Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mutta onko joku sulake kuitenki varastollekkin? Jos joudut huoltofirmalle soittaan sulakkeen vuoksi, ku varastoon ei tuu sähköä oikosulun vuoksi, nii kaipa se silloin on taloyhtiön sähköjä.Sulaketaulussani ei ole varastolle omaa sulaketta jos sillä on merkitystä.
Koppi asunnon yhteydessä vai erillinen rakennus? Jos yhteydessä, saattaa olla jonkun valaistuksen sulakkeen alla varaston sähköt.Onko kokemuksia rivitaloyhtiöstä jossa yli 10 asuntoa (meillä 15), että jos jokaisessa asunnossa on oma ulkovarasto niin tuleeko ulkovarastojen sähköt osakkaalle vai kuuluuko taloyhtiölle? Sulaketaulussani ei ole varastolle omaa sulaketta jos sillä on merkitystä.
Isännöinniltä sais vastauksen, mutta on lomalla.
Tarkoitus olisi ladata ulkovarastoni pistokkeesta hybridiautoa, mutta jos sähköt menevät taloyhtiön piikkiin niin en voi tehdä tuota.
Äkkiähän tuon testaa. Sulaketaulusta sähköt pois niin näkee pimeneekö pistorasia vai ei. Jos ei pimene, niin ei ne sähköt silloin oman liittymän takaa tule.Onko kokemuksia rivitaloyhtiöstä jossa yli 10 asuntoa (meillä 15), että jos jokaisessa asunnossa on oma ulkovarasto niin tuleeko ulkovarastojen sähköt osakkaalle vai kuuluuko taloyhtiölle? Sulaketaulussani ei ole varastolle omaa sulaketta jos sillä on merkitystä.
Isännöinniltä sais vastauksen, mutta on lomalla.
Tarkoitus olisi ladata ulkovarastoni pistokkeesta hybridiautoa, mutta jos sähköt menevät taloyhtiön piikkiin niin en voi tehdä tuota.
Erillinen koppi, joka siis talon vieressä eli ulkokautta joutuu menemään ja ei ole kiinni asuinrakennuksessa.Koppi asunnon yhteydessä vai erillinen rakennus? Jos yhteydessä, saattaa olla jonkun valaistuksen sulakkeen alla varaston sähköt.
Osa on, jokaisessa mastossa ei välttämättä ole kaikkien operattoreiden vermeitä.En löytänyt mistään oikein mitään vastausta, joten varmaan typerä kymys - mutta onko operaattoreiden systeemit samassa mastossa?
Luulisi että hieman kallista jokaiselle rakentaa omaa mastoa.
Osa on, jokaisessa mastossa ei välttämättä ole kaikkien operattoreiden vermeitä.
Cellmapperillahan sen saa katsottua.
Cellmapperillahan sen saa katsottua.
Onko kellään suositella sandaaleja, joilla olisi hyvä kävellä pidempiäkin matkoja? Menossa ensi kuussa reissuun etelään, jossa voi olla yli 40c lämmintä, niin ei huvittaisi millään ihan perus lenkkareilla painella
En löytänyt mistään oikein mitään vastausta, joten varmaan typerä kymys - mutta onko operaattoreiden systeemit samassa mastossa?
Luulisi että hieman kallista jokaiselle rakentaa omaa mastoa.
Ja kunnon pehmustettu kantapää, sekä tilaa varpaille. Memory foam on itselleni huono. Varpaiden kynnet myös mataliksi.Itse asiassa ne perus lenkkarit ovat todennäköisesti se paras vaihtoehto. Kunnon villasukat ja siinä se pitkä kävely on.
Kaikki sandaalit rupeavat jossain kohtaa painaa ja pohja saattaa alkaa sattua. Olen kokeillut ja pitkille kävelyillä laitan aina lenkkarit kunnollisilla sukilla. Sandaalit kuuluvat kaupassa käyntiin ja saunan lämpeämisen odotukseen. Ei niistä kävelimiseen ole.
Plus kaikissa tapauksissa aja ne mahdolliset kävelijät nyt edes läpi. Jos ekan Suomi päivän jälkeen on rakot, niin tuskin toimivat kääntöpiirin toisellekaan puolella.
Ainakin omassa yhtiössäni erillisen ulkovaraston sähköt tulevat omana syöttönä pääkeskukselta ja lasku menee yhtiölle.Onko kokemuksia rivitaloyhtiöstä jossa yli 10 asuntoa (meillä 15), että jos jokaisessa asunnossa on oma ulkovarasto niin tuleeko ulkovarastojen sähköt osakkaalle vai kuuluuko taloyhtiölle? Sulaketaulussani ei ole varastolle omaa sulaketta jos sillä on merkitystä.
Isännöinniltä sais vastauksen, mutta on lomalla.
Tarkoitus olisi ladata ulkovarastoni pistokkeesta hybridiautoa, mutta jos sähköt menevät taloyhtiön piikkiin niin en voi tehdä tuota.
Ratkaisu olikin niin yksinkertainen ettei tullut ajatelleeksi. Laitoin sulaketaulusta pois ja kaikki pistokkeita myöten meni pimeäksi varastosta. Eli kuuluu varaston sähköt osakkaalleÄkkiähän tuon testaa. Sulaketaulusta sähköt pois niin näkee pimeneekö pistorasia vai ei. Jos ei pimene, niin ei ne sähköt silloin oman liittymän takaa tule.
Ratkaisu olikin niin yksinkertainen ettei tullut ajatelleeksi. Laitoin sulaketaulusta pois ja kaikki pistokkeita myöten meni pimeäksi varastosta. Eli kuuluu varaston sähköt osakkaalleei muutakun autoa latailemaan.
Kyseessä Volvon alkuperäislaturi, jossa mukana sellainen yksikkö/central unit, joka rajoittaa tuon latauksen 1,8kWh.Muistaa vaan pysyä järkevissä virroissa sen roikka laturin kanssa.
Kyseessä Volvon alkuperäislaturi, jossa mukana sellainen yksikkö/central unit, joka rajoittaa tuon latauksen 1,8kWh.
Minulla on reititin yhdistetty pöytäkoneeseen ikivanhalla, ainakin 15v vanhalla Cat5 kaapelilla. Nopeus on parhaimmillaan ollut 400Mbps luokkaa. Olisi varmaan enemmänkin jos asuisi lähempänä tukiasemaa. Eikös Cat5 kaapelin maksiminopeus pitäisi olla kuitenkin maksimissaan vain 100Mbps? Minulla on useitakin noita vanhoja Cat5 kaapeleita, ja kaikilla pääsee reilusti yli 100Mbps. Nuo lienevät kaikki kuitenkin Cat5e kaapeleita, vaikka kyljessä lukee vain Cat5?
Kuten olet havainnut, kyllä cat 5:stä menee gigabitti läpi, jos on hyvälaatuinen ja tarpeeksi lyhyt kaapeli vaikkei sitä olekaan varsinaisesti suunniteltu/luvattu toimivaksi kuin 100 MHz signaalille max 100 metrin vedoille.
Minulla on reititin yhdistetty pöytäkoneeseen ikivanhalla, ainakin 15v vanhalla Cat5 kaapelilla. Nopeus on parhaimmillaan ollut 400Mbps luokkaa. Olisi varmaan enemmänkin jos asuisi lähempänä tukiasemaa. Eikös Cat5 kaapelin maksiminopeus pitäisi olla kuitenkin maksimissaan vain 100Mbps? Minulla on useitakin noita vanhoja Cat5 kaapeleita, ja kaikilla pääsee reilusti yli 100Mbps. Nuo lienevät kaikki kuitenkin Cat5e kaapeleita, vaikka kyljessä lukee vain Cat5?
Kyllä näissä kaikissa on 4 paria, mutta jokaisessa lukee Cat 5.Perus catti vitosessa on kaks paria piuhoja (max 100Mbs), cat5e 4 paria (1 Gbs).
Kyllähän perus vitoseen tarvitsee olla 4 paria, 5 ja 5e ero on lähinnä paranneltu häiriön sieto (crosstalk).Perus catti vitosessa on kaks paria piuhoja (max 100Mbs), cat5e 4 paria (1 Gbs).
Jaa.. itsellä on tossa yks vanha kaapeli, jossa on 2 paria. e: jaa käyn vähä hitaalla tänää, puhuit omista piuhoista.Kyllä näissä kaikissa on 4 paria, mutta jokaisessa lukee Cat 5.
![]()
Niinno en tiiä standardista mut:Kyllähän perus vitoseen tarvitsee olla 4 paria, 5 ja 5e ero on lähinnä paranneltu häiriön sieto (crosstalk).
10BASE-T and 100BASE-TX Ethernet connections require two wire pairs. 1000BASE-T and faster Ethernet connections require four wire pairs.
Juu, 10Mbps ja 100Mbps tosiaan vaativat vain 2 paria mutta yleensä Cat5-kaapelissakin on kaikki 4 paria olemassa, poislukien jotkut tosi halpis-kiinakaapelit joissa on saatettu säästää johtimissa. Ja tosiaan Cat5-kaapelissa tuntuu yleensä menevän gigainenkin ihan kiltisti muutamia metrejä, standardihan vaan kertoo minimisuorituskyvyn. Varmaksi en uskalla sanoa mutta joskus olen kuullut juttuja että kun tuo 5e tuli ja pelkälle 5:lle oli edelleen kysyntää niin jotkut kaapelitehtaat olisivat vaan päivittäneet laitteensa tekemään 5e-mallia ja myyneet tuota 5e-kaapelia joillekin Cat5-kaapelin sijaan, siis leimanneet Cat5e-kaapelin Cat5-kaapeliksi.Jaa.. itsellä on tossa yks vanha kaapeli, jossa on 2 paria. e: jaa käyn vähä hitaalla tänää, puhuit omista piuhoista.
Niinno en tiiä standardista mut:
Juu, 10Mbps ja 100Mbps tosiaan vaativat vain 2 paria mutta yleensä Cat5-kaapelissakin on kaikki 4 paria olemassa, poislukien jotkut tosi halpis-kiinakaapelit joissa on saatettu säästää johtimissa. Ja tosiaan Cat5-kaapelissa tuntuu yleensä menevän gigainenkin ihan kiltisti muutamia metrejä, standardihan vaan kertoo minimisuorituskyvyn. Varmaksi en uskalla sanoa mutta joskus olen kuullut juttuja että kun tuo 5e tuli ja pelkälle 5:lle oli edelleen kysyntää niin jotkut kaapelitehtaat olisivat vaan päivittäneet laitteensa tekemään 5e-mallia ja myyneet tuota 5e-kaapelia joillekin Cat5-kaapelin sijaan, siis leimanneet Cat5e-kaapelin Cat5-kaapeliksi.
Itse heitän nuo 2-pariset sitä mukaa roskiin kun niitä tulee vastaan, mikään ei vituta enempää kuin kiroilla jonkun yhteyden kanssa ja sitten tunnin-parin päästä vasta tajuaa että joku välikaapeli onkin tuollainen vajaa malli. Noita 2-parisia on monesti tullut joidenkin laitteiden mukana vaikka laitteessa olisi gigaiset portit.
Erottaa helpommin eri polttoaineet kun on eri värisissä kanistereissa. Tai ei tykkää oranssista väristä.Plastex myy kahdenvärisiä mutta muuten identtisiä muovisia polttoainekanistereita. Musta on täysin läpinäkymätön. Oranssi hieman läpinäkyvä, jotta nestetasoa voi tarkastella. Hinta on kuitenkin sama.
Miksi kukaan ostaisi mustaa kanisteria, kun samaan hintaan saa oranssin, jossa on yksi oleellinen ominaisuus lisää?
Säilyisikö polttoaine pitempään hyvänä mustassa kanisterissa, kun auringon UV säteily ei pääse vaikuttamaan? Eli ns. varakanisteri esimerkiksi autossa. Oranssi taas nopeamman kierron käyttöön (esim. pienkoneet).Plastex myy kahdenvärisiä mutta muuten identtisiä muovisia polttoainekanistereita. Musta on täysin läpinäkymätön. Oranssi hieman läpinäkyvä, jotta nestetasoa voi tarkastella. Hinta on kuitenkin sama.
Miksi kukaan ostaisi mustaa kanisteria, kun samaan hintaan saa oranssin, jossa on yksi oleellinen ominaisuus lisää?
Koska musta on paljon tyylikkäämpi ja ainoa oikea miesten väri. Oranssien kanisterien kanniskelijoita ei hyvällä katsota...Plastex myy kahdenvärisiä mutta muuten identtisiä muovisia polttoainekanistereita. Musta on täysin läpinäkymätön. Oranssi hieman läpinäkyvä, jotta nestetasoa voi tarkastella. Hinta on kuitenkin sama.
Miksi kukaan ostaisi mustaa kanisteria, kun samaan hintaan saa oranssin, jossa on yksi oleellinen ominaisuus lisää?
Eikö olisi helpompi tehdä normaali SMB/CIFS-verkkojako Windowsissa ja varmuuskopioida kuvat kännykästä vaikkapa SMBSync2:lla?Mikä olisi mahdollisimman yksinkertainen ohjelma jolla tehdä windows 10 koneeseen ftp serverin? Haluaisin tehdä tähän omaan pöytäkoneeseen raid1 setin jota sitten jakaa wlanin kautta johon saisin android kännyköiltä kuvat varmuuskopioitua näppärästi ainä välillä, googlen palvelut ei yksityisyyden näkökulmasta enää kiinnosta. Linuxia tai komentoriviä en osaa käyttää eikä ylimääräisiä koneita nyt ylipäätään ole että saisi sellasein 24/7 järjestelmän.
Saattaisi ollakkin, mutta kuten arvata saattaa niin oma tietotaito näistä eri verkkotallennusjutuista yms NAS-maailmasta on aika pieni. Pitänee googlata seuraavaksi sitten tuota SMB asiaa. Jotenkin näiltä asioilta on onnistunut välttymään koko parikymmenvuotisen tietokoneuran aikana, hauskaa kun asioiden selvittely pitää aloittaa jollain "mikä on smb" googlehauilla vaikka on melkein yleisivistykseen kuuluva asia luultavasti.Eikö olisi helpompi tehdä normaali SMB/CIFS-verkkojako Windowsissa ja varmuuskopioida kuvat kännykästä vaikkapa SMBSync2:lla?
Mistä kaupasta Tampereella saa Sinebrychoffin Porter 7,2% -olutta? Alkosta toki löytyy, mutta näin lakimuutoksen jälkeen on marketti haussa.
esim K ja S ryhmän kauppojen sivuilla on hakutoiminto...
Ei ne käsittääkseni "livenä" näytä valikoimaa myymäläkohtaisesti. Pitää myymälään soittaa, jos haluaa ajankohtaisen tiedon. Mut , joo jos valikoimissa on, nii esim. k-ruoka sen kyl kertoo.esim K ja S ryhmän kauppojen sivuilla on hakutoiminto...
Ei ne käsittääkseni "livenä" näytä valikoimaa myymäläkohtaisesti. Pitää myymälään soittaa, jos haluaa ajankohtaisen tiedon. Mut , joo jos valikoimissa on, nii esim. k-ruoka sen kyl kertoo.
Tämä oli ainakin 25v sitten käyttämämme vaihtoehto: War FTP Daemon - Wikipedia voi olla ettei nykyään enää täysin ajanmukainen. Ainakin W98:ssa toimi.Mikä olisi mahdollisimman yksinkertainen ohjelma jolla tehdä windows 10 koneeseen ftp serverin? Haluaisin tehdä tähän omaan pöytäkoneeseen raid1 setin jota sitten jakaa wlanin kautta johon saisin android kännyköiltä kuvat varmuuskopioitua näppärästi ainä välillä, googlen palvelut ei yksityisyyden näkökulmasta enää kiinnosta. Linuxia tai komentoriviä en osaa käyttää eikä ylimääräisiä koneita nyt ylipäätään ole että saisi sellasein 24/7 järjestelmän.
omassa pyörässä paniikkijarrutin molemmilla käsillä niin lensin tangon yli. (en oo enää lenkkeilyttäny metsästyskoiraa hihna ranteessa tuon jälkeen...). Mäissä aina pelottaa jarruttaa etujarrulla koska se vetää niin herkästi lukkoonPojan 24" pyörä jossa levyjarrut. Ne jarrut on vaijereilla. Ongelma on että ne on tehottomat. Purkasin ja rasvasin ja palat hioin kevyesti ja levyt kans. Vaijerit on herkät. Säädin satulat. Onko nää vaijeri levyjarrut vaan niin tehottomii vai mistä vois olla kyse?
Pojan 24" pyörä jossa levyjarrut. Ne jarrut on vaijereilla. Ongelma on että ne on tehottomat. Purkasin ja rasvasin ja palat hioin kevyesti ja levyt kans. Vaijerit on herkät. Säädin satulat. Onko nää vaijeri levyjarrut vaan niin tehottomii vai mistä vois olla kyse?
Pirkkalan Prismasta löytyi ainakin.Mistä kaupasta Tampereella saa Sinebrychoffin Porter 7,2% -olutta? Alkosta toki löytyy, mutta näin lakimuutoksen jälkeen on marketti haussa.
Yritän tehdä raid 1 pakkaa Asus Crosshair vii am4 emolevyllä, tätä varten Sata porttien toiminta pitäisi muuttaa AHCI modesta RAID modeen. En ole tätä uskaltanut tehdä kun on muitakin sata levyjä kiinni, eikä kaikkia levyjä tarvitse raidissa. Formatoikohan se noi muutkin levyt sitten tuossa samassa rytäkässä tai tapahtuuko jotain kauheaa?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.