Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kyllä niitä chatista myös saa joskus, riippunee paljolti vastapuolesta...Se on kyllä vähän vanhanaikaista, että winback-touhu tapahtuu pelkästään puhelimitse. Ei varsinaisesti ole mitään syytä, miksei niitä voisi ja kannattaisi tarjota chatissä/emailina.
Kyllä niitä chatista myös saa joskus, riippunee paljolti vastapuolesta...
Mulla on tollanen telian prepaid missä on aloitussaldoa 7e edestä, sen voi ilmeisesti käyttää ihan googlen sovelluskaupassakin?
Mites kun tossa on toi bonushomma et ekasta latauksesta saa 5e extraa ni jos nyt sinne kympin pistää niin onko toi koko 22e sit sellasta mitä voi play kauppaan käyttää?
Tästä infoa:Mulla on tollanen telian prepaid missä on aloitussaldoa 7e edestä, sen voi ilmeisesti käyttää ihan googlen sovelluskaupassakin?
Mites kun tossa on toi bonushomma et ekasta latauksesta saa 5e extraa ni jos nyt sinne kympin pistää niin onko toi koko 22e sit sellasta mitä voi play kauppaan käyttää?
No niin, no eihän se näin mennyt.Mulla on tollanen telian prepaid missä on aloitussaldoa 7e edestä, sen voi ilmeisesti käyttää ihan googlen sovelluskaupassakin?
Mites kun tossa on toi bonushomma et ekasta latauksesta saa 5e extraa ni jos nyt sinne kympin pistää niin onko toi koko 22e sit sellasta mitä voi play kauppaan käyttää?
Kumma juttu, hyvä siis! Itselleni eivät suostuneet tuota laittamaan vaikka usemmalta kysyin viimeisin sanoi "Sinulle ei tätä laiteta se lukee täällä että ihan turhaan kyselet muiltakaan" No eihän siinä menin Globetelille joka muuten oli jees, mutta datapaketin seurantaan tekstiviesti oli kehno vaihtoehto. Jos olisi ollut simppelimpi keino niin olisin jäänyt. Sittemmin kun kysyin uudestaan joko tuon saisi numeronsiirrolla niin johan onnistui Tuo Telia on aina venkula, mutta minkäs teet.Yhteys Mukaan kotimaa 50 M (Telian mobiililaajakaista)
9,99 €/kk /12 kk.
Jonka jälkeen 18,99 €/kk.
Avausmaksu 8,99 €
Ei määräaikaisuutta.
Yhteys Mukaan kotimaa 50 M
Telian chattiin olin yhteydessa. Lupasivat päivittää nykyiseen liittymääni tuon hinnan taas vuodeksi eteenpäin. Ilman mitään lisämaksuja.
Kumma juttu, hyvä siis! Itselleni eivät suostuneet tuota laittamaan vaikka usemmalta kysyin viimeisin sanoi "Sinulle ei tätä laiteta se lukee täällä että ihan turhaan kyselet muiltakaan" No eihän siinä menin Globetelille joka muuten oli jees, mutta datapaketin seurantaan tekstiviesti oli kehno vaihtoehto. Jos olisi ollut simppelimpi keino niin olisin jäänyt. Sittemmin kun kysyin uudestaan joko tuon saisi numeronsiirrolla niin johan onnistui Tuo Telia on aina venkula, mutta minkäs teet.
Onkohan operaattoreilla muuten vielä käytön mukaan laskutettavia liittymiä?
Olisi tarvetta uudelle vähän vanhojen Telian Dot-liittymän tapaiselle jossa laskutus pyörii sen käytön mukaan...
Taitaa kaikissa "normaali" liittymissä nykyään olla kk maksu jossain määrin, Saunalahden Lataus liittymä saattaisi soveltua tuohon käyttöön, jos liittymiä harvakseltaan käytetään. Tietenkin joutuu sitä saldoa lisäilemään tarvittaessa, taikka vähintään 2 vuoden välein, jotta numero säilyy. Myös toisen operaattorin numeron voi tuohon siirtää...Onkohan operaattoreilla muuten vielä käytön mukaan laskutettavia liittymiä?
Olisi tarvetta uudelle vähän vanhojen Telian Dot-liittymän tapaiselle jossa laskutus pyörii sen käytön mukaan...
Onkohan operaattoreilla muuten vielä käytön mukaan laskutettavia liittymiä?
Olisi tarvetta uudelle vähän vanhojen Telian Dot-liittymän tapaiselle jossa laskutus pyörii sen käytön mukaan...
Onkohan operaattoreilla muuten vielä käytön mukaan laskutettavia liittymiä?
Olisi tarvetta uudelle vähän vanhojen Telian Dot-liittymän tapaiselle jossa laskutus pyörii sen käytön mukaan...
Yhteys Mukaan kotimaa 50 M (Telian mobiililaajakaista)
9,99 €/kk /12 kk.
Jonka jälkeen 18,99 €/kk.
Avausmaksu 8,99 €
Ei määräaikaisuutta.
Tämän sain myös lapselle, joka ei käytä kuin nettiä puhelimessaan (ip 13). Hintaa oli 10€/24kk, mutta toisaalta puhelut ja viestit 7cnt kpl/min. Eikä avausmaksuaOnnistuin saamaan tämän operaattorin vaihdossa 24kk ajaksi tällä hinnalla. Jos netti suunnilleen toimii, tuleekin sitten todella halpa liittymä. Ja jos ei toimi, tämän voi myös peruuttaa.
Puhelut maksavat tässä 0.09€ minuutti, mutta myös aikaisemmissa Reilu-liittymissä on tullut melko paljon kuluja ei-yksityisiin numeroihin tehdyistä puheluista.
Kiitos vinkistä!
Näissä ei sitten toimi puhelutkaan ulkomailla. Muuten kyllä pätevä liittymä muksuille.Tämän sain myös lapselle, joka ei käytä kuin nettiä puhelimessaan (ip 13). Hintaa oli 10€/24kk, mutta toisaalta puhelut ja viestit 7cnt kpl/min. Eikä avausmaksua
Eilen tuli voimaan ja näyttää toimivan ihan yhtä hyvin kuin vanha Elisan 200m liittymä. Eli moneen käyttöön riittävän hyvä.
Ainoa ongelma on se, että ulkomailla ei toimi. Mutta sitten laitetaan vanhempien puhelimesta hotspot päälle ja mennään wifillä.
Näissä ei sitten toimi puhelutkaan ulkomailla. Muuten kyllä pätevä liittymä muksuille.
Itse vasta päivitin tuohon Telian winbackkiin "vaihtamalla Moille". En maksanut 5e enkä aktivoinut mitään. Telian soittoa odottaessa ehti Moin SIM:kin tulla postilla kotiin, en reagoinut mitenkään. Eivät Telialta koskaan soittaneet niin täytyi siirtymispäivän uhkaavasti lähentyessä käydä chatista kinuamassa tarjousta mutta suoraan tarjosivat tuon 17,99/kk.Tällä hetkellä telian dot 5g, tavoitteena toi telian 17,99e 4g. Tilasin sunnuntaina moin 300m winbackin toivossa. Pitääkö aktivoida moi mobiilissa että nuneronsiirto lähtee käyntiin? Myös se 5e vielä maksamatta, vai siitäkö se lähtee käyntiin?
Kenties, mutta ei firmat ainakaan yleensä ehdota chattiä kommunikointikanavaksi winback-tekstareissaan, vaan aina "anna meidän soittaa (tai soita itse)". Ohjaaminen muihin kanaviin vaatii siis asiakkaalta aloitetta jos on edes mahdollista.
Jäin miettimään, mahtaako muuten Telian kanssa asiointi sujua hyvin?
Tämä. Todella raivostuttavaa. Jos otan chatissa yhteyttä niin haluan silloin chatissa asioida. Etenkin DNA liimatukilla on se jonain pikanäppäimenä, ihan sama mikä asia niin "minäpä soitan sulle". Sitten pitää alkaa selittelemään että no et soita vaan hoida tämä asia tässä chatissa, piste.Lisäksi usein jos kysyy jotain chatissa, tulee sieltä vastauksena "voisinko soittaa sinulle?". Niin...jos olisin halunnut asioida puhelimessa niin olisin varmaan soittanut teille.
Elisalta tuli vastatarjouksena rajaton 10M hintaan 13.99 ja 70e lahjakortti K-ketjuun. Ihan älytöntä kikkailua. Siirto meni melkein läpi Moi:lle ja sinne olisin kyllä myös tyytyväisenä siirtynyt.
Ihmettelin tossa kun Telialta tuli edelleen "jää asiakkaaksi" viestejä eikä Moilta ollut tullut hyvityslaskua vitosen alotusmaksulle vaikka olin ottanut jatkotarjouksen vastaan jo viime viikolla. No, paljastui että Telian aspa oli rescue-chatissa kyllä päivittänyt liittymän ja kampanjan, mutta numeronsiirto oli edelleen jäänyt voimaan. Ellen olis ottanut uudelleen yhteyttä olis numero siirtynyt Moille ylihuomenna
Kannattaa siis reagoida jos tuntuu että joku homma ei ihan wörki kuten kuuluu. Moiltakin tuli se hyvitys about muutama tunti sen jälkeen kun siirto oli peruttu Telian päästä, eli isoa lagia näissä ei kuuluis olla.
Tekstiviestimainokset saa otettu pois Viestintäasetukset - ElisaAinoa mikä Elisassa oikein häiritsee, ovat jatkuva mainostus viestein.
Täällä oli siirto moille eikä telialta tullut mitään viestiä. No chatista sai sitten 17,99€/kk tarjouksen. Seuraavana päivänä tuli kuitenkin moilta viesti että numero siirtyy huomenna. Siitä taas telian chattiin ja kävi ilmi että oli kyllä se liittymä ja hinta päivitettty mutta siirtoa ei ollut peruttu. Onneksi peruutus onnistui sitten vielä.
Siirtää minne vaan, ja sen jälkeen tästä linkistä alle 20e 4g liittymä plakkariin. Chattiin tai puhelimella yhteyttä ottamalla voi saada euron-2 vielä poisNoniin kertokaas ammattilaiset mitä tehdään Kaverilla on siis joku aivan hävyttömän kallis telian 5g liittymä ja se pitäis ny saada päivitettyä johonki perus 4g 200m 17,90e/18,90e kuukausihintaan mihin nyt sitte saakaan, niin jos tuossa laittaa vaikka elisalle numeronsiirron 4g liittymään, niin tarjoaako ne telialta winbackkinä sieltä 5g liittymään silti?
Noniin kiitokset nopeasta vastauksesta!Siirtää minne vaan, ja sen jälkeen tästä linkistä alle 20e 4g liittymä plakkariin. Chattiin tai puhelimella yhteyttä ottamalla voi saada euron-2 vielä pois
Erikoisetu sinulle | Telia
www.telia.fi
Tänään soittelivat DNA:lta, kun nykyinen 12kk sopimus on päättymässä 1kk päästä (DNA Rajaton 200M, 21,99€/kk). Paras tarjous mihin kaveri pystyi (kuulemma) tulemaan, oli sama liittymä, mutta hinta 23,99€/kk. Totesin, että kuulostaa aika kalliilta. Tiedustelin samalla, että mites, kun teiltä on tarjottu vastaavaa liittymää 17,99€/kk hinnalla, niin hetken hiljaisuuden jälkeen vastasi, että taitaa olla kyse pelkästä laitenetistä ja ei ollut moisesta kuullutkaan… Kovasti yritti tyrkyttää 5G liittymää 200M netillä hintaan 29,99€/kk, joka mielestäni myös kuulostaa aika kalliilta.Oli DNA Nopea 4G Rajaton Plus (150M) soppari loppunut(21,90) jo viime vuoden puolella. S-postilla vasta nyttemmin kysely uudesta ja tarjous oli sitte:
"DNA Rajaton 4G 10M liittymäsopimus saadaan hintaan 19,99€/kk 12kk etujaksolla"
En nyt sitte hyväksynyt ja ilmoitin vaihtavani.
Sitten puhelu jossa hirmu tinkausta. Kun esitin täällä näkyviä Elisan Ja Telian tarjouksia, koitti, että ei heidän sivulla sellasia oo. No, ei tietty! Kun vetosin, että "kaveri saanut DNA:lta halvimmillaan jonku 15,99", niin kyseli Kaverin puh numeroa, että ois tarkistanut. !
Lopuksi sitte tarjos:
"DNA Rajaton 200M -liittymä hintaan 17,99 €/kk 12 kuukauden ajan 12 kuukauden määräaikaisella DNA Etudiili -sopimuksella."
jonka otin. Kun kuiten nopeus nousi ja hinta laski + ainakaan Telia ei oikein pelitä. Tosta alemmas ei varmaan siinä ilman siirtoa ois saanut.
Kuva tilausvahvarista:
Tänään soittelivat DNA:lta, kun nykyinen 12kk sopimus on päättymässä 1kk päästä (DNA Rajaton 200M, 21,99€/kk). Paras tarjous mihin kaveri pystyi (kuulemma) tulemaan, oli sama liittymä, mutta hinta 23,99€/kk. Totesin, että kuulostaa aika kalliilta. Tiedustelin samalla, että mites, kun teiltä on tarjottu vastaavaa liittymää 17,99€/kk hinnalla, niin hetken hiljaisuuden jälkeen vastasi, että taitaa olla kyse pelkästä laitenetistä ja ei ollut moisesta kuullutkaan… Kovasti yritti tyrkyttää 5G liittymää 200M netillä hintaan 29,99€/kk, joka mielestäni myös kuulostaa aika kalliilta.
Onko se nyt sit vain ainut vaihtoehto lähteä vaihtamaan operaattoria ja odotella takaisinsoittoa paremman tarjouksen toivossa?
Hinta | Kertamaksut | Kuukausimaksut |
---|---|---|
DNA Rajaton 200M DNA Rajaton 200M -liittymä hintaan 15,99 €/kk 12 kuukauden ajan 12 kuukauden määräaikaisella DNA Etudiili -sopimuksella. Määräajan jälkeen hinta on 31,90 €/kk. 12 kuukauden kokonaishinta vähintään 191,88 €. Etu poistuu liittymätyypinvaihdon yhteydessä. | 15,99 e/kk | |
Hinta yhteensä | 0,00 e | 15,99 e/kk |
Tänään soittelivat DNA:lta, kun nykyinen 12kk sopimus on päättymässä 1kk päästä (DNA Rajaton 200M, 21,99€/kk). Paras tarjous mihin kaveri pystyi (kuulemma) tulemaan, oli sama liittymä, mutta hinta 23,99€/kk. Totesin, että kuulostaa aika kalliilta. Tiedustelin samalla, että mites, kun teiltä on tarjottu vastaavaa liittymää 17,99€/kk hinnalla, niin hetken hiljaisuuden jälkeen vastasi, että taitaa olla kyse pelkästä laitenetistä ja ei ollut moisesta kuullutkaan… Kovasti yritti tyrkyttää 5G liittymää 200M netillä hintaan 29,99€/kk, joka mielestäni myös kuulostaa aika kalliilta.
Onko se nyt sit vain ainut vaihtoehto lähteä vaihtamaan operaattoria ja odotella takaisinsoittoa paremman tarjouksen toivossa?
Itse vaihdoin DNA:lta Moille, enkä saanut heiltä yhtäkään soittoa, pelkästään tekstarin jossa oli juuri tuo 5g liittymä. Moin rento 4g on osoittatunut toistaiseksi hyväksi ratkaisuksi, kun en mitenkään saa kuukaudessa 8gigaa mobiilidataa käytettyä. Sen lisäksi puhelut ja viestit whatsappin kautta niin ei tarvi niistäkään maksaa.
Harmi kun prepaidiin ei saa vaihdettua numeroaan.
Jaa että sellainen olis ollut... hmmmSauniksen Latausliittymä?