Google maps kartta katoaa zoomatessa

Liittynyt
31.10.2018
Viestejä
949
Ongelmaa ollut ennenkin, sain sen korjattua muistaakseni poistamalla käytöstä laitteistokiihdytyksen, mutta nyt ei tunnu enää mikään auttavan.

Eli kun google mapsissa zoomaan, kartta- tai satelliittinäkymässä, niin zoomatessa kartta ja kuva katoaa ja tilalle tulee vain harmaa tausta. Paikannimet kuitenkin näkyvät. Tässä esimerkkiklippi minkä löysin netistä

thread-293767391-8910902333643940802.gif



Olen poistanut kaikki selaustiedot mitä on mahdollista. Olen asentanut uusiksi selaimen ja kirjautunut uloskin. Firefoxilla zoomaus toimii normaalisti kartan näkyessä taustalla ja zoomaus on smoothia. Onko mitään ideoita mistä tämä voi johtua?
 
Viimeksi muokattu:
Webissä olevat kartta-ohjelmat joko tuottaa nuo karttassa olevat kuvat per zoom level lennossa sinun koneella olevan katseluohjelmalla esim verkkoselain ( vectori pohjaisesta datasta) tai ne on jo valmiiksi serveri puolella renderöityjä kuvia (rasteri). Firefoxin ilmeisesti pitäisi käyttää "hybridi" tapaa, eli ilmeisesti molempia. Tosin google mapsin käyttämä webgl (vectori) ilmeisesti voi olla disabloituna by default, joten tarkista se ensin.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
290 725
Viestejä
4 975 229
Jäsenet
79 831
Uusin jäsen
Seba2222§1

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom