Järjestelmä kaatuu idle-tilassa, WHEA_Uncorrectable_Error 0x124

Liittynyt
14.01.2026
Viestejä
1
Järjestelmä vetää jatkuvasti fataaleja blue screenejä (WHEA_Uncorrectable_Error 0x124) ollessaan idle-tilassa. Kestää yleensä noin 15-45 min idlessä ennen kaatumista. Rasituksessa kaatumisia ei toistaseksi ole tapahtunut. Googlettelun mukaan suurin todennäköisyys vialle rautavika prossussa, mutta en haluaisi lähteä vielä prossukaupoille, jos asioita voidaan sulkea pois tai uusilla BIOS-asetuksilla esimerkiksi pidentämään vielä käyttöikää.

Specsit:

Käyttöjärjestelmä: Windows 11
Prosessori: AMD Ryzen 9 5900X 12-Core, 4,8 GHz
Jäähyt: Arctic Liquid Freezer (AIO)
RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4 3600 Mhz CL18, 32 GB
Näyttis: Asus, NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti, TUF Gaming OC Edition
Emo: TUF GAMING X570-PLUS, BIOS uusin versio
Virtalähde: ASUS ROG Strix 850W Gold

Mitä on jo kokeiltu:
  • Ohjelmistot ja ajurit:
    • BIOS: Päivitetty uusimpaan saatavilla olevaan versioon.
    • Chipset: Asennettu uusimmat AMD Chipset -ajurit.
    • Tallennustila: SSD-levyn kunto tarkistettu Kingston SSD Manager x64 -ohjelmalla (terveystesti OK).

  • Virransäästöasetukset (BIOS):
    • Global C-state Control asetettu tilaan Disabled.
    • Power Supply Idle Control asetettu tilaan Typical Current Idle.
    • Tulos: Ei vaikutusta, kaatuilu jatkuu.

  • Jännitteen nosto (Vcore Offset):
    • Kokeiltu CPU VDDCR Voltage Offset Mode (+).
    • Testatut arvot: +0.050V ja +0.075V.
    • Tulos: Kaatumisväli vaihtelee, mutta järjestelmä ei ole vieläkään vakaa.

  • Muistit ja lokit:
    • MemTest86 ajettu läpi virheittä (DOCP päällä).
    • Windowsin Event Viewer tarkistettu: Ei WHEA-Logger (ID 18) -virheitä. Kone tekee ns. "hard resetin" ilman lokimerkintää.

  • Havainnot vakaudesta:
    • Kone ei kaadu koskaan rasituksessa.
    • Kaatuilu on täysin satunnaista idlessä.
    • Jatkuva kevyt kuorma (kuten Twitch-striimi) estää kaatumisen ainakin toistaiseksi-
Kysymys foorumille: Kun BIOS, ajurit ja SSD-levy on jo varmistettu ja alkeelliset jännitekikkailut eivät riitä, onko tässä kyseessä selvä prosessorivika (viallinen ydin, joka ei kestä matalaa jännitettä), vai voisiko emolevy tai virtalähde oireilla näin nimenomaan idlessä? Kokoonpanoni ikä prosessori mukaan lukien hieman alle 4 vuotta ja harmittaa kyllä jos joutuu jo nyt prossukaupoille. Apua otetaan vastaan.
 
Virtalähde/emolevy oireilut yleensä kai ilmenee (alkaa) ns. cold bootista jännitteet voi heitellä normaalia enemmän (elektrolyyttisien kondensaattorien latautuminen), mutta epävakaisuus voi korjaantua kun koneen boottaa uudelleen cold bootin jälkeen. Ensimmäisenä tosin itellekin tulisi mieleen idle clock cpu asetukset ja virran säästö/cpu voltaget. MemTestiä eneemmin käyttäisin muistia ja konetta enemmän rasittavaa ycrunchia/tms. muistin asetuksien viilaamiseen.
 
Viimeksi muokattu:
Windowsin virransäästö pois.

Myös näytönohjain voi oireilla noin, että ei se ole kirkossa kuulutettu että se on prosessori.
Tässä kohtaa varmaan tietokonehuolto voisi olla oikea tie, jos varaosia joilla voi testata ei ole.

Kaatumisen jälkeen olisi hyvä myös tarkistaa windowsin tiedostojärjestelmän kunto:
chkdsk /F
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
sfc /scannow
 
Eräs Intel pohjainen kone taas teki juuri samaa kunnes muistit vaihdettiin.

Rikki voi olla siis mitä tahansa.
Kokeilisin ajaa vuorotellen muisteja, prossua pienemmällä kellolla alkuun jos niistä saisi vihjeitä mikä kanittaa.
 
Tuon prosessorin muistiohjain ei tue 3600MHz:n muisteja. BIOS:sta kannattaa jokatapauksessa pakottaa muistit 3200MHz:hen.

Mulla sama prossu ja saman kaltaisia ongelmia oli. Tosin mulla kaatui myös rasituksessa. Ongelmat ei alkanut heti asennuksen jälkeen vaan siinä meni pari vuotta, tuon fixin jälkeen ei ole enää kaatunut.

Note to self: muistit täytynee ostaa prosessorin muistiohjaimen mukaan jatkossa.
 
Mikään prosessori ei taida virallisesti tukea 3600MHz muisteja, mutta jos ne kuitenkin rasituksessa toimii ok, niin ei välttämättä ole niissä vika.

Testaisin prosessoria lataamalla Ryzen Masterin ja laittamalla prosessorin Eco Moodiin tai kiinteille kelloille. Voi olla, että single thread boosti ei toimi oikein , ja sehän boostaa 4.8GHz+, kun prosessori on idlessä (ei kuormitusta muilla ytimillä).
 
Mikäs SSD koneessa on? Kirjoitit, että Kingstonin ohjelmalla olet tarkistanut, joten ei kait koneessa ole surullisenkuuluisaa NV2/NV3 levyä?
 
Samoja ongelmia oli joskus X570 Aorus Masterilla. Korjaantui silloin palaamalla vanhempaan biosiin. Nykyään tosin toimii uudemmillakin.

- jos curve editorilla säädetty jännitteitä, --> Off

- muistiasetukset defaultille

- Windowsista min processor state --> 5%

- PCI Express → Link State Power Management --> Off

- Resizable bar pois

- SoC-jännitettä pykälä ylöspäin ja vaikka LLC pykälää korkeammalle

- jos bios päivitetty hiljattain, koita vanhempaa biosia
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
297 786
Viestejä
5 075 390
Jäsenet
81 384
Uusin jäsen
Spaceman92

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom