Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Toimii Dna:n verkossa eli jos dna pelittää niin pelittää moikin.Onko tuo Moi toiminut hyvin?
elisan 100mb mobiilikaista nousee toukokuussa 9,90->16,90€, parempaa ei ole kuulemma tarjolla. Käyttö on perus nettiselaamisen ohella IPTV katselua, tuohon on ennen riittänyt 50mb liittymä. Sellasen saisi Telialta 9,99€/kk 12kk ajaksi, onko parempia tiedossa, pitääkö lopettaa elisan kanssa soppari? Näyttää siltä, että elisan kanssa katkeaa myös huolettomat liittymät kun nousee 16,90€, moin pottiin tulee hintaeroa kun kyse 3 kpl liittymiä joissa datakäyttö kohtuu maltillista.
Ellet ole yrittänyt siirrolla hankkia winback tarjousta, niin muuten et kunnon tarjouksia kysymällä saa oikein nykyään, se on pakko nähdä vaivaa ja kokeilla jäätä kepillä. Jos ei sieltäkään tärppää, niin sitten annat siirtyä, kerta Moi näyttäisi olevan se valinta (se on yleensä paras siirto saada vastatarjous ainakin Elisalta).elisan 100mb mobiilikaista nousee toukokuussa 9,90->16,90€, parempaa ei ole kuulemma tarjolla. Käyttö on perus nettiselaamisen ohella IPTV katselua, tuohon on ennen riittänyt 50mb liittymä. Sellasen saisi Telialta 9,99€/kk 12kk ajaksi, onko parempia tiedossa, pitääkö lopettaa elisan kanssa soppari? Näyttää siltä, että elisan kanssa katkeaa myös huolettomat liittymät kun nousee 16,90€, moin pottiin tulee hintaeroa kun kyse 3 kpl liittymiä joissa datakäyttö kohtuu maltillista.
Onko DNA:lla vastaavaa kahden liittymän settiä? Nopealle 5G liittymälle ja ihan prutkulle 4G liittymälle olisi käyttöä. Nytten vielä käytössä tuo 400M 5G ja 100M 4G mutta jälkimmäisessä vuoden päästä pomppaa hinta aiemmin junaillusta kympistä. Toista kymppiä en ala maksamaan kun tuolla liittymällä hitaampikin liittymä kävis ja hintakatto ois kympin paikkeilla.Jännä, meille muuttui Saunalahti Tuplakaista 50M kampanjan jälkeen pysyväksi eli toistaiseksi voimassa olevaksi, kun kysyin että mites tehään ? Vaatii siis puhelinliittymän ilmeisesti myös, tiiä näistä..
Onko DNA:lla vastaavaa kahden liittymän settiä? Nopealle 5G liittymälle ja ihan prutkulle 4G liittymälle olisi käyttöä. Nytten vielä käytössä tuo 400M 5G ja 100M 4G mutta jälkimmäisessä vuoden päästä pomppaa hinta aiemmin junaillusta kympistä. Toista kymppiä en ala maksamaan kun tuolla liittymällä hitaampikin liittymä kävis ja hintakatto ois kympin paikkeilla.
Pystyikös noita hyödyntämään myös nykyiset asiakkaat?
Telian ständillä joku 4G rajaton 12,90 plakaatti. Ei ollut aikaa kysellä asiasta tarkemmin, mutta voi olla hyvä liittymä.
....Hämeenlinnassa ainakin oli kun olin reissussa...... tuo oli pelkkä data rajaton liittymä kun kysyin........missä tää oli?
Vastaan hieman myöhään, mutta Dna ei suostunut siihen että nykyinen 2v "vankila" olisi vaihtunut uuteen 2v vankilaan 8kk ennen ekan loppua. Kuulemma siksi, että eka vankila on otettu Welhon (nykyään Dna:n osa) kautta ja uusi tarjous on sieltä toiselta puolelta. Harmittaa, toivottavasti Dna:lla tai jollakin muulla on hyviä tarjouksia sitten heinäkuun lopulla.
^Kiitos
Näköjään jopa Saunalahden henkilö oli saanut kaverin puolesta peruttua mikä kuulostaa oudolta![]()
Eipä tuosta ole kokemuksia, mutta taas kerran kannattaa kurkata se Telian Dot. 5e/kk minimiveloitus, jonka saa kuluttaa (tai olla kuluttamatta) puheluihin tai dataan. Ja avausmaksu 0e, ei määräaikaa, eli helppo testata minkälaisia laskuja sillä tulisi. Itselläni on monta kuukautta ollut juuri tuossa vitosen paikkeilla, tosin data tulee toiselta kortilta. Sovelluksesta näkee näppärästi lähes reaaliajassa laskukertymän. Käyttö maks. 1e/vrk tai 25e/kk normipuhelut/viestit+data, jos joka päivä paljon käyttää. Mutta yllättävän joustavaksi on osoittautunut monessa tapauksessa jo, vaikka alussa näytti että on ihan ihme "pipipali" viritys, kun markkinoille tuli.Onko kellään puhelimessa pääliittymänä tuo Globetel laite? Taitas varmaan olla se halvin omaan tarkoitukseen. Itellä Saunalahti tarkka 1mb nousis kuun lopussa 7,9 --> 12,9 ja ei huvita maksaa vähistä puheluista yhtään enempää vaan siitä että liittymä on olemassa. Tuossa nyt netti tippuisi neljännekseen mutta nettikäyttö on muutenkin pääsääntöisesti tukiaseman kautta wifillä. Tuo olisi sama kuin mitä saunalahden liittymä oli reilu 2v sitten ennen kun alkoivat nostella vuosittain hintoja. Omasaunalahti sovellus tosin tarjoaa tarkka 10mb 9,9€ hinnalla eli 2€ kalliimallla + 6,9€ avausmaksu päälle - ei houkuta.
tämmöinen tarjous löytyy telialta (kirjautuneena, telian asiakas) jos käyttö vähäisempää, ei näytä mitään määräaikaa tuolle hinnalle.
![]()
MOI:lta melkeen sama 4e/kk normi hinnastossa. Ei voi soittaa, mutta puheluita ottaa vastaan. Tulee silti varmaan halvemmaksi ottaa toinen sim kortti jolla soittaa. Nykyään kun tuntuu olevan useassa puhelimessa tupla sim paikat.
Elisa Huoleton 50M 12,90€/kk etu päättyi ja hinta "pompsahti" 29,90 euroon. Millaista siirtoa kannattaisi tehdä, että voisi odottaa winback-vastatarjousta? Onko väliä että mille operaattorille tekee numeronsiirron? Kriteerinä ei ole kuin että voi soittaa ja kohtuullinen netti vähintään se noin 10 megan nopeus.
Tarviitko rajatonta nettiä? Jos et ja 6 gigaa kuukaudessa riittää, niin moi on hyvä vaihtoehto. 9 €/kk ja puhelut enintään 4 €/kk. Nopeus 100 Mbit/sElisa Huoleton 50M 12,90€/kk etu päättyi ja hinta "pompsahti" 29,90 euroon. Millaista siirtoa kannattaisi tehdä, että voisi odottaa winback-vastatarjousta? Onko väliä että mille operaattorille tekee numeronsiirron? Kriteerinä ei ole kuin että voi soittaa ja kohtuullinen netti vähintään se noin 10 megan nopeus.
Päivitin vertailutaulukkoni perusliittymistä taas kerran: Liittymät
Ehkä sun kannattaisi tuossa taulukossa mainita että moilla puhelut ja tekstiviestit ovat enintään 4€ /kkVertailutaulukko eri operaattorien ns. perusliittymien listahinnoista
Listahintojen perusteella Moin 9 euroa/kk on edelleenkin varsin kilpailukykyinen verrattuna kilpailijoiden perusliittymiin. Varsinkin Telian perusliittymä on nopeuden puolesta aika vitsi. Globetelin Perus + laajadata tai kymppidata ovat halvimmat tavat saada rajaton liittymä joka on hieman nopeampi kuin isojen operaattoreiden rajattomat perusliittymät.
Liittymä Hinta/kk Datamäärä EU-data Nopeus Puhelut ja tekstiviestit DNA Jämpti 12,90 Rajaton 9 GB/kk 1M 0,070 €/min/kpl Elisa Tarkka 1M 12,99 Rajaton 9 GB/kk 1M 0,069 €/min/kpl Globetel Perus + perusdata 7,90 3GB 3 GB/kk * 4M 0,059 €/min/kpl Globetel Perus + laajadata 12,80 Rajaton 7 GB/kk * 4M 0,059 €/min/kpl Globetel perus + kymppidata 14,80 Rajaton 7 GB/kk * 10M 0,059 €/min/kpl Moi Potti 9,00 6 GB 6 GB/kk 100M 0,055 €/min/kpl Telia Rajaton Lite 11,90 Rajaton 7 GB/kk 0,5M (512Kpbs) 0,070 €/min/kpl
* Globetelin EU-data noudattaa kotimaan hinnoittelua "kohtuulliseen käyttöön" asti joka on max. 7 GB/kk. Ylimenevältä osalta veloitetaan suolaiset 9,548 €/GB. Oletan, että perusdatan kanssa 3 GB eu-dataa sisältyy kuukausimaksuun ja 3-7 GB välillä datasta peritään 1,50 €/GB kuten kotimaassakin. Kanattaa varmistaa tarvittaessa.
DNA Jämpti: DNA Jämpti | DNA
Elisan liittymät (valitse nopeudeksi 1M): Elisa - Verkkokauppa
Globetelin liittymät: Liittymät - Globetel
Moi: Moi 4G! Moi myös 5G!
Telia Rajaton Lite: Rajaton Lite 0,5 M | Telia
Jos tarvitsee liittymää vain esim. numeron säilyttämiseen tai satunnaiseen käyttöön niin Elisan latausliittymä (linkki: Elisa - Verkkokauppa ) on hyvä muistaa - niissä ei ole kuukausimaksua ja datakäytöstä veloitetaan päiväkohtainen maksu. Numeron voi siirtä muilta operaattoreilta. Elisalla jo olevaa numeroa ei voi muuttaa suoraan latausliittymäksi vaan se pitää kierrättää toisen operaattorin kautta.
Operaattoreilla on myös laitenettejä jotka on tarkoitettu esim. hälytyslaitteiden, kameroiden ja vastaavien liittymiksi. Niiden nopeus on yleensä hidas mutta rajoittamaton, eikä kaikista voi välttämättä soittaa.
Telialla myös on käytön mukaan laskutettava Telia Dot (4G) liittymä: Telia Dot - 5G & 4G - liittymä
En ole lisännyt sitä tähän taulukkoon koska sen hinnoittelu on aika monimutkainen ja poikkeava. Lyhyesti siinä on päiväkohtaiset maksut netille, puhelimelle ja tekstiviesteille. Parhaiten se tuntuu soveltuvan jos käyttöä ei tule joka päivä jolloin päiväkohtaista maksua ei mene mutta jos käyttää esim. dataa säännöllisesti pieniä määriä se voi tulla kalliiksi. Telian sovelluksen avulla voi arvioida miten paljon liittymä tulisi maksamaan.
Päivitykset
8.5.2022: Tarkistettu ja päivitetty hinnat, Elisa ja Telia.
17.1.2022: Hinnat tarkistettu, Globetel Perus + kymmpidata lisätty, linkit korjattu.
15.5.2021: Telia Rajaton Lite: 0,256M -> 0,5M, 7,90 €/kk -> 9,90 €/kk
* Globetelin EU-data noudattaa kotimaan hinnoittelua "kohtuulliseen käyttöön" asti joka on max. 7 GB/kk. Ylimenevältä osalta veloitetaan suolaiset 9,548 €/GB. Oletan, että perusdatan kanssa 3 GB eu-dataa sisältyy kuukausimaksuun ja 3-7 GB välillä datasta peritään 1,50 €/GB kuten kotimaassakin. Kanattaa varmistaa tarvittaessa.
* Kotimaan hinta kohtuullisen käytön rajaan asti. Kohtuullisen käytön (7 Gt/kk) rajan ylimenevästä käytöstä veloitetaan 9,548 €/Gt.
Traficom voi myöntää operaattorille hakemuksesta luvan periä lisämaksuja verkkovierailuista Euroopan unionissa ja ETA-maissa. Lupa myönnetään vuodeksi kerrallaan. Traficomin on myönnettävä lupa, jos operaattori osoittaa, että se ei pysty kattamaan verkkovierailupalvelujen tarjoamisesta aiheutuvia kustannuksia niistä saatavilla tuloilla ja että tämä vaarantaa kotimaan hinnoittelumallin kestävyyden. Tällä poikkeusmenettelyllä pyritään varmistamaan, että Suomessa olisi jatkossakin tarjolla edullisia rajattomia ja suuria datapaketteja.
Virasto ei ole myöntänyt poikkeuslupia (Ulkoinen linkki) lisämaksun perimiseen suomalaisille operaattoreille vuoden 2019 jälkeen.
Varmaan politiikka Elisalla muuttunut, kun ei ole enää noita edullisia tarjouksia näkynyt vaikka on siirron tehnyt muualle. Eikä siinä mitään, olen erittäin tyytyväinen ollut MOI:n liittymään ja luultavasti en jaksaisin enää nähdä edes vaivaa vaikka Elisalta tarjottaisiin jotain edullisempaa. Tai sitten pitäisi olla todella huokea tarjous.
Ei jaksa enää tuota kikkailua, että pitäisi vuoden päästä taas muistaa kysellä perään tai siirrellä liittymiä edestakaisin, jotta säästää muutaman euron. EI ole vaivan väärti.

Moi on sen 9€ + puhelut/tekstarit max 4€. Jos et saa tuolle tarkalle jatkoa, niin voi olla halvimmasta päästä.Mikähän olisi edullisin liittymä näillä kulutuksilla?
Moi on sen 9€ + puhelut/tekstarit max 4€. Jos et saa tuolle tarkalle jatkoa, niin voi olla halvimmasta päästä.
Tarkiata latausliittymät. Ne saattaa tuolla tulla edullisemmaksi. En itse jaksa alkaa laskea.Mikähän olisi edullisin liittymä näillä kulutuksilla?
Maalis ja huhtikuun korkeampi datankäyttö on vain ko. ajankohtaan liittyvä "ominaisuus", muutoin datankäyttö on tuota 3-4gt tasoa.
Samoin joulukuussa suuremmat puheluminuutit ovat poikkeus joka toistuu hyvin harvoin.
Tekstiviestit on hiipumassa jatkossa nollaan tai lähelle sitä.
![]()
Nykyinen liittymä on Saunalahti tarkka 5,9e kk maksulla, eli näitä aikoinaan moilta karkuun lähteneitä.
Onhan tätä sopparia vielä jäljellä useita kuukausia, mutta hyvä jo tsekata missä mennään nykyisillä liittymillä.
Minusta kun näyttää että suunta hinnoissa ei ole ainakaan alaspäin. Ja mobiilista ei kiinnosta paljonkaan maksaa.
Tarkiata latausliittymät. Ne saattaa tuolla tulla edullisemmaksi. En itse jaksa alkaa laskea.
Ja jos näin tekee eikä soittele tai viestittele isosti, niin soittoliittymäksi kannattaa ottaa joku prepaid, esim Saunalahti Latausliittymä. Siitä kun estää netin käytön, niin se tekee 0€/kk + puhelut ja viestit käytön mukaan.
Mites tuossa tilanteessa esim. Whatsapp, sille on eri numero kuin oikeisiin puheluihin, eikö? Eikö se vieläkin ole sidottu numeroon.
Latausliittymä + ”liikkuva laajakaista” 5€/kk niin hinnaltaan ei olisi paha, mutta tuo eri numerot eri palveluihin. Ei hyvä.
Ei toki tarvitse olla eri numerot normipuheluihin ja WhatsAppiin. Voit käyttää WhatsAppissa kumman tahansa sim-kortin numeroa.
Tässä siis oletettavasti siirtäisit vanhan numerosi Latausliittymäksi ja saman numeron pitäisit käytössä Whatsappin kanssa. Nettiliittymälläkin on oma numeronsa, jota voit halutessasi hyödyntää eri tavoin, mutta ei mikään pakko.
Uusi ja eritoten halpa liittymä on hakusessa. Puhelut/sms käytön mukaan, koska hyvin vähäistä ja netti sitten DNA Matkanetti, missä näemmä hinta onkin noussut 7,5 euroon, joten Moi taitaa olla ihan varteen otettava vaihtoehto, kun netti raja tuskin menee yli.
Edit: varmistuksena. Whatsapp datan saa kulkemaan sen data liittymän läpi , vaikka numero on latausliittymän?
Elisalla ei ole ollut enää 2022 puolella mitään halua kilpailla, kaikki näkemäni Elisan tarjoukset vanhoille asiakkaille täällä ja muualla ovat olleet liki samanlaisia. MOI on vähällä datalla se paras, siis jos tarvitsee jotain likimain satunnaista käyttökelpoista selain-nopeutta. (täällä mökkikäyttöön riittänyt 3-5GB/kk) Etähallintalaitteet/nopeudet ovat sitten eri juttu, niillehän on liki kaikilla operaattoreilla omat liittymänsä.Siirsin eilen tarkka 1mb 7,9€/kk Moin 9€ liittymään. No nyt sitten Elisa lähestyi viestitse ja puhelimitse ja ainoa tarjottava oli rajaton 200mb 17,9€/kk. Ei tuntunut tietävän edes, että omasaunalahti sovellus tarjoaa tarkka 10mb 9,9€/kk. Datakäyttö on minimissään, kun pääsääntöisesti on wifissä kiinni. No nyt mahdolliset puhelut max 4€/k eli mennään sitten MOIlle.
Moi:n kohdalla ei paljon mainita siitä, että puuttuu VoLTE ja wifi puhelut, ainakin wifi puheluista voi olla käytännön hyötyä jos rakennuksen sisällä GSM kenttä on heikko.
Tämän takia kiinteä linja olisi hyvä olla olemassa talossa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.