Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ja et osannut ennakoida tätä?Tällä hetkellä vituttaa se, että tältä kylältä ei saa ruokaa tähän aikaan mistään. Olisi pitänyt käydä kaupassa ennen oluen lipittämistä. Loman alku on ankea nälkäisenä
Taitaa olla ihan EU tasolla asetettuja nuo rajat. Rahanpesu jne.Osuuspankin asettamat talletus rajoitukset automaatissa.
Tullu myytyä parin päivän aikana projekti auto ja yksi moottoripyörä. Ostajat maksaneet käteisellä. Automaattiin voi tallettaa vain 1000e/kk. Kiva olla taskut täynnä seteleitä. Ja konttorille en mene.
Juu, toi menee kokoajan vammaisemmaksi, jos edes nostaa käteistä, niin kysellään, että mihin tarkoitukseen. Vittuako se niille kuuluu mihin omat rahansa käyttää...Osuuspankin asettamat talletus rajoitukset automaatissa.
Tullu myytyä parin päivän aikana projekti auto ja yksi moottoripyörä. Ostajat maksaneet käteisellä. Automaattiin voi tallettaa vain 1000e/kk. Kiva olla taskut täynnä seteleitä. Ja konttorille en mene.
Esim saksassa käytetään käteistä ihan pirusti, ja ei sitä noin kytätä.Taitaa olla ihan EU tasolla asetettuja nuo rajat. Rahanpesu jne.
Voi ollakkin, mutta tuo 1000€/kk ei ole mikään maksimi. Tuo ihan henkilö/pankkikohtaista. Ja toki saman pankin asiakkaiden keskenkin vaihtelee. Eli asiakasprofiili sanelee. Itsellä on esim tuo raja on 3000€/kk. Kaverilla samassa pankissa on 2000€/kk jne.Taitaa olla ihan EU tasolla asetettuja nuo rajat. Rahanpesu jne.
Ei se ole oikeastaan turhaa, muistuttaa vaan tyhmiä ihmisiä ajamaan nopeusrajoitusten mukaan!Olen vuoden ajan hiljentänyt turhaan kameran kohdalla kehä ykkösellä.
Jep, kameroiden pointti on (pitäis olla), että ne laitetaan paikkoihin, jossa on hyvä hidastaa. Esim. vaikeisiin risteyksiin. Näissä onkin yleensä lyhyen matkaa hitaampi nopeusalue, jota ei muuten vissii kunnioiteta. Sit on näitä, joilla pyritään yleisnopeutta pitämään kurissa.Ei se ole oikeastaan turhaa, muistuttaa vaan tyhmiä ihmisiä ajamaan nopeusrajoitusten mukaan!
Pidetään turvallisuus mielessä jatkossakin.
Mietinkin et keitä nämä on ketkä pudottaa mittarinopeuden 90->75 kun ajetaan 80 alueella. Ihan rohkeasti vaan. Se 90 on mullakin mittarissa ja todellista 84. Ei siitä sakkoja tule.Olen vuoden ajan hiljentänyt turhaan kameran kohdalla kehä ykkösellä.
Nojoo nojaa, itse tässä lykkäillyt pyöräilylasien ostoa, kun on noita muitakin rahareikiä ja haluais kunnolliset talveksi. Viikko sitten ajellessa joku hyttynen lenti suoraan silmään niin pahasti, että meni osittain kyynelkanavaa pitkin suuhun.Oletan, että tämä on metafora? (jos ei, niin hyvin kummallinen ja random-ärsytyksen aihe)
Ja menee vaan pahempaan suuntaan taatusti. Just äiti kerto et oli pankista hakenut käteistä vähän enemmän ja pankkivirkailija alkoi kyselemään rahojen tarkoitusta. Kuulemma syy kyselylle oli se, että tiedoissa ei näkynyt useita vastaavia nostoja. Eli toisinsanoen jos nostelis usein isoja summia käteistä, niin se olis ihan ok(?)Juu, toi menee kokoajan vammaisemmaksi, jos edes nostaa käteistä, niin kysellään, että mihin tarkoitukseen. Vittuako se niille kuuluu mihin omat rahansa käyttää...
Eihän näillä tapauksilla ole koskaan kuin nämä kaksi vaihtoehtoa. Kaveripiirin pitää vaihtua, jotta jotain voi tapahtua eli käytännössä uskoontulo on sellainen, jossa suunta kääntyy riittävän paljon. 99% päätyy mullan alle ns. ennen aikojaan.Alkaa vaan vahvemmin vaikuttamaan, että tuo entinen kaveri alkaa olemaan sen verran syvällä, ettei sieltä pääse ulos. Vaihtoehdoiksi näen lähinnä kuoleman tai jonkun ihmeen, jonka keinoin sitä järki tulisi päähän.
Miksi suomessa pitää tienviitat olla niin olemattoman pieniä, ettei niitä saa kunnolla luettua / niitä ei vaan ole edes pistetty.
Voin ehkä olla ainoa, jota tämä silloin tällöin kyrsii.
Blondi olo tulee, mutta ihan oikeasti olen luullut että ihmiset yleensä näkee lukea nuo tienviitat. Oma kaukonäkö niin huono että lasit pääsee kunnon testiin vasta auton ratissa. Siinä huomaa kuinka kaukaa näkee lukea vastaantulijan rekkarin yms. Kuvittelin vain etten saa laseillakaan korjattua näköä tavalliselle tasolle eli niin että voisin joskus ehtiä himmata ennen sitä valkoista pientä tienviittaa mutta senhän näkee lukea vasta kohdalla.Miksi suomessa pitää tienviitat olla niin olemattoman pieniä, ettei niitä saa kunnolla luettua / niitä ei vaan ole edes pistetty.
Voin ehkä olla ainoa, jota tämä silloin tällöin kyrsii.
Edit: tarkoitin erityisesti katujen nimien kylttejä.
Olin ilmeisesti mitannut maalin riittävyyden liian optimistisesti, kun se loppui kesken viimeisen seinämän kohdalla. Hain sitten Bauhaussista hain pienen purkin maalia, jota ei oltu suljettu asianomaisesti. Seurauksena maalit kaatui asfaltille ja kengille heti kun nousin autosta. Siitä sitten putsaamaan paikkoja ja uusi 30 kilsan hakureissu perkele..
No itse edellisessä kämpässä hain tyytyväisenä maalipurkin, että maalaan hiukan listoja. Sisälle tullessa onnistuin sitten kompuroimaan sen verran että maalipurkki kopsahti kyljelleen ja eiköhän siinä ollut kansi sitten vähän löysällä ja koko purkki levisi siihen eteisen lattialle. Vähäsen meinasi syljettää.
Tuo on kyllä syvältä, erityisesti jos tuli isompi putsausoperaatio.
Joskus on kaatunut puolillaan ollut iso maalipurkki asfaltille, jossa oli hemmetin tymäkkää kivijalkaan tarkoitettua tavaraa. Naapurin koira oli päässyt karkaamaan, yritin saada kiinni ja samalla kengät ottivat kiinni maalipurkin kahvaan kohtalokkaasti. Näkyi valumajäljet vielä useamman vuoden asfaltissa.
Joskus ostin litran purkin kontaktiliimaa, kun onhan se nyt kymmenen kertaa halvempaa kuin pikku tuubissa. Avattuja maaleja, liimoja yms. kannattaa säilyttää ylösalaisin varaston hyllyllä, ettei pääse kuivumaan... Eikuvoiper...![]()
Oliko rälläkällä sattumoisin vedetty hyvä u-lukko rikki?Oli taas pyörä pöllitty, jo toinen vuoden sisään. Vituttaa, siinä oli hyvä U-lukko ja suht arvokas maastopyörä, oli vaan lukonpalaset lattialla kun menin kattomaan, vieläpä kerrostalon kellaritiloista alakerrasta, hienoa taas ollu huumenistit asialla. tästä pistin asiaa sähköpostilla isännöitsijälle, kun tässä pari huumeveikkoa yms epämääräistä asuu, joten lienee ollut heidän "tuttaviaan" asialla, tuonne kellarin kun ei pääse ilman avainta, tai että joku päästää..
Paikkakunta Oulu, joten ei ihmetytä täältä pyöriä häviää. Ja lienee myös kärkeä huumenuorten lukumäärässä, tosin ei tuosta tiedä minkälainen kulkija ton vei.
En tiiä, mutta samalla reissulla oli tän taloyhtiön ulkoovi vedetty paskaksi, tässä asuu vähän epämääräistä sakkia, joten samoilla työkaluilla varmaan, en tiiä siellä kellarissa on kyllä pistokkeitakin mistä saa virtaa, joskus kauan sitten piti puhelinta ladata, kun ei ollu tullu jostais syystä sähköt vielä auki kun muutin.Oliko rälläkällä sattumoisin vedetty hyvä u-lukko rikki?
Noi hyvät u-lukot pitäis kestää järeät voimapihditkin. Ainakin tämän hesarin pyytämän poliisin testin mukaan jopa Bilteman 20e u-lukko kesti sellaiset.
"Pasilan poliisitalon lattialla on rivissä työkaluja pienistä sivuleikkureista järeisiin voimapihteihin. Helsingin poliisin rikoskomisario Hannu Kortelainen ja vanhempi rikoskonstaapeli ja Jussi Perkola ovat lupautuneet Helsingin Sanomien pyynnöstä kokeilemaan, miten erimalliset pyörän lukot hajoavat ja kauanko murtamiseen menee aikaa."
![]()
En tiiä, mutta samalla reissulla oli tän taloyhtiön ulkoovi vedetty paskaksi, tässä asuu vähän epämääräistä sakkia, joten samoilla työkaluilla varmaan, en tiiä siellä kellarissa on kyllä pistokkeitakin mistä saa virtaa, joskus kauan sitten piti puhelinta ladata, kun ei ollu tullu jostais syystä sähköt vielä auki kun muutin.
Pistin tuosta isännöitsijälle viestiä, pitäisi kait tulla häätöjä, mutta hidasta tuntuu olevan, saisivat vuokranantajat vähän katsoa mitä huumehörhöjä ottavat asumaan.
Juu, akkurälläkät taitaa olla aika yleisiä työkaluja tuollaisissa "keikoissa". Samoin nykyään on jo kätevästi reppuun mahtuvia hydraulisia voimapihtejä joilla menee tuollaiset poliisien testissä kestäneet U-lukotkin helposti poikki eikä kuulu kuin pieni napsahdus.Mihin niitä pistokkeita tarvii? Et ole kuullut akkutyökaluista? Itse olen (oman) pyörän lukon vetäissyt poikki akkurälläkällä ja ei siinä mennyt kuin n. sekunti. Ei tosin ollut U-lukko. Yhdellä työmaalla ensin varastettiin työmaalta työkaluja, mm. akkurälläkkä. Seuraavana yönä lukittuun konttiin murtauduttiin akkurälläkällä. Mistä lienee sellaisen saaneet käsiinsä...
Kappas, tuollaisen reppuun mahtuvan hydraulisen teräsleikkurin saa 90e millä vetää kaikki u-lukot paskaksi. Parasta siis säilyttää fillaria parvekkeella jatkossakin.Juu, akkurälläkät taitaa olla aika yleisiä työkaluja tuollaisissa "keikoissa". Samoin nykyään on jo kätevästi reppuun mahtuvia hydraulisia voimapihtejä joilla menee tuollaiset poliisien testissä kestäneet U-lukotkin helposti poikki eikä kuulu kuin pieni napsahdus.
Paperitoukat vituttaa. Mulla on pari kangasverhoiltua säilytyslaatikkoa, toinen olohuoneessa ja toinen makkarissa, ja nuo saatanan elukat on varmaan perustaneet niihin synnytyslaitokset. Päivittäisiin rutiineihin mulla kuuluu nykyään kurkata noihin laatikoihin, ja joka helvetin ilta kannen alla vilistää toukka tai pari. Näiden lisäksi kylppärin lattialla tulee havaintoja joka ilta, siellä seassa myös tavan sokeritoukkia. Varmaan 3-10 yksilöä noita tulee havaittua nykyään päivässä. Tämä on kai aika paljon? Olen nyt reilun kuukauden ajan ruvennut tappamaan niitä tavattaessa, mutta loppua ei näy. Ahdistaa että missähän muissa paikoissa niitä hengailee mistä en ole vielä tietoinen.
Vituttaa kun on asunut tässä vuosia ilman mitään ongelmaa, vain toukka tai pari silloin tällöin kylppärissä, mutta nyt kun pitäisi saada kämppä myytyä niin raamatullinen infestaatio alkoi about saman tien kun tein myynti-ilmoituksen. What to do?
Ainakin tässä kerrostalossa yksi osakas päätti itse kutsua myrkytyksen omaan asuntoonsa samasta syystä. Maksoi jonkin verran, muttei mahdottomasti ja kuulemma toukat hävisivät tehokkaasti veks. Myrkyttäjän mukaan vaikutus säilyy lisäksi parin vuoden suuntaan muistaakseni.
Harvaa taloyhtiötä kiinnostaa tehdä näiden toukkien suhteen mitään toimenpiteitä. Tietysti yhden kämpän myrkyttämällä ne eivät mihinkään katoa, mutta jos itselläni olisi sama ongelma niin ei kiinnostaisi karvan vertaa vaan laittaisin toukat vain oman kämpän myrkytyksen kautta (enemmän) naapurien kiusaksi, ja nauttisin itse omasta elämästäni.
Jos myyt kämppää niin eihän sun tarvitse toukista mainita mitään. Niistä ei voi kaupan jälkeen valittaa mitenkään, eli ei ole sinun ongelmasi.
Muoks: omakotitalossa ehkä vain kylmästi myrkyttäisin ja möisin
Joo akkurälläkkö on hyvinkin voinut olla, nojoo tässä kuitenkin asustelee pari sellasta epämääräistä asujaa, jotka ei nyt varmaan itse tehtaile rötöksiä, mutta niillä kulkee koko ajan vieläkin epämäärisempää vierasta ja epäilty tässä naapurin kanssa jolta kans hävisi tavaraa, että saisi häädöllä rauhaa, mutta saa nähä mitä käy.Mihin niitä pistokkeita tarvii? Et ole kuullut akkutyökaluista? Itse olen (oman) pyörän lukon vetäissyt poikki akkurälläkällä ja ei siinä mennyt kuin n. sekunti. Ei tosin ollut U-lukko. Yhdellä työmaalla ensin varastettiin työmaalta työkaluja, mm. akkurälläkkä. Seuraavana yönä lukittuun konttiin murtauduttiin akkurälläkällä. Mistä lienee sellaisen saaneet käsiinsä...
Jos näkisit sen narkkarin kantaman puukon tms pistimen ja kuinka paljon siinä maksankappaleita, varmasti arvostaisit omaa henkeäsi enemmän, en ite juurikaan uskalla mennä, ties kuinka monta pikkulasta on sillä vehkeellä puukotettu.Voi että kun näkisi jonkun narkin sahailemasa lukkoa. Saattaisi leuka murtua, toki sen takia kun kompastuipaetessaan.
Narkkari pöllii fillarin ja sotkee ja vandalisoi varaston = sakkotuomio jota ei maksa tai korkeintaan joku pieni tuomio (yhdistettynä 30 muuhun toilailuun -> parin kk istuminen täyshoitoon).Voi että kun näkisi jonkun narkin sahailemasa lukkoa. Saattaisi leuka murtua, toki sen takia kun kompastuipaetessaan.
Kunhan ei ole todistajia eikä kukaan pysty tunnistamaan...Eli jos näkee tuollaisen tositoimissa niin taitaa olla fiksuinta toivotella hyvät päivänjatkot ja poistua takavasemmalle![]()
Talvisaikaan rengasväittely monessa eri ketjussa.
Iso-isäkin poltti tupakkaa 70-vuotta eikä se mitään syöpää saanut.
Kitkat on tarkoitettu alunperin lumelle ja etelässä ei kovin paljon lunta ole, vaan joko paljas avaltti joka kuluttaa kitkat heti loppuun, tai sitten mustaa jäätä jolloin kitkat on yhtä turvalliset kuin kesärenkaat.
Muut käyttäköön mutta ite en niihin enää koske.