- Liittynyt
- 11.05.2020
- Viestejä
- 313
Tää on niin tuttu mantra. Kiva yrittää palvella asiakasta kun hyllyt huutaa eioota ja toimittaja lupailee että ehkä ens vuonna. Joku elintärkeä järjestelmä alhaalla ja kaipaisi osia mitä menee jatkuvasti, eli ihan no-brainier pitää varastossa. Mutta kun ei käy päinsä. Sitten haetaan jostain random tukusta nolla-aleilla ja myydään lähes nahkoineen asiakkaalle sen sijaan että olisi tilattu ajoissa hyvillä alennuksilla ja saatu parempi kate."Ennakkoon ei saa tilata mitään vaan kohdistetaan se projektille." tjsp
Ennen meiltä haki kilpailijatkin paljon tavaraa koska tiesivät että aina on hyllyssä, eivätkä kyselleet hintoja kunhan tuotteen sai heti näppiin ilman häslinkiä. Kummasti vähentynyt laitemyynti ja johdon ratkaisu tähän on se että yritetään väkisin myydä kohdekäynneillä jotain mitä asiakas ei oikeasti tarvitse. "Ennakoivaa huoltoa" jne... Näin asiakaslähtöisenä työntekijänä korpeaa älyttömästi mennä pörssikorporaation ajatusmaailman mukaan, kun tietää että asiakassuhteet kärsii ja firmalle jää jopa vähemmän käteen kuin kunnolla palvelemalla, mutta koska ne excelit näyttää sen hetken punaista kun varaston arvo on korkealla niin parempi sitten kai näin. (?)
Ja normaalina aikana katastrofi ei olisi niin suuri, mutta tosiaan nyt kun toimitusajat voivat olla viikkojen sijasta kuukausia niin aika hyvin torppaa koko huoltopuolen idean.