Missä on ollut kunnon lätkäkulttuuria viimeisinä vuosina? Lätkä on yleisesti menettänyt todella paljon sen jälkeen, kun menivät maksukanaville(ml änäri).
Ääni tälle vaihtoehdolle.
Kun jääkiekon sm-liiga näkyi maksutta maikkarilla, niin tyypillinen sunnuntai ottelu keräsi varmaan yli puoli miljoonaa katsojaa ja finaalit pitkästi päälle miljoona katsojaa.
Nykyään keskiverto joukkueen pelejä ei näe kauden aikana yhtä montaa katsojaa kuin yhdessä tv-ottelussa vaikka mukaan laskee kaikki katsojat koti- ja vieraspeleissä ja vielä maksukanavien ääressä.
Itsekkin lopetin liigan seuraamisen silloin kun päättivät haistattaa vitut yleisölleen siirtymällä maksukanaville. Sitä aiemmin kävin säännöllisesti peleissä paikan päällä ja lisäksi televisiosta katsoin aina suosikkijoukkueen pelit ja satunnaisesti muitakin matseja. Sen jälkeen kun maksukanaville siirtyivät niin neljä ottelua olen paikan päällä käynyt katsomassa joista kaksi oli ratkaisevaa finaalia ja yksi ratkaiseva semi-finaali ja yhden pelin työhommissa olen ollut katsomassa.
Nehän on ymmärtäneet jo vuosikymmeniä sitten esimerkiksi NFL jalkapallossa ja NHL jääkiekkossa, että tärkein yleisö ei istu siellä kentän laidalla vaan se on se miljoonayleisö televisioiden ääressä kotikatsomoissa. Sen vuoksi em. sarjojakin näkyy säännöllisesti Yhdysvalloissa myös maksuttomilla tv-kanavilla ja lisäksi Superbowl näkyy maksutta suunnilleen kaikissa maailman maissa.
Ensi kaudella jääkiekon Suomen ylimmän nimettömän "liigan" pelit loppuvat näkymästä kokonaan kaikilla tv-kanavilla ja niitä on mahdollista katsoa korkeintaan Soneran omassa nettipalvelussa ja mahdollisesti Sonera/Telian kaapelitelevisiossa jollain "Telia" kanavalla.
Jääkiekon alamäelle on Suomessa muitakin syitä. Esimerkiksi liigan taso on laskenut rupusarjaan verrattuna siihen mitä se oli 15-20 vuotta sitten. Lisäksi myös pk-seudun kolmesta joukkueesta kaksi on kadonnut. Kohta alkaa olla samanlainen sarja ja laji kuin joku pesäpallo jota pelataan ja seurataan lähinnä muutamissa tuppukylissä maakunnissa. Aikoinaan liigassa pelasi 8 joukkuetta ellen väärin muista ja vähitellen se määrä on tuplaantunut ties mistä rupujoukkueista.
Jos jääkiekko haluan katsoa niin onneksi NHL:n kaikki ottelut näkyvät helposti ja paljon näkyy eri tv-kanavilla (sekä iptv:n kautta) AHL ja NCAA sarjojen otteluita. Pitäkööt suomalainen jääkiekkoliiga tunkkinsa.