Lisää kanavia telkkariin netin yli - Internet TV - Chromecast jne

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JHMK
  • Aloitettu Aloitettu

JHMK

-
Liittynyt
19.10.2016
Viestejä
710
Miten ilmaiseksi lisää kanavia telkkariin?

Itsellä haussa lähinnä musiikki ja uutiskanavia, ja homman pitäisi toimia kaukosäätimellä suoraan. Laittomuuksiin emme sorru täällä, mutta hinta pitäisi olla silti ilmainen.

Sky News ja muutama muu uutiskanava tarjoaa livestreamin Youtubessa, joten nämä saa Chromecastilla nätisti telkkariin näkymään. Uutisnälkä on siis täytetty.

Mutta entäs musiikkivideot? Omia listoja voi toki tehdä Youtubeen, tai toistaa muiden listoja, mutta ilman minkäänlaista kuratointia jne katselukokemus ei ole kovin kaksinen.

Esim Europa Plus TV, Eska TV, Vox Music TV, Heart, Capital, Ocko, Slam FM muutama mainitakseni tarjoaa ilmaiseksi nettisivuillaan video-live-streamin. Valitettavasti katselu onnistuu käytännössä vain tietokoneella, ja esim Chromecastin kautta välilehden castaamalla kuvanlaatu vaihtelee suuresti ja homma vaan kaatuu vähän väliä.

Mikä olisi siis helppo ratkaisu että saisi poppia telkkariin niin että homma toimisi ilman tietokonetta? Paras ratkaisu olisi toki jos Kutonen (The Voice) ja MTV näyttäisivät yhä videoita, mutta kun eivät näytä :sori:
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
289 840
Viestejä
4 964 945
Jäsenet
79 700
Uusin jäsen
Seve_

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom