina ollut sääntönä, että luuri saa maksaa max. 500 e.
OnePlus Nord 4 5G, 512 Gt, Oasis Green | DNA
Etsin uutta jatkuvasti lämmön takia peruskäytössä throttlaavan OnePlus 10T:n tilalle.Uutta puhelinta hankkimassa 500€ hintaluokassa ja tuli vastaava tarjous vastaan.
Google Pixel 8 Pro 5G, 128 Gt, Obsidian | DNA
Vaikuttaisi kyllä hyvältä vaikka tallennustilaa hieman nihkeästi onkin.
Kannattanee kysellä Pixel-ketjussa Pixel-käyttäjiltäEtsin uutta jatkuvasti lämmön takia peruskäytössä throttlaavan OnePlus 10T:n tilalle.
Kuumeneminen 10T:ssä nähtävästi johtuu Samsung valmistamasta piiristä, ja näköjään myös Pixel 8 Pro:n piiri tulee Samsungilta
Onko Pixel 8 Pro toiminut hyvin, vai kuumeneeko sekin helposti, jos jollakin olisi kokemusta siitä?
Valokuvausta harrastava ystäväni hankki muutama kuukausi sitten Google Pixel 8a:n. Hän on hyvin tarkka värien tallentumisesta kuviin oikein, ja on ollut alkusäätöjen jälkeen erittäin tyytyväinen.- Painopisteet mahdollisimman hyvässä kamerajärjestelmässä (still+video) sekä laadukkaassa näytössä.
Valokuvausta harrastava ystäväni hankki muutama kuukausi sitten Google Pixel 8a:n. Hän on hyvin tarkka värien tallentumisesta kuviin oikein, ja on ollut alkusäätöjen jälkeen erittäin tyytyväinen.
Päivityksiä puhelimeen tulee todella pitkään, mikä oli hyvä puoli.
Edit: tässä linkki vielä arvosteluun:
![]()
Testissä Google Pixel 8a - io-tech.fi
Testasimme Googlen 549 euron hintaisen Pixel 8a -älypuhelimen.www.io-tech.fi
Pistä 199 € lisää ja DNA:lta S24 Ultra 256Gt hintaan 699 € alekoodilla S24ULTRA256GT100 ilman mitään liittymääkin. Ton saa myytyä käytettynäkin aina kalliimmalla ku nuo muut.Kaverilla tarve uudelle luurille.
- Budjetti max. 500€.
- Android -käyttis.
- Tallennustilaa min. 256gt.
- Painopisteet mahdollisimman hyvässä kamerajärjestelmässä (still+video) sekä laadukkaassa näytössä.
Olen tässä katsellut seuraavia malleja:
OnePlus 12r
OnePlus Nord 4
Samsung S23
Samsung A55
Onko muita ideoita, tai ajatuksia aiheesta?
Kiitos!
Ei varmasti huono diili itsessään, mutta menee reilusti yli budjetin.Pistä 199 € lisää ja DNA:lta S24 Ultra 256Gt hintaan 699 € alekoodilla S24ULTRA256GT100 ilman mitään liittymääkin. Ton saa myytyä käytettynäkin aina kalliimmalla ku nuo muut.
Sitten odotat A56:n julkaisun maaliskuulle ja tirpaset sen 4 rahaanEi varmasti huono diili itsessään, mutta menee reilusti yli budjetin.
Sitten odotat A56:n julkaisun maaliskuulle ja tirpaset sen 4 rahaanTai käytetty S24U tai S23U? Tolla rahalla saa toki käytetyn normi-S24:nkin jos pientä luuria haluu ja 7 vuoden eli vielä 6 vuoden päivityslupaukset.
Pojalle ostin marraskuussa käytettynä käyttämättömän OP Nord 4 16/512 gigasen 320 € ja viikkoa vaille 3 vuoden DNA-takuulla. Niitä myydään pienempimuistisena jo alle 300 € MPF:ssä uudenkarheen ja 300 € nurkilla 16/512. On kova luuri kyl hintasekseen, vaikka toki uutenakin ostais vajaaseen 4 rahaan. Vaimolla Samppa A54 ja hakkaa sen kyllä ihan 6-0 kaikessa.
Joo, ohan se OP Nord 4 jatkuvasti 399 € tjsp. ja tosiaan halvemmallaki saanut, nytkin Telialla/DNA:lla 16/512 versio 399 €.Joo, tosiaan ei ole itselleni tulossa. Pixel -osasto alkoi tässä kohtaa häntä kiinnostamaan. Saas nähdä kuinka käy.
Tarkoittaako tuo "4 rahaan" = 400€?
Hakusessa puhelin
-alle 1000e
-pienempi koko
-hyvä akku
-pitkät päivitykset
-ei apple
Samsungia huutaa. S24 tai S25. Ei ole oikein muita vaihtoehtoja.Hakusessa puhelin
-alle 1000e
-pienempi koko
-hyvä akku
-pitkät päivitykset
-ei apple
Pixel 8aHakusessa puhelin
-alle 1000e
-pienempi koko
-hyvä akku
-pitkät päivitykset
-ei apple
Hakusessa puhelin
-alle 1000e
-pienempi koko
-hyvä akku
-pitkät päivitykset
-ei apple
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.