Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Onhan tuo jo muutaman kerran täällä ollut. Tosiaan pari asiaa kannattaa ottaa huomioon:Jokohan tämä tarjous on teille tuttu, Telia tarjosi tänään latausliittymään Elisalta.
4G-verkonmaksiminopeus 20Mbit/s
Netti kotimaassa, Pohjolassa ja Baltiassa on Rajaton
Puhelut ja viestit on Rajaton
Nettiä EU/ETA-maissa 29Gt/kk
Kaupan päälle Särkänniemen ranneke, arvo 51 €. Vain uusille numeroille.
14,99€/KK
+ avausmaksu 8,99 €. Hinta 12 kk jälkeen 26,99.
Tarjous liittymälle voimassa numeronsiirroillekin. Saa ainakin netistä tilattua. Huomatkaa, että on 20 megan netti, ei 200 megan netti.
Rajaton 20 M | Telia
kauppa.telia.fi
No minulle on kyllä tarjottu tuota sitten eilen siirtona Latausliittymästä, mutta en ole tarttunut syöttiin. Chatista itse kysyin.Onhan tuo jo muutaman kerran täällä ollut. Tosiaan pari asiaa kannattaa ottaa huomioon:
"Etu ei koske numeronsiirtoja Telialle. Etu voimassa 22.4.–10.6.2024."
Eli tosiaan enää ei koske numeronsiirtoja niin kuin aiemmin ja tarjous loppunee jo tänään ellei sitä jatketa.
Onhan tuo jo muutaman kerran täällä ollut. Tosiaan pari asiaa kannattaa ottaa huomioon:
"Etu ei koske numeronsiirtoja Telialle. Etu voimassa 22.4.–10.6.2024."
Eli tosiaan enää ei koske numeronsiirtoja niin kuin aiemmin ja tarjous loppunee jo tänään ellei sitä jatketa.
Tuliko tarjous viestillä?Itse laitettiin Elisalta vaihto Teliaan ja huomenna pitäisi olla nron siirto. Tänään tuli Elisalta tuo 16.99€/kk 200M ja 80€ lahjakortti tarjous.
Tuli juuTuliko tarjous viestillä?
Tämä on sitten määräaikainen 12kk sopimus..Jokohan tämä tarjous on teille tuttu, Telia tarjosi tänään latausliittymään Elisalta.
4G-verkonmaksiminopeus 20Mbit/s
Netti kotimaassa, Pohjolassa ja Baltiassa on Rajaton
Puhelut ja viestit on Rajaton
Nettiä EU/ETA-maissa 29Gt/kk
Kaupan päälle Särkänniemen ranneke, arvo 51 €. Vain uusille numeroille.
14,99€/KK
+ avausmaksu 8,99 €. Hinta 12 kk jälkeen 26,99.
Tarjous liittymälle voimassa numeronsiirroillekin. Saa ainakin netistä tilattua. Huomatkaa, että on 20 megan netti, ei 200 megan netti.
.Rajaton 20 M | Telia
kauppa.telia.fi
Kyllä niin oli, sekin vaikutti päätökseen. Elisalta ei tosiaan saanut latausliittymään kuin huonoja määräajattomia laskutusliittymädiilejä, niin tuli Telialtakin kysyttyä.Tämä on sitten määräaikainen 12kk sopimus..
Itellä anto tuon liittymän vanhalle numerolle, vaikka oli teksti silloin jo.
Elisalta ei ole tullut viestiä muuta kuin ekan päivän soitathan meille, huomenna siirtyy. Tuskin jaksaakaan soittaa ja udella samankaltaista liittymää.
Itse olen miettinyt jollei Elisalta tuu mitään järkevää tarjousta niin annan siirtyä Telia Dotiin.Utelin kuitenkin mielenkiinnosta niin itelle ei ollut muuta kuin rajattoman 200m 18.99€ saatavilla. En tiä johtuuko siitä, että kesäkuun loppuun saakka olisi ollut kyseinen hinta (tai toukokuun) ja viimeksi tuli juurikin lahjakortin kera liittymä.
Toki tarpeetonta itelle noi lisänopeudet nykyää, ni kieltäydyin ja sanoin vaihtavani tuohon telian 14,99€ liittymään. Sanoi ettei ole muuta tarjota kuin tuo ja lisäksi tuo sama liittymä kuin telia samaan hintaan mutta 10mb hitaampana.
Harkitsin hetken vaihtavani tuohon hitaampaan ni saisi pysyttäydyttyä elisalla kun ei ole ongelmiakaan ollut enkä tiedä näkyykö käytännössä 10mb ja 20mb eroa ja mitä oikeat nopeudet sitten onkaan. Kieltäydyin, mutta harkinnut jos soittaisi uusiksi ja ottaisi hitaampana, kerta ei ole määräaikaisuuttakaan verrattuna Telian niin pystyisi vaihtamaan tarvittaessa.
Powerista tuskin parempaa irtoakkaan. Kokeilepa sellaista, että otat yhteyttä Chatissa (Minun palveluni) ja sano, että haluat irtisanoa liittymä, koska jatkohinta liian kallis.Kävin Powerissa muissa asioissa ja kyselin jatkoa 20.6. päättyvälle dnan 200mb mobiilikaistalle: 21,90€ kahdeksi vuodeksi ja ei millään halvempaa. Harmi, ettei käyttöpaikassa tee yhtään mitään muiden verkon liittymillä. Pitäskö napata halpa Telia ja toivoa? Puhelimella vois varmaan jakaa nettiä jonkun aikaa
jahas, sain sitten Telian chatissa vuodeksi 200M rajattoman 17,98 e/ kk. Lisäksi 30€ Liiteriin. Eivät päästäneet kilpailijalleOliko Telialla muita winback- linkkejä kuin tämä:
Erikoisetu sinulle | Telia
www.telia.fi
Koetin löytää tältä palstalta kun muistelen joskus nähneeni, mutten onnistunut...
10.6. menossa liittymä toiselle operaattorille jollei parempaa hintaa löydy.
Jännä, Elisa päätti olla jatkamatta Tarkka 100M 9 €/kk tarjoushintaa, olihan tuota historiaa liki 15v (alkaen jostain 3,90 €/kk). Ennen on tullut tekstaria, että "jatkamme sopimusta samalla tai +1 € korotuksella" mutta nyt kerralla 24,90 €/kk. Käyttö oli luokkaa muutama puhelu ja dataa 100 Mt kuussa, että liittymä oli hieman ylimitoitettu. Silti yrittivät tarjota jotain 200M rajatonta 18 €, siis tuplasti edellistä kalliimpaa.
No nyt on hyvä aika testata Globetel peruspaketti 8,90 €/kk.
Edit. Muistan historiasta, kun Elisa/Radiolinja/Saunalahti lopetti liittymätyyppejä, niin kk-hinta hilattiin niin pilviin. Tarkka 100M on jo aika vanha, ehkä uusien myynti loppuu, väistyykö sitten 5G-liittymien tieltä.
Joo toi on edullinen, jos käyttää paljon dataa.Nyt ne tosin myy käytännössä identtistä liittymää nimellä "Elisa Perus 100M", jota sai vasta viikko sitten 9,99 €/kk kahdeksi vuodeksi siirtämällä jonkun muun firman liittymän siihen. Itse hankin ensin liittymän Moilta, että sain sen itselleni.
Edit. Muistan historiasta, kun Elisa/Radiolinja/Saunalahti lopetti liittymätyyppejä, niin kk-hinta hilattiin pilviin. Tarkka 100M on jo aika vanha (liki 10v?), ehkä uusien myynti loppuu, väistyykö sitten 5G-liittymien tieltä.
Itselläni on numero siirtymässä tuohon ellei Elisalta tule sopivaa vastatarjousta.Tutkin taas Dotia ja yllätyin eduista.
Telia Dot
- Keskittämällä säästöä aina 10 %
- Uudelle käyttäjälle 14 vrk peruskäyttöä ilmaiseksi
4G Rajaton
Nopeus
100 Mbit/s
Netti
rajaton
Puhe ja viestit
rajaton
Netti Pohjolassa ja Baltiassa
rajaton
Netti EU/ETA-maissa
24 Gt/kk
23€/kk
Nuo vaikuttavat jo kohtuullisia, varsinkin jos pystyy hyötymään paljousalennuksesta, eikä ole lainkaan avausmaksua. eSIM tuki ja mobiilivarmenne.
Meille tuli lähisukuun tarvetta edullisille liittymille, mutta Moi putosi saman tien hinnoittelulla tarjottimelta. Katsellaan nyt tuota Dotia ja jos vaikka ketjusta tulisi jotain halvempaa vielä ilmi.
Hintaa laajakaistalla kotiin olisi 13,99 euroa. Moin laitenetillä hoidan 0.5M neljällä eurolla puhelimen nettitarpeet kylillä, mutta olisihan tuo 50 mb selkeä parannus.
Moin laitenetissä on pieni ero kilpailijoihin, jos olet huomannut.Ihmettelin kyllä tuota moin laitenetin edullista hintaa kun oli vielä tuplasti nopeampikin kuin muilla mitä jokin aika sitten vertailin. Mutta joku operaattoreista oli hilaamassa sitä kuppaista 0.2M laitenettiään jo lähemmäs kymppiä ja pahoin pelkään että pian muut seuraa perässä.
Sama, sillä erotuksella että kaksi vuotta mennyt ja Latausliittymän kanssa (Elisa). Kuukausilaskutus netin kera ja viestit sekä puhe 4,50 kuukaudessa (kahden vuoden keskiarvo).Itselläni on nyt ollut muutaman kuukauden puhelimessa Telian prepaid ja netin hoitaa Moin laitenetti. Tähän komboon olen ollut kyllä tyytyväinen. Toki netti on hidas, mutta ainakin kotona käytän sitten laajakaistaa puhelimella wifillä, niin ei tuo ole haitannut. Toki jos matkustelisin, niin silloin varmaan joutuisi miettimään uusiksi.
Siis kalliita, tarpeettoman nopeita ja rajattomia liittymiä.Kohtalaisesti alkaisi ottamaan kupoliin, jos tarjolla ei kohta ole muuta kuin pelkkiä turhan kalliita liittymiä tyyliin että ota tai jätä. Kun tämä operaattoreiden välinen hintakilpailuhan on tunnetusti suorastaan raivokasta eikä mitään kartellitoimintaa ole havaittavissa.....
Siis kalliita, tarpeettoman nopeita ja rajattomia liittymiä.
Jotenkin viime vuosikymmen oli liittymien kulta-aikaa, 10M maksoi 5-6 €/kk ja nopeus riittäisi nykyäänkin puhelimeen suurimmalle osalle.
Kuka ihme tarvii 200M rajatonta liittymää, paitsi data-liittymä modeemiin. Onko sellaisen myyjän älykkyysosamäärä erittäin alhainen, joka teholiittymää tarjoaa sen sijaan, että yrittäisi etsiä kuluttajan tarpeita vastaavan kustannustehokkaan liittymän (vaikka sitten kilpailevalta operaattorilta). Tietämättömiä on varmaan helppo huijata.
Tarpeita on monia, itse taas keskiarvoisesti toista sataa gigaa kuukaudessa siirtävänä en pärjäisi millään parin megan liittymällä.
Täällä siirtyi teinien liittymät 100M > 5M. Eivät ole vielä huomanneet eroa. Ja käyttöä on vanhojen laskujen mukaan ollut vaihtelevasti kaikkea 20-60G välissä kuussa.Tarpeita on monia, itse taas keskiarvoisesti toista sataa gigaa kuukaudessa siirtävänä en pärjäisi millään parin megan liittymällä.
Onko kenties tämä liittymä? Itselleni olen tätä harkinnut. Onhan tolla nopeudella joskus aikaisemminkin tullut toimeen.Täällä siirtyi teinien liittymät 100M > 5M. Eivät ole vielä huomanneet eroa. Ja käyttöä on vanhojen laskujen mukaan ollut vaihtelevasti kaikkea 20-60G välissä kuussa.
Onko oikeasti vielä EI määräaikainen? Jos on niin tuotahan pitää tosiaan harkita.Onko kenties tämä liittymä? Itselleni olen tätä harkinnut. Onhan tolla nopeudella joskus aikaisemminkin tullut toimeen.
Hinnan alla lukee "Ei määräaikaa". Ainoa huono puoli tuossa on kämäinen 0.5mbps upload, menee hetki kuvia laittaessa discord yms.Onko oikeasti vielä EI määräaikainen? Jos on niin tuotahan pitää tosiaan harkita.
Tarkoittaako tuo siis että tuolle jatkohinnalle 19,90€ ei määräaikaisuutta?Hinnan alla lukee "Ei määräaikaa". Ainoa huono puoli tuossa on kämäinen 0.5mbps upload, menee hetki kuvia laittaessa discord yms.
Tarkoittaako tuo siis että tuolle jatkohinnalle 19,90€ ei määräaikaisuutta?
Kiitos tästä, tuli otettua testiin.Onko kenties tämä liittymä? Itselleni olen tätä harkinnut. Onhan tolla nopeudella joskus aikaisemminkin tullut toimeen.
Onko tämä siis ihan perus simkortillinen liittymä ja suostuvat vaihtamaan esim. rajattoman 200 megasen tilalle ilman narinoita? Ei tarvi mitään rinnakkaisliittymiä?Kiitos tästä, tuli otettua testiin.
Meillä kersat käyttää vain youtube-netflix akselilla dataa. Telian 50mb /9.90€ kk liittymät riittää siihen. Mää joudun valitettavasti käyttämään puhelimen tiedonsiirtoa välillä ihan töihin, joten liittymä on nopein saatavilla oleva. Sen tosin maksaa työnantaja.Täällä siirtyi teinien liittymät 100M > 5M. Eivät ole vielä huomanneet eroa. Ja käyttöä on vanhojen laskujen mukaan ollut vaihtelevasti kaikkea 20-60G välissä kuussa.
Ei kyllä kotona ollaan mobiililaitteilla wifissä kiinni.Niin no tietysti eri juttu jos käyttää puhelintaan myös kodin netin jakamiseen?
Onko tämä siis ihan perus simkortillinen liittymä ja suostuvat vaihtamaan esim. rajattoman 200 megasen tilalle ilman narinoita? Ei tarvi mitään rinnakkaisliittymiä?
Aivan. Perusliittymän puute on harmittanut monesti. Doroporukalle pakkomyydään 200 megan liittymiä.Ainakin tuota tilausta täyttäessä aivan normaalisti oli puhelinnumeron siirrot sun muut kuten yleensäkin kun liittymää vaihtaa, taitaa olla vaan nimetty noin ettei moni ottaisi perusliittymäksi.