Google Pixel 4a esituotantomalli päätyi YouTube-kanavan testiin ennen julkaisua

FlyingAntero

ɑ n d r o i d
Tukijäsen
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
5 331

TecnoLike Plus -YouTube-kanava on julkaissut kattavan testin toistaiseksi julkaisemattomasta Pixel 4a älypuhelimesta. Espankielisellä videolla esitetään useita esituotantolaitteella ajettuja suorituskykytestien tuloksia, jotka XDA-sivusto on koonnut alla olevaan taulukkoon. Tulosten perusteella Snapdragon 730 järjestelmäpiirillä varustettu Pixel 4a on prosessorin suorituskyvyn suhteen samalla tasolla kuin Pixel 3 XL mutta jää grafiikkasuorituskyvyssä selkeästi toissavuoden lippulaivalle.
BenchmarkVersionQRD – Snapdragon 865Google Pixel 4 – Snapdragon 855Google Pixel 3 XL – Snapdragon 845Google Pixel 4a – Snapdragon 730Google Pixel 3a XL – Snapdragon 670
AnTuTu8.0.4 & 8.3.2565,384386,499278,647268,973192,779
Geekbench single-core5.0.2929600521548338
Geekbench multi-core5.0.23,4502,4992,1251,6281,226
GFXBench 1440p Aztec Ruins OpenGL (High Tier) Offscreen IFH5.0020161464.5
PCMark – Work 2.02.0.371612,6269,3118,9888,6876,881
Androbench Sequential Read (MB/s)5.0.11,459873659509301
Androbench Sequential Write (MB/s)5.0.1225189231188237
Androbench Random Read (IOPS)5.0.150,37837,60032,37633,42216,226
Androbench Random Write (IOPS)5.0.148,41041,34037,41739,05325,522
Androbench Random Read (MB/s)5.0.119514712613163
Androbench Random Write (MB/s)5.0.1189161146153100
Androbench SQLite Insert5.0.13,7053,2072,6271,9141,712
Androbench SQLite Update5.0.14,0143,9963,3332,4582,080
Androbench SQLite Delete5.0.15,0374,5584,0812,8262,471
Google on tyypillisesti julkaissut edullisemmat versiot Pixel-puhelimistaan I/O-kehittäjätapahtumassa mutta kuluvan vuoden tapahtuma jouduttiin perumaan kokonaan koronan vuoksi ja samalla Pixel 4a mallien julkaisu siirtyi hamaan tulevaisuuteen. Puhelimen odotetaan kilpailevan erityisesti Applen SE (2020) mallin kanssa $399 suositushinnalla. Alla on listattuna huhutut Pixel 4a puhelimen tekniset tiedot.
  • CPU: Qualcomm Snapdragon 730
  • GPU: Adreno 618
  • RAM: 6Gt LPDDR4X
  • Tallennustila: 64Gt UFS 2.1
  • Näyttö: Kamerarei'ällinen 5,81'':n näyttö, 2340 x 1080 resoluutio, 443 DPI, 60Hz:n virkistustaajuus
  • Takakamera: 12,2 MP Sony IMX363, f/1.73 aukkosuhde 1.4µm pikselikoko, OIS, EIS, LED salama, 4K videotallennus, automaattinen tarkennus
  • Etukamera: 8,0 MP Sony IMX355, f/2.0 aukkosuhde, 1.14µm pikselikoko, EIS
  • Yhteydet: 4G, Dual SIM, GPS, WiFi 5, Bluetooth, GLONASS, NFC
  • Liitännät: USB Type-C, 3,5mm kuulokeliitäntä
  • Turvallisuusominaisuudet: Laitteen taakse sijoitettu sormenjälkilukija
  • Akku : 3080 mAh
  • Ohjelmisto: Android 10
Lähde: Google Pixel 4a Performance Review tests the phone's Snapdragon 730
 

FlyingAntero

ɑ n d r o i d
Tukijäsen
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
5 331
Pixel 4a esituotantomallin mitat ovat 144.2 x 69.5 x 8.2mm eli puhelin olisi reilu puoli senttiä lyhyempi kuin edeltäjä Pixel 3a (151.3 x 70.1 x 8.2 mm) mutta suurinpiirtein saman verran pidempi verrattuna SE (2020) malliin (138.4 x 67.3 x 7.3 mm).
 
Liittynyt
27.10.2016
Viestejä
210
Ihan tyylikäs ja moderni luuri kuten Pixelit aina, mielenkiintoista nähdä koska julkaisevat ja mihin suomihinta asettuu.



Sen verran pistää silmään että ehkä rauta- ja softatiimin olisi kuitenkin kannattanut pitää ainakin yksi yhteinen palaveri. Saattaa tietysti mennä myös esituotantomallin piikkiin.

Tulosten perusteella Snapdragon 730 järjestelmäpiirillä varustettu Pixel 4a on prosessorin suorituskyvyn suhteen samalla tasolla kuin Pixel 3 XL mutta jää grafiikkasuorituskyvyssä selkeästi toissavuoden lippulaivalle.
Prosentuaalisesti single-core -tuloksissa 5% nopeampi, multicoressa 24% hitaampi. Ehkä ihan hyvä painotus.
 

FlyingAntero

ɑ n d r o i d
Tukijäsen
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
5 331
Prosentuaalisesti single-core -tuloksissa 5% nopeampi, multicoressa 24% hitaampi. Ehkä ihan hyvä painotus.
Kyllä se single core suorituskyky edelleen rokkaa peruskäytössä. Näkyy hyvin esimerkiksi tuossa Pixel 4a:n PCMark tuloksessa, joka on lähes tasoissa Pixel 3 XL:n kanssa. PCMark Work 2.0 -testi pyrkii simuloimaan yleiskäyttöä.


Sen verran pistää silmään että ehkä rauta- ja softatiimin olisi kuitenkin kannattanut pitää ainakin yksi yhteinen palaveri. Saattaa tietysti mennä myös esituotantomallin piikkiin.
Saattaa tosiaan mennä esituotantoversion piikkiin, kun ohjelmisto ei ole vielä lopullisessa kuosissa.
 
Liittynyt
19.10.2016
Viestejä
103
Tämä on kyllä vahvoilla Nokia 8 seuraajaksi, joka hajoilee jo käsiin (esim sammuu joskus kun kameran käynnistää)

Taitaa läpäistä kaikki toiveeni
-sama koko tai pienempi kuin nokia 8
-puhdas android ja pitkä tuki (päivitykset)
-kelpo kamera kun haluan vain tähdätä ja laukaista. Automatiikalla ilman mitään säätämistä. Tästä ei tietty varmuutta mutta näin voisi olettaa.
-riittävästi vääntöä ettei tahmaa käytössä (en pelaa)
-hinta alle 500€

Suomeen näitä ei taida virallisesti tulla?
 

Juha Uotila

Mobiilimiäs vol.2
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
18.10.2016
Viestejä
3 859
Suomeen näitä ei taida virallisesti tulla?
Tuskinpa tulee joo. Onnistuu kyllä Saksan google kaupasta tilaus kun vaan muuttaa osoitetiedot oikeiksi. Tai sitten jos odottaa hetken julkaisun jälkeen niin saanee suoraan Amazon.de:stä
 
Liittynyt
18.10.2016
Viestejä
32
Tuskinpa tulee joo. Onnistuu kyllä Saksan google kaupasta tilaus kun vaan muuttaa osoitetiedot oikeiksi. Tai sitten jos odottaa hetken julkaisun jälkeen niin saanee suoraan Amazon.de:stä
Kiinnostaa tietää, että miksi näitä ei olisi suomeen tulossa, kun kaikki muut Google Pixelit on tainneet tulla?
 

Juha Uotila

Mobiilimiäs vol.2
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
18.10.2016
Viestejä
3 859
Kiinnostaa tietää, että miksi näitä ei olisi suomeen tulossa, kun kaikki muut Google Pixelit on tainneet tulla?
Virallisesti ei ole mitään pixeleitä ollut suomessa. Ne mitä on jostain verkkokauppa.com:sta yms löytynyt ovat sitten niiden omaa "harmaatuontia" ulkomailta.
 
Toggle Sidebar

Statistiikka

Viestiketjut
89 504
Viestejä
1 828 970
Jäsenet
39 001
Uusin jäsen
datsun100a

Hinta.fi

Ylös Bottom