Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kiitos datatronicille asian nopeasta hoitamisesta. Tänään prosessori palautui datatronicille (schenkerillä meni melkein viikko palautuksessa) ja soitin myymälään, että hoituuhan käsittely nopeasti. Puhelussa todettiin, että asia on käsitelty jo edellisessä puhelussa ja uusi prosessori on valmis matkaan. Sain muutettua noudoksi ja n. tunti puhelun jälkeen on uusi prosessori hallussa. Tänään tulee loput osat joten kaikki päättyi hyvinNiin paljoa en piirilevyistä tiedä, että kysytään. Eilen tilattu ja alle 24h saatu 9800X3D. Kiitos jälleen erittäin nopeasta toimituksesta.
Kysymys. Uskaltaako prosessoria ottaa käyttöön, kun kulmasta (pinnoituksesta?) puuttuu hieman? Lähinnä etten asenna prosessoria joka ei toimi ja sen jälkeen sanotaan, että itse olen tehnyt vaurion. Kuvat otettu heti paketin avaamisen jälkeen.![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Edittänä vielä. Asia hoidettu puhelimessapistetään palautukseen ja uutta tilalle. Kiitos nopeasta avusta.
selvitän. Jostain syystä tilauksen emo ei ole saapunut vaikka sitä on saatavilla. Tein nyt vielä uuden tilauksen toiselta, nopeammalta tukkurilta, mutta sekin menee loppuviikkoon. Me olemme kyllä tuotteen tilanneet, näemme sen ja tukkurilta jossa tavaraa on ollut kokoajan. Eli melko erikoista ettei sitä ole tullut. Koska tuolta lähtee meille lähes päivittäin tilauksia.Kun tässä emolevyistä tuli puhe vähän aiemmin..
Mikä on MSI B760 Tomahawkin tilanne tässä tilauksessa: ZRBLCSMRF
Kiitän. Eli hyvin varovainen ehkä tälle viikolle?selvitän. Jostain syystä tilauksen emo ei ole saapunut vaikka sitä on saatavilla. Tein nyt vielä uuden tilauksen toiselta, nopeammalta tukkurilta, mutta sekin menee loppuviikkoon. Me olemme kyllä tuotteen tilanneet, näemme sen ja tukkurilta jossa tavaraa on ollut kokoajan. Eli melko erikoista ettei sitä ole tullut. Koska tuolta lähtee meille lähes päivittäin tilauksia.
Ei ole vielä tullut perille mutta ajan kanssa varmaan sitten.Tänään tähän on vastattu. Meillä on edelleen jonkin verran ruuhkaa.
Kannattaa tarkistaa spämmi kansio, oli itsellä mennyt sinne jostain syystä heidän sähköposti.Ei ole vielä tullut perille mutta ajan kanssa varmaan sitten.
Hei, tässä on nopea toimitus kun nopealla tukkurilla on tätä huimat 4kpl varastossaHei, onko AOC Q27G3XMN/BK monitoria odotettavissa varastoon pian? Tilattaessa viikko sitten näytti toimitusajaksi 4-6 päivää eli samaa mitä nyt mutta tämä taisi olla arvioitu tukkurin toimitusaika teille? Kiitos!
Noniin, toisella kertaa onnisti ja saapui hyvin perille. Toivottavasti Schenker ottaa palautteesta kopin pakettien käsittelyn parantamisessa.Hei, spostilla laitettu palautusohjeet ja uusi lähetetään asap
Hei, molemmat komponentit ovat tulossa meille lähipäivinäTilaus WHNIHAXJM näytönohjaimessa ei näy aika arviota lainkaan ja virtalähteestä katosi kans pari päivää sitten. Mikä olis todellinen tilanne, onko edes tulossa? Ei mikään hätä siis mutta onhan se kiva tietää että pääseekö rakentelemaan tän kuun puolella vai ei![]()
Hei, tilattu on, mutta valitettavasti tämä on hieman hidas tukkuri.Mikä on Gigabyte B850 Aorus Elite emolevyn tilanne tilauksessa WIUFLVCFK ? Laitoin sähköpostia asiaan liittyen 5pv sitten muttei ole kuulunut mitään vastausta. Ei näy roskapostikansiossakaan.
Hei, laita yv niin pääsen katsomaan tilauksen tilanteenMites tuo tilauksessa oleva ARCTIC TP-3, "Toimitus viivästynyt, piti tulla 09.02.2025" ?
Hei, selvitellään tätä parasta aikaa. Tämä ei ollut tullut näkyviin meidän tilauskäsittelyssäTilattu 3.2. Toimitus piti olla 5-10 päivää.
Aspaan oltu yhteydessä + sähköpostia, kumpaankaan ei mitään vastausta. Kokeillaan nyt sitten täällä, mikä tilanne ja koska lähetätte?
Tilaus: NGMJCVFXC
No tämäpä on kyllä erittäin harmillinen tilanne... Varmaan laitatte tänään tulemaan sitte vastaavat tai paremmat mitä löytyy varastosta?Hei, selvitellään tätä parasta aikaa. Tämä ei ollut tullut näkyviin meidän tilauskäsittelyssä
Hei, kyllä asennetaan jos on valittu kasauspalvelu ja käyttöjärjestelmän asennusHei. Lähetinkin teille jo eilen sähköpostia, mutta kysytään nyt täältäkin jos jollakin olisi sama tilanne ja pystyisi neuvomaan. Elikkäs olisin päivittämässä tietokonetta ja aion tilata kaikki osat pl. näytönohjaimen. Asennatteko ajurit ja windowsit ilman erillistä näytönohjainta? Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Vastaan itselleni, eli schenkerin automaattiin palautus onnistui lukemalla viivakoodi kollilapusta ja sit vaan paketti automaattiin. Kirjotin päälle rma. Eli sitten vaan ootellaan, että paketti matkaa teilleKysymys, sain tilaamani muistikitin ja laitoin paikalleen. Sitten parin tunnin tappelun jälkeen, kun ei kone ole vakaa millään asetuksilla hoksasin ajaa muisteille oletusasetuksilla Karhun memtestiä, josta ekaan minuuttiin nippu virheitä ja kone nurin, eli siis muistikittinon kaputNiin voinko laittaa rma paketin tulemaan sellaisesta automaatista? Mulla tallessa alkuperäinen pakkaus, missä tuli ym. Ja tosiaan paketin noudin maanantaina automaatista.
Jees. Osat tilattu, mutta tyydyin tuohon kasauspalveluun jonka sai alennuskoodilla ilmaiseksi.Hei, kyllä asennetaan jos on valittu kasauspalvelu ja käyttöjärjestelmän asennus
Huom: ei sisällä Windows -lisenssiä![]()
67,56 € | Tietokoneen kasauspalvelu sekä käyttöjärjestelmän asennus
Palvelut ja huolto / Tietokoneen kasauspalvelu Käyttöjärjestelmän asennus (Windows) Ajureiden asennus 2 vuoden takuu XMP/EXPO Aktivointi Bios-Päivitysdatatronic.fi
Hyvä palaute. Näin noviisina meni itseltä tämä ihan ohi, enkä älynnyt kaikkia edes ruksia. Hyvä PSU löytyi silti, ei sinällään haittaa, mutta kyllä nämä vaikeuttaa tilaamista, varsinkin meille aloittelijoille.PIstetääs palautetta verkkosivujen käyttöliittymästä jälleen, tämä asia saattaa olla mainittu jo aiemminkin, mutta virtalähteissä on erikseen suodattimina valittavissa "modulaarinen", "täysin modulaarinen" ja "fully modular", jotka kaikki ovat samaa asiaa.
Nähdäkseni myös modulaarinen tarkoittaa täysin modulaarista, koska puolimodulaarinen on sitten erikseen vielä ja pari virtalähdettä, jotka tarkistin "modulaarinen" alta olivat täysin modulaarisia.
Kovin herätti ensi alkuun ihmetystä kun "täysin modulaarisia" virtalähteitä ei 850 W Platinum kriteereillä ollut valikoimassa kuin kolme, ennen kuin hoksasin ruksia nuo muutkin vaihtoehdot.
Ymmärrän mikäli tässä on jälleen kyse katalogitoimittajan eriävistä tavoista ilmoittaa tiedot, mutta hyvä olisi yhtenäistää nuo yhden tietueen alle lopullisessa käyttöliittymässä.
Voiko esimerkiksi olla mahdollista, että tiedot tuodaan katalogista järjestelmään jonkinlaisen siirtotiedoston kautta, jossa nämä kaikki eri variaatiot yhdistetään saman tietueen alle lopullisissa tiedoissa?
Lisävaivahan se on, mutta maksanee vaivansa kenties myöhemmin. Vastaavaa voisi käyttää tarvittaessa muuhunkin.
Oletettavasti jokin väliportaali katalogin ja teidän ERPin ja verkkokaupan välillä on jo nyt.
Hyvä palaute. Näin noviisina meni itseltä tämä ihan ohi, enkä älynnyt kaikkia edes ruksia. Hyvä PSU löytyi silti, ei sinällään haittaa, mutta kyllä nämä vaikeuttaa tilaamista, varsinkin meille aloittelijoille.
Tää on kyllä joo. Ja vähän pelkään ettei Datatronic pysty tälle asialle mitään tekemään ilman järjettömän suurta muutosta verkkokauppansa (lue: käytännössä uusi verkkokauppa). Saatan olla väärässä, ja toivottavasti olenkin. Toinen ihan mahdoton homma tuolla on koteloiden fillteröinti. Jos joku näyttää miten saa listattua pelkästään itx-kotelot samaan tapaan miten vaikka Verkkiksellä niin olen vaikuttunut. Tällä hetkellä kotelot pitää katsoa kilpailijoiden sivuilta ja sitten haulla tsekata löytyykö Datatronicilta sitä.PIstetääs palautetta verkkosivujen käyttöliittymästä jälleen, tämä asia saattaa olla mainittu jo aiemminkin, mutta virtalähteissä on erikseen suodattimina valittavissa "modulaarinen", "täysin modulaarinen" ja "fully modular", jotka kaikki ovat samaa asiaa.
Nähdäkseni myös modulaarinen tarkoittaa täysin modulaarista, koska puolimodulaarinen on sitten erikseen vielä ja pari virtalähdettä, jotka tarkistin "modulaarinen" alta olivat täysin modulaarisia.
Kovin herätti ensi alkuun ihmetystä kun "täysin modulaarisia" virtalähteitä ei 850 W Platinum kriteereillä ollut valikoimassa kuin kolme, ennen kuin hoksasin ruksia nuo muutkin vaihtoehdot.
Ymmärrän mikäli tässä on jälleen kyse katalogitoimittajan eriävistä tavoista ilmoittaa tiedot, mutta hyvä olisi yhtenäistää nuo yhden tietueen alle lopullisessa käyttöliittymässä.
Voiko esimerkiksi olla mahdollista, että tiedot tuodaan katalogista järjestelmään jonkinlaisen siirtotiedoston kautta, jossa nämä kaikki eri variaatiot yhdistetään saman tietueen alle lopullisissa tiedoissa?
Lisävaivahan se on, mutta maksanee vaivansa kenties myöhemmin. Vastaavaa voisi käyttää tarvittaessa muuhunkin.
Oletettavasti jokin väliportaali katalogin ja teidän ERPin ja verkkokaupan välillä on jo nyt.
Komppaan. Vaikken kovin usein ostohousuja laita jalkaan niin Datatronicin tapauksessa haluttuja tuotteita etsitään ensin kilpailijoiden sivuilta ja sitten tarkastellaan onko Datatronicilla saatavilla. Ei ole miellyttävä sivusto käyttää ja hakea.Tää on kyllä joo. Ja vähän pelkään ettei Datatronic pysty tälle asialle mitään tekemään ilman järjettömän suurta muutosta verkkokauppansa (lue: käytännössä uusi verkkokauppa). Saatan olla väärässä, ja toivottavasti olenkin. Toinen ihan mahdoton homma tuolla on koteloiden fillteröinti. Jos joku näyttää miten saa listattua pelkästään itx-kotelot samaan tapaan miten vaikka Verkkiksellä niin olen vaikuttunut. Tällä hetkellä kotelot pitää katsoa kilpailijoiden sivuilta ja sitten haulla tsekata löytyykö Datatronicilta sitä.