Laminaattilattioiden lian poiston helppous/vaikeus -kokemuksia?

Liittynyt
26.07.2019
Viestejä
1 379
Millaisia käytännön kokemuksia teillä on siitä, että kuinka helppoa laminaattilattiasta on poistaa erilaisia tahroja?

Esim. riippuen siitä, että kuinka kauan tahra on ollut lattiassa?

Jokin ohje väitti, että esim. huulipunakin lähtisi tuosta vain. Vähän epäilen, mutta ehkä en tiedä laminaattien puhdistamisesta.

Pesettekö lattian kerran viikossa? Riittääkö harvemmin?

Imurointi kerran viikossa on tietysti jonkin sortin välttämättömyys jo pölyn takia. Mutta ei viitsisi mopata aina, jos ei ole pakko.
 
Mutta enpä tiedä onko ihmesieni nyt mitenkään se paras ratkaisu muuta kuin pienien tiukassa olevian tahrojen poistamiseen. Ylesesti laminaattilattialle suositellaan nihkeää moppia (ei märkää) ja laminaatille tarkoitettua saippuatonta pesuainetta, mutta ei nyt sentään kerran viikkoon... kuukauden parin välein pitäs riittää
 
  • Tykkää
Reactions: Mco
Mutta enpä tiedä onko ihmesieni nyt mitenkään se paras ratkaisu muuta kuin pienien tiukassa olevian tahrojen poistamiseen. Ylesesti laminaattilattialle suositellaan nihkeää moppia (ei märkää) ja laminaatille tarkoitettua saippuatonta pesuainetta, mutta ei nyt sentään kerran viikkoon... kuukauden parin välein pitäs riittää
Tuo tarkoittaa, että lika pinttyy pahimmillaan sen kuukauden tai pari.

Sanotaan, että roiskeet tulisi poistaa heti.

Tässä on kysymyksessä kuitenkin pitemmän ajan kuluessa syntyvät tahrat, kuten sellaiset, jotka eivät ole heti näkyviä tai jotka syntyvät paikkoihin, joihin katsotaan harvemmin.

Ongelmakohta voisi olla esim. joku tv-taso tms., jota ei liikutella joka siivouksen yhteydessä, joten mahdollisesti siellä alla seisoo likaa yms. melko kauan. Tai ylipäänsä mikä tahansa kookkaampi asia, joka on lähellä lattiaa lähes kokoajan.
 
Viimeksi muokattu:
Laminaatin pinta on käsittääkseni jotain muovia.

Ehkä tätä voi teoriassa myös hioa, mutta suoja kosteudelta jää ehkä pois.

Alkuperäinen kysymys koski kuitenkin sitä, että on mahdollista, että tuohon muoviin nimenomaan ei tartu sotku, joten se voi lähteä sillä mopillakin hyvin, vaikka aikaa olisi kulunut. Mahdollisesti se voi lähteä myös astianpesuaineella.

Luonnollisesti en kuitenkaan aio kokeilla kestävyyttä, joten siksi nämä kokemukset kiinnostavat.

Hyvinä esimerkkeinä voisi esimerkiksi olla se huulipuna, pinttynyt punaviinitahra, pinttynyt veritahra tai vaikkapa tussi. Jos tällaiset lähtee, niin lähtee moni muukin.

Itseäni pelottaa eniten esimerkiksi lattialla olevista tyynyistä (lattiatyyny) irtoava väri. Ei niistä yleensä irtoa väriä, mutta vanhetessaan voi. Olen olettanut, että tuommoinen tahra on pysyvä. Sitten mietin, että pitäisikö tämän takia käyttää nimenomaan luonnonvärisiä tyynyjä.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
274 789
Viestejä
4 733 491
Jäsenet
77 232
Uusin jäsen
ArmandoJUIPT

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom