Osaako joku sanoa, onko tässä koneessa bluetooth-valmius Cepter Extreme R57 Wi-Fi pöytäkone - Power.fi? Entä jotain muuta huomioitavaa? Aika tasapainoisen oloinen paketti, prossu on tosin vanhempaa mallia. Kiitos neuvoista
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mikä tuossa on vialla?Ei ole bluetooth, eikä ei ole tasapainoinen paketti.
Mikä tuossa on vialla?
Kiitos. Mikä olisi halvin tai helpoin tapa lisätä bluetooth? Käyttöä olisi peliohjaimelle (Xbox), näppikselle ja hiirelle.Mitä siinä ei ole vialla?
Nämä on ihan yleisiä virheitä ja pitäisi melkein nähdä päältä, mutta pahimpana: tämä ei tarjoa mitään kunnon vastinetta rahoille. Käytettynä tämmöinen paketti olisi ihan maksimissaan 500€ ilman näytönohjainta ja sen näytönohjaimen sai BF 500€. Tietenkin muistien hinnan noustua, voi vähän tulla tähän lisää, mutta ei nyt 700€ sentään.
- emolevyssä ei ole wifiä, se on usb-adapterilla, niin ei ole sitä bluetooth
- emolevy on perusmallia, riittää kyllä, mutta ei todellakaan "parasta rahalla"
- jäähy on kympin jäähy, joka myös riittää AMD:lle varauksin, mutta ei todellakaan "parasta rahalla"
- SSD on markkinoiden paskinta kuraa
- prosessori on vuosia vanhaa tekniikkaa ja 150€ 7500F on parempi peleissä
- virtalähde on tyhmästi bronze, joka on pienempi elinikä ja taaskaan ei saa rahoilleen vastinetta..
- (näytönohjaimessa on vain 12GB muistia)
Kiitos, täytyy harkita. Bluetoothia olen käyttänyt tähänkin asti ohjaimissa. Ikää on sen verran, että en ole huomannut viivettä. Toimiiko yksi USB-Bluetooth-hubi kaikille laitteille yhtä aikaa (siis ohjain, hiiri ja näppis)?Tuossa samaan hintaan täysin eriluokan kone laadukkaammista osista kasattuna: https://www.proshop.fi/DUTZO-pelitietokone/DUTZO-Deluxe-Ember/8067730
Löytyy myös se Bluetooth, mutta en kyllä suosittelisi sitä käytettäväksi pelaamiseen hiiren, näppiksen ja ohjaimen kanssa viiveen takia. Mieluummin johdolla kiinni, jos ei löydy erillistä donglea. Xboxin ohjaimelle löytyy esim. tämä: Xbox One Wireless Adapter for Windows BULK
Kiitos. Mikä olisi halvin tai helpoin tapa lisätä bluetooth? Käyttöä olisi peliohjaimelle (Xbox), näppikselle ja hiirelle.
Laite tulisi 1440p-pelaamisen, lähinnä FPS- ja autopelejä tulee pelattua sekä Tomb Raider -tyylistä kamaa myös. 12 gigaa luulisi riittävän. Koneen käyttömäärä on muutama tunti viikossa, joten virtalähde tuskin joutuu kovin kovalle rasitukselle. Olen korvaamassa Asuksen pian kuusi vuotta vanhaa läppäriä, jossa on Ryzen 5 3550h, 16 GB RAM, 1,5 TB SSD ja RTX 2060 6 GB:n muistilla. Kyllä ero olisi varmaan aika iso siltikin.
Entä tämä paketti https://www.gigantti.fi/product/tietokoneet-ja-toimistotarvikkeet/tietokoneet/poytatietokoneet/pcspecialist-core-238-i5-14161tb5060ti-pelitietokone/946200?q=PCSpecialist+Core+238+i5-14%2F16%2F1TB%2F5060Ti+pelitietokone&queryType=productName? Jos tuohon lisäisi toiset 16 gigaa muistia ja 2 teran SSD:n teraisen rinnalle, niin hinta olisi noin 1400 euroa. Aiemmassa ketjussa suositeltiin Gigantin Buildia, mutta vaikka siinä on ainakin parempi prossu, niin en ala konetta itse kasaamaan.
Tuossa samaan hintaan täysin eriluokan kone laadukkaammista osista kasattuna: https://www.proshop.fi/DUTZO-pelitietokone/DUTZO-Deluxe-Ember/8067730
Löytyy myös se Bluetooth, mutta en kyllä suosittelisi sitä käytettäväksi pelaamiseen hiiren, näppiksen ja ohjaimen kanssa viiveen takia. Mieluummin johdolla kiinni, jos ei löydy erillistä donglea. Xboxin ohjaimelle löytyy esim. tämä: Xbox One Wireless Adapter for Windows BULK
Itsekin ihmetellyt noita hintoja. Välillä 850w virtalähde oli 35 euroa halvempi kuin 750w. Ja kerran oli 990 Pro 2Tb 50 euroa halvempi kuin NV3 2tb. Veikkaisin, että päällä olevat tarjoukset vaikuttavat noihin jotenkin. Toki ostajan kannalta positiivista.Tai alta nelisenkymppiä halvemmalla käytännössä ihan sama kone. Mielenkiintoista, miten paljon eri nimien alla olevissa koneissa on hintaeroa riippuen siitä, mitä parempia komponentteja niihin valitsee oletuskomponenttien tilalle. 1000W virtalähteen valitsemalla voi säästää 10€??!!
![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.