Kryptovaluuttojen louhintathreadi

Noniin, sen verran monta viestiä kulunut että laitan uudella, onneksi tuli noudatettua asenna-pura-asenna varotoimena tarkkaa seurantaa enkä napannut konetta päälle + lähtenyt muihin hommiin. Ei muuten lauennut poweri pois päältä, ei vikavirta, ei yhtään mitään. Palo sammui vasta kun sain virrat katki, eli noin 10sec.

Eli ihan kunnolla oli kiinni (totesin kun otin irti) ja kaikin puolin muutenkin asiat kunnossa.
Mitään muuta ei tainnut onneksi edes hajota, paitsi että biosin asetukset tuli sössättyä resetille puuhastellessa enkä nyt saa postaamaan X570-F emoa, no pitää tarkistella mitä muuta kuin 4G-decoden se nyt tämä lankku tarvitsee. Ollut aikaisemmin vain 1 GPU kiinni.

Alla kuvatus, kuten sanottu.. kaikenlaista! :(

1631543511487.png
Mistähän tuo on saanut niin paljon virtaa että kärähti? Eihän noissa normaalisti ole kuin maa ja kaksi paria dataa varten. Oliko emolevyn pää kytketty oikeaan paikkaan? :D ettei siellä ole jotain samankaltaista L-liitintä (kapeampi sata-power ehkä?)
 
Mistähän tuo on saanut niin paljon virtaa että kärähti? Eihän noissa normaalisti ole kuin maa ja kaksi paria dataa varten. Oliko emolevyn pää kytketty oikeaan paikkaan? :D ettei siellä ole jotain samankaltaista L-liitintä (kapeampi sata-power ehkä?)
Internetiä tutkien vastaavaa on tapahtunut 2 syystä: 1) piuha vääntynyt 2) kovo oikosessa.
Luulisinpa että noista on toinen syyllinen, kytkennät on oikein, siitä olen varma :P
 
Internetiä tutkien vastaavaa on tapahtunut 2 syystä: 1) piuha vääntynyt 2) kovo oikosessa.
Luulisinpa että noista on toinen syyllinen, kytkennät on oikein, siitä olen varma :p
Kovo kannattanee hävittää, ettei kukaan muu tökkää sitä vahingossa kiinni. Jos viitsit, niin kurkkaa sisälle mikä siellä on oikosulussa :)
 
Kovo kannattanee hävittää, ettei kukaan muu tökkää sitä vahingossa kiinni. Jos viitsit, niin kurkkaa sisälle mikä siellä on oikosulussa :)
Taian laittaa takaisin Proshopille RMA-palautuksena, tekisi kyllä ensin mieli tökätä johonkin roskaemoon kiinni, mutta jokainen vanha lankku on kannibalisoitu louhintaan niin eihän sellaisia ees ole :rolleyes:

E: Niin ja siinä pirulainenhan on täyteenplotattu chichichiaa..
E: @leffo laitetaan tähän niin en spämmää.. Näin oletan itsekin että vaikka koitan noita olla reutomatta on päässyt taipumaan ja oikoseen, toinen vaihtoehto on että kovo on jotenkin mennyt oikoseen. Tuo on vanhempi Asuksen laatupiuha, muu rauta alle 6kk vanhaa.

Toistaiseksi näyttää ettei mitään ole hajonnut, tosin kovoa en kyllä uskalla laittaa kiinni mihinkään.

E3: No lohdutukseksi tämä kyseinen "palanut" rigi ajaa nyt Chiaa lopuilla kovoilla ja muutamalla LHR RTX:llä Ravenia, vielä 5800x rullaamaan raptoreumia nicehashin prossu louhinnan sijaan niin on koko vehje eritavalla "tulessa" :D
 
Viimeksi muokattu:
Auttakaas nyt osaamatonta hädässä :D Laittelin piruuttani tulille mainaukset omaksi huvikseni, nyt probleem seuraava. Bminer starttaa kuin pitääkin mutta ilmoittaa alussa connected to eth.f2pool.com:8008. Olen säätänyt asetukset mielestäni oikein .bat tiedostosta jonne laittelin nuo eu1.ethermine.org osoitteeksi. Eikös tuon eu1 osoitteen pitäisi vilahtaa alussa kun bminer sarttaa eikä tuo aiempi osoite? Ja säädettynä tiedostona on miner_eth mitä nyt tuolla mainailenkin. Lompsat yms. kunnossa. Ihmetyttää nyt vain tuo osoite alussa, oisko antaa ohjetta että mikä pielessä?

Kaikissa mainereissa on dev fee, eli ne louhii hetken ajan useamman kerran tunnissa kehittäjän lompakkoon, kehittäjän valitsemaan pooliin. Tietämättä tarkemmin tuo voi f2pool voi olla sen kehittäjän käyttämä pooli.

Luultavasti osa mainereista ilmoittaa sen tuossa alussa ja osa ei. Kaikki ne kuitenkin yhdistää siihen dev fee pooliin eivätkä toimi kuin hyvin hitaasti mikäli se miner ei onnistu yhdistämään dev pooliin.

Syttyi sata-datakaapeli tuleen. Ei siis virta, mutta suorassa oleva "punainen datakaapeli" tyyppinen (tämä kylläkin musta). Illalla tarkistamaan vahingot.. Kaikkea sitä sattuu. Chia-cpu-gpu louhintarigistä.

Internet arveli että taittunut kaapeli tai kovalevy viallinen. Oli normaalissa 3,5" 6tb laikassa kiinni, aikaisemmin toiminut mutta rigin vaihdon yhteydessä kävi näin.

E: Asuksen lastukaapeli, ei mikään bulkki.
E: Laitan kuvan illalla
(katsoin myös kuvan)

Onpas jännää ja vieläpä erikoisesti data kaapeli, joiden ei luulisi niin helpolla menevän oikosulkuun. Joskus nuo (normaalit) satan virtaliittimet kuluu(siis ne liittimien liittimen muovit) sen verran että 12V ja 0V pääsevät vetämään yhteen, yleensä tuollainen ilmenee sitten kytkiessä. Oliskohan ajan ja lämmön myötä tuosta johdon juuresta murtunut kuoret ja siitä sitten vetänyt oikosulkuun ja sulattanut kamaa lisää. Oliko levy tai emo kärsinyt?

Kuinkas usein porukka päivittää nuo mainerinsa kun uutta päivitystä tulee? Tuli vain mieleen että miten hyvin vanhemmalla versiolla homma luonaa jos ei heti ala päivittämään uusimpaan versioon?

Mun T-rex on jostain huhtikuulta. Teamredmineria olen vähän päivittänyt koska noiden 6000 sarjan AMD korttien kanssa on aina ongelmaa. Noi tykkää tosi helpolla tiputtaa tehoja, siinä menee yleensä pari vuorokautta että noi saa vakaasti toimimaan yli 60 MH/s. Siis kyllähän noi "vakaasti" toimii, mutta teho ei pysy ylhäällä. Mä luulen että vika on että AMD:n agressiiviset boostausalgoritmit eivät pelaa niin hyvin yhteen mainauksen kanssa. Monessa lähteessä lukee että noi tuottaa 64 MH/s, mä en ole koskaan edes hetkellisesti saanut noilla sellaisia arvoja, jos noi saa yli vuorokauden toimimaan edes 60 MH/s niin sen enempää en edes yritä.


Nytkin kun olin tullut koneelle niin täysin randomisti yksi noista kolmesta oli tiputtanut tehoja. Siis reagoinut vaan siihen että kone on ei-idle. Ja noi Radeonit vaan pelkästään mainaa, kun monitori on kytketty joko iGPU:hun tai Nvidian korttiin, joka ei tee tuollaista. Ensin meinasin että ei hitto tiputtaako tuo tehoja ihan sen takia että vaan ajattelin noita, mutta ei, näköjään osuu samaan kohtaan kun tulin koneelle. Yleensä toi viimeisin on helppohoitoisin koska se on 6900 XT, mutta tosiaan nyt sekin oli päättänyt vikuroida.

Stats Uptime: 1 days, 18:13:25
----------------------------------------- GPU Status -------------------------------------------
GPU 0 [47C, fan 84%] ethash: 62.31Mh/s, avg 61.95Mh/s, pool 60.42Mh/s a:2296 r:0 hw:1
GPU 1 [53C, fan 71%] ethash: 61.95Mh/s, avg 60.39Mh/s, pool 60.37Mh/s a:2294 r:0 hw:0
GPU 2 [48C, fan 69%] ethash: 56.32Mh/s, avg 62.11Mh/s, pool 62.58Mh/s a:2378 r:0 hw:0
Total ethash: 180.6Mh/s, avg 184.5Mh/s, pool 183.4Mh/s a:6968 r:0 hw:1


Onkos kellään hajua miten PPLNS oikeasti toimii. Vai onko se implementaatio jokaisen poolin itse päätettävissä. Lähinnä, että mitä tapahtuu uudessa blokissa. Onko Edellisen blokin last N shares edelleen huomioitu vai miten se menee, jos löytyy olemattomalla efortilla seuraava blokki? Kävi siis tuolla ergon poolissa niin, että löytyi 2 blockia "kerralla" ja näyttää siltä, että tokasta blokista kukaan ei saanut rewardeja, kun ei ollut shareja. Tai minä en ainakaan saanut. Itse järkeilisin tuon niin, että edellisen blokin sharet huomioitaisiin seuraavan blokin alussa sinne N:ään asti, että menisi "reilusti" jakoon, jos löytyy low effort blokki, mutta enpä tiedä miten oikeasti menee. Googlettamalla en oikein mitään järkevää löytänyt, vaikka noista on tehty ihan tieteellisiäkin papereita.

PPLNS:ssä käyttäessä pooli pitää kirjaa shareista tietyn verran. Aina kun pooli löytää/muodostaa lohkon, jaetaan palkkiot sen mukaan minkä verran kullakin mainaajalla oli siitä logissa shareja.

Ei shareja siinä PPLNS logissa=ei palkkioita kun pooli löytää lohkon. Tai, ei lohkoa=ei palkkiota niistä shareista jotka vanhenivat. Ne sharet siis koko ajan vanhenee kun uudemmat puskee vanhempia pois siitä logista.

Sitä mä en tähän hätään äkkiseltään muista varmaksi, että tyhjeneekö logi kun uusi lohko löytyy. Luulen että tyhjenee, mutta ihan 100% varma en ole. Joskushan pooli voi löytää kaksi peräkkäistä lohkoa, mutta ainahan siellä logissa on vähintään sen uuden lohkon löytäneen minerin yksittäinen share.

Keskimäärin jokainen saa sen verran kuin mitä heidän keskimääräinen tuotto pitäisi antaa. Samalla tavalla noi kaikki eri PPLNS poolit toimii, niissä on vaan eri pituudet sille logille.


Viikonpäivät eth tuotot menneet taas alaviistoon vaikeustasonkin näyttää viikonloppuna pysyvästi ohittaneen 9 petaa ja kurssikin enempi samaan suuntaan kuin ylös. Suopi nähdä tuleeko piristysruisketta perään tai mennäänkö pitempään alas. Äkkiä en keksi kurssille mitään eip1559:n kaltaista piristysruisketta, ehkä silloin kun pitäisi siirtyä 2.0:aan tulee joku tai mistä näistä tietää.

Joo tuossa oli tuo reilu kurssin romahdus viikko sitten. Aika jännää settiä itseasiassa. Enemmän alempana.

Olet todellakin missannut jotain oleellista, jos et ole törmännyt PlanB:n kehittämään Bitcoinin S2F-malliin ;). Kyseinen malli on tällä hetkellä yksi suurimpia syitä, miksi niin moni peruspertti kuin "asiantuntijakin" odottaa vielä sitä loppuhuipennusta tälle vuodelle, aivan kuten nähtiin 2013 ja 2017. Ei kahta ilman kolmatta? PlanB:n mukaan kurssinousut alkaisi viimeistään lokakuussa, jolloin btc ylittäisi jälleen 60k$. Ja luonnollisestihan koko scene nousee ja laskee Bitcoinin mukana.

Muistutan kuitenkin nyt kaikille yleisesti, että nämä kaikki mallinnukset ovat vain ennustuksia niin kauan, kunnes ne todetaan joko onnistuneiksi tai epäonnistuneiksi ja siksi niihin pitää suhtautua ehdottomasti varauksella. PlanB on toistaiseksi ehkä jopa kaikkein arvostetuin (ennustusmallien) tekijä alallaan, mutta onko enää helmikuussa? Aika näyttää. Käytännössähän tuo ennustemalli toteutuu, jos btc on 100k$ vuoteen 2025 mennessä, mutta myös PlanB itse uskoo vahvasti siihen, että historia toistaa itseään ja että nyt loppuvuodesta käydään korkealla. Tässä kun itse olen louhintojen osalta jo voiton puolella, niin minun on sillä tavoin helppo tämä "riski" ottaa ja mennä loppujen louhintojen osalta hodlaamalla kohti ETH 2.0:aa.

Jooh nää ennustusmallit sun muut ovat ainakin mulle henkilökohtaisesti erittäin viihdyttäviä, pähkäillä. Ei noissa kyllä luultavasti ole mitään varsinaista ideaa, jos joku suosittu ennustemalli "toimisi", niin riittävän moni leverage traidaaja sitten käyttäisi sitä ja ostaisi noita optioita/shortteja sen mukaisesti, ja tällöin rikkoisi sen mallin.

Esim. tuo edellinen iso tiputus viikko sitten johtui siitä kun valtava määrä noita optioita liqudoitiin. Bitcoin Liquidations-Bitcoin Liquidations Chart-Bitcoin liquidations live-bitmex rekt-Bybt

Näkeekö noita liqudationeita pidemmältä ajalta jotain kautta? Veikkaan että toukokuussa sattui samanlaisita.

1631547060798.png

Mun mielestä on väkisin puhdas vitsi että Bitcoin pystyisi menemään yli 100k dollarin. Ei edes kovin hauska sellainen, koska nykyinen market cap on niin jo valtava että tuo 100k on mahdottomuus. Ehkä viiden vuoden päästä voi hyvin mennä 100k rikki.

Uskoisin että voisi taas jossain vaiheessa pieni nousu tapahtua. Mä onnistuin viikko sitten about tunnin liian myöhään eli juuri tuon tiputuksen jälkeen siirtämään 0.1 ethiä pörssiin, mutta sinne se jäi koska ei huvita myydä niin suurella virtuaalisella "tappiolla". Jos ETH nousisi lähelle 3k euroa niin myisin tuon erän pois, kun seuraava on jo kypsymässä poolissa.

Hirveen viihdyttäviä musta nää käppyrät ja erilaiset spekulaatiot. Mainaus itsessään on niin tylsää kun on säätänyt kaikki valmiiksi. Toki muutaman kerran päivässä katson poolin kautta että tuotot ovat about sillä tasolla mitä pitää, mitään hälytyksiä tai automaattisesti käynnistyviä juttuja mulla ei ole, eikä tunnu olevan tarvetta.

Terveisin "503 Service Unavailable"
 
Kuinkas usein porukka päivittää nuo mainerinsa kun uutta päivitystä tulee? Tuli vain mieleen että miten hyvin vanhemmalla versiolla homma luonaa jos ei heti ala päivittämään uusimpaan versioon?
luen aina mitä muutoksia on tehty. jos ei kosketa itseään millään lailla niin eihän sitä ole pakko vaivautua päivittämään.
oman maun mukaan jos viitsii päivittää aina kun tulee uusia. on sitten valmiina jonkun uuden kortin myötä sattuis tarviimaan version missä jo valmiiksi tuki/korjaukset.
hive OS:ssä helppoa kun painaa vaan päivitä nappia (upgrade+reboot).
 
Mites verosuunnittelun kannalta olette meinaneet puuhailla. Itse ajattelin viimeistään ennen blackfridaytä laskea mitä oletettavasti loppuvuonna tulee tuottoja ja sen mukaan koko vuoden verot. Tarkoitus olisi sitten ostaa rautaa sen verran, että ei tarvitse tältä vuodelta maksaa veroja.

Juuri tänään soittelin verottajalle aiheeseen liittyen ja kysyin kaikesta mahdollisesta. Oletetaan että sinulla on vuodelta 2021 mainaushankintoja useilla tuhansilla euroilla, voit laittaa vähennykseen siitä ensi keväänä 2021 vähennyksiin 25%, et kaikkea, eli veroja joutuu maksamaan, eli 25% per vuosi vähennyksiin, näin vastasi virkailija. Jos sitten ostat vuonna 2022 lisää rautaa, niin se lisätään jäljellä olevaan 75%:tiin.

Oma suunnitelma on vaan laskea kaikki, joka ikinen kilike mitä olen hankkinut, mahdollisimman tarkkaan, ja myös sähkönkulutuksesta arvio. Sitten vuoden lopussa kun tietää tarkat tuotot niin ilmoittaa nämä verottajalle ja pyytää veroja maksettavaksi näistä, varmaan osissa tai jotain, sitten kevään veroilmoitukseen tuo 25% vähennyksiin 2021 kuluista, en tiedä kuuluuko tuohon sähköt, pitänee kai sekin vielä kysyä.
 
Juuri tänään soittelin verottajalle aiheeseen liittyen ja kysyin kaikesta mahdollisesta. Oletetaan että sinulla on vuodelta 2021 mainaushankintoja useilla tuhansilla euroilla, voit laittaa vähennykseen siitä ensi keväänä 2021 vähennyksiin 25%, et kaikkea, eli veroja joutuu maksamaan, eli 25% per vuosi, näin vastasi virkailija. Jos sitten ostat vuonna 2022 lisää rautaa, niin se lisätään jäljellä olevaan 75%:tiin.
Kuulostaa siltä että puhelintäti ei ymmärrä tietokoneen ja komponentin eroa.
 
Kuulostaa siltä että puhelintäti ei ymmärrä tietokoneen ja komponentin eroa.

Oli oikein hyvin aiheesta perillä oloinen kaveri, ja kysyin että koskeeko tämä siis kaikkia mainaushankintoja niin kyllä, komponentti, tietokone, ruuvi, ihan sama. Jos ne on hankittu ja käytetty vain ja ainoastaan mainausta varten, niin kaikki kuuluu vähennysten piiriin.
 
Viimeksi muokattu:
Oli oikein hyvin aiheesta perillä oloinen kaveri, ja kysyin että koskeeko tämä siis kaikkia mainaushankintoja niin kyllä, komponentti, tietokone, ruuvi, ihan sama.
Tuon perusteella hiukan alle tonnin näytönohjaimen voisi vähentää kerralla, mutta jos ostat siihen emolevyn niin ei enää voi koska se muuttuu tietokoneeksi?
Eli ostamaan muutamalla tonnilla louhintaemoja, niin pysyy yksittäisten koneiden hinnat alle tonnissa kun laskee 2*1660s per kone :D

Vai meinasiko tämä aspa että vain yhden koneen voi vähentää vuodessa, ja kaikki ostetut komponentit kuuluvat tähän tietokoneeseen?

Ehkäpä pääsee helpommalla kun ilmoittaa että eivät kestä kolmea vuotta louhimista ja vähennys kerralla.
 
Tuon perusteella hiukan alle tonnin näytönohjaimen voisi vähentää kerralla, mutta jos ostat siihen emolevyn niin ei enää voi koska se muuttuu tietokoneeksi?
Eli ostamaan muutamalla tonnilla louhintaemoja, niin pysyy yksittäisten koneiden hinnat alle tonnissa kun laskee 2*1660s per kone :D

Vai meinasiko tämä aspa että vain yhden koneen voi vähentää vuodessa, ja kaikki ostetut komponentit kuuluvat tähän tietokoneeseen?

Ehkäpä pääsee helpommalla kun ilmoittaa että eivät kestä kolmea vuotta louhimista ja vähennys kerralla.

Varmaan kannattaa soittaa verottajalle eikä täällä arvuutella mikä oma kohtalo, minä sain tämän vastauksen omalle kohdalle, kun kerroin että minulla ei ole juuri yksittäisiä hankintoja joiden hinta on 1000€, mutta hankintoja vuodelle 2021 tulee kuitenkin useamman tuhannen € edestä. Saan laittaa vuoden 2021 vähennyksiin 25% edestä näistä hankinnoista, seuraavana vuonna seuraavat 25% jne.
 
Eiks tätä vois sitten kysyä myös niin, että saako kaikista tulonhankintakuluista vähentää vuoden verotuksessa aina vain 25% kuluista, tuotteista yms. riippumatta?
 
Ainakin Nicehash näyttää itsellä vuorottelevan kawpow (raven) ja octopus (conflux) välillä jo nyt. Kumpaakin tekisi mieli ottaa pikkusatsit odottelemaan mahdollista raketointia :)

Sama homma ja välillä heittää 3060ti LHR kortit myös ETH louhintaan. Miten olette kellot laittaneet, kun Rvn tuntuu tarvitsevan erilaiset kellotukset kuin eth ja octo? Itse laitoin kellot RVN mukaiseksi, mutta pahaa tekee kun välillä huomaa louhivan silti muita cryptoja, huonolla hyötysuhteella.

RVN olen myös ostellut kesästä asti omaan salkkuun odottelemaan kurssinousuja.
 
Sama homma ja välillä heittää 3060ti LHR kortit myös ETH louhintaan. Miten olette kellot laittaneet, kun Rvn tuntuu tarvitsevan erilaiset kellotukset kuin eth ja octo? Itse laitoin kellot RVN mukaiseksi, mutta pahaa tekee kun välillä huomaa louhivan silti muita cryptoja, huonolla hyötysuhteella.

RVN olen myös ostellut kesästä asti omaan salkkuun odottelemaan kurssinousuja.
Ei rvn ja eth kelloissa kovin suurta eroa ole. Wateissa säästää ehkö sen 20, jos menee eth optimoidulla(core matalemmalla)
 
Juuri tänään soittelin verottajalle aiheeseen liittyen ja kysyin kaikesta mahdollisesta. Oletetaan että sinulla on vuodelta 2021 mainaushankintoja useilla tuhansilla euroilla, voit laittaa vähennykseen siitä ensi keväänä 2021 vähennyksiin 25%, et kaikkea, eli veroja joutuu maksamaan, eli 25% per vuosi vähennyksiin, näin vastasi virkailija. Jos sitten ostat vuonna 2022 lisää rautaa, niin se lisätään jäljellä olevaan 75%:tiin.

Oma suunnitelma on vaan laskea kaikki, joka ikinen kilike mitä olen hankkinut, mahdollisimman tarkkaan, ja myös sähkönkulutuksesta arvio. Sitten vuoden lopussa kun tietää tarkat tuotot niin ilmoittaa nämä verottajalle ja pyytää veroja maksettavaksi näistä, varmaan osissa tai jotain, sitten kevään veroilmoitukseen tuo 25% vähennyksiin 2021 kuluista, en tiedä kuuluuko tuohon sähköt, pitänee kai sekin vielä kysyä.

No verottaja puhuu ohjeissaan että yli 1000e työväline pitää käsitellä poistona (25% sääntö) ja pienemmät sitten saa kokonaan vähentää sen vuoden verotuksessa. Halvemmat näytönohjaimet menee 100% ja kalliimmat siten poistoina ...

Mulla on joka minerien rakenteluun joka ruuvista lähtien kuitit tallella :)
 
Eiks tätä vois sitten kysyä myös niin, että saako kaikista tulonhankintakuluista vähentää vuoden verotuksessa aina vain 25% kuluista, tuotteista yms. riippumatta?

Minä en oikein itsekkään ymmärtänyt mihin tämä perustuu, kai tuo 25% koskee vain mainaukseen liittyviä hankintakuluja, esim. ei sun verotuksessa aleta erittelemään mainaus ja muita tuloja, näin meinasi virkailija. Verottajalla on varmaan tajuttu että jos kaiken saa laittaa vähennykseen, niin ei kukaan maksaisi penniäkään veroja vuoden 2021 mainauksesta, en muuta järkevää selitystä keksi tälle 25% rajalle per vuosi/mainausvähennykset. Tämä siis sillä olettamuksella että hankintoja on useampi tuhat € per vuosi, tarkoista summista ei ollut puhe sen kummemmin.
 
Viimeksi muokattu:
No verottaja puhuu ohjeissaan että yli 1000e työväline pitää käsitellä poistona (25% sääntö) ja pienemmät sitten saa kokonaan vähentää sen vuoden verotuksessa. Halvemmat näytönohjaimet menee 100% ja kalliimmat siten poistoina ...

Mulla on joka minerien rakenteluun joka ruuvista lähtien kuitit tallella :)

Minä ymmärsin tämän niin, että vaikka sinulla ei olisi ainuttakaan 1000€+ hankintaa, mutta yhteensä kuitenkin vaikka 5000€+ edestä, niin sitä käsitellään kokonaisuutena, johon pätee sitten tuo poisto/25% sääntö. Ja tämä siis virkailijan suusta. Ja tämä koskee nimenomaan mainausta yksistään jos ymmärsin oikein, kai sinne pitää vielä kertaalleen soitella :lol:
 
Minä ymmärsin tämän niin, että vaikka sinulla ei olisi ainuttakaan 1000€+ hankintaa, mutta yhteensä kuitenkin vaikka 5000€+ edestä, niin sitä käsitellään kokonaisuutena, johon pätee sitten tuo poisto/25% sääntö. Ja tämä siis virkailijan suusta. Ja tämä koskee nimenomaan mainausta yksistään jos ymmärsin oikein, kai sinne pitää vielä kertaalleen soitella :lol:

"Jos työvälineen todennäköinen taloudellinen käyttöaika on yli kolme vuotta, hankintameno vähennetään poistoina. Poisto tehdään esinekohtaisesti ja sen määrä on enintään 25 % menojäännöksestä."


Tietysti jos puhuu vaan tietokoneesta ja sen komponenteista, niin sen helposti mieltää yhdeksi esineeksi.
 
Joo, no siihen taisi olla oma threadi.. Mutta jos pysytään löyhästi ees asiassa, niin osui silmiin että joku firma tehny taas MtGoxit?
 
"Jos työvälineen todennäköinen taloudellinen käyttöaika on yli kolme vuotta, hankintameno vähennetään poistoina. Poisto tehdään esinekohtaisesti ja sen määrä on enintään 25 % menojäännöksestä."


Tietysti jos puhuu vaan tietokoneesta ja sen komponenteista, niin sen helposti mieltää yhdeksi esineeksi.


Juuri näin minäkin olen sen asian ymmärtänyt. Ja tuo yksittäisen esineen raja tälle vuodelle on 1000e sijaan 1200e.

Ja kun ensi vuoden tuotoista ei tiedä yhtään mitään. Hyvällä tuurilla niitä ei ole tai ne on murto-osan tästä vuodesta niin verojen optimoinnin kannalta kannattaa saada mahdollisimman monta esinettä, että saa täydet poistot jo tänä vuonna. Siinä kannattaa olla energia taloudellisesti vähemmän järkeviä ratkaisuja, koska veroissa tulee isosti takaisin.

Menkääs pojjat sinne verotus puolelle tarinoimaan asiasta niin ei mene tämä osio tuohon käyttöön :p

Kuten huomaat tässä on niin paljon epäselvää, että hyvä näitä on käydä jotta löytyy se punainen lanka. Tuskin tämä lanka menee rikki kun puhutaan täysin louhintaan liittyvästä verotuksesta.
 
Juuri näin minäkin olen sen asian ymmärtänyt. Ja tuo yksittäisen esineen raja tälle vuodelle on 1000e sijaan 1200e.

Ja kun ensi vuoden tuotoista ei tiedä yhtään mitään. Hyvällä tuurilla niitä ei ole tai ne on murto-osan tästä vuodesta niin verojen optimoinnin kannalta kannattaa saada mahdollisimman monta esinettä, että saa täydet poistot jo tänä vuonna. Siinä kannattaa olla energia taloudellisesti vähemmän järkeviä ratkaisuja, koska veroissa tulee isosti takaisin.



Kuten huomaat tässä on niin paljon epäselvää, että hyvä näitä on käydä jotta löytyy se punainen lanka. Tuskin tämä lanka menee rikki kun puhutaan täysin louhintaan liittyvästä verotuksesta.

Edelleenkään en ymmärrä tuota 1000€ rajan merkitystä, koska minä sain vastauksen ettö sillä ei ole merkitystä, jos kokonaishankinnat on useita tuhansia, silloin pätee 25%, ja edelleen, tein selvääksi että minulla ei ole ainuttakaan 1000€ hankintaa.

Kuulostaa siltä, että näitä tullaan syynäämään ihan tapauskohtaisesti..
 
Menee rikki poikki ja pinoon :P
Siellä verotus puolella on kaikki.. kaiken väriset langat, kutoimet, pelit ja rensselit.. Varmasti saatte siellä neulottua asiaa riittävästi ja pääsette tyydyttävään lopputulokseen :)
 
Edelleenkään en ymmärrä tuota 1000€ rajan merkitystä, koska minä sain vastauksen ettö sillä ei ole merkitystä, jos kokonaishankinnat on useita tuhansia, silloin pätee 25%, ja edelleen, tein selvääksi että minulla ei ole ainuttakaan 1000€ hankintaa.

Kuulostaa siltä, että näitä tullaan syynäämään ihan tapauskohtaisesti..

Pistokokeina se jokatapauskessa tehdään. Ei niillä ole resursseja kaikkia käydä läpi.

Ei voi tietää miten olet asian esittänyt puhelimitse. Jos luet tuon dmn:n verottajan ohjeen läpi niin siinä puhutana selvästi esineistä eikä massasta. Maalaisjärjellä yksi rigi on yksi kokonaisuus eli esine. Eli jos sulla on 5x5000€ rigit niin jokaisesta 25% ekana vuonna. Jos taas sulla on 25x1200€ hp askit niin 100% jo ekana vuonna.
 
Noniin, sen verran monta viestiä kulunut että laitan uudella, onneksi tuli noudatettua asenna-pura-asenna varotoimena tarkkaa seurantaa enkä napannut konetta päälle + lähtenyt muihin hommiin. Ei muuten lauennut poweri pois päältä, ei vikavirta, ei yhtään mitään. Palo sammui vasta kun sain virrat katki, eli noin 10sec.

Eli ihan kunnolla oli kiinni (totesin kun otin irti) ja kaikin puolin muutenkin asiat kunnossa.
Mitään muuta ei tainnut onneksi edes hajota, paitsi että biosin asetukset tuli sössättyä resetille puuhastellessa enkä nyt saa postaamaan X570-F emoa, no pitää tarkistella mitä muuta kuin 4G-decoden se nyt tämä lankku tarvitsee. Ollut aikaisemmin vain 1 GPU kiinni.

Alla kuvatus, kuten sanottu.. kaikenlaista! :(
Komeasti on sulanut. Ei teikäläisellä yleismittaria ole? Voisi olla ihan hyvä idea testata missä johdossa vai kiintolevyssä on oikosulku. Näin ihan yleisen paloturvallisuuden takia, kiintolevyjä kun löytyy kaikista koneista mainaajista tekkiläisten pelikoneisiin. Vaihtoehtoisesti joku lähellä asuva tekkiläinenkin varmaan voi auttaa jos ei omasta kotoa yleismittaria löydy.

Tuohon "kone ei sammunut" löytyy helppo selityskin:
Powereissa on harvemmin proper multiraileja, vaan ylikuormituksen suojaus on kaikkien johtimien yhteenlaskettu kulutus, ja jos powerin wattimäärä ei ylity (700W/1200W/whatever) niin virrathan pysyvät päällä. Eikä tuollaisen ohuen kuparijohtimen läpi saa sellaisia wattimääriä menemään ilman eristeiden sulamista.
Samaten vikavirta ei välitä normaalista sähkökulutuksesta yhtikäs mitään, se vahtii ainoastaan maajohtimeen menevää sähköä.
Ainoa mikä tuossakohtaa olisi auttanut olisi se viljalti aliarvostettu multirail.
 
Mitä tapahtuu kun etherminessä tekee request payout? En uskalla painaa nappia, kun missään ei saa määrittää gasfee limittiä ja näyttää siltä, että se tekee payoutin sattui sitten sillä sekunnilla olemaan mikä tahansa fee. Ainakin se vaan näyttää nykyisen gasfeen ja mitään ei pysty muokkaamaan. Youtubesta ei löytynyt kuin metamaskia käyttäviä requesteja niin ei näe tuleeko sieltä vielä jotain lisäasetuksia tms.

No ratkaisin ongelman niin, että muokkasin daily payoutin thresholdia alemmas ja laitoin sinne pienen limitin gasfeelle.
 
Mitä tapahtuu kun etherminessä tekee request payout? En uskalla painaa nappia, kun missään ei saa määrittää gasfee limittiä ja näyttää siltä, että se tekee payoutin sattui sitten sillä sekunnilla olemaan mikä tahansa fee. Ainakin se vaan näyttää nykyisen gasfeen ja mitään ei pysty muokkaamaan. Youtubesta ei löytynyt kuin metamaskia käyttäviä requesteja niin ei näe tuleeko sieltä vielä jotain lisäasetuksia tms.

No ratkaisin ongelman niin, että muokkasin daily payoutin thresholdia alemmas ja laitoin sinne pienen limitin gasfeelle.
Eipä siinä tosiaan muuta, kuin että voit pyytää sen avulla maksun tulemaan manuaalisesti ja gas fee on silloin sen verran mitä se juuri sillä klikkaushetkellä sattuu olemaan.
 
Kun tässä alkaa olemaan CPU rautaa vaikka millä mitalla (ryystin 5800 konepaketteja, yms.) niin voisi pistää nekin mainaamaan. Olisi ihan jees jos aivan kaiken ylimääräisen raudan voi pistää tekemään rahaa.
Raptoreum varmaan se kannattavin mainattava tällä hetkellä, rautalompakon tekemiseen vaan tuntuu menevän pieni ikuisuus heidän omalla softallaan...
 
Kun tässä alkaa olemaan CPU rautaa vaikka millä mitalla (ryystin 5800 konepaketteja, yms.) niin voisi pistää nekin mainaamaan. Olisi ihan jees jos aivan kaiken ylimääräisen raudan voi pistää tekemään rahaa.
Raptoreum varmaan se kannattavin mainattava tällä hetkellä, rautalompakon tekemiseen vaan tuntuu menevän pieni ikuisuus heidän omalla softallaan...
Hmm... vielä 5 tuntia rouskuttaa että saisi lompakon toimintaan ja pääsee testaamaan CPU mainausta.
Pitäisi keksiä hyvät (ja halvat) jäähyt mainauskoneille ja vastaan tuli Zalman hyvistä tarjouksista. 3-4 tuollaista tilaukseen 2,90€ kotiinkuljetuksella ei ole lainkaan paha hinta.
Lisäksi kiinnitysraudat ovat jäähyssä arvostelujen perusteella sellaiset että esimerkiksi Lenovon T5 koneisiin saisi ne vaihdettua M2,5 ruuvien ja 3D-tulostimen avulla ilman että pitää alkaa backplatea repimään irti. Tulostaa vaan mittoihin sopivat spacerit (työntömitalla mittaa alkuperäisten metallisten spacereiden mitat, yms.) ja käyttää sopivan kokoisia ruuveja niin sehän on kuin ilmetty Noctuan SecuFirm2 kiinnitysmekanismi.
 
Viimeksi muokattu:
Miner-koneen Windows onnistui ilmeisesti jotenkin sotkemaan nuo GPU-kytkennät, en muuta keksi. Todella oikukkaasti buutin jälkeen löytää milloin mitäkin ja jos ei ole löytänyt kaikkia GPU:ta ja menee käynnistämään louhinnan, kaataa koneen. Eikö nyt luulisi, että ainakaan itse GPU:t on ihan OK, kun mainaus pelaa, kuva tulee ja joku perustestikin menee läpi normaaleilla tuloksilla? Laitehallinnassa näytti alkuun yhdelle GPU:lle, että ei toimi kunnolla, mutta kun poistin asennuksen ja se sitten buutin jälkeen asentui uudelleen, niin valitukset häipyi.

GPUZ löytää kyllä aina kaikki GPU:t, mutta esim. Radeonin oma ajurisofta ei. Tein nyt sellaisen tempun, että poistin koko Radeon-softan, sen ajurit ilmeisesti kuitenkin jäivät. Ja Teamredminer osaa laittaa compute-moden päälle ilmankin Radeon-softaa. Onnistuin nyt taas parhaillaan saamaan 2xGPU louhimaan.

Ei nyt viitsisi koko konetta vetää nollille, mutta olisiko joku "syvällinen" siivous, jonka voisi tehdä ja saisi nollattua nuo GPU-asennukset? Että lähtisi niiden kanssa puhtaalta pöydältä. Aikaa palanut jo ihan kylliksi, että sen puoleen olisi kyllä voinut vetää Windowsin perusasetuksille, mutta kun siinäkin oli oma teutarointi, että onnistui pitämään ajuripäivitykset pois, niin ei millään viitsisi.
 
Miner-koneen Windows onnistui ilmeisesti jotenkin sotkemaan nuo GPU-kytkennät, en muuta keksi. Todella oikukkaasti buutin jälkeen löytää milloin mitäkin ja jos ei ole löytänyt kaikkia GPU:ta ja menee käynnistämään louhinnan, kaataa koneen. Eikö nyt luulisi, että ainakaan itse GPU:t on ihan OK, kun mainaus pelaa, kuva tulee ja joku perustestikin menee läpi normaaleilla tuloksilla? Laitehallinnassa näytti alkuun yhdelle GPU:lle, että ei toimi kunnolla, mutta kun poistin asennuksen ja se sitten buutin jälkeen asentui uudelleen, niin valitukset häipyi.

GPUZ löytää kyllä aina kaikki GPU:t, mutta esim. Radeonin oma ajurisofta ei. Tein nyt sellaisen tempun, että poistin koko Radeon-softan, sen ajurit ilmeisesti kuitenkin jäivät. Ja Teamredminer osaa laittaa compute-moden päälle ilmankin Radeon-softaa. Onnistuin nyt taas parhaillaan saamaan 2xGPU louhimaan.

Ei nyt viitsisi koko konetta vetää nollille, mutta olisiko joku "syvällinen" siivous, jonka voisi tehdä ja saisi nollattua nuo GPU-asennukset? Että lähtisi niiden kanssa puhtaalta pöydältä. Aikaa palanut jo ihan kylliksi, että sen puoleen olisi kyllä voinut vetää Windowsin perusasetuksille, mutta kun siinäkin oli oma teutarointi, että onnistui pitämään ajuripäivitykset pois, niin ei millään viitsisi.
Tarkasta myös riserit. Täällä yksi riseri oli todellakin mennyt rikki ja aiheutti aivan omituisia oireita. GPU kuoli kesken mainauksen ja bootissa ei korttia enää löytynyt ennen kuin asensi ajurit uusiksi, ynnä muuta sellaista.
Testasin riserin vielä uudestaan jälkikäteen täysin erilaisessa kokoonpanossa ja samanlaista sekoilua tuli sielläkin.
 
Tarkasta myös riserit. Täällä yksi riseri oli todellakin mennyt rikki ja aiheutti aivan omituisia oireita. GPU kuoli kesken mainauksen ja bootissa ei korttia enää löytynyt ennen kuin asensi ajurit uusiksi, ynnä muuta sellaista.
Testasin riserin vielä uudestaan jälkikäteen täysin erilaisessa kokoonpanossa ja samanlaista sekoilua tuli sielläkin.
Joo, mulla oli 2 GPU:ta risereilla kiinni ja sitäkin epäilin, otin irti ja nyt ovat vierekkäisillä x16-paikoilla lankussa kiinni. En tiedä, oliko syy tämä, mutta nyt lankussa sain ainakin nämä kaksi toimimaan, mutta jotenkin epäilytti myös tuo Radeon-softa, jonka myös päivitin, kun ihmettelin tätä sählinkiä.

On tässä nyt sentään 3/4 GPU:ta louhimassa parhaillaan, eli nyt tilanne ei edes ole huono, mutta etukäteen jo harmittaa mennä kokeilemaan 3. GPU:n laittamista riserin perään, jos taas alkaa show. Alkoi jo tuntumaan siltä, että pian on mainauskamaa myynnissä, jos ei ala löytymään vikaa.

Parhaillaankin esim. CPUID Hwmonitor ei löydä kuin 1xRX580 kiinni, vaikka 2 louhii menemään. Joku on pielessä edelleenkin. HWiNFO kyllä näyttää molemmat tietoineen päivineen, samoin GPU-Z.
 
Joo, mulla oli 2 GPU:ta risereilla kiinni ja sitäkin epäilin, otin irti ja nyt ovat vierekkäisillä x16-paikoilla lankussa kiinni. En tiedä, oliko syy tämä, mutta nyt lankussa sain ainakin nämä kaksi toimimaan, mutta jotenkin epäilytti myös tuo Radeon-softa, jonka myös päivitin, kun ihmettelin tätä sählinkiä.

On tässä nyt sentään 3/4 GPU:ta louhimassa parhaillaan, eli nyt tilanne ei edes ole huono, mutta etukäteen jo harmittaa mennä kokeilemaan 3. GPU:n laittamista riserin perään, jos taas alkaa show. Alkoi jo tuntumaan siltä, että pian on mainauskamaa myynnissä, jos ei ala löytymään vikaa.

Parhaillaankin esim. CPUID Hwmonitor ei löydä kuin 1xRX580 kiinni, vaikka 2 louhii menemään. Joku on pielessä edelleenkin. HWiNFO kyllä näyttää molemmat tietoineen päivineen, samoin GPU-Z.
Ddu:lla ajurit sileäksi ja uusi asennus. Omalla 5700xt oli tapana seota tietyissä peleissä ja ainoa mikä sen korjasi oli ajurien uudelleenasennus ddu:n jälkeen.
 
Joo, mulla oli 2 GPU:ta risereilla kiinni ja sitäkin epäilin, otin irti ja nyt ovat vierekkäisillä x16-paikoilla lankussa kiinni. En tiedä, oliko syy tämä, mutta nyt lankussa sain ainakin nämä kaksi toimimaan, mutta jotenkin epäilytti myös tuo Radeon-softa, jonka myös päivitin, kun ihmettelin tätä sählinkiä.

On tässä nyt sentään 3/4 GPU:ta louhimassa parhaillaan, eli nyt tilanne ei edes ole huono, mutta etukäteen jo harmittaa mennä kokeilemaan 3. GPU:n laittamista riserin perään, jos taas alkaa show. Alkoi jo tuntumaan siltä, että pian on mainauskamaa myynnissä, jos ei ala löytymään vikaa.

Parhaillaankin esim. CPUID Hwmonitor ei löydä kuin 1xRX580 kiinni, vaikka 2 louhii menemään. Joku on pielessä edelleenkin. HWiNFO kyllä näyttää molemmat tietoineen päivineen, samoin GPU-Z.
Voi olla myös emolevystä kiinni tuo. Itsellä oli yksi Asuksen Z170 lankku joko kadotteli GPU:ita oudosti. Välillä sai 4 toimimaan kun käynnisti biosin kautta, vaikka mitään ei biosissa muuttanut. Hirveä säätö aina, että suostu yli kolmea tunnistamaan :cautious: Meni hermot ja ostin suosiolla uuden lankun:)

Myös HiveOs säästää hermoja pidemmänpäälle. Paljon vähemmän outoja ongelmia. Toki sitä paha käyttökoneeseen laittaa.
 
Viimeksi muokattu:
Voi olla myös emolevystä kiinni tuo. Itsellä oli yksi Asuksen Z170 lankku joko kadotteli GPU:ita oudosti. Välillä sai 4 toimimaan kun käynnisti biosin kautta, vaikka mitään ei biosissa muuttanut. Hirveä säätö aina, että suostu yli kolmea tunnistamaan :cautious: Meni hermot ja ostin suosiolla uuden lankun:)

Myös HiveOs säästää hermoja pidemmänpäälle. Paljon vähemmän outoja ongelmia. Toki sitä paha käyttökoneeseen laittaa.
No emoa olen epäillyt kyllä. Emohan voi kärsiä lämmöistä, jota GPU:t aiheuttaa, jos on mainausluokan lukumääristä kyse?

Jos olisin aikeissa tosissaan olla, niin kyllähän tuo Windows pitäisi ajaa mäelle. On se sellasta sohlaamista välillä. Sen takia just meinasin, että jos harrastus alkaa tuntumaan työltä, niin täytynee lopettaa ja laittaa vehkeet myyntiin :)
 
Ddu:lla ajurit sileäksi ja uusi asennus. Omalla 5700xt oli tapana seota tietyissä peleissä ja ainoa mikä sen korjasi oli ajurien uudelleenasennus ddu:n jälkeen.
Joo, tuo voisi olla yksi juttu. Jotenkin nuo AMD:n softat ei ole ihan vakuuttaneet...

Ehdotuksia, millä tuon tekisi? Pitäisi tosiaan saada kone puhtaaksi kaikista "vanhoista jäljistä" tältä osin ja pistää uudestaan ajurit asentumaan uusiksi. Tää nyt on vähän hakuammuntaa vielä, kun ei ihan tiedä varmaksi, onko laitteistovikaa vai softaa, mutta softa mua epäilyttää, kun ainakin yksittäin GPU:t toimii. Tietysti se toisessa viestissä mainittu emo voi selittää tämmöstä kikkailua myös.

EDIT: Esim. tällä? Display Driver Uninstaller Download version 18.0.4.3
 
Joo, tuo voisi olla yksi juttu. Jotenkin nuo AMD:n softat ei ole ihan vakuuttaneet...

Ehdotuksia, millä tuon tekisi? Pitäisi tosiaan saada kone puhtaaksi kaikista "vanhoista jäljistä" tältä osin ja pistää uudestaan ajurit asentumaan uusiksi. Tää nyt on vähän hakuammuntaa vielä, kun ei ihan tiedä varmaksi, onko laitteistovikaa vai softaa, mutta softa mua epäilyttää, kun ainakin yksittäin GPU:t toimii. Tietysti se toisessa viestissä mainittu emo voi selittää tämmöstä kikkailua myös.

EDIT: Esim. tällä? Display Driver Uninstaller Download version 18.0.4.3
Se Windows mäelle, jos tuo on pelkästään mainaukseen tarkoitettu...
Mulla teki myös Z-170 lankku sitä, ettei mitenkään suostunut 3070 toimimaan kahden 3080:n kanssa. Nyt HiveOs:lla tuo lankku rullaa 10 gputa aivan ongelmitta (2x3080 ja 8x3070)
 
Millaisia hashrateja porukalla on täällä raptoreumin louhinnassa ja millaisilla asetuksilla (onko esim. Prossu kellotettu allcore, muisteille jotain erikoisempia kelloja tms?)

Itsellä pääkoneessa, joka louhii samalla eetteriä, 5800x vääntää keskimäärin n. 2KH/s vakiokellot päällä. (Pitänyt kiristellä jo kuukausia mutten ole "ehtinyt.")

5500u läppäri louhii sellaista + 500H/s.

Molemmat tuunattu full, onko nuo em. Paljon vai vähän? Mistä lähteä virittelemään? Googlella naftinlaisesti löytyy tietoa...

E: r-poolissa louhin.
 
Millaisia hashrateja porukalla on täällä raptoreumin louhinnassa ja millaisilla asetuksilla (onko esim. Prossu kellotettu allcore, muisteille jotain erikoisempia kelloja tms?)

Itsellä pääkoneessa, joka louhii samalla eetteriä, 5800x vääntää keskimäärin n. 2KH/s. Vakiokellot päällä (pitänyt kiristellä jo
10700k piirun verran alivoltitettuna vetää ~1KH/s 14/16 säikeellä peli/työkoneessa missä samalla mainaa 6900XT.
Tuossa olisi vielä 2x 11700k, 2x 5800, 2x 5800X ja 2x 3700X kiveä jotka voisi pistää mainaamaan. Jäähyiksi tulossa Zalman cnps17x.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
299 909
Viestejä
5 110 679
Jäsenet
81 715
Uusin jäsen
mikrom

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom