Lidl vs K-ryhmä vs S-ryhmä

Kauppalehden artikkelista:

"Maitoa ei ole mukana tutkimuksessa, koska samaa maitoa ei löytynyt kaikista ketjuista. Esimerkiksi Halpa-Hallin oma Ziip-maito on halpaketjun ostetuin, Lidl taas ei myy Valion tuotteita.

Jos kaikkia vertailun tuotteita ei löytynyt kaikista myymälöistä, Analyse2 on käyttänyt ketjusta löytyneiden myymälöiden keskiarvohintaa."


Hyvä artikkeli, mutta jos ei niin ole merkillä väliä ja ostaa aina halvinta, niin väitän että Lidl on selvästi muita halvempi.
 
Viimeksi muokattu:
Kauppalehden artikkelista:

"Maitoa ei ole mukana tutkimuksessa, koska samaa maitoa ei löytynyt kaikista ketjuista. Esimerkiksi Halpa-Hallin oma Ziip-maito on halpaketjun ostetuin, Lidl taas ei myy Valion tuotteita.

Jos kaikkia vertailun tuotteita ei löytynyt kaikista myymälöistä, Analyse2 on käyttänyt ketjusta löytyneiden myymälöiden keskiarvohintaa."


Hyvä artikkeli, mutta jos ei niin ole merkillä väliä ja ostaa aina halvinta, niin väitän että Lidl on selvästi muita halvempi.

Itse taas väitän, että tuolloin ei Prismaa ja Lidliä ole yhtään sen helpompaa eritellä.

Sillä jos Lidlistä ottaa sen hinnat alkaen mallisen puolalaisen eineksen, niin silloinhan Prismastakin ottaisi sen hinnat alkaen mallisen puolalaisen eineksen ja noissahan ei juurikaan hinnassa ole eroa. Toinen voi olla yhdessä halvempi ja toinen toisessa.

Mielestäni hintoja on kyllä mielekästä vertailla vain omien ostotottumuksiensa mukaan. Tästä johtuen kohta suuntaan Prismaan jossa oman ostoskorini tuotteet on halvimpia ja paluumarkalla pysähdyn Lidlistä hakemassa perunasalaattia (koska Lidlin perunasalaatti on ainoa einesperunasalaatti, jota voin edes harkita jos ja kun en itse jaksa tehdä).
 
Halvensimme hintoja.Alepassa vaan hinnat nousee.
Kotimainen Vichy 0,5l pullo.
Ensin 0,75€ sitten 0,85€ nyt 0,95€.
Aina kuukauden vaihteessa nostelevat hintojaan.
 

Liitteet

  • vichy2.PNG
    vichy2.PNG
    195,4 KB · Luettu: 105
Onko kukaan erehtynyt ostamaan K-Menu appelsiinimehua.
Kamalaa litkua,väri haaleaa,vedellä reilusti laimennettua.
Näin saadaan hintaakin pudotettua.
2 purkkia ostin ja taatusti oli ensimmäiset ja viimeiset.:darra::grumpy:
 

Liitteet

  • K-menu.PNG
    K-menu.PNG
    194,1 KB · Luettu: 58
Onko kukaan erehtynyt ostamaan K-Menu appelsiinimehua.
Kamalaa litkua,väri haaleaa,vedellä reilusti laimennettua.
Näin saadaan hintaakin pudotettua.
2 purkkia ostin ja taatusti oli ensimmäiset ja viimeiset.:darra::grumpy:

Mehuja ostaessa kannattaa aina katsoa valmistaja. Monesti eri merkeillä on sama valmistaja, mutta eri purkki ja hinta. Näin ainakin S-ryhmän puolella.

Nämä halvat mehut nyt vaan on tehty tiivisteestä ja vedestä joten niiltä ei voi paljoa edes odottaa. Sama kun ostaisi litran appelsiinimehutiivistettä ja lantraa kotona mielensä mukaan. Saa vieläpä halvemmalla.
 
^Paras hinta/laatusuhde tuorepuristetuissa pastöroimattomissa mehuissa ovat Lidl:n mehut. Laatu on on erinomainen. Hinta on 1,99 - 2,79 e / litra.
 
Lidlissä alkanut nyt käydä kun alkanut kustantamaan omia ruokia :vihellys: Esim. pussi Reissumies-tyylisiä leipiä maksaa 0,39€ kun esim. Cittarissa samankokoinen pussi Reissumiestä 0,99€. Noista syön melkein sen viikon niin ei paljoa leivät kustanna kuukaudessa. Toki muutakin tulee ostettua mutta yleensä viikon ruokaostokset Lidlissä kustantaa ehkä sen 10-15€/vk maksimissaan.
 
Lidlissä alkanut nyt käydä kun alkanut kustantamaan omia ruokia :vihellys: Esim. pussi Reissumies-tyylisiä leipiä maksaa 0,39€ kun esim. Cittarissa samankokoinen pussi Reissumiestä 0,99€. Noista syön melkein sen viikon niin ei paljoa leivät kustanna kuukaudessa. Toki muutakin tulee ostettua mutta yleensä viikon ruokaostokset Lidlissä kustantaa ehkä sen 10-15€/vk maksimissaan.

Jep.Näitä leipiä saa 0,39€ pussi.Muutaman paketin otin muiden ostosten sekaan.
 

Liitteet

  • 20171211_121634.jpg
    20171211_121634.jpg
    40,5 KB · Luettu: 186
Mehuja ostaessa kannattaa aina katsoa valmistaja. Monesti eri merkeillä on sama valmistaja, mutta eri purkki ja hinta. Näin ainakin S-ryhmän puolella.
Pieni salaisuus:
Monesti myös sisältö on täysin identtinen. Eri brändille vaan annetaan eri hinta pakkauksen muodossa.
Samalla linjalla voidaan pakata yhtä ja samaa tuotetta hyvinkin pitkää sarjaa vain vaihtamalla pakkausta tai etikettiä.
 
Pieni salaisuus:
Monesti myös sisältö on täysin identtinen. Eri brändille vaan annetaan eri hinta pakkauksen muodossa.
Samalla linjalla voidaan pakata yhtä ja samaa tuotetta hyvinkin pitkää sarjaa vain vaihtamalla pakkausta tai etikettiä.

Samaa tavaraa erivärisessä pakkauksessa.Raaka-aineetkin tulevat samasta paikasta.Näin vuonna 2013.Mikähän on tilanne tänään.


Ananasmehujen taustalla pakkotyövoimaa - Finnwatch

Panttivankina ananasmaassa
 
Jep.Näitä leipiä saa 0,39€ pussi.Muutaman paketin otin muiden ostosten sekaan.

Juu Lidl täsmää noiden hinnan aina S-ketjun reissareiden kanssa.

Jos Prismat laskis Reissumiehen hinnan 0,39 Eurosta esim. 0,35 Euroon on niin Lidl laskisi oman "reissarinsa" hinnan välittömästi 0,35 Euroon.

Ne pelaa tuollaista kissa-ja-hiiri leikkia S-Ketjun kanssa :) "Halpuutus" kampanjan aikaan sai reissaria todella halvalla ja Lidl vastasi aina S-Ketjun hintaan.
 
Pakkohan Keskon on pitää hinnat korkealla, että kauppiaat saavat palkkansa. Esimerkiksi verotiedoista selviää, että K-Supermarket Mustapekan (onhan rasistinen nimi) kauppias tienasi 518 000 euroa. Toisaalta Lahdessa Trion kauppias tienasi vain 21 000 euroa. Yleisesti kun katsoo tuota listaa, niin kyllä Keskon kauppiaiden palkat erottuu joukosta:

Suurituloisimmat K-kauppiaat pyörittävät Citymarketteja Espoossa ja Vantaalla - K-kauppiailla jälleen satojen tuhansien euron tuloja

Itse en kyllä tuollaisilla katteilla mitä muutaman katsoin netistä niin tekisi kyllä yhtään mitään hommia. Suhteutettuna liikevaihtoon tuokin mainitsemasi 518 000€ saisi kertoa 4-6 muilla aloilla.

Kauppalehden artikkelista:

"Maitoa ei ole mukana tutkimuksessa, koska samaa maitoa ei löytynyt kaikista ketjuista. Esimerkiksi Halpa-Hallin oma Ziip-maito on halpaketjun ostetuin, Lidl taas ei myy Valion tuotteita.

Jos kaikkia vertailun tuotteita ei löytynyt kaikista myymälöistä, Analyse2 on käyttänyt ketjusta löytyneiden myymälöiden keskiarvohintaa."


Hyvä artikkeli, mutta jos ei niin ole merkillä väliä ja ostaa aina halvinta, niin väitän että Lidl on selvästi muita halvempi.

Xtra tuottee ovat hyvinkin usein halvempia mitä lidlissä myytävät jos vain hintaa katsoo. Xtra tuotteet ovat kuitenkin syömäkelvotonta.

Jep.Näitä leipiä saa 0,39€ pussi.Muutaman paketin otin muiden ostosten sekaan.

Itse olen tuota myös ostanut ja oli aikas syömäkelvotonta paskaa. Mutta tuskin makuasioista pysty väittelemään kun toiset tykkäävät toisesta ja toiset toisesta.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Kai sen nyt järkikin sanoo että jos jokin maksaa Suomessa 0,39 eur niin se on syömäkelvotonta huttua. Ennemmin vaikka syö vähemmän kuin ostelee tuollaisia, ei ihmisen tarvitse syödä kuin virtahepo.
 
Kai sen nyt järkikin sanoo että jos jokin maksaa Suomessa 0,39 eur niin se on syömäkelvotonta huttua. Ennemmin vaikka syö vähemmän kuin ostelee tuollaisia, ei ihmisen tarvitse syödä kuin virtahepo.

En jättäisi reissaria ostamatta vain sen takia, että se maksaa 0,39€ / paketti.

Reissari on mm. hyvää eväsleipää.
 
En jättäisi reissaria ostamatta vain sen takia, että se maksaa 0,39€ / paketti.

Reissari on mm. hyvää eväsleipää.

Ei sitä siksi kannattaisi jättää pois koska se on halpaa vaan siksi koska se on huttua kuten aiempikin kirjoittaja sanoi. Ja miten se nyt on parempaa eväsleipää kuin joku muu laadukkaampi leipä? Koska joku flanelli-hipsteri pussin kyljessä kertoo niin?
 
Nyt sitten kertokaahan millainen leipä ei ole huttua vaan kunnon tavaraa?
 
Ei sitä siksi kannattaisi jättää pois koska se on halpaa vaan siksi koska se on huttua kuten aiempikin kirjoittaja sanoi. Ja miten se nyt on parempaa eväsleipää kuin joku muu laadukkaampi leipä? Koska joku flanelli-hipsteri pussin kyljessä kertoo niin?

Se on hyvää eväsleipää, ei siitä huonoa tee se että joku hipsteri netissä ei siitä tykkää vain koska hinta on halpa ja siinä ei ole liikaa ruista.

Tämä on muutenkin ihmeellinen ilmiö tämä foorumien ruoka-hipsteröinti. Normaali perusleipäkään ei enää kelpaa evääksi, aivan kuten normaali kotiruokakaan ei ole enää kelvollista ruokaa ruokahipstereille.
 
  • Tykkää
Reactions: BOT
Nyt sitten kertokaahan millainen leipä ei ole huttua vaan kunnon tavaraa?

No, miten sen nyt kukakin haluaa määritellä, mutta verrataanpa vaikka näitä kahta tuotetta:

oululainen_reissumies_235g_nettiin.jpg


Ainesosat
Täysjyväruisjauho, rouhe ja ruislese (45 %), vesi, vehnäjauho, hiiva, vehnäproteiini, ruismallas ja merisuola. Leivontaan käytetystä viljasta on 74 % täysjyväruista.

8028591.jpg


Ainesosat
Luomutäysjyväruisjauho, vesi, hiiva ja suola (jodioitu). Leivontaan käytetystä viljasta on 100 % täysjyväruista.
 
Toinen on kuiva käntty ja toinen (halvempi) on mukavan pehmeä eikö oo tungettu jodia xD
Itse en reissareista tykkää, mutta vastaavalla täysjyväruispitoisuudella olevat Fazerin puikulat on ihan oma suosikki. Varmaan ne ruismaltaat, joita tuossa on tekee niistä niin hyviä. Mut kai sekin on paskaa leipaa, kun on vaan 75% täysjyväruista.

Jälkiuunipalatkin on ihan hyviä, mutta ovat niin kovia ja sitkeitä, ettei viitsi aina ostaa.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Ihan turha muutenkin verrata jälkiuunileipää ja jotain reissumiestä, koska ovat ihan eri tyylisiä leipiä. Sama kun vertaisi reissumiestä ja näkkileipää.
 
No, miten sen nyt kukakin haluaa määritellä, mutta verrataanpa vaikka näitä kahta tuotetta:

oululainen_reissumies_235g_nettiin.jpg


Ainesosat
Täysjyväruisjauho, rouhe ja ruislese (45 %), vesi, vehnäjauho, hiiva, vehnäproteiini, ruismallas ja merisuola. Leivontaan käytetystä viljasta on 74 % täysjyväruista.

8028591.jpg


Ainesosat
Luomutäysjyväruisjauho, vesi, hiiva ja suola (jodioitu). Leivontaan käytetystä viljasta on 100 % täysjyväruista.

Ja noista kahdesta nimenomaan se reissumies on se paremman tuntuinen ja makuinen eväsleipänä.

Tosin jälkiuunileivät muutenkin ihan oma genrensä ja kalliitä vähäisen kysynnän vuoksi. Vaikea kuvitella kovinkaan monen käyttävän jälkiuunileipiä arjessa mm. eväsleipinä. Vaatii ihan omanlaisensa makutottumukset tykätä jä syödä jälkiuunileipiä pääasiallisena leipänä.

Jo pelkästään sitkeys ja kuivuus tekee jälkiuunileivistä aika onnettomia eväskäyttöön, jos ei satu olemaan masokisti. Sitten taas esim. joidenkin keittojen kanssa jälkiuunileivät sopii hyvin sen askeettisuutensa takia.
 
Itse en kyllä tuollaisilla katteilla mitä muutaman katsoin netistä niin tekisi kyllä yhtään mitään hommia. Suhteutettuna liikevaihtoon tuokin mainitsemasi 518 000€ saisi kertoa 4-6 muilla aloilla.

Tuossa kiteytyykin hyvin se, mikä suomalaisessa yrittäjäkulttuurissa on pielessä. Jopa peruselintarvikkeiden myynnistä pitäisi saada maksimit katetta ja minimit myyntiä.
 
Kai sen nyt järkikin sanoo että jos jokin maksaa Suomessa 0,39 eur niin se on syömäkelvotonta huttua. Ennemmin vaikka syö vähemmän kuin ostelee tuollaisia, ei ihmisen tarvitse syödä kuin virtahepo.
On se vaikeaa keskustella täällä.
Iso osa keskustelijoista yrittää, mutta sitten tulee tällaisia aivopieruja.

Suomessa ei voi myydä syömäkelvotonta ruokaa. Saattaa olla, että joku mamukauppa voi tällaista tehdä, mutta yleistä se ei ole.
 
makuasiat on mielipiteitä, iha ok reissumies tai toi lidlin kopio, mutjos kaupast löytyy jälkiuunileipää ostan sitä aina.
Ruokaa pitää kunnioittaa.
 
Tampereella Koivistonkylän Prismassa tuo reissumies maksaa jopati 0,28€ :p
 
Pakko olla sisäänheittotuote. Jos noita paketteja menisi vaikka 2000kpl trukkilavalle, niin kate häviää jo kuljetuskustannuksiin.

Luulisi että jos olisi niin se nousisikin välillä, mutta hinta on ollut sama jo muistaakseni reilusti yli vuoden :vihellys:
 
Arvataan vaikka 15-20sent. Jos std on valmistajalle 5-10sent ett niilekin jää käteen jotain.

Jos siis katetta olisi vaikka 10snt / kpl, ja 2000kpl / trukkilava = 200€, joka riittää hyvin rahtiinkin joka ei monia kymppejä ole.

Vaikka ostohinnassa itsessään on myös tuotteen rahdituskulut monesti huomioitu :)
 
Arvataan vaikka 15-20sent. Jos std on valmistajalle 5-10sent ett niilekin jää käteen jotain.

Toivon että trollaat? Mutta kuvittelet että suomessa olis mahdollista valmistaa ~59grammaa painava leipä á 2-3snt?
Meinaatko että esimerkiksi ruispalojen ostohinta olisi 6-7snt/leipä (54-63snt/pkt)? Vai onko Fazerilla halvemmat työntekijät/tehokkaampi toiminta kuin Vaasalla?
 
No, miten sen nyt kukakin haluaa määritellä, mutta verrataanpa vaikka näitä kahta tuotetta:

oululainen_reissumies_235g_nettiin.jpg


Ainesosat
Täysjyväruisjauho, rouhe ja ruislese (45 %), vesi, vehnäjauho, hiiva, vehnäproteiini, ruismallas ja merisuola. Leivontaan käytetystä viljasta on 74 % täysjyväruista.

8028591.jpg


Ainesosat
Luomutäysjyväruisjauho, vesi, hiiva ja suola (jodioitu). Leivontaan käytetystä viljasta on 100 % täysjyväruista.
Noista kahdesta tuo reissumies on parempaa. Sitä ei ole tullut katsottua, mitä mikäkin sisältää..
 
En edes tiedä mitä täysjyvä on. Täysjyvä raaka-aineena jopa kuulostaa halvemmalta.

Täysjyvässä on kaikki jyvän osat tallella.

Markkinoilla paljon leipiä, ja yleensäkin tuotteita joita mainostetaan täysjyvänä, mutta todellisuudessa iso osa jauhoista korvattu vehnäjauholla, koska halvempaa.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Sitten nämä leivät joissa on käytetty vaikka mitä siemenseoksia ja muita tarpeita.
Auringonkukansiemen.Pellavansiemen.Soija.Seesaminsiemen.
Riisijauho.Pähkinä.Mallasuute.Vehnäuute.Tomaatti.Oliivi.Porkkana.Punajuuri.
Bataatti.Selleri.Maissi.Maissiuute.Mallaslese.Vehnälese.Ruislese.Kauralese.
Niin onhan siellä seassa jauhojakin.No löytyy jokaiselle jotakin.
 

Liitteet

  • original_siemenleipa.jpg
    original_siemenleipa.jpg
    159,6 KB · Luettu: 50
Sillä voidaan opiskelijoita ja muita köyhiä ja kitupiikkejä houkutella ostoksille. Sitä leipää ostaa luultavasti aika suppea ryhmä.

Totta tuokin, mutta ei tuota mielestäni oikein koskaan ole edes mainosteltu, enkä oikein miellä Prismaa sellaiseksi johon opiskelijat ja muut "köyhät" pelkästään tulevat ostoksille...siihenhän tarvitaan sitäpaitsi monesti autoa :D Kahvipakettihan se tunnetuin sisäänheittäjä taitaa olla vieläkin ruokakaupoissa.

Kitupiikeistä olet niin oikeassa, olen huomannut kauppaa tehdessäni, että ne joilla sitä rahaa on eniten, ovat pahimpia tinkaamaan (vaalivat sitä mammonaansa niin pirusti). Minulla on yksi tällainen sukulainen. Itse olen jotain siltä väliltä, mulle kelpaa 28snt ruisleipäpaketti ihan hyvin (vaikka välillä ruispaloja ostankin). Ruoka on kuitenkin se asia missä ainakaan minulla pelkkä hintalappu ei ole pääasia :)
 
No, onneksi hipsterit siirtyvät kohtpuoliin kisaamaan missä leivässä on paras torakka/kuoriais/jauhiaisprosentti. Jolloin "huttu"-maalitolpat toki siirtyvät mukana.
 
Laskin että tuottaja saa yhdestä reissumies sämpylästä 0.01 euroa eli 0.04 euroa paketista. Että tuottajahinnat kyllä sallii 20 snt sisäänostohinnat Keskon tukkuun ja Keskon tukku myy 50 snt kauppiaalle ja kauppias laittaa 1,24 eurolla myyntiin Nesteen K-Marketissa.

Ja Oululainen tekee Reissarit :) Joo tiiän et Fazer osti puljun mut Oululaisen leipomo se silti on.

Mainittakoon et Oululaisen tehtaan myymälässä on halpaa. Usein leipäpaketit 50 snt luokkaa.

No nyt on laskelmat :rofl::rofl::rofl::rofl::joy:

Oikeasti reissaria myydään tappiolla ihan vaan hintamielikuvan takia. Volyymikaupassa ei ole merkitystä saako perheen 500 euron ruokamenosta katetta euron enemmän tai vähemmän. Pääasia että se volyymi säilyy itsellä eikä valu kilpailijalle. Tuottaja ei saa reissari paketista mitään, palkkio uurastuksesta maksetaan siinä vaiheessa kun vaihtaa viljansa rahaksi.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Onhan Lidlissä ihan oikeasti hyvää ja halpaa ruokaa kuten porkkanoita 2e/kg. Kyllä sillä somettaa jo pari päivää. Se halpismaksalaatikko Lidlissä oli kyllä syömäkelvotonta. Erehdyin kerran ostamaan ja pidättelin oksennusta. Itse luonnossa liikun ja syön ja kaikkea kukista, heiniin, ötököihin ja marjoihin. Mitä selviytyäkseen vaatii. Mutta se maksalaatikko oli liikaa.
 
Oon LIDL-uskovainen. Nyt kyllä täytyy tänään ihmetellä että mikä helvetin superviikonloppu se on kun kampanjassa on NELJÄ tuotetta, jotka ovat:
lidl.JPG

Lauantai pilalla :D
 

Statistiikka

Viestiketjuista
284 114
Viestejä
4 878 454
Jäsenet
78 765
Uusin jäsen
timbe

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom