Ifi Uno DAC, Win 11 ja UAC1

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Retale
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
18.10.2016
Viestejä
2 202
Ongelma on siinä, että aina kun käynnistän koneen DAC putoaa UAC1 tilaan. Kun usb-piuhan käyttää irti niin ongelma korjaantuu, mutta tämä pitää tehdä jokaisen käynnistämisen jälkeen uudestaan.

Kokeiltu on Ifin ajureilla ja ilman. Päivitetty myös Unon firmewire. On säädetty myös kaikki mahdolliset usb-virransäästön asetukset pois päältä niin Windowsissa kuin biosissa. Kokeiltu myös kytkeä suoraan koneeseen ja usb-hubin kautta.

En tiedä liittyykö ongelmaan, mutta Windowsin ääni asetuksissa, kun painaa testaa ääntä niin ekat noin puoli sekuntia jäävät kilinästä kuulematta. Muuten kyllä äänet toimivat kuten pitää ja ovat synkassa.

Koneena toimii Lenovon LOQ 15 Ryzen 7 7435hs prossulla ja RTX 4070 näyttiksellä. Kaikki usb-portit ovat vähintään 3.2 tai vastaavat.
 
Ei läytymyt ratkaisua.

 
No joo, ei mahda mitään ja tuo 24/96 on täysin riittävä kyllä omaan käyttöön, mutta periaatteessa olisi kiva ymmärtää koneen sielun elämää. Pääasia kuitenkin, että vika on näköjään Unossa eikä omassa koneessa. Kai tuo sitten jollain päivityksellä joskus korjaantuu.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
291 283
Viestejä
4 979 592
Jäsenet
79 995
Uusin jäsen
Osmanderi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom