Google siirsi Pixel 9a -älypuhelimen myynnin aloitusta komponenttiongelmasta johtuen

Juha Kokkonen

Ylläpidon jäsen
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
14 630
The Verge uutisoi Googlen lykänneen uuden Pixel 9a -puhelimensa myynnin aloitusta jonkinlaisesta tarkemmin määrittelemättömästä komponenttiongelmasta johtuen. Googlen edustaja Matt Flegal on kommentoinut Vergelle sähköpostitse, että yritys tarkistaa tarkemmin määrittelemättömän komponentin laatuongelmaa, joka koskaa pientä määrää Pixel 9A -laitteita. Myös Marques Brownlee mainitsee tuoreella ensituntumavideollaan, ettei hänellä olevasta laitteesta saanut toistaiseksi esitellä lainkaan ohjelmistoon ja käyttöjärjestelmään liittyviä asioita.

Tyypillisesti Google on aloittanut uusien tuotteidensa ennakkotilaukset heti julkaisun jälkeen, mutta nyt ennakkotilausjaksoa ei ole vielä avattu ja Google ilmoitti uutuuden tulevan Suomessa myyntiin ympäripyöreästi Huhtikuun alussa.

Myös io-tech on ollut Googlen lehdistöedustajaan yhteydessä, mutta asiasta ei toistaiseksi ole tarjolla tarkempaa tietoa. Suomalaiselle lehdistölle testikappaleet ovat olleet jo jakelussa, mutta laitteet on pyydetty välittömästi palautettavaksi Googlelle mitä ilmeisimmin samasta ongelmasta johtuen.

Lähde: Google briefly delays Pixel 9A release to investigate “component quality issue”
 

Statistiikka

Viestiketjuista
275 159
Viestejä
4 746 666
Jäsenet
77 271
Uusin jäsen
Riverbonfiree

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom