Universal MediaCreationTool wrapper for all MCT Windows 10 versions from 1507 to 21H1 with business (Enterprise) edition support · GitHub
Tuolla "virityksellä" sain asennettua Win11:n täysin SER jäte koneeseen. Yli 10-vuotias ekan sukupolven core i5, ei mitään UEFI juttuja, ei secure bootteja, ei TPM, ei mitään modernia, mekaaninen seagate 60GB HDD. Näyttiksenä koneessa jokin vanha nVidia GeForce 2000-luvun puolivälistä.
11 asentui nätisti ja kohtuu nopeasti. Ajurit asentui automatic updaten kautta. Toimii sujuvasti, selvästi HDD on hitain lenkki, mutta pienen käytön jälkeen, kun ohjelmien dataa alkaa olla välimuistissa, mitä ruhtinaallinen 8GB RAM tarjoaa, niin meno on sulavaa kun HDD:ltä ei enää tarvitse paljoa dataa hakea.
Yleisesti ei ole pahaa sanottavaa. Toimii tietenkin allekirjoittaneen ykköskoneella kuten kuuluukin, mutta hyvin tällainen SER jätä romukin tuota pyörittää, mikä todistaa että käyttis on optimoitu hyvin eikä liian raska. Kyllä tällainen nuhapumppu hitaan käyttiksen kertoisi.
Selvästi Microsoftin laitevaatimukset ovat keinotekoisia, ellei sitten niiden tarkoitus ole kertoa, että mitkä CPU:t jaksavat tulevaisuudessa Android emulointia, koska se on tunnetusti raskasta.