Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
soft reset
Tämän takia itse pyrin ostamaan vain äskettäin julkaistuja puhelimia. Moni tuon hintaluokan puhelin ei taida saada sitä ensimmäistäkään päivitystä, joten asiaan on hyvä ottaa laajempaa näkökulmaa. Esimerkiksi Sonyn vuoden vanhaa huippupuhelinta olisi saanut hiljattain hyvään hintaan ja tehoiltaan se olisi riittänyt pitkäksi aikaa, mutta Sony on luvannut tukevansa huippupuhelimiaan 2v ja halvempia vielä lyhyemmän aikaa, joten jätin ostamatta.Minun Nokia-kuutoseni on liisattu (työpuhelin) ja vuoden vanha, ja näin loppuu tuki. Varmaan yritysten IT-osastot ovat kovin tyytyväisiä jos Nokia tosiaan näin tekee.
Tietokoneissa on vain se ero, että ne ovat jo julkaistessa turvattomia, suurin osa läppäreista tuskin saa juurikaan mitään BIOS, Wifi, BT yms alemman tason ajuripaikkauksia, joita ei Windowsin mukana tule.Tämän takia itse pyrin ostamaan vain äskettäin julkaistuja puhelimia. Moni tuon hintaluokan puhelin ei taida saada sitä ensimmäistäkään päivitystä, joten asiaan on hyvä ottaa laajempaa näkökulmaa. Esimerkiksi Sonyn vuoden vanhaa huippupuhelinta olisi saanut hiljattain hyvään hintaan ja tehoiltaan se olisi riittänyt pitkäksi aikaa, mutta Sony on luvannut tukevansa huippupuhelimiaan 2v ja halvempia vielä lyhyemmän aikaa, joten jätin ostamatta.
Toisaalta millainenkohan meteli syntyisi läppärien kohdalla, jos Windowsia ei voisi enää päivittää 1-2 vuoden jälkeen ja valmistaja olisi estänyt kaikin mahdollisin keinoin muiden käyttöjärjestelmien asentamisen siihen. Ja puhelimien hinnat ovat nykyään samaa luokkaa kuin läppäreissä.
Saisi EU pakottaa valmistajat pidempään tuotetukeen, sillä pahaa tekee katsella käyttökelpoisten laitteiden muuttuvan ongelmajätteeksi tämän perseilyn takia. Itse voisin 1-2v jälkeen maksaa 10-20€/v päivityksistä. Niin turhaa ahneutta ja luonnonvarojen tuhlausta tämä, että suututtaa!
Omaan 7 vuotta vanhaan HP Elitebook 8470p läppäriin tuli esim. BIOS päivitys viime vuoden lopulla. Tosin tämä nyt onkin laatukone viimeisen päälle tuenkin osalta ja totta ettei suurinosa saa päivityksiä etenkään kiinalaisilta valmistajilta.Tietokoneissa on vain se ero, että ne ovat jo julkaistessa turvattomia, suurin osa läppäreista tuskin saa juurikaan mitään BIOS, Wifi, BT yms alemman tason ajuripaikkauksia, joita ei Windowsin mukana tule.
Nyt kun on käyttökokemuksia Nokia 6 Pie-pävityksestä, niin voi todeta, että paras versio oli 7.Ennen todella kevyessä käytössä pääsi 4 päivään, nyt kestää vain 2,5.
Itse olen ollut tyytyväinen Nokia 6:n Android Pie-päivitykseen ja akunkestoon. Päivityksen jälkeen akku hupeni todella nopeasti, mutta se johtui yhden sovelluksen sekoilusta. Reititysohjelma yritti jatkuvasti hakea sijaintitietoa. Sekoilevan ohjelman uudelleenasennuksella tilanne normalisoitui.
On tuossa Googlen Android Pie -päivityksessä jotain ehkä huonoakin. Yläpalkki ei näytä enää useaa notifikaatiota, vaan ne on korvattu pisteellä.
Kannattaa asetuksista lisätä uudestaan sormi tai sormet.Nokia 6 android 9 päivityksen jälkeen alkoi sormenjälkilukija temppuilemaan. Pitää monta kertaa yleensä painaa että tunnistaa.
Kannattaa asetuksista lisätä uudestaan sormi tai sormet.
Kannattaa poistaa sormenjäljet ja tehdä uudestaan. Mullakaan ei vanhat toiminu, mutta uusi sormenjälki toimi. Poistin vanhat ja tein uusiksi, niin rupes toimimaan....jaa niin ei näkyny listas...no sitte on vähän vaikea poistaa...5 sormenjälkeä sinne taitaa Nokia kutoses saada....Minulla ongelman kuvaus on aika mielenkiintoinen:
Bootissa hukkuu sormenjäljet. Puhelin ei anna lisätä jo olemassa olevaa sormenjälkeä, vaan kehottaa kokeilemaan toista sormea. Kun on lisännyt jonkin uuden sormen, alkaa myös vanhat toimimaan. Edelleenkään niitä ei kuitenkaan sormenjälkilistassa ole... Noh, kunhan sormet loppuu niin pitää sitten tehdä resetti. Tämä ongelma alkoi yllättäen pari kk sitten.
Siis mistä hiivatista tossa Nokia 6 (eka versio) löytyy sellainen näkymä jossa olisi kaikki asennetut appit ja niitä voisi siirrellä "työpöydälle"??
En keksi muuta keinoa siirtää niitä työpöydälle kuin poistaa ja asentaa uudelleen google play kaupasta, jolloin se laittaa automaattisesti kuvan sinne "työpöydälle" jos vaan on tilaa.
Eikö se yleensä androidissa ole aivan alareunassa oma nappinsa? Ei tossa ole mitään sille.
Järjetöntä.
Nyt tuli tietoturvapäivitykset Nokia 6:lle. 345mb
Ei, tekee kevyemmän resetoinnin. Sormenjäljet piti jostain syystä tehdä uusiksi.Mitäs tuo tekee, tyhjääkö puhelimen että pitää asentaa kaikki uudelleen ja tehdä asetukset?
Tässä oikea ketju https://bbs.io-tech.fi/threads/nokia-4-2.168082/unreadElisalla 4.2 hinnaksi laitettu 199 egeä.
Elisa - Verkkokauppa
Sama täällä ja jotenkin tuntuu että akun käyttö on vähentynyt... Sen 9 version jälkeen akkua kului todella helposti, nyt on ilmeisesti jotain päivitetty kun työpäivän jälkeen on helposti 60% akkua jäljellä...Nokia 6 (2017) asensin juuri toukokuun tietoturvapäivitykset.
Tämä on Nokia 3,5 ja 6 ketju. Täällä on tuolle puhelimelle ketju https://bbs.io-tech.fi/threads/nokia-4-2.168082/unreadKolmelta kaverilta mennyt 4.2 rikki muutaman päivän käytön jälkeen (rahat takaisin ja muiden luurit tilalle), yksi simahtanut latausportti, toisesta meni kaiutin mykäksi, ja kolmannesta jäi näyttö päälle täydellä kirkaudella eikä mikään auttanut ongelmaan... ehkä olivat ensimmäisiä linjalta tulleita "maanantai luureja", mutta taidan jättää ostamatta.
Ei ainakaan itselläni ole ollut koskaan ongelmia "wifejen" kanssa.Tuli muuten mieleen et oliks noissa nokia kutosissa jotain teknillisiä ongelmia WLAN:in kanssa ? Kaverilla on meinaan ollu jotain robleemaa esim. kotona Wifi-verkoissa.
Kohta se talvi on taas ni laitteetkin ovat viileämpinä.
Pakkaskestävyyshän ei ainakaan Nokia 6 vissiin ole kummoinen. Ei ole itsellä vielä tuota tehnyt mutta kuullut kyllä. Toivottavasti tulevassa Nokia 6.2 on hyvä jonka aion seuraavaksi hankkia kunhan tulee ja Nokia 6:sta loppuu tietoturvapäivitykset.Talvisin minun Nokia 6 huutaa repussa liiallista kylmyyttä. Kovilla pakkasilla ensin antaa muutamia ilmoituksia ja sitten jossain vaiheessa sammuu kokonaan.![]()
Kyllä ainakin Nokia 6:ssa.Onko näissä luureissa toiminut Dansken ID ?
Kyllä ainakin Nokia 6:ssa.
Siis kaupan kassalla asioidessa? On varsin tunnettu ja yleinen ongelma että MobilePay toimii erittäin hitaasti/huonosti useiden puhelinmerkkien/-mallien kanssa, mm. Noksun.Onko kellään muulla ongelmia mobile pay:n kanssa?