Brickatun näytönohjaimen henkiinsaattaminen (RX 6950 XT)?

Liittynyt
25.12.2016
Viestejä
159
Eli lyhyesti tilanne on seuraava. Ostin kaksi vuotta sitten Amazonin välityksellä saksalaisesta kurafirmasta itselleni kyseisen näytönohjaimen. Jotakin myyntifirmasta kertonee se, että quiet-BIOS ei toiminut alusta alkaen. En sitten silloin jaksanut pyytämään reklamaatiota tms, koska toinen BIOS toimi hyvin. Kuitenkin kun syksyllä 2024 Windowsin päivitys aiheutti katastrofaalisen kaatuilun, eri osien vaihtamisen ja kokeilujen jälkeen näytönohjain ei enää toiminut. Se näkyi Windowsissa, mutta näytti error 43(muistaakseni) -koodia Windowsissa. Minkäänlainen ajurien asennus ei onnistunut. Yritin myös BIOS-flashausta, mutta flashaussoftat eivät löytäneet näytönohjainta kummallakaan BIOS:lla. Tein myös kaikki yleisten ohjeiden mukaiset vanhojen ajurien poistot ja kaatumistilanteen myötä myös Windows tuli asenneltua puhtaalta pöydältä useamman kerran. Nekään eivät auttaneet.

Asia siis jäi ja siirryin näytönohjaimissa eteenpäin ja 6950 XT on jäänyt kaappiin pölyttymään. Olen kuitenkin miettinyt, onko vielä jokin asia, jota en ole huomannut? Kannattaako näytönohjain myydä jollekin virittelijälle, joka saisi sen vielä toimimaan, vai kannattaako näytönohjain suosiolla toimittaa SER-keräykseen? En ole nyt puoleen vuoteen tehnyt asialle mitään, joten ihan kaikki yksityiskohdat eivät ole enää täysin muistissa.
 
Millainen prosessi tuo olisi alkaa itse tekemään kokeilemaan? Sinänsä nykyisellään myyntihinta olisi lienee 50€ korkeintaan, joten kauheasti tuskin olisi omaa taloudellista riskiä...?
ekana sunpitää selvittää mitkä chipit sun kortiss on ja sitten jostain löytää oikeanlainen programmeri
 
ekana sunpitää selvittää mitkä chipit sun kortiss on ja sitten jostain löytää oikeanlainen programmeri

Kyllä tuolla voi ohjelmoida noita suurinta osaa, mutta siellä on se tärkein tuotekuvauksessa:
  • Please confirm the chip voltage to avoid burning the chip.(This product only supports 3.3v 5V switching)

Voi olla 1.2V tai sitä luokkaa voltage tuossa bios-piirissä.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
299 228
Viestejä
5 097 663
Jäsenet
81 590
Uusin jäsen
Buudelli

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom