Call of Duty: Warzone (F2P Battle Royale PC/PS4/XB1)

Call of Duty: Warzone Season 01 Patch Notes

Friday, January 3, 2025

https://www.callofduty.com/patchnotes/2024/11/call-of-duty-bo6-warzone-season-01-patch-notes


MOVEMENT
  • All mantle speeds have been increased.
  • Doors can now be opened and closed while sprinting.

WILDCARDS
  • Battle Ready
    • Replaced the regular UAV with a Supply UAV.
    • The text description will remain incorrect until Season 02.

WEAPONS
  • Cleaver Melee weapon now available via Event rewards.

BUG FIXES
  • Fixed an issue allowing players to gain the benefits of the Battle Ready Wildcard while grabbing a loadout with a different Wildcard.
  • Fixed an issue causing enemy parachute opening sounds from occluding properly, making it seem enemies parachuting are closer than they were.
  • Fixed an issue preventing players from using an Advanced UAV after already calling one in during the match.
  • Fixed an issue preventing controller players from using a Killstreak if it is not appearing on the HUD.
  • Fixed an issue preventing players from dropping stacks of $500.
  • Fixed an issue preventing spawn protection on Rebirth Island from functioning properly.
  • Fixed an issue preventing the exfil animation from playing in Ranked Play.
  • Fixed an issue that could kick players out of a match when leaving a chat channel.
 
Viimeksi muokattu:
Viimeisin päivitys kyllä rikkoi pelin, yritettiin tuossa tunti pelata niin yhteen peliin pääsi kaikki 4.

Muuten tippui aina yksi tai kaksi pelistä pois.
 
Viimeisin päivitys kyllä rikkoi pelin, yritettiin tuossa tunti pelata niin yhteen peliin pääsi kaikki 4.

Muuten tippui aina yksi tai kaksi pelistä pois.
Tuon lisäksi luonnollisesti rankedissa saa sr-rangaistuksen lisäksi aikabannin, kun kaks kertaa putkeen peli ite jumahtaa.
Hieno päivitys oli. :thumbsup:
 
En huomannut Plunderia kokeillessa ongelmia.
Operaattorin valinnassa näkyi kaksi tyyppiä ennen päivitystäkin toisinaan. Tuo paha klowni hiippaili takaa eteen ja sitä ennen valittuna oleva operaattori jäi sen taakse.
Molemmat liikehtelivät normaalisti ja tilanne poistui vasta sitten, kun valitsin taas jotain. Nyt sain toistettua muutamalla yrityksellä ja otettua kuvakaappaukset. :-)
(edit: muutin kuvat vieläkin pienemmiksi)

1736371186465.png


1736371224367.png


1736371257937.png
 
Viimeksi muokattu:
Call of Duty: Warzone Season 01 Patch Notes

Monday, January 13, 2025

https://www.callofduty.com/patchnotes/2024/11/call-of-duty-bo6-warzone-season-01-patch-notes


BUG FIXES
  • Fixed an issue where loading screens were causing instances of freezing or crashing.
  • Fixed an issue with bullet trajectory on the AMR Mod 4.
  • Fixed an issue in Resurgence where a player dying out of bounds would lose functionality of their field upgrades and killstreaks.
  • Fixed an issue where models weren’t visible for ammo boxes, self revives, and throwing knives.
  • Fixed an issue where players would not have a death icon when dying to Red Light Green Light.
 
Viimeksi muokattu:
Kaatuuko muilla koko tietokone jos sulkee pelin, tai yrittää päästä pelaamaan warzonea? Ihmeellisesti alkoi kaatuilemaan koko tietokone tai pelkkä peli jokin aika sitten. Ennen 2 seasonin eli nykyistä mikä alkoi eilen pääsi pelaamaan viikon ehkä normaalisti ilman kaatumisia. Uuden seasonin myötä alkoi sama kaatuilu taas.

Ensimmäisten kaatuilujen jälkeen, asentelin jo pelit uudestaan ei auttanu, ajurit uudestaan, ei auttanu, windowssin uudestaan, ei auttanu. Nyt ollaan taas samassa tilanteessa...Mikähän kumma, joku komponentti hajoamassa vai pelkkää paskaa tuo warzone update "taas"...?

En pääse edes "rundille" kun koko PC kaatuu. Jos käyn lobbyssä yrittämättä "rundille" ja suljen pelin kaatuu koko PC jälleen. Lobbyssä voi valikoita surffailla mutta pelaaminen on ehdoton ei ja pelin sulkeminen tietää joka kerta koko koneen kaatumista. Muut pelit toimii kyllä...Ei viittis taas asennelle windowssia uudestaan?

Edit:
-----

Näköjään tää on melko yleistä tällä hetkellä. Mulla käy juuri näin:
"What I'm getting, and it seems a bunch of other people, is a complete BSOD PC crash. Not just in Zombies, but in multiplayer and Warzone, too. I can't get into a game before the PC crashes. I can't run the benchmark or use the firing range before the PC crashes. If I exit the Call of Duty launcher, the PC crashes. But hey, I could buy the new battle pass!"

Vaikuttais nyt nopeesti vilastuna siltä että pelin syy. Ratkaisuksi ehdotellaan
"Turning off memory integrity in Windows 11 can help stop the BSOD error in Black Ops 6 and Warzone, but do it at your own risk."
Mutta taidan itse ainakin odotella päivitystä ennemmin kuin otan tuon pois päältä...
Saas nähdä minkälainen kauan ja pitkään odotettu uus GTA on kunhan se vain julkaistaan niin vielä suurempi kasa paskaa sadan euron hinnalla...Varmaan joku perusversiokin tulee maksamaan ton 90e vähintäänkin.

Ankatin tätä bugia niin tuo näytti hakukoneen mukaan eilen julkaistu uutinen.
 
Viimeksi muokattu:
5 peliä pelattuna ja viidessä aimbotteri vastassa :D on kyllä kautta aikain surkein esitys tämä.
 
Ainakin siellä codyn sivuilla jossain oli niin kovat puheet season 2:lle näiden hakkereiden kitkemiseksi että odotellaan sitä sitten..
 
En hakkereista tiedä, mutta ihan vaan ohjaimen aimbottia hyödyntäen tuntuu tulevan turpiin itse näin näppis+hiiri combolla pelaavana. Se on kyllä uskomaton juttu, miten sitä ei pysty tasapainottamaan järkevästi
 
En hakkereista tiedä, mutta ihan vaan ohjaimen aimbottia hyödyntäen tuntuu tulevan turpiin itse näin näppis+hiiri combolla pelaavana. Se on kyllä uskomaton juttu, miten sitä ei pysty tasapainottamaan järkevästi

Ja toisinpäin jotkut (mm. yksi kaverini jonka kanssa pelattiin aikanaan paljon) valittaa kun kokoajan kuolevat konsoleiden aimassistaajille. Ja silloin ainakaan PC:llä ei saanut cross-playta pois päältä.
 
Ja toisinpäin jotkut (mm. yksi kaverini jonka kanssa pelattiin aikanaan paljon) valittaa kun kokoajan kuolevat konsoleiden aimassistaajille. Ja silloin ainakaan PC:llä ei saanut cross-playta pois päältä.
Siis nimenomaan itsekin kuolen konsolilla pelaaville aimassisti pelaajille. Tuostahan käytetään nykyään termiä aimbot, vaikka ei oikeasti konsolistit yleensä aimbotteja käytä

Ei harmita yhtään hävitä taitavalle aDhd pelajalle, jokaa suhii oikealle ja vasemmalle 3 kertaa sekunnissa, mutta osuu usein hyvin myös ampuessaan kohdalle. Sitten taas Killcamista taas kun katsoo, että konsolijonne kääntyy 5sekuntia 180 astetta (eli ohjaus on todella hitaalla) ja lisäksi pelaaja vielä tuijottaa useimmiten maahan, mutta sinut nähdessään tähtäin lukittuu kuin lämpöohjus ja osuu puskista sekä savuista huolimatta täydellisesti -pistää vähän harmittamaan
 
Ainainen väittelyn aihe, mutta noista klipeistä joissa ohjainpelaajilla lähtee savussa aim assisti pois päältä on kyllä huvittavia. Sohivat ihan minne sattuu kun ovat tottuneet ettei tarvitse itse tähdätä vaan ainoastaan triggeröidä se assisti tietynlaisella liikkeellä.
 
Kaatuuko muilla koko tietokone jos sulkee pelin, tai yrittää päästä pelaamaan warzonea?
Tänään kaato itelläkin ekan kerran koko koneen.
Se on kyllä hienoa että edelleenkin onnistuvat joka kerta yllättämään, miten paskan saa päivitettyä vielä paskemmaksi. :D

Mikähän kumma, joku komponentti hajoamassa vai pelkkää paskaa tuo warzone update "taas"...?
Yleensä tämän pelin ollessa kyseessä, vika on itsessään pelissä, ei missään muussa ja myöskään millään omilla toimenpiteillä ei ole mitään vaikutusta pelin toimintaan.
 
Tänään kaato itelläkin ekan kerran koko koneen.
Se on kyllä hienoa että edelleenkin onnistuvat joka kerta yllättämään, miten paskan saa päivitettyä vielä paskemmaksi. :D


Yleensä tämän pelin ollessa kyseessä, vika on itsessään pelissä, ei missään muussa ja myöskään millään omilla toimenpiteillä ei ole mitään vaikutusta pelin toimintaan.
Okei joo. Ei tänäänkään vielä muutosta eikä updateja havaittavissa joten ei sitten pelailla hemmetti. Tuli sitä kyllä pelattua ihan liikaa muutama viime seasoni että kai tekee ihan hyvääkin välillä palata elämään oikeaa elämää...Kyllä sapettaa, uus season ja kaikkee.

Pitää pelata sitte vaikka pubgia mutta seki on aivan kuraa pelattuvuuden ja loottaamisen takia eikä jaksa opetella mitä siinä pitää tehdä. Oishan tuo ilmanen warzone aivan timanttinen jos saisivat siitä nää räikeimmät bugit korjattua mitä ei koskaan ei pitäny edes päästää syntymään. Tää on varmaan se lopputulos kun muistan joskus lukeneeni että aktiviosioni potki hurjan määrän CoD:n testaajia tai kehittäjiä ulos, en nyt muista kumpia oli. Soittelevat varmaan takaisin töihin porukkaa "tota noin, et pääsis ois ihan pari pikkujuttuu..."
 
Viimeksi muokattu:
Call of Duty: Warzone Season 02 Patch Notes

Tuesday, February 11, 2025

https://www.callofduty.com/patchnotes/2025/01/call-of-duty-bo6-warzone-season-02-patch-notes


RANKED PLAY
  • Experimental Gas grenade has been restricted in Ranked Play.
  • Fixed an issue where demotion protection wouldn’t prevent a player from demoting.

BUG FIXES
  • Fixed additional collision issues on Urzikstan that allowed players to exploit geography.
  • Fixed an issue causing squad members self-revives from showing on the squad widget.
  • Fixed an issue that prevented players from purchasing limited stock items in the Buy Station.
  • Fixed an issue preventing legacy Ranked achievements from carrying over into the next season.
 
Onko @RaBBit sulla tämä asetus windowssissa käytössä? Turning off memory integrity in Windows 11 can help stop the BSOD error in Black Ops 6 and Warzone, but do it at your own risk...
Tämä asetus Kernel-mode-hardware-enforced stack protection täytyy olla offilla että peli toimii.

Tuo on tuosta aiemmin löytämästäni ohjeesta miten kaatuilut saattavat loppua ja näin todella kävi. Ei ole kaatuillu enää ollenkaan. Kun tuo asetus päällä peli kaatoi koko koneen ennenkuin pääsin edes lobbyyn käymään.

Itsellä ei ollu vaihtoehtoa kuin kytkeä tuo pois päältä mikäli haluan pelata. Samoin tapahtui esimerkiksi pubg pelissä. Ei suostunu enää käynnistymään. Mutta tuo aiheutti ilmeisesti kaikki nuo tuskailemani kaatuilut, sillä nyt on toiminu useamman päivän ilman kaatuiluja. Ja voi vetää useamman tunnin sessioita ihan huoletta taas.

Erikoisen tästä tekee se että taas pojan koneessa se on ollut päälle kytkettynä ja on pystyny pelaamaan eiliseen saakka, kunnes eilen alkoi samanlaiset kaatuilut. Kaatuilut myös silläkin koneella loppui välittömästi kun kävin napsauttamassa asetukset pois päältä. Eilen tais steamissä olla update peliin mutta en ole uskaltanu vielä kokeillu joko tuon asetuksen usktaltaisi laittaa takaisin vai jatkuisiko kaatuilut edelleen, todennäköisesti jatkuisivat.

Mutta hyvä että ovat saaneet taas jonkun bugin näemmä korjailtua. Enää niitä taitaa olla isompi ripakopallinen jäljellä. Warzonessa tulee satunnaisesti kauheita valoefektejä silmille ja välillä on täysin sokea kun yrittää ovea talosta löytää. Sateenkaaren värit vaan räiskyy naamalle kun jossain kohtaa pyörähtää. Onko kellää muulla samaa? Onneksi ei aivan jokaisella rundilla näitä ilmene mutta ärsyttäviä varsinkin ampumistilanteessa.
 
Onko @RaBBit sulla tämä asetus windowssissa käytössä? Turning off memory integrity in Windows 11 can help stop the BSOD error in Black Ops 6 and Warzone, but do it at your own risk...
Tämä asetus Kernel-mode-hardware-enforced stack protection täytyy olla offilla että peli toimii.
Itellä Windows 10, mutta ei näyttäisi olevan päällä.
Koodi:
PS C:\Users\RaBBit> Get-CimInstance -ClassName Win32_DeviceGuard -Namespace root\Microsoft\Windows\DeviceGuard

SecurityServicesConfigured                   : {0}

Ei nyt ole tuon yhden ainoan kerran koko konetta kaatanut, mutta peli nyt itsessään aina silloin tällöin kaatuilee milloin mihinkin erroriin.
Aiemmin kokeiltu kaikenlaiset temput mitä on netissä ehdotettu, mutta pakko vain ollut todeta että kaatuilu on pelin ominaisuus, mille ei itse voi tehdä juurikaan mitään.

Mutta kohtapa taitaa tämä peli olla jo muutenkin pelattu.
Rankedissa tullut viime aikoina jatkuvalla syötöllä vastaan parikymmentälevelisiä Bronze I pelaajia Iridescent/WSOW emblemeillä ja calling cardeilla varustettuna, eikä rajoitu edes Rankediin, vaan sama homma Plunderista lähtien kaikissa ison mapin pelimuodoissa.
Muutenkin ollaan kautta aikojen toiseksi paskimmissa pelaajamäärissä Steamchartsin mukaan. Ainoastaan toissavuoden syyskuussa on mennyt huonommin.

MonthAvg. PlayersGain% Gain
Last 30 Days56,831.6-4,508.8-7.35%
January 202561,340.4-32,165.2-34.40%
December 202493,505.6-72,162.9-43.56%
September 202355,145.6
 
Jokos ne korjasi pelin Steamissa? Itse ainakin siirryin pois Steamista, kun peli meni siellä rikki (surkea suorituskyky). Nyt ollut kyllä muutenkin parin kuukauden tauko.
 
Itellä Windows 10, mutta ei näyttäisi olevan päällä.
Koodi:
PS C:\Users\RaBBit> Get-CimInstance -ClassName Win32_DeviceGuard -Namespace root\Microsoft\Windows\DeviceGuard

SecurityServicesConfigured                   : {0}

Ei nyt ole tuon yhden ainoan kerran koko konetta kaatanut, mutta peli nyt itsessään aina silloin tällöin kaatuilee milloin mihinkin erroriin.
Aiemmin kokeiltu kaikenlaiset temput mitä on netissä ehdotettu, mutta pakko vain ollut todeta että kaatuilu on pelin ominaisuus, mille ei itse voi tehdä juurikaan mitään.

Mutta kohtapa taitaa tämä peli olla jo muutenkin pelattu.
Rankedissa tullut viime aikoina jatkuvalla syötöllä vastaan parikymmentälevelisiä Bronze I pelaajia Iridescent/WSOW emblemeillä ja calling cardeilla varustettuna, eikä rajoitu edes Rankediin, vaan sama homma Plunderista lähtien kaikissa ison mapin pelimuodoissa.
Muutenkin ollaan kautta aikojen toiseksi paskimmissa pelaajamäärissä Steamchartsin mukaan. Ainoastaan toissavuoden syyskuussa on mennyt huonommin.

MonthAvg. PlayersGain% Gain
Last 30 Days56,831.6-4,508.8-7.35%
January 202561,340.4-32,165.2-34.40%
December 202493,505.6-72,162.9-43.56%
September 202355,145.6
Kyllä se alkaa tuntumaan siltä että se on vain pelin ominaisuus joo. Aika kaikenlaista tuli luettua ja tarkisteltua asetuksia kunnes tuon yhden asetuksen päätin poistaa käytöstä ja kokeilla. Sen jälkeen peli ei tosiaan ole kaatunu kuin ehkä n. 2 kertaa nyt useamman päivän aikana joten käyttökokemus parani kyllä hurjasti jos ei bugeja oteta huomioon.

Alku seasonista ei toiminu juuri ollenkaan tuo Prestige sivu, aina alkoi "connectaan" jotain ja rämpytti jotain valikkoa ja rundit meni vituiks jos erehdyit Prestige sivua kokeilemaan. Nyt Battle pass sivu tekee samaa. Ainoa milloin pääsen katselemaan on kun on juuri käynnistäny pelin niin huomasin että passiakin pääsi seuraamaan, mutta parin rundin jälkeen ei toivoakaan. Nyt sentään prestiget toimii vihdoin kun ne on pelattu pelaamalla läpi niin saa nähdä miten paljon nuo master prestiget alkaa oikuttelemaan. Jos oli pelannu tunnin pari niin skinien vaihtokaan ei enää onnistunu aiemmin ja se on tuntunu korjaantuvan.

Rankin osa palkinnoista jää saamatta, Gold luokan aseiden camo jäi itselle saamatta, mutta Platinumin camo ja skini tulivat niinkuin kuuluikin. Äsken pelasin niin tuli taas tuo hemmetin valoilmiö. Ensin oli kirkas liikennemerkki ja ovi jotka kiilsivät todella kirkkaana, sen jälkeen en voinu yhteen ilmansuuntaan katsoa ollenkaan kun värit paukku silmille niin kovaa ettei pelaamisesta tullu yhtään mitään.

Plunderissa aina joka ikinen rundi kun jotkut yrittävät jotain xp glitsiä tehdä kun squadista tyypit jää lentoradan jälkeen pyörimään ympyrää maahan. Että on ärsyttävää kun itse kuolet jossain toisella puolella karttaa niin aivan ääripäähän joudut spawnaamaan kesken hyvän mätön. Soolona tuo plunderi toimii vähän paremmin kun ei spawnaa sinne missä nuo glitsaajat yrittävät epätoivosesti saada leveleitä. Ei sitä filliä muista aina painaa pois. Yritä nyt sitte siinä levutella aseita...No onneksi ei nyt sentään tarvitse enää levuttaa kuin tämä uusi eventistä saatava Marksman Rifle.

Tollaset asiat vain tekee itsellä sen että en kyllä ole valmis maksamaan pelistä lähellekkään täyttä hintaa että sais pikkukartat pelattavaksi ja pääsis grindaileen camoja, ei huvita ei. "LOL", silti tätä peliä on vääntäny niin paljon että aivan olkapäät hellänä ja buranakuuri.

Mutta toi Rankki on kyllä melko perseestä, nyt platinumissa enää uskalla pelata kun tulee turpaan koko aika. Tulee kyllä melko mahdottomia taikureita vastaan. Eilen kuolin niin hauskasti että ei voinu kun nauraa. Olin valmis väijyttään mutta ei kerinny edes laukaustakaan ampua. Koomista.
 
Viimeksi muokattu:
Jokos ne korjasi pelin Steamissa? Itse ainakin siirryin pois Steamista, kun peli meni siellä rikki (surkea suorituskyky). Nyt ollut kyllä muutenkin parin kuukauden tauko.
Bugejahan pelissä riittää vaikka muille jakaa mutta just kirjoitin tuossa että kunhan windows 11 otti yhden asetuksen pois käytöstä niin alkoi toimimaan kaatuilematta. Eilen kyllä havaitsin että jotain oli tapahtunu kun kiikarilla katsoi kauas niin jotenkin tuntui menevän suttuiseksi kuva. Ennen on ollu tarkempi. En ole edes asetuksiin pelissä tai windowssissa sattunu, mutta täytyy vähän seurailla miten menee.

e: Ärsyttää miten voivat paskoa tuon pelin noin vaikka tuo on mukava peli pelata kun vertaa pubgiin, valoranttin tai forniteen niin kyllä tuo voittaa bugisenakin nuo pesee. En vain suostu peliä ostamaan vaikka mieli tekis. Ai niin tuo pelaajamäärä, saa nähdä kuinka käy kun GTA julkaistaan jossain vaiheessa. Sitten voi romahtaa jos GTA ei ole yhtä buginen ensimmäisen puoli vuotta. Sitte Warzonea pelaa enää hakkerit jotka ei ole saanu bannia pelistä eikä niillä ole varaa ostaa muitakaan pelejä niin pilaavat pelikokemuksen sitten tuolla.
 
Viimeksi muokattu:
Call of Duty: Warzone Season 02 Patch Notes

Thursday, February 13, 2025

https://www.callofduty.com/patchnotes/2025/01/call-of-duty-bo6-warzone-season-02-patch-notes


UI
  • Prestige Challenges will now populate in the Nearest to Completion list.

BUG FIXES
  • Fixed an issue that prevented players from properly using the Rejoin feature to reconnect to a match in progress.
  • Fixed an issue where progression info was missing from Reticles.
  • Fixed an issue where selecting “Go To Challenge” in a Calling Card Showcase would not bring you to the correct Challenge.
  • Fixed an issue with Ranked Play that caused players in the Top 250 to appear as Iridescent.
  • Fixed an issue that prevented players from accessing the Battle Pass or Store through the Ranked Play menu.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
269 465
Viestejä
4 660 579
Jäsenet
76 434
Uusin jäsen
kunsokea

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom