DDR5 SO-DIMM muistit pöytäkoneeseen.

mikkom81

mike_manning
Liittynyt
15.12.2017
Viestejä
726
Muisti hintojen raketoidessa täytyy olla luova ja löytää vaihtoehtoisia mahdollisuuksia.
Itse käyttänyt DDR3 ja DDR4 aikana So-dimm adaptereita pöytäkoneissa muistien tarkistamisessa ja testaamisessa. Miksi ei voisi myös toimia DDR5 aikakautena?

Pöytälaatikossa ollut reservissä DDR5 So-Dimm muistikammat, SK Hynix 2x8GB 5600 CL45, AliExpressistä tilasin 2kpl adaptereita muisteille. Postilaatikkoon toimitettuna n. 20 € sai adapterit noin kolmessa viikossa.
Nopeamminkin olisi tullut, mutta joulun pyhät sotkivat toimitusta. Nyt adapterit pöydällä ja muistit kiinni.

Testisetuppina toimii kyseinen kokoonpano:

- intel i3 12100f, OC 5,2ghz
- Asus Strix B660-F Gaming Wifi emolevy, joka mahdollista non-K OC:n
- X-muistit
- Asus Tuf RTX 3060 OC 12Gb
- 1Tb Kingston A2000 SSD
- Corsair RM650e
- Aerocool One Eclipse ATX-kotelo
- Windows 11

1000012424.jpg


Muistit kiinni, bootti Windowsiin nätisti, uudelleen käynnistys ja Biosista hieman muistiasetuksia ja kellotukset alkuun.
Muisteille "kevyt" kellotus 1,20V, 5980 CL40 - 45 - 45

CPUZ ja pienet testiajot.

8eb675a2-dd3b-4cfc-b73c-b4664fafebed-1_all_9168.jpg


Tästä näkee, kuinka kyseiset muistit toimii myös pöytäkoneessa. Varsinkin jos omistat tai saat halvalla So-Dimm muisteja ja pitää saada kone kasaan, niin aika simppeli ratkaisu.

Kunhan töiltä kerkiää, niin luvassa hieman pelitestejä ja AIDA muistiajot.
 
Hyvä että joku testailee. Kiitos!

Mitkä adapterit ostit? Oisko heittää linkkiä?
Vertaatko peli testeissä johonkin muihin muisteihin?
 
Kyllähän ne kiinassa tehdään toki, Myyjän tietojen perusteella kiinnasta tulee.
Njuu, kuten totesin, niin jotkut on saksan varastossa jos on nopeasti vaa tarvetta.. kaipa näitä muualtakin löytyy jos tarvetta. Ei sen kummosempaa ollu
 

Statistiikka

Viestiketjuista
296 912
Viestejä
5 063 185
Jäsenet
81 236
Uusin jäsen
Ismo80

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom