23 minuuttia kertoo, miten pääkaupunkiseudun taksikaaos on riistäytymässä käsistä.
Lauantai-iltana taksikyydissä istunut mies yllättyi, kun taksikuski alkoi vaatia maksua käteisellä. Maksu kortilla ei käynyt mitenkään päin. Mies sanoi, ettei hänellä ei ole käteistä, mutta tämä vastaus ei kuskille kelvannut. Tilanne eskaloitui jonkinasteiseksi tönimiseksi ja rinnuksiin käymiseksi.
Jollakin tekosyyllä mies sai soitettua hätäkeskukseen, josta sanottiin että apua ei pysty lähettämään ja yksin on pärjättävä. Eri vaiheiden jälkeen tilanne ratkesi lopulta siihen, että mies otti jalat alleen ja juoksi pakoon johonkin suuntaan.
Myöhemmin poliisi soitti miehelle ja kysyi, haluaisiko tämä tehdä asiasta ilmoitusta. Poliisi kertoi, että vastaavia tapauksia on nykyään paljon. Mies kieltäytyi ilmoituksen tekemisestä, koska mahdollisen oikeusprosessin tapauksessa kunniavieras saisi tietoonsa hänen nimensä ja kotiosoitteensa.
Heikelä ja Koskelo spekuloivat, että pääkaupunkiseudun taksibisnes on valumassa järjestäytyneen rikollisuuden piiriin. Siellä on ollut mm. tapauksia, jossa 5-6 klaanilaista päivystää suositulla taksitolpalla ja päästää oman klaanin auton jonon kärkeen. Homma on menossa jo siihen pisteeseen, että klaaniin kuulumattomilla ei ole enää asiaa suosituimmille taksitolpille.