Koneen käynnistys ongelma!

Liittynyt
10.11.2018
Viestejä
209
Moro!
Eli mulla ongelmana et painan kopasta virrat päälle, muutaman sekunnin päästä sammuu ja käynnistyy uudelleen.
No sitten kun käynnistyy niin tulee kuva ja täytyy painaa f1 ja menee biosiin.
Ja siitten täytyy valita kovo ja boottaa normaalisti..näyttää et kopan yksi tuuletin on punaisella ( kuva).
Oon kattonu liitännät jne..mut en ite löytänyt vikaa!
Kone on vanha I5 2500k ja Asuksen mobo p8p67 pro rev 3.1!
Koneessa suht uus seasonicin poweri n.3v vanha about..
Onkohan tää kokoonpano tulossa tiensä päähän?
Ps. Linux mint koneessa!!

katso liitettä 1593029

IMG_20250906_191953.jpg


IMG_20250906_185747.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Ihan puhdas arvaus, mutta voisiko tuuletin olla hajalla ja kuluttaa liikaa virtaa, jonka takia suojamekanismi boottaa koneen. 530rpm näyttää joten epänormaalilta. Nappaa tuulettimen johto irti, ja kokeile mitä tapahtuu. Koneesi on kunnon antiikkia, joten vikaantuminen on mahdollista.
 
Kannattaa BIOS päivittää joka tapauksessa, vaikka vika ei ole siinä. Nyt sisällä oleva versio ei edes tue Ivyä..
 
Nyt otin tuon tuulettimen piuhan irti..sama käynnistys ongelma edelleen!
Mites tuo biosin päivitys käytännössä tapahtuu turvallisesti? Ja täytyykö kaikki uudemmat biosit päivittää vai voiko suoraan päivittää uusimpaan?
 
Oletko kokeillut sitä, että menet tuonne UEFI-asetuksiin ja otat sieltä "Load setup defaults" ja sitten "Save and exit"? Sillä saattaa lähteä pois tuo käynnistyksen aikana tuleva ilmoitus. Jos ei sillä tule kuntoon, niin sitten voi olla tarpeen vaihtaa emolevyn paristo uuteen, kuten tuossa jo yllä vinkattiin. Kannattaa myös tsekata ettei tuuletin ole ihan pölyn tukkima.
Minun mielestäni kannattaa hoitaa tuo probleema kuntoon ennen kun alkaa tehdä BIOS-päivitystä, koska jos koneen toiminnassa on jotain häikkää ja päivitys menee pieleen, niin sitten edessä voi olla paljon isompi ongelma.

Päivityshomma on aika simppeli, lataat vain uusimman tiedoston valmistajan sivuilta P8P67 PRO (REV 3.1) - Support ja purat sen USB-tikulle tai kiintolevylle. Joskus voi olla tarpeen lyhentää tiedoston nimi esimerkiksi muotoon 3602.ROM. Tuolla UEFI-asetuksissa löytyy Tools-valikosta EZ Flash, millä päivityksen voi tehdä. Ennen päivityksen aloittamista kannattaa tehdä varmuuskopio nykyisestä BIOSista. Ja jos päivitys tuntuu pysähtyvän pitkäksi aikaa paikalleen, niin odota kärsivällisesti. Joskus etenemispalkki voi pysähtyä pitkäksi aikaa, vaikka päivitys etenee taustalla koko ajan. Ohjelma ilmoittaa sitten kun päivitys on valmis ja pyytää sitten käynnistämään tietokoneen uudelleen. Päivityksen jälkeen voi olla tarpeen käydä lataamassa uudelleen Setup defaults -asetukset, tai tehdä CMOS-nollaus emolevyllä olevalla jumpperilla. Jos Windows ei käynnisty, niin silloin voi olla tarpeen käydä muuttamassa käynnistysjärjestystä.
 
Onko tuo alkanut siis juuri temppuilemaan vai muutoksia kokoonpanossa tapahtunut?
Tuohon voi vaikuttaa 1000 asiaa mut ois kiva tietää mistä lähtisi liikenteeseen ja tuon ainakin itse haluaisin tietää ihan ykkösenä.
Bios patteri voi tyhjentyä ja aiheuttaa sen että joka hiivatin käynnistyksessa pitää rukkailla asetuksia.
Otetaas pois vanha englantia höpöttävä ohje ja teen siis uuden jonka jaan kun valmis..
 
Viimeksi muokattu:
Siellä BIOS asetuksissa löytyy säätöjä tuulettimille. Pistät hälytysrajat sopiviksi.
Jos ei rajat pysy niin emon paristo on vaihdettava.
500 rpm on muuten ok mutta riippuu tuulettimesta ja emosta missä hälytys/pysäytysrajat tulee vastaan. Joskus ne ei tunnista matalia kierroksia ja pitää säätää hieman lisää jotta kierrokset tunnistuu.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
286 359
Viestejä
4 921 195
Jäsenet
79 169
Uusin jäsen
Fuirrandir

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom