Cloudflaren kryptografiaratkaisu perustuu laavalamppuihin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kaotik
  • Aloitettu Aloitettu

Kaotik

Banhammer
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
14.10.2016
Viestejä
24 192
Pilvipalvelutarjoaja Cloudflare on esitellyt kryptografiaratkaisunsa, joka perustuu osittain yhtiön San Franciscon toimistolla esillä oleviin laavalamppuihin. Laavalamppujen käyttö satunnaislukugeneraattoreina ei ole sinänsä uusi idea, sillä LavaRand kehitettiin alun perin jo vuonna 1996.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Lähteet: Cloudflare reveals its Lava Lamp powered cryptography, LavaRand in Production: The Nitty-Gritty Technical Details
 
Tuli videoon törmättyä jo aiemmin Tuubissa, mutta on tuo satunnaisuuden luonti erittäin kiinnostavaa touhua. Ja sitäkin voi erilaisilla tavoilla tehdä, tuo laavalamppu touhu vähän jännempi (erittäin jännää) ratkaisu kuin jossain videossa nähty radioaktiivisen aineen seuranta. Tosin heilläkin jokin vastaava viritys oli toisella toimistolla.
 
Mielenkiintoinen ratkaisu, joskaan ei kovinkaan energiatehokas. Tuolla kun hukkalämpöäkään ei voi pahemmin hyödyntää.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
289 843
Viestejä
4 965 099
Jäsenet
79 701
Uusin jäsen
Seve_

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom