Huawei korvaa Googlen palvelut omalla Huawei Mobile Services -paketilla uusissa puhelinmalleissaan

Huawein edustaja on tänään kertonut, että AppGalleryssä on noin 30 suomalaista sovellusta. Sovellusten porttaaminen HMS:lle sopivaksi onnistuu kuulemma todella nopeasti mutta monimutkaisten sovellusten kanssa saattaa mennä päiviä tai viikkoja.
Melko nihkeästi AppGalleryyn on tullut suomalaisia sovelluksia mutta ilmeisesti syynä on lähinnä palveluntarjojien haluttumuus kääntää sovelluksia HMS:lle sopivaksi. Jos halukkuutta löytyy, niin kääntämisen pitäisi olla suhteellisen vaivatonta.
“Me HSL:llä panostamme digitaalisten palveluiden kehittämiseen ja erinomaisen asiakaskokemuksen lisäksi haluamme tuoda palveluitamme tarjolle juuri sinne missä asiakkaammekin ovat. HSL-sovelluksen tekijöille Huawein AppGallery ja sinne sovelluksen tuominen ei ollut aiemmin tuttua, mutta lyhyt perehtyminen ja HSL-sovellukseen tehdyt pienet muutokset ovat sujuneet melko jouhevasti ja tukea on ollut Huawein suunnalta monipuolisesti saatavilla”, kommentoi HSL-sovelluksen konseptin omistaja Timo Kiiveri.
Seuraavaksi sitten Koronavilkku?
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 811
Viestejä
4 628 855
Jäsenet
76 112
Uusin jäsen
oakens

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom