DNA tarjoaa asiakkailleen tällaista
Telialla näin ainakin matkapuhelinasiakkaille:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
DNA tarjoaa asiakkailleen tällaista
Telian 5€:n 50M mobiilinetillä aloitin 1. vuoden. 2. v tarjouksena 7,90€. 3. v jo 11,90€. Saa nähdä mihin nousee tarjous seur. kerralla.
Telialla kyllä etuna, että puhelut toimivat vajaan 10 sentin/min hinnalla.
[/QUOTE
Dna:lta soittivat ja tarjosivat jatkoa 5€ ainakin seuraavat 12kk
Liittymässä (12kk määräaikainen) on seuraava ehto, lainattu DNA sivulta:
---
Huom! Olet oikeutettu asiakasetuun, jos sinulla on DNA:lta kodin laajakaista ja tilattu nopeus on joku seuraavista: Kiinteä laajakaista (ethernet, kaapeli tai kuitu -yhteys), jonka liittymän nopeus on 150 Mbit/s tai nopeampi, tai nopeudeltaan vähintään 100Mbit/s DNA Taloyhtiölaajakaistan lisänopeus tai 4G- tai 5G -yhteydellä toteutettu kodin laajakaista, jonka nopeus on 150M tai nopeampi.
---
5 €/kk liittymä vaatii siis ennestään DNA:n laajakaistaliittymän, josta Harmaatukka ei maininnut. Olisi hyvä mainita selkeyden vuoksi, ennen kuin luettelee hintoja.
Omani on Elisalta, ja näitä saa laajakaistan kylkeen jokaiselta operaattorilta. Hinnat vaihtelee 5 - 10e välillä vuoden ympäri kuun asennosta riippuen.
Haluatko puhelimeen liittymän vai tuollaisen vain datakäyttöön tarkoitetun? Noi puhelimiin tarkoitetut liittymät ovat olleet siinä 30 euroa/kuukausi hujakoilla noissa hitaimmissa 5G-nopeuksissa.Millaisissa kampanjoissa nuo 5g liittymät olleet?
Kiitos selvennyksestä.
Osalla käyttäjistä voi olla matkapuhelin hotspottina talon ainoana laajakaistana ja kun tämä on yleinen palsta, niin tulee helposti väärinkäsityksiä hinnoista. Voimassa oleva kodin laajakaista on jo aika merkittävä ehto.
Puhelinliittymän, ei ole kotona tarvetta jatkuvalle nettiyhteydelle niin tulee puhelimesta aina jaettua.Haluatko puhelimeen liittymän vai tuollaisen vain datakäyttöön tarkoitetun? Noi puhelimiin tarkoitetut liittymät ovat olleet siinä 30 euroa/kuukausi hujakoilla noissa hitaimmissa 5G-nopeuksissa.
Minkä operaattorin asiakas olet? Telialla on edelleen tarjouksessa tämmöinen 5G-kokeilu, eli 5 eurolla 2 viikkoa 5G:tä. Riskitön ja edullinen tapa kokeilla miten 5G-toimii. Muista operaattoreista en tiedä, onko heillä tällaisia kokeilutarjouksia.Puhelinliittymän, ei ole kotona tarvetta jatkuvalle nettiyhteydelle niin tulee puhelimesta aina jaettua.
Telia rajaton 20M 14.90/kk loppumassa, numeronsiirto elisalle ja telia tarjosi jatkoa 14.90/kk 12kk ei määräaikaa. cmorea 3kk kaupanpäälle.
Telian tällä hetkellä, mutta täällä ei kuuluvuuskarttojen mukaan toimi muu kuin elisan 5g.Minkä operaattorin asiakas olet? Telialla on edelleen tarjouksessa tämmöinen 5G-kokeilu, eli 5 eurolla 2 viikkoa 5G:tä. Riskitön ja edullinen tapa kokeilla miten 5G-toimii. Muista operaattoreista en tiedä, onko heillä tällaisia kokeilutarjouksia.
Mitäs tuo moin puhetta ja sms:ää 4€ kk käytännössä meinaa. Olenko ymmärtänyt oikein eli käytännössä tuon neljän euron jälkeen liittymä on siis rajaton. Laskua voisi tulla siis vain tuo 13€ kk?
Yritysnumerot maksaa myös erikseen.Olet. 9 euron liittymän lasku voi nousta korkeintaan 13 €:oon paitsi jos nettiä käyttää yli 6 GB kuussa tai käyttelee palvelunumeroita.
Näin toki, ja sitähän ne tekevät kaikissa liittymissä. Hinta saattaa kuitenkin vaihdella.Yritysnumerot maksaa myös erikseen.
Operaattori | mpm |
DNA | 9 snt/min |
Elisa | 16,9 snt/min |
Moi | 5,5 snt/min |
Telia | 7 snt/min tai 9 snt/min (riippuu liittymästä) |
Yleensä tuon Viaplayn saa laitettua pois heti (teksti on yleensä "Voit irtisanoa tilauksen milloin haluat") ja se tilaus jatkuu vain sen maksetun kuukauden loppuun (voin toki olla väärässä tämän suhteen).1kk 0.00€ ja 2kk 12.95€/kk. Nyt taisteltava tuo viaplay paketti pois. Meinasi varmaan että kun on niin monta tilaus vahvistusta etten huomaa mitään.
Juuri näin olen aina tehnyt, nyt se jatkuu kesäkuun loppuun, kun on 3kk määräaikainen.Yleensä tuon Viaplayn saa laitettua pois heti (teksti on yleensä "Voit irtisanoa tilauksen milloin haluat") ja se tilaus jatkuu vain sen maksetun kuukauden loppuun (voin toki olla väärässä tämän suhteen).
Itsellä oli sama. Tai no 8,90 € ja olisivat nostaneet. Siirto Moille menemään ja jatkoivat sitten tuolla 8,90 €/kk hinnalla.Loppuu Elisan Tarkka 4G 9,90€ / kk kuun loppuun. Tuli Elisalta viesti, että bumppaavat hinnan 12,90 € / kk seuraavaksi 12 kuukaudeksi. Oh well, kai tuo on vielä halvempi kuin useimmat rajattomalla netinkäytöllä olevat.
onko sulla ollu miten paljon datakäyttöä Elisalla? oon ite välillä reissussa ja luuri ainoa netti, niin tulee kovia lukemiaItsellä oli sama. Tai no 8,90 € ja olisivat nostaneet. Siirto Moille menemään ja jatkoivat sitten tuolla 8,90 €/kk hinnalla.
3-6 Gt näkyy viimeiset 6 kk olleen.onko sulla ollu miten paljon datakäyttöä Elisalla? oon ite välillä reissussa ja luuri ainoa netti, niin tulee kovia lukemia
Täällä sama, pistin siirron Moille ja Elisan vastatarjous oli vielä surkeampi (200M 24kk 18€/kk plus joku 50€ lahjakortti) joten siirryin Moille. Datakäyttöä ollut alle 1 GT kuukaudessa jo vuosia koska ollut lähinnä hätävaraliittymänä.Loppuu Elisan Tarkka 4G 9,90€ / kk kuun loppuun. Tuli Elisalta viesti, että bumppaavat hinnan 12,90 € / kk seuraavaksi 12 kuukaudeksi. Oh well, kai tuo on vielä halvempi kuin useimmat rajattomalla netinkäytöllä olevat.
Vinkki muillekin. Nappasin pari tämmöistä liittymää 12kk määräaikaisena hintaan 6,90e/kk.
Onko tuolla sivulla siis joskus 6,9 e/kk hinta kun minä näen vain 12,99 e/kk + 6,9 e avausmaksu.
[LISÄYS] ja tuo on mobiilinetti, en näe siinä mitään puheluominaisuuksiakaan ...
Vaihtelevasti tarjoavat tuota liittymää 6,90e/kk hinnalla. Avausmaksun 6,90e veloittavat lisäksi.Onko tuolla sivulla siis joskus 6,9 e/kk hinta kun minä näen vain 12,99 e/kk + 6,9 e avausmaksu.
[LISÄYS] ja tuo on mobiilinetti, en näe siinä mitään puheluominaisuuksiakaan ...
Jeps, ensin chatin kautta myytiin ei-oota numeronsiirtoon. Sitten sanoin, että ei voi mitään, jatkan niillä elisan 12,90e/kk liittymillä. Sitten onnistuikin numeron siirto. Ilman sitä ei tietenkään olisi voinut edes harkita moista. Molemmille muksuille hankittu niin spessut 0400-alkuiset numerot, että niitä ei parane hävittää.Viime viikolla oli viimeksi tuo tarjous, päättyi 31.3.
Selkeä ongelmahan zeniitin esittämään käyttötarkoitukseen on myös, että tuollaiseen ei voi tehdä numeronsiirtoa vaan se on aina uusi numero.
Ongelman voi toki ohittaa esim dual-sim-puhelimessa siirtämällä vanhan liittymän Saunalahti Latausliittymäksi, joka on lähes ilmainen, jos ei soittele eikä viestittele perinteisesti eikä käytä sillä nettiä. Ja netti sitten Telian simin kautta. Näin aionkin itse käyttää sitä.
e: luin paremmin, ja Zeniittihän sanoikin, että chatin kautta onnistui numeronsiirto. Olisinkin harkinnut sitä, jos olisin arvannut.
Näin tein juuri itsekin, vaihdoin Moista elisan latausliittymään ja otin toiseksi simmiksi tuon telian.Viime viikolla oli viimeksi tuo tarjous, päättyi 31.3.
Selkeä ongelmahan zeniitin esittämään käyttötarkoitukseen on myös, että tuollaiseen ei voi tehdä numeronsiirtoa vaan se on aina uusi numero.
Ongelman voi toki ohittaa esim dual-sim-puhelimessa siirtämällä vanhan liittymän Saunalahti Latausliittymäksi, joka on lähes ilmainen, jos ei soittele eikä viestittele perinteisesti eikä käytä sillä nettiä. Ja netti sitten Telian simin kautta. Näin aionkin itse käyttää sitä.
e: luin paremmin, ja Zeniittihän sanoikin, että chatin kautta onnistui numeronsiirto. Olisinkin harkinnut sitä, jos olisin arvannut. Toisaalta onpahan taas 1 ylimääräinen numero, joille tulee aina käyttöä eri palveluiden kanssa.
Itse sain avausmaksun pois kysymällä chatissa.Vaihtelevasti tarjoavat tuota liittymää 6,90e/kk hinnalla. Avausmaksun 6,90e veloittavat lisäksi.
Aika jännä ettei tolle sivulle löydä nettisivujen kautta. Pitääkin käydä tasasin välein kahtomassa tuolla jos sen 6.90€ liittymän sais latausliittymän kaveriks. Kiitos vinkistä!Vinkki muillekin. Nappasin pari tämmöistä liittymää 12kk määräaikaisena hintaan 6,90e/kk.
Muksuille tosi osuva liittymä, kun rajaton netti eikä mikään hidas. Numeronsiirtokin onnistui chatin kautta.
Puhelut ja tekstarit 0,09e/min/kpl, mutta eihän nykynuoriso niitä edes käytä.
Kannattaa huomioida, että liittymä ei toimi ulkomailla. Eli sitten vaan hotspottia vanhempien puhelimesta käyttöön ja voip-puhelut käyttöön. Problem solved.
Vaihtelevasti ko. liittymä on täällä tarjouksessa: Netti mukaan edullisesti | Telia
Alkujaan oli käytössä se sikahalpa Tarkka 4G, mutta sen aika tuli nyt täyteen.
![]()
Tuo 200M kuulostaa kyl hyvältä. Itellä on elisalla 19,90e 150M ja toimii tosi huonosti. Aattelin jos huomenna menis DNA:lle puhelinkaupoille ja samalla kysyis liittymätarjouksen. Tommonen kyl kelpais jos vaa on mahdollistaEn tiedä onko hyvä vai ei, mutta puhelinliittymä alkaa tulla tarjousajan loppuun. Se on Dna rajaton puhe+netti 4G nopeus 50 megaa 13,9 e/kk. Soittelin Dna:lle ja kyselin että olisiko jotakin hyvää tarjousta. Sanoivat että edelleen rajaton mutta netin nopeus 200 megaa 14,9 e/kk vuoden ajan. Saatan ottaa tuon, vaikka Moi potti olisi 1,9 eur halvempi. Pitää miettiä vielä pari viikkoa.
Tuo 200M kuulostaa kyl hyvältä. Itellä on elisalla 19,90e 150M ja toimii tosi huonosti.
Yllättäen puhelissa sovitut sopparit ei ole olemassa... Pitäs kaikki aina olla mustaa valkoisella...Soitin uudestaan Dna:lle ja nyt tietysti joku toinen puhelimessa ja siellä ei kuulemma ole tuollaista olemassakaan, ei mitään kuulemma 14,9 e/kk eikä ainakaan 200-megaista. Omituinen juttu. Toivotin päivänjatkoja.
Elisalla näyttää vaihtelevan tuo hinta 5snt-12,9snt. Esim. omassa huolettomassa 9snt. ja huoleton 5G:ssä 12,9. En löytänyt mitään liittymää, missä olisi noin kova hinta.
Operaattori mpm DNA 9 snt/min Elisa 16,9 snt/min Moi 5,5 snt/min Telia 7 snt/min tai 9 snt/min (riippuu liittymästä)
Jaa-a, onko sitten joissain vanhoissa liittymissä edullisempi mpm? Ainakin nyt kun katsoo osoitteesta Elisa - Verkkokauppa, niin kaikissa näyttää mpm olevan 16,9 snt/min. Esim. Huoleton 10M:Elisalla näyttää vaihtelevan tuo hinta 5snt-12,9snt. Esim. omassa huolettomassa 9snt. ja huoleton 5G:ssä 12,9. En löytänyt mitään liittymää, missä olisi noin kova hinta.
Näyttää tosiaan vaihtelevan hinnoittelu elisalla liittymän mukaan.Jaa-a, onko sitten joissain vanhoissa liittymissä edullisempi mpm? Ainakin nyt kun katsoo osoitteesta Elisa - Verkkokauppa, niin kaikissa näyttää mpm olevan 16,9 snt/min. Esim. Huoleton 10M:
![]()
Tuoltahan nuo voi käydä tarkistamassa jokainen, Elisalla on melkoisesti erilaisia vanhoja liittymiä vielä:Näköjään latausliittymässä on eri hinta. Kaikissa Elisan normiliittymissä, jotka löytyivät Elisakaupan puhelinliittymät-osiosta on sama mpm (16,90 snt/min). Toki joissain vanhoissa soppareissa voi olla muitakin hintoja.![]()
Tuoltahan nuo voi käydä tarkistamassa jokainen, Elisalla on melkoisesti erilaisia vanhoja liittymiä vielä:
![]()
Puhelinliittymähinnasto - Elisa
Tältä sivulta löydät Elisan liittymien hinnastot. Hinnastossa ovat sekä myynnissä olevat että uusmyynnistä poistuneet liittymät.elisa.fi
Mutta tosiaan näyttäisi, että uusissa liittymissä mpm hintoja on nostettu reippaasti, kuinkahan moni edes tajunnutkaan tuota tarkistaa. Harvemmin kyllä taitaa ihmiset noihin numeroihin soitella.