- Liittynyt
- 24.12.2016
- Viestejä
- 569
Mä en kyllä mistään noista yllä olevista viesteistä saanut käsitystä että siellä puhuttiin "huippukoodarina" jostain sankarikoodaajasta joka vetäytyy pimeään koppiin energiajuoman ja pizzan kanssa ja tulee sieltä valmiin koodin kanssa ulos. Vaan sellaisesta joka uskaltaa code reviewssa pistättää purkkaspagetin uusiksi välittämättä siitä miten hankala se on selittää projektijohdolle, ja joka marssii whiteboardille kun pitää selittää tiimille miten se helvetin hankala kilke saadaan pelaamaan. Se tyyppi joka tekee tiimistä kuin tiimistä paremman, jonka tiimistä jokainen lähtee parempana koodarina kuin sinne meni.
Myönnetään että siinä oli myös omaa laveaa tulkintaa, kuten nyt myös tuossa sinunkin vastauksessasi omasta pointista. Ketjussa ei nyt ehkä suoraan noin ilmaistuna asia ollut (viimeisimmissä viesteissä), alla kuitenkin esimerkkiä että 200te koodari koodailee (yksin) sellaisen softan mihin menee muilla (tiimillä) puolivuotta.
Olen samaa mieltä noista muista, eli tyyppi joka nostaa tiimin tasoa, ei hyväksy puolivillaista purkkaspagettia, on valmis keskustelemaan stakeholderien kanssa asiasta ja osaa selittää tiimille miten asiat saadaan tehtyä. Lisänä ehkä vielä se, että ei kuitenkaan oleta olevansa kaikessa paras, tai että oma ratkaisu on aina paras. Tuosta en ole mitenkään eri mieltä, enkä viestissäni muuta väittänytkään. Tuollaisia tyyppejä vaan on myös sen ns. "rockstara"-skenen ulkopuolella, ja tunnen monia. Jokaisella kerralla otan viereen tuollaisen kaverin kuin jonkun ylimielisen yksinkodastejlijan joka tekee mielestään aina kaiken paremmin, hieman harhaisesti.
Tiedan paljon koodareita jotka ovat yli 4 kertaa tehokkaampia kuin 50te koodarit. Eli ihan silla voi olla 200te koodari etta napputelee kuukaudessa sellaisen systeemin missa muilla menee puolivuotta.