Endorfy julkaisi mATX-kokoluokan Signum M30 -kotelon ARGB-valaistuksella ja ilman

Kaotik

Banhammer
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
14.10.2016
Viestejä
24 762
Puolalaisten uutuuskotelo lupaa tarjota kompaktimmassa mATX-koossa kaiken saman toiminnallisuuden, mitä täyskokoiselta modernilta tietokoneelta voidaan odottaa.
endorfy-signum-m30-argb-splash-20260225.jpg

Puolan ylpeys Endorfy on julkaissut uuden kompaktin kokoluokan minitornikotelon. Uusi Signum M30 on saanut yhtiön mukaan inspiraationsa kookkaamman kokoluokan Signum 300:sta.



Endorfy Signum M30 on mATX-luokan minitornikotelo, josta tuodaan myyntiin kaksi varianttia: ARGB nimensä mukaisella valaistuksella ja valoitta jätetty Air. Kotelot on suunniteltu hyvää ilmankiertoa silmällä pitäen käyttämällä metalliverkkoa kotelon etureunassa ja katossa.

Uuden Signumin kompakti koko näkyy nopeasti jäähdytinyhteensopivuudessa, sillä tuetut jäähdyttimet etupaneelissa ja katossa voivat olla kooltaan maksimissaan 240 mm. Niiden lisäksi tuuletinpaikkoja löytyy yksi 120 mm takaseinästä ja kaksi 120 mm pohjasta pitämään virtalähdekammion lämpötilat kurissa. Kotelon mukana tulee esiasennettuna kaksi Stratus 120 PWM -tuuletinta joko tavallisena tai ARGB-varianttina mallista riippuen.


Endorfy Signum M30:n tekniset ominaisuudet:

  • Koko: 387x205x401 mm
  • Emolevytuki: mATX, FlexATX, mini-ITX
  • Asemapaikat: 2 x 2,5”, 2x 3,5”
  • Laajennuskorttipaikat: 4
  • I/O-paneeli: 1x USB-C 3.2 Gen 2×2, 2x USB-A 3.2 Gen 1, 3,5 mm kuuloke- ja 3,5 mm mikrofoniliitin
  • Näytönohjaimen maksimipituus: 345 mm
  • Prosessoricoolerin maksimikorkeus: 159 mm
  • Virtalähdetuki: ATX, max 180 mm
  • Tuuletinpaikat:
    • Edessä 2 x 120 mm
    • Katossa 2 x 120 mm
    • Pohjassa 2 x 120 mm
    • Takana 1 x 120 mm
  • Jäähdytituki:
    • Edessä max 240 mm
    • Katossa max 240 mm
Endorfy Signum M30 Air ja Signum M30 ARGB saapuvat myyntiin välittömästi. Yhtiö ei ilmoittanut tiedotteessaan koteloille suositushintoja.

Lähde: Lehdistötiedote (sähköposti)
 
Ihan hieno kotelo, mutta mielestäni tuo Signumin mesh ja sivulistat näyttää jotenkin halvalta ja levottomalta. Olin samaa mieltä myös edellisestä mallista.

Sitten itse kotelo ei ole mitenkään erikoinen. Voisi rohkeasti suositella kompaktin kokonaisuuden, jossa ei ole katossa tilaa kuin 120mm radille ja koko alle 30L.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
301 249
Viestejä
5 128 958
Jäsenet
81 963
Uusin jäsen
Renkar

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom