• Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina noin klo 16:00 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>

Gddr5 vs Gddr5x

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Minkma
  • Aloitettu Aloitettu
Ja esim. GTX 1070 kaistanleveys on 256Gbit/s (Gddr5) ja 1080 on taas 320Gbit/s (Gddr5x) vaikka kumpikin sisältää 256bit muistiväylän.
 
Eli mitä eroa noilla käytännössä nyt on?
Jos kysyt asiaa siinä mielessä, että tarvitset apua näytönohjaimen ostamiseen, niin unohda koko juttu, puhutaan liian yksityiskohtaisista asioista kokonaiskuvassa. X kyllä kuulostaa sexikkäämmältä.

Jos tiede ja teknologia noin muuten on rakas harrastuksesi, niin io-tech on siitä muutaman sanasen kirjottanut tuonne etusivulle.

GDDR5X arkistot - io-tech.fi

Muistaakseni kyse on piiatomitasolla tehdyistä rakennemuutoksista, joilla muisteihin saatiin puristettua vielä lisää siirtonopeutta.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
276 775
Viestejä
4 762 028
Jäsenet
77 538
Uusin jäsen
jumppi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom